Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 168

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employment discrimination
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
The article is devoted to the subject of non-discrimination regulations during employment in respect of Polish and German law. The thesis examines the legal basis of non-discrimination and equality in employment and occupation with reference to European Union law. Regulations against workplace discrimination are included in primary and secondary sources of European Union legislation. The fundamental regulations for countering discrimination are European directives, which forbid discrimination based on race, ethnic origins, religion, beliefs, disability, age, sexual orientation and other listed grounds for hiring, firing, job advertisements and other terms and conditions of employment. Directives are implemented by the EU member states. According to the Treaty on the Functioning of the European Union they are free to choose the form and methods of implementation in a way that ensures the most effective protection against discrimination. Implementation of the EU anti-discrimination directives in Poland was executed by amending Polish labour law, while Germany decided to transpose them through the establishment of new regulations - the General Equal Treatment Act. The paper presents definitions of different forms of discrimination (e.g. direct, indirect), exceptions to anti-discrimination legislation and other issues related to protection against discrimination in German and Polish law. (original abstract)
Artykuł prezentuje zagadnienia związane z dyskryminacją w polskich przedsiębiorstwach. Analizie zostały poddane takie zagadnienia jak skala i symptomy dyskryminacji, a także praktyki w zakresie stosowania praktyk work-life balance oraz zarządzania różnorodnością. Celem artykułu jest przedstawienie aktualnych problemów w analizowanym obszarze i działań zapobiegawczych, które powinny być wprowadzane w przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest wskazanie sposobów bardziej racjonalnego i efektywniejszego wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych w naszym kraju, który wzorem państw UE powinien w większym zakresie umożliwiać niepełnosprawnym aktywność zawodową. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono judykaty Sądu Najwyższego odnoszące się do rzadko analizowanej w orzecznictwie problematyki związanej z dyskryminacją pracownika ze względu na przekonania polityczne. W dotychczasowym dorobku orzeczniczym Sądu Najwyższego zagadnienie to było podejmowane tylko dwa razy. (abstrakt oryginalny)
Każdy z pracodawców powinien przestrzegać zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu i podczas procesu rekrutacyjnego, jednak często trudno stwierdzić, czy doszło do dyskryminacji. Na przykład dopuszczalne jest niepodpisanie umowy o pracę z wcześniej zrekrutowanym pracownikiem, jeśli pracodawca dowie się w późniejszym okresie, że kandydat do pracy prezentuje zupełnie inną filozofię życiową i cechy osobowościowe niż przedstawione podczas procesu rekrutacji. (fragment tekstu)
W społeczeństwach współistnieją grupy dyskryminujące wybrane kategorie osób oraz grupy dyskryminowane. Liczne badania pokazują, iż sytuacja kobiet na rynku pracy jest trudniejsza niż sytuacja mężczyzn, co może dowodzić tego, że kobiety są grupą dyskryminowaną w stosunku do mężczyzn w sferze pracy zawodowej. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie grup, które mogą być zainteresowane dyskryminacją kobiet w sferze pracy zawodowej i przyczyn takiej dyskryminacji oraz przyczyn samodyskryminacji, bowiem kobiety godzą się na pracę, w której nie mają takich samych warunków, jak mężczyźni. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Bezrobocie kobiet na polskim rynku pracy
75%
W artykule poruszono podstawowe zagadnienia bezrobocia na polskim rynku pracy. Odniesiono się bezpośrednio do problemu nierówności oraz dyskryminacji ze względu na płeć. Ponadto przedstawiono teoretyczne aspekty dominacji płci męskiej nad żeńską. Następnie pokazano podstawowe miary rynku pracy w Polsce i porównano ich wartości biorąc pod uwagę strukturę płci. Zawarto tu również analizę bezrobocia kobiet m.in. według wieku, wykształcenia i czasu pozostawania bez pracy. Kolejna część artykułu wskazuje na różnice w kształtowaniu się takich miar jak, m.in. bezrobocie, długookresowe bezrobocie, czy stopa zatrudnienia kobiet w gospodarce polskiej i unijnej. Kolejno przeanalizowano konsekwencje bezrobocia oraz zabezpieczenia instytucjonalne kobiet. (abstrakt oryginalny)
Temat nierównego traktowania pracowników zatrudnionych na czas określony powraca okresowo na łamy niniejszego przeglądu. Problemem tym ponownie zajmował się Trybunał Sprawiedliwości UE w postanowieniu z 9 lutego 2017 r., C-443/16, Sanz. (abstrakt oryginalny)
Dyskryminacja ze względu na wiek stanowi istotny problem polskiego rynku pracy. Problem ten występuje dość powszechnie. Myślowe stereotypy oraz niska świadomość społeczna dotycząca potencjału osób starszych nie sprzyjają odpowiedniemu wykorzystaniu kapitału ludzkiego dostępnego na polskim rynku pracy. Deprecjonowanie osób starszych zauważalne jest w realizowanych procesach rekrutacji, jak również w odniesieniu do osób już pracujących. Celem artykułu była próba odpowiedzi na pytanie, jaka jest zależność między wiekiem bezrobotnego a czasem, jaki potrzebuje on na znalezienie pracy. Badaniem objęto wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w Polsce. Na podstawie przeprowadzonej analizy sformułowano wniosek, że wraz z wiekiem bezrobotnego wydłuża się czas poszukiwania przez niego pracy, a prawidłowość ta ma charakter nieprzypadkowy i wykazana została na podstawie ośmiu kolejnych lat. Dodatkowo zauważono, że różnice w strukturze bezrobotnych pod względem czasu pozostawania bez pracy nie są stałe i maleją wraz z przechodzeniem do kolejnych grup wiekowych. (abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój regulacji prawnych związanych z zasadą równego traktowania pracowników doprowadził w ciągu ostatnich kilkunastu lat do stanu, w którym zasada ta stała się bodajże najsilniej zabezpieczoną z ogólnych zasad prawa pracy. Autor omawia i analizuje wybrane problemy związane z odszkodowaniem za dyskryminację w zatrudnieniu, o którym mowa w art. 183d k.p. Szczególną uwagę poświęca funkcjom tego odszkodowania oraz ich wpływowi na jego wysokość. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza kwestię klauzuli racjonalnych usprawnień w kontekście Unii Europejskiej, w szczególności w ramach unijnego prawa pracy. W szczególności, klauzula ta zabezpieczona uregulowaniami zapobiegającymi dyskryminacji. Artykuł wprowadza pojęcie podatności na zagrożenia, które stanowi nową i pionierską kategorię, szczególnie w kontekście badań prawniczych. Autor artykułu formułuje następujące pytanie badawcze: Czy możliwe byłoby rozszerzenie klauzuli racjonalnych usprawnień poza kategorię niepełnosprawności, jeśli wziąć pod uwagę podatność na zagrożenia jako kategorię nadrzędną, którą należy zastosować w celu oceny stosowalności racjonalnych usprawnień. W celu rozstrzygnięcia tej kwestii należy zauważyć, że na mocy prawa unijnego niepełnosprawność jest jedyną podstawą zapewniającą stosowalność omawianej klauzuli.(abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
Prawo do równego traktowania z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków oraz zakaz dyskryminowania w zatrudnieniu są podstawowymi zasadami prawa pracy. Prawodawca zdefiniował je w klarowny sposób. Niejednoznacznie natomiast określił konsekwencje ich naruszenia. Orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz przedstawiciele piśmiennictwa w różnorodny sposób interpretują oddziaływanie art. 18 § 3 k.p. i art. 183d k.p. Nie jest też jasne, w jakim zakresie dopuszczalne jest sięgnięcie po reguły odpowiedzialności określone w Kodeksie cywilnym. Sporny jest zresztą sam charakter prawny odpowiedzialności - w doktrynie prawa pracy wskazuje się na jego publicznoprawne właściwości. Wskazane wątpliwości inspirują do podjęcia działań stabilizujących, chodzi przede wszystkim o znalezienie wzorca, który pogodzi przeciwstawne zapatrywania. (abstrakt oryginalny)
W wyroku z 18 października 2017 r., C-409/16, Ypourgos Esoterikon, Ypourgos Ethnikis paideias kai Thriskevmaton przeciwko Marii-Eleni Kalliri, Trybunał Sprawiedliwości UE po raz kolejny zajmował się kwestią równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu. Tym razem ocenił uregulowanie uzależniające dopuszczenie kandydatów do konkursu wstępnego do szkoły policyjnej, bez względu na ich płeć, od spełnienia wymogu minimalnego wzrostu 170 cm, z punktu widzenia dyskryminacji pośredniej ze względu na płeć. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie w wielu obszarach życia społecznego występują mity, które w sposób fałszywy, uproszczony, choć pozornie logiczny, starają się wyjaśnić złożoną materię relacji międzyludzkich. Takie mity znajdujemy również w opracowaniach starających się wyjaśnić społeczne dylematy rynku pracy. Bardzo często w obszarze rynku pracy różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami wyjaśnia się, stosując pojęcie dyskryminacji. To łatwe i medialnie nośne wyjaśnienie służy już nie tylko objaśnianiu zjawisk w zakresie tego rynku, ale stało się podstawą podejmowania coraz szerszych akcji mających na celu walkę z dyskryminacją, tak w wymiarze praktycznym, jak i ideologicznym. Czy jednak dyskryminacja kobiet na rynku pracy nie jest tylko współczesnym mitem, który stał się tak oczywisty dla wszystkich, że nie warto o nim dyskutować? W związku z tym warto postawić następującą tezę: dyskryminacja kobiet na rynku pracy jest mitem, który odwołując się do prawdziwych przesłanek, prowadzi do fałszywych wniosków. (fragment tekstu)
Osoby niepełnosprawne są szczególnie narażone na dyskryminację w zatrudnieniu - zarówno na etapie poprzedzającym nawiązanie stosunku pracy, jak i później, w trakcie jego trwania. Również przy wykonywaniu pracy w ramach zatrudnienia niepracowniczego może dochodzić do dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. Problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych jest niezwykle trudny, biorąc pod uwagę liczbę osób niepełnosprawnych oraz ich trudności na rynku pracy, szczególnie otwartym. W literaturze podkreśla się, że osoby niepełnosprawne stanowią najbardziej liczną dyskryminowaną grupę na świecie. Warto zatem rozważyć, mając na względzie powyższe, czy pracodawca dopuszcza się dyskryminacji wobec osoby niepełnosprawnej przez pozyskiwanie danych o jej niepełnosprawności (zarówno na etapie nawiązywania stosunku pracy, jak i później, w trakcie jego trwania). (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano brytyjskie doświadczenia w aktywizacji zawodowej osób 50 plus. Przedstawiono jak sytuacja ta kształtuje się w Polsce. Omówiono problem dyskryminacji osób 50 plus. Opisano proces zarządzania wiekiem oraz przykłady partnerstwa na rzecz grupy 50 plus.
Autorka omawia wypracowane w aktualnym orzecznictwie Sądu Najwyższego kryteria odróżniające zasadę równego traktowania pracowników od zasady niedyskryminacji. Choć różnica treści obu tych zasad nie zawsze jest dostrzegana w praktyce, to warto ją akcentować, gdyż wiąże się to z istotnymi konsekwencjami prawnymi, choćby w sferze przysługujących roszczeń z tytułu naruszenia tych zasad. W omówieniu zostały zreferowane także te judykaty Sądu Najwyższego, które wyjaśniają zagadnienie katalogu powodów dyskryminacji - w szczególności w odniesieniu do jakich powodów jest to katalog otwarty, a w odniesieniu do jakich - zamknięty. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników analiz mających na celu sprawdzenie, jakie praktyki dyskryminacyjne występują na europejskim rynku pracy. Przyjęto, że zjawisko dyskryminacji ma charakter nieostry, ukryty i dyskretny. Z tego względu do klasyfikacji respondentów zastosowano analizę klas ukrytych, a do analizy wpływu czynników kontekstowych na fakt bycia dyskryminowanym w miejscu pracy – hierarchiczny model logistyczny. Wyróżniono sześć grup pracowników różniących się ze względu na odczucia doświadczania praktyk dyskryminacyjnych. Wskazano, które praktyki dyskryminacyjne występują na europejskim rynku pracy oraz które z nich współwystępują. Ponadto pokazano, że percepcja doświadczania praktyk dyskryminacyjnych zmienia się w zależności od tego, jakich praktyk doświadcza pracownik. (abstrakt oryginalny)
Autor zajmuje się występującą w Polsce dyskryminacją płac ze względu na płeć. Niedyskryminacyjną strukturę płac opisano na podstawie samooceny produktywności pracowników, zaczerpniętej z ankiety przeprowadzonej wśród zatrudnionych we wrześniu 1994 r. Ukazała ona, że kobiety oceniają swą produktywność na niższą niż mężczyzn. Stąd uzależnienie płac od płci wynika bardziej z występujących między płciami różnic w podejściu do pracy niż z dyskryminacji na rynku pracy. Autor tworzy probabilistyczny model dystrybucji płac i dokonuje kilku symulacji w celu ukazania wpływu zmiennych objaśniających na charakterystyczne cechy podziału płac. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie analizy czynników wpływających na skalę segregacji zawodowej w wymiarze pionowym i poziomym w Polsce. Przedstawiono rezultaty badań jakościowych i ilościowych przeprowadzonych wśród polskich pracowników. Dane pochodzą z projektu badawczego poświęconego społecznej odpowiedzialności biznesu z perspektywy pracownika. Łącznie przeprowadzono 90 pogłębionych wywiadów indywidualnych (IDI) oraz 1000 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie polskich pracowników. Analizie poddano grupę zmiennych związanych ze statusem społeczno-demograficznym respondenta, cechami jego organizacji i zinternalizowanymi normami i wartościami. Wyniki badań pokazują, że większość zaobserwowanych przypadków dyskryminacji jest spowodowana normami i wartościami kulturowymi polskiego społeczeństwa, które decydenci i pracownicy organizacji internalizują od wczesnych etapów procesu socjalizacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.