Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Encyclopedia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wokół Wikipedii - sieciowej encyklopedii tworzonej w modelu open source - od czasu jej powstania skupiona jest liczna grupa redaktorów, określana mianem "społeczności Wikipedystów". Polska edycja projektu jest jedną z największych pod względem liczby artykułów. W wyniku interakcji kilku tysięcy osób regularnie wnoszących swój wkład i uczestniczących w życiu społeczności Wikipedystów powstały instytucje o różnym stopniu złożoności i o różnym stopniu stabilności. Artykuł przedstawia wyniki badania jakościowego, którego celem było określenie, na jakim etapie procesu instytucjonalizacji znajdują się wybrane struktury w polskiej edycji Wikipedii. Ze względu na dynamicznie zmieniające się otoczenie procesy instytucjonalizacji zachodzą w niej w sposób szybszy niż w organizacjach, w których otoczenie jest bardziej stabilne. (abstrakt oryginalny)
Wikipedia jest obecnie jednym z najpopularniejszych źródeł wiedzy. Wiele artykułów tej wielojęzycznej encyklopedii zawiera informacje o różnego rodzaju produktach, np. samochodach, filmach, grach komputerowych, telefonach komórkowych. Artykuły o każdym z tych dóbr mogą powstawać niezależnie w różnych językach, w związku z czym można zaobserwować różnice w treściach opracowań poszczególnych użytkowników (w tym anonimowych). Często w artykułach umieszcza się wyróżnioną ramkę, która w przejrzysty sposób ma prezentować najważniejsze informacje o podmiocie artykułu, tzw. infoboks. Czytelnicy korzystają z takich ramek, aby uzyskać najważniejsze informacje o produkcie bez analizy treści całego artykułu. Dodatkowo dane z infoboksów mogą służyć do wzbogacania innych popularnych baz danych, takich jak np. DBpedia. Z tego powodu szczególnie istotna jest weryfikacja jakości wprowadzanych przez użytkowników danych, gdzie jakość może być charakteryzowana przez takie miary, jak aktualność, poprawność i kompletność. W niniejszym artykule zostanie przeprowadzona analiza kompletności danych o produktach z różnych grup, pochodzących z różnych wersji językowych Wikipedii. Wyniki badań mogą znaleźć zastosowanie w praktyce do wzbogacenia informacji o produktach.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje kwestie związane z tworzeniem encyklopedii internetowych, ze szczególnym uwzględnieniem "Wikipedii", budowanej w oparciu o zespołową pracę zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Autorka opracowania zwraca uwagę, że za sprawą nowych mediów statusy laików i ekspertów wyrównują się, a każdy członek internetowej społeczności ma możliwość podzielenia się swoją wiedzą z innymi. Internet załamuje monopol naukowców na dostarczanie rzetelnych i wiarygodnych informacji, przekonując tym samym, że przekazy informacyjne o takiej samej wartości może tworzyć grupa pasjonatów-nieprofesjonalistów.
Gdy w 2001 roku powstawał projekt internetowej encyklopedii - Wikipedii, jego twórcy zakładali pełną inkluzywność. Początkowy okres rozwoju Wikipedii to przede wszystkim tworzenie się społeczności o cechach kontrkultury, która wzrastała na bazie ruchu wolnej treści, zapoczątkowanego tworzeniem wolnego oprogramowania w latach 90. XX wieku. Szybki rozwój wspólnot działań w wielu wersjach językowych tejże encyklopedii miał swoje istotne konsekwencje społeczne. Ponieważ między najbardziej aktywnymi jednostkami kształtowały się coraz silniejsze więzi, relacje wobec nowych użytkowników, wcześniej serdeczne i nieoficjalne, stawały się chłodniejsze i zdystansowane. W efekcie samo środowisko społeczne poprzez zmiany tychże relacji zaczęło się zmieniać. Do projektu trafiało więcej osób, gotowych na konformistyczne przyjęcie istniejących form relacji interpersonalnych. W artykule autor bazując na analizie treści wybranych deklaracji światopoglądowych użytkowników oraz na kilkuletniej obserwacji uczestniczącej, opisuje trendy w zmieniającym się systemie aksjonormatywnym oraz w wynikającym z niego podejściu społeczności do nowych użytkowników. W szczególności podkreśla zwiększanie liczby edytorów przyjmujących wartości konserwatywne i co za tym idzie - postawy konformistyczne wobec edytorów włączających się do działań z wartościami liberalnymi i postawami nonkonformistycznymi. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza założeń, treści i zasad tworzenia encyklopedii rachunkowości i finansów. Artykuł dotyczy dwutomowej encyklopedii rachunkowości i finansów napisanej i poprawionej przez autorów w ciągu ostatniej dekady. Przedstawiono w nim analizę prac leksykograficznych wykonanych przez autorów encyklopedii rachunkowości i finansów. W ramach analizy opisano, jak autorzy tworzyli Encyklopedię i jak elementy poszczególnych etapów pracy odnoszą się do siebie. Częścią Encyklopedii jest informator biograficzny zawierający łącznie ponad 900 miniesejów. Kolejną cechą książki jest jego rozległa sieć wzajemnych cytowań. Zasady leksykografii zostały wykorzystane w procesie opracowania encyklopedii rachunkowości i finansów. Niniejszy artykuł jest pierwszym opracowaniem, w którym z punktu widzenia autorów została przeprowadzona analiza specjalnej Encyklopedii obejmującej prawie 8000 terminów. (abstrakt oryginalny)
In August 2022, Edward Elgar Publishing House published "The Encyclopedia of Tourism Management and Marketing". The editor of this monumental, four-volume book is Professor Dimitrios Buhalis (Bournemouth University Business School, UK, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong SAR, China), and authors of individual entries included 1,500 scholars from 80 countries from all over the world. The following figures show the impressive scale of this undertaking, which took two years to complete: 4 volumes, 1,250 entries, 3,526 pages, over 2 million words. According to the editor, it is the largest ontology of tourism management and marketing that has ever been compiled. The Encyclopedia was published both in traditional paper form (ISBN: 978 180037 747 9) and in an online version: as an e-book (eISBN 9781800377486), and it was also placed on the website of the publishing house (http://dx.doi.org/10.4337/9781800377486). (fragment of text)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.