Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employee references
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wydanie opinii o pracowniku zależy od woli pracodawcy. Jeśli jednak zdecyduje sięna jej sporządzenie, to nie może ona naruszać dóbr osobistych tego pracownika, powinna być obiektywna, bezstronna i rzetelna. Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia referencji osobie odchodzącej z firmy? Jak tę kwestię reguluja przepisy pracy? Jakie jest w tej sprawie stanowisko Sądu Najwyższego? Autor porusza też kwestię oceny wewnętrzenej, czyli obowiązku kierownictwa dokonywania oceny kwartalnej podległych pracowników. Oraz temat opinii na prośbę pracodawcy.
W artykule przedstawiono narzędzie HRM, jakim jest sprawdzenie referencji kandydatów na pracownika. Omówiono cel, ocenę wiarygodności, najważniejsze zasady oraz wybór źródła weryfikacji referencji kandydata. Przedstawiono przykładowy scenariusz wywiadu sprawdzającego referencje.
Referencje służą sprawdzeniu tego, co na temat kandydata mają do powiedzenia osoby, z którymi współpracował. Zasada działania referencji wydaje się prosta, jednak zarówno kandydaci, jak i firmy mają swoje obawy co do pożytku wynikającego z ich użycia. Ci pierwsi obawiają się wpływu, jaki weryfikacja referencji może mieć na ich życie zawodowe, ci drudzy natomiast nie zawsze są przekonani co do wiarygodności uzyskanych informacji. Czy w takim razie możemy zaufać referencjom? (abstrakt oryginalny)
Im więcej źródeł, z których pochodzą informacje, tym bardziej wiarygodna jest ocena potencjalnego pracownika. Autorka proponuje, jak zweryfikować informacje o kandydacie, kogo prosić o opinię, jak udzielać referencji, kiedy ich odmawiać. Przedstawia również listę pytań do osoby udzielającej referencji na temat osoby sprawdzanej.
Jak sporządzić rzetelne referencje dla odchodzącego lub zwalnianego pracownika, aby były wiarygodnym źródłem informacji o kandydacie. Autorka opisuje szczegóły i istotę poszczególnych elementów referencji.
Celem prezentowanego w artykule badania była analiza wykorzystywania metod doboru personelu w polskich przedsiębiorstwach oraz przekonań profesjonalistów na temat trafności prognostycznej poszczególnych metod. W badaniu wzięło udział 182 osób, które zajmowały się w swoich przedsiębiorstwach rekrutacją i selekcją personelu (np. specjaliści HR, menedżerowie). Wyniki wskazują, że najpopularniejszą i często jedyną metodą doboru jest typowy wywiad (rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana w tradycyjny sposób). Inne stosowane metody to testy wiedzy, assessment centre oraz referencje. Najwyżej badani oceniali trafność próbek pracy, testów wiedzy specjalistycznej oraz typowego wywiadu. Porównanie tych ocen z wartością prognostyczną różnych metod prezentowaną w literaturze przedmiotu pokazuje, że badani (również profesjonaliści HR) często przeceniają nieskuteczne metody oraz nie doceniają tych, które są wysoce trafne, ale trudne w zastosowaniu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.