Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Energy carrier
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Energetyka wodorowa to pojęcie, które pojawiło się na przełomie XX i XXI wieku, w związku z przewidywanym wzrostem roli H2 jako wtórnego nośnika energii w gospodarce światowej. Wtórnym nośnikiem energii jest również elektryczność, która obecnie dominuje w sektorze energetycznym. Obydwa te nośniki będą współtworzyły energetykę wodorową, w pewnych obszarach mocno jednak między sobą konkurując. Energetyka wodorowa obejmuje swoim zakresem trzy etapy funkcjonalne: wytwarzania, magazynowania i transportu oraz energetycznego wykorzystanie wodoru. Idea energetyki wodorowej niesie w sobie ogromne korzyści ekonomiczne, społeczne i polityczne. Szanse i bariery jej rozwoju zależeć będą w zasadzie od tego w jakich obszarach nastąpi istotny postęp naukowy i techniczny, czy będą to obszary tradycyjnych technologii energetycznych czy dopiero powstającej energetyki wodorowej. (abstrakt oryginalny)
Spalanie węgla w procesach energetycznych ma przede wszystkim na celu wytworzenie wysokotemperaturowego ciepła, które stosowane może być efektywnie do produkcji energii elektrycznej poprzez wykorzystanie odpowiednich czynników roboczych, takich jak: para wodna w siłowniach kondensacyjnych czy bezpośrednio wysokociśnieniowe gazy spalinowe w układach gazowo-parowych. Podstawowym składnikiem paliw stałych jest pierwiastek węgiel, który posiada wysoką wartość energetyczną uwalniając prawie 32 MJ ciepła ze spalenia 1 kg pierwiastka, przy czym jego zawartość w węglu kopalnym mieści się w przedziale 30-70%. Każde z rozpatrywanych paliw zawiera także inny składnik palny - wodór, który po spaleniu pozostawia jedynie wodę i dlatego uważany jest on za bezpieczne ekologicznie paliwo przyszłości. Wartość opałowa wodoru wynosi 120 MJ/kg, ale niestety jego ilość w paliwach naturalnych jest ograniczona. Zatem biorąc pod uwagę dużą dostępność węgla w świecie i w związku z tym atrakcyjność tego paliwa dla energetyki, należy zmierzyć się z problemem fizycznej eliminacji powstającego w procesach spalania ditlenku węgla. Istnieją cztery główne możliwości technologiczne usuwania CO2 w procesach energetycznych, tzn.: usuwanie ze spalin po spaleniu paliwa w kotłach zasilanych powietrzem, usuwanie ze spalin po spaleniu paliwa w kotłach zasilanych mieszaniną tlenu i ditlenku węgla, tzw. oksy-spalanie, fizyczne usuwanie przed spalaniem gazu otrzymanego w procesie zgazowania węgla, sekwestracja w produktach chemicznych (mocznik, paliwa motorowe, metanol itd.). Realny postęp technologiczny wymaga znacznego rozwoju układów spalania jak i zgazowania oraz separacji ditlenku węgla. Rozwój nowych technologii ograniczony jest przede wszystkim skalą ich zastosowania. W konsekwencji pojawiają się bariery ryzyka i efektywności ekonomicznej. Ocena potencjału rozwojowego najatrakcyjniejszych kierunków rozwoju jest przedmiotem niniejszej pracy. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie nowych technologii - takich jak energetyczne wykorzystanie biomasy w procesach spalania lub współspalania z węglem czy technologii zgazowania - wymaga danych na temat właściwości biomasy. Pozyskane dane pozwalają porównywać m.in. wartość opałową poszczególnych paliw, a także możliwość negatywnego wpływu na urządzenia energetyczne poprzez zwiększanie efektu korozji, żużlowania czy wręcz braku możliwości wykorzystania określonego paliwa w danym procesie technologicznym. W artykule przedstawiono własne wyniki badań różnych gatunków upraw energetycznych w aspekcie ich wykorzystania w energetyce zawodowej. Pokazują one podobne właściwości poszczególnych próbek tj. zawartość siarki do 0,15% i chloru do 0,48%, małą gęstość nasypową na poziomie 230 kg/m3, małą zawartość popiołu na poziomie 2,7%, dużą zawartość części lotnych na poziomie 72%, wilgoć analityczną na poziomie 6,6%, średnią wartość opałową na poziomie 16,2 MJ/kg. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na zróżnicowanie jeżeli chodzi o zawartość tlenków metali alkalicznych w popiele i co za tym idzie zróżnicowanie temperatur mięknienia popiołów poszczególnych gatunków upraw energetycznych. Ciągły wzrost popytu związany z zaspokojeniem bieżących potrzeb energetycznych będzie w dalszym ciągu promować wykorzystanie biomasy na cele energetyczne, a tylko wnikliwe poznanie właściwości biomasy pozwoli na efektywne jej wykorzystanie. (abstrakt oryginalny)
Skuteczne zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i energetycznych wymaga od gospodarstw domowych ponoszenia regularnych kosztów w tym zakresie. Ich rangę potwierdza dodatkowo fakt, że obok wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe, stanowią one kategorię wydatków pierwszej potrzeby. Dążąc do lepszego poznania tego zagadnienia, za cel nadrzędny artykułu przyjęto zbadanie skali zróżnicowania wydatków z tytułu użytkowania mieszkania i nośników energii wśród gospodarstw domowych w Polsce. Za pomocą metod statystycznych dokonano oceny jakościowej i ilościowej badanego problemu z punktu widzenia sytuacji dochodowej gospodarstw w latach 2007-2014. Z wykorzystaniem funkcji Tӧrnquista I rodzaju oszacowano również parametry modelu popytu konsumpcyjnego, które następnie posłużyły do określenia poziomu elastyczności wydatków na zmianę dochodu rozporządzalnego według poszczególnych grup dochodowych(abstrakt oryginalny)
: Artykuł poświęcono wewnętrznej polityce energetycznej Polski dotyczącej struktury bilansu energetycznego. Głównym celem artykułu jest przeprowadzenie analizy bilansu energii pierwotnej w Polsce w latach 2001-2016 w kontekście uwarunkowań środowiskowych i gospodarczych, z uwzględnieniem produkcji, importu i eksportu energii pierwotnej oraz poszczególnych jej nośników, w tym źródeł odnawialnych. Analizy dokonano wykorzystując wskaźniki dynamiki i struktury oraz funkcje trendu w zakresie zużycia poszczególnych nośników energii. Wnioski z badań obejmują zidentyfikowanie zmian w bilansie energetycznym Polski oraz ich konsekwencji środowiskowych i gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Bez względu na to, co wymyślą Urzędnicy Unii Europejskiej, świat rozwijał się będzie wedle scenariuszy zapisanych w mechanizmach Jego powstania i potwierdzonych historią jego przemian trwająca już bez udziału Człowieka miliardy lat. Paliwa kopalne są naturalnym rezerwuarem energii potrzebnej ludzkości. Fałszywe twierdzenia o szkodliwości dla rodzaju ludzkiego i dla ziemskiej planety, korzystania z paliw kopalnych sprawiają, że niektóre grupy ludności lokalnej, nie mając wszechstronnej wiedzy, są skłonne do protestów, a nawet do generowania konfliktów społecznych (Badera 2010), będących wyrazem niechęci do wydobywania jakichkolwiek kopalin. Na fali zwalczania tradycyjnych nośników energii podjęto próby zastąpienia ich energią z tzw. źródeł odnawialnych (OZE) ciągle udoskonalanych, ale też ciągle zbyt mało efektywnych. Poszukuje się też bardziej efektywnego wykorzystania paliw kopalnych przez wprowadzenie niekonwencjonalnych technologii pozyskiwania energii z klasycznych surowców energetycznych. Przy wysokich cenach nośników węglowodorowych (ropy i gazu) zgazowanie węgla tak naziemne jak też podziemne wydaje się być technologią innowacyjną zbieżną ze współczesnymi oczekiwaniami zarówno producentów energii, ale przede wszystkim obrońców środowiska. Znane dotychczas i ciągle badane technologie podziemnego zgazowania sprowadzają się do dwóch zasadniczych metod: - bezszybowej - wiertniczej, - szybowej z wykorzystaniem podziemnej infrastruktury istniejącej kopalni. W niniejszej pracy zostanie zaprezentowana metoda mieszana szybowo-wiertnicza, za pomocą której proponować się będzie wydobycie pierwotnych nośników energii (metanu i gazu syntezowego) ze złóż zalegających na dużej głębokości i z tego powodu zaliczonych do zasobów pozabilansowych. Metoda szybowo-wiertnicza nie może być traktowana jako alternatywa dla klasycznego wydobycia węgla, ale jako jego uzupełnienie i tańsze sięgniecie po zasoby praktycznie leżące poza możliwościami technicznymi wydobycia metodą klasyczną, głównie ze względu na bardzo duże zagrożenia naturalne oraz wysokie koszty ich zwalczania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wielkość i strukturę zużycia energii pierwotnej w Polsce w latach 1980-1992, zasoby surowców energetycznych, strukturę zużycia energii pierwotnej w Polsce i innych krajach Europy i jej przewidywane zużycie w Polsce do 2010 r.
Przeanalizowano zużycie pierwotnych źródeł energii w Niemczech. Stwierdzono, że pomimo tworzenia coraz bardziej preferencyjnych warunków rozwoju energetyki opartej na nietradycyjnych odnawialnych jej źródłach i nośnikach oraz relatywnie szybkiego w ostatnich latach jej rozwoju, w Niemczech dominuje energia elektryczna wytwarzana z energii jądrowej oraz z węgla brunatnego i kamiennego.
W artykule sprecyzowano pojęcie bezpieczeństwa energetycznego i wskazano na jego wszechstronne odniesienie do życia indywidualnego i zbiorowego. Pokazano wpływ ceny energii na rozwój gospodarki. Omówiono problem dostępności surowców energetycznych i skorelowania ich z sektorem energetycznym. Pokazano stan bezpieczeństwa energetycznego w Polsce - dużego eksportera energii elektrycznej. Wskazano na niekorzystne tendencje spadku wartości wskaźnika samowystarczalności energetycznej oraz częściowego zaniku zaplecza technicznego sektora energetycznego. W zakończeniu przedstawiono wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski. (abstrakt oryginalny)
Celem rozdziału jest opracowanie najbardziej prawdopodobnego scenariusza odchodzenia od zużycia węgla kamiennego przez gospodarstwa domowe w Polsce do 2030 r. Przedmiotem badania jest zużycie węgla kamiennego przez podmiot badania - gospodarstwa domowe. Jako metodę badawczą przyjęto metodę systematycznego przeglądu literatury, ustalając słowa kluczowe oraz uzupełniając bazę danych za pomocą techniki "kuli śnieżnej" [Czakon, 2016]. Wyniki przeprowadzonych badań pozwolą określić perspektywy, jakie ten produkt ma przed sobą jako nośnik energii dla gospodarstw domowych. Zidentyfikowane źródła zmian, ich skala oraz kierunki będą wpływać na zachowania nabywcze gospodarstw domowych, a także na działalność podmiotów w kanałach dystrybucji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja warunków stosowania paliw i energii w krajowych systemach logistycznych poprzez analizę zjawisk i procesów zachodzących w sektorze paliwowo-energetycznym. Przyjęto następujące etapy jego realizacji: analiza ograniczeń w produkcji i użytkowaniu nośników energii w Polsce; analiza struktury podmiotowej krajowego sektora paliw i energii w zakresie produkcji, przesyłu i obrotu; analiza zmian wielkości i struktury cen nośników energii w Polsce. Analiza badanych zjawisk i procesów będzie przeprowadzona na podstawie krajowych i międzynarodowych opracowań statystycznych. (abstrakt oryginalny)
Perspektywy wykorzystania magazynów energii w procesie produkcji energii słonecznej akumulatory, baterie, metoda termochemiczna, odnawialne źródła energii, materiały magazynowe Każdy kraj rozwijający się zaczyna polegać na "zielonej" energii w związku z problemami środowiskowymi, w tym globalnym ociepleniem naszej planety. Oczekuje się, że w przyszłości produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem konwersji światła słonecznego zajmie nadrzędne miejsce w infrastrukturze energetycznej na całym świecie. Jednak konwertery fotowoltaiczne generują energię głównie w sposób przerywany ze względu na czynniki naturalne (warunki pogodowe) lub porę dnia na danym terenie. Dlatego celem niniejszego opracowania jest rozważenie możliwości wyeliminowania przerywanej pracy instalacji solarnej poprzez innowacyjne aplikacje dodatkowe. Aby osiągnąć ten cel, rozważane są kwestie perspektywy wykorzystania magazynów energii oraz wyboru najbardziej wydajnych i niezawodnych z nich, a także akumulatorów/baterii w aspekcie ich oddziaływania na środowisko i korzyści ekonomicznych z ich użytkowania. Wyniki analiz pozwalają na zrozumienie czynników wykorzystania istniejących technologii, ich technicznych i ekonomicznych aspektów wykorzystania w energetyce słonecznej. Stwierdzono, że najpowszechniejszymi i dominującymi rodzajami magazynowania energii są elektrownie litowo-jonowe oraz elektrownie szczytowo-pompowe. Takie układy akumulacyjne gwarantują wysoką sprawność i niezawodność działania systemu instalacji solarnej, w zależności od skali stacji solarnej. Rozważane są również urządzenia magazynujące, które zaczynają coraz bardziej interesować badaczy - urządzenia magazynujące wykonane z różnego rodzaju ceramiki, w technologii termochemicznej i cieczowo-powietrznej. Niniejsze opracowanie przyczynia się do rozwoju systemu magazynowania energii dla odnawialnych źródeł energii w zakresie optymalizacji technicznej i ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule tym przedstawiono najważniejsze wyzwania przed jakimi stoi UE w kontekście zapobiegania zmianom klimatycznym. Przedstawiono możliwości UE co do wdrożenia koncepcji czystych technologii węglowych. Ponadto omówiono bieżącą sytuacje w krajach UE w odniesieniu struktury zużycia nośników energii ze szczególnym uwzględnieniem węgla. Istotnym elementem referatu są także zagadnienia dotyczące perspektyw węgla w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski jak i Wspólnoty Europejskiej, wdrażania technologii czystego jego spalania oraz chemicznego przetwórstwa. Ukierunkowanie polskiej energetyki na rozwój czystych technologii spalania węgla, może zagwarantować Polsce pozycje najbezpieczniejszego kraju Europy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne tendencje w rozwoju energetyki węglowej. Główną przesłanką ich ewolucji jest postulat ograniczenia emisji CO2. Dekarbonizacja energetyki jest obecnie najpoważniejszym wyzwaniem ekologicznym i gospodarczym dla UE i Polski. (abstrakt oryginalny)
The paper presents the study results of the stability and heat storage capacity of paraffin-in-water phase change suspensions (PCSs) obtained by the homogenization of paraffin and water in the developed rotary hydrodynamic homogenizer. The optimal concentration of components for obtaining stable paraffin-in-water suspensions is found. It is shown that the stable PCSs in the form of pastes, gels, and liquids can be obtained depending on the concentration of water, paraffin, and the surface active agent (SAA) as well as its type. In addition, the scheme of the solar heating system with the heat storage tank where the PCS functions both as the heat transfer fluid and the heat storage media is presented. It is shown that the use of PCS in the domestic solar heating system allowed the heat storage capacity of the storage tank to be increased by 25% as a result of the high fusion heat of paraffin and the high value of the water specific heat capacity. The estimation of the saving rate from applying fluid PCS as a heat storage medium is also presented and discussed.
Artykuł analizuje prognozy energetyczne w świecie i Unii Europejskiej do 2020 roku, na tym tle przedstawia podstawowe kierunki rozwoju sektora energii w Polsce do 2020 roku.
17
Content available remote Potential of low concentration nanofluids in heat transfer
84%
The main purpose of conducted studies was recognition of low concentration nanofluid under the influence of magnetic field potential applications. The investigations are having fundamental character but Authors keep in mind better energy utilization through the heat transfer enhancement. The examined fluid was composed of water and Cu/CuO nanoparticles. Three temperature differences were imposed on the system. The results did not give unequivocal answer on possible utilization of studied phenomena, but there is open scene for the studies of particle-fluid interaction and flow structure. The main conclusion is that the magnetic properties of base fluid and particles are crucial for such analysis. (original abstract)
Ustawa z 30 maja 1996 r. ustanowiła nowe regulacje funkcjonowania rezerw państwowych. Jest to pierwszy akt tej rangi weryfikujący całokształt spraw związanych z rzeczowymi rezerwami kraju. W latach ubiegłych funkcjonowanie rezerw państwowych było regulowane aktami niższego rzędu, zaś w poprzednim systemie objęte było ścisłą tajemnicą państwową.
W niniejszym artykule przedstawiono problematykę produkcji ciepła z wybranych nośników energii, w tym biomasy. Oszacowano wielkość emisji zanieczyszczeń powietrza z kotłów małej mocy, wynikającą ze zużycia energii na ogrzewanie pomieszczeń i podgrzanie wody użytkowej dla domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2. W oparciu o aktualne, uśrednione ceny paliw oszacowano również koszty wytworzenia 1 GJ energii. Stwierdzono, iż w chwili obecnej najdroższym z analizowanych paliw jest olej opałowy (ok. 100zł/GJ), natomiast najtańszym węgiel (ok. 35 zł/GJ).(abstrakt oryginalny)
Mieszkanie w odpowiednio ogrzanym domu jest jedną z podstawowych potrzeb gospodarstw domowych. Warunki mieszkaniowe determinują rodzaj i ilość zużywanych w tym celu nośników energii. Transformacja energetyczna Polski, konieczność ograniczenia emisji CO2 powodują, że gospodarstwa domowe będą ograniczone w zakresie możliwych produktów, które mogą być źródłem ciepła. Zmiany klimatyczne i zrównoważone podejście do produkcji i konsumpcji nośników energii mogą wpływać na poziom ubóstwa energetycznego. Celem niniejszego rozdziału uczyniono charakterystykę warunków mieszkaniowych polskich gospodarstw domowych oraz ilości i rodzaju zużywanych przez nie nośników energii w celu ogrzania mieszkania. Zastosowano metodę systematycznego przeglądu literatury. Źródłem danych były raporty Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki tych badań stały się punktem wyjścia do dalszych rozważań o trendach i wyzwaniach, jakie będą udziałem gospodarstw domowych w przyszłości. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.