Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Energy law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Pomoc dla odbiorców wrażliwych energii elektrycznej - dodatek energetyczny
100%
Przedmiotem niniejszego opracowania jest zagadnienie dodatku energetycznego. Stanowi on stosunkowo nową instytucję Prawa energetycznego, dodaną ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 984). Zgodnie z art. 28 ww. ustawy dodatek przyznawany jest od 1-szego stycznia 2014 r. Co prawda dodatek energetyczny został uregulowany w ustawie - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2012 r. poz. 1059 z późn. zm.), a nie w aktach regulujących pomoc społeczną, nie zmienia to jednak jego charakteru, jako finansowego wsparcia dla odbiorców wrażliwych energii elektrycznej. A co za tym idzie stanowi formę pomocy społecznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące specyfiki unijnych regulacji prawnych w zakresie prawa ochrony środowiska. W sposób kompleksowy omówiono najważniejsze akty prawne charakterystyczne dla tej płaszczyzny regulacyjnej. Przedstawiono też najistotniejsze cele i założenia jakie realizowane są za pomocą tychże aktów. Rozwój prawa ochrony środowiska na poziomie wspólnotowym, został przedstawiony w kontekście działań podejmowanych w ramach kształtowania unijnej polityki w obszarze środowiska. Opisując charakterystykę unijnych aktów prawnych wskazano również na zależność pomiędzy polityką w dziedzinie energetyki a środowiskiem oraz oddziaływaniem polityki w obszarze środowiska na postęp w energetyce. W artykule nie pozostawiono bez komentarza wpływu unijnego porządku prawnego na polskie prawodawstwo w zakresie ochrony środowiska.(abstrakt oryginalny)
W artykule autorzy podejmują się oceny wpływu na bieżącą i przyszłą politykę energetyczną Unii Europejskiej i państw członkowskich wyroku Sądu (10.09.2019 r.) w sprawie OPAL (T-883/16). Przede wszystkim należy podkreślić, że obecne ustawodawstwo i orzecznictwo nie definiują wyraźnie zasady solidarności energetycznej. W doktrynie prawnej termin ten był najczęściej utożsamiany z obowiązkiem wzajemnej pomocy. Przykładem takiej współpracy jest pomoc Państwom Członkowskim w przypadku klęsk żywiołowych wywołujących nadzwyczajne sytuacje dotyczące chociażby dostaw gazu. Dlatego analizowane orzeczenie ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia pojęcia solidarności energetycznej. W praktyce rozwija ono koncepcję solidarności energetycznej określając kryterium jej stosowania. Sąd zwraca uwagę na co najmniej dwa poziomy rozumienia powyższej zasady. Wświetle swojego stanowiska zasada solidarności energetycznej dotyczy nie tylko interesu UE jako całości, ale musi także uwzględniać interesy poszczególnych państw członkowskich. Pod tym względem komentowana decyzja jest kamieniem milowym w rozumieniu zasady solidarności energetycznej, jej umiejscowienia w systemie prawnym, a także jej stosowania przez Unię Europejską i władze krajowe.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie stanowi próbę zarysu istoty kontroli REMIT i regulacji przeszukania w prawie energetycznym z ich punktami krytycznymi, które odzwierciedlają poważne wątpliwości w praktyce. Rolę podstawowego punktu odniesienia pełni uregulowanie przeszukania dokonywanego przez Prezesa UOKiK. Za oś wywodu obrano prawo podmiotu kontrolowanego do następczej sądowej weryfikacji przeszukania w prawie antymonopolowym, w oparciu o którą autor zastanawia się nad kompletnością obecnej regulacji przeszukania REMIT.(abstrakt oryginalny)
The subject of the research is a presentation of the right to compensation in vertical relationships due to unfair practices under international agreements and the Gas Directive. The thesis centres on the presentation of proof that Gazprom abuses its dominant position. The paper presents the multidimensional content of Gazprom's dominant activities, which significantly distorts the European energy market. Initially, the author indicates the history of Gazprom's activities and economic way of transparency in pricing based on the latest American research. The matrix of research is a presentation of proceedings before the Court of Justice of the European Union and the Arbitrage Tribunal in Stockholm. In the last part of paper, there is clarification of the doctrine of direct effect and the procedure of an action for damages. The Gas Directive provisions are subject to the direct effect principle and in vertical relation, the individuals may bring an action for damages. In fine, the appearance of dominant and unfair practices means that individual proceedings against a country will constitute a majority in the future in the scope of energy law in the European Union. In this dogmatic study, the tools were criticisms, heuristics, hermeneutics and experiments. (original abstract)
Przedmiotem analizy prawnej podjętej w ramach tego artykułu jest charakter obowiązku rozliczeniowego spoczywającego na zarządcy nieruchomości wielolokalowej. Celem badania będzie ustalenie, jaki jest charakter prawny tego obowiązku oraz jakie są jego szczegółowa treść i zakres. Rozważane będą dwie hipotezy - po pierwsze, czy obowiązek ten należy do obowiązków cywilnoprawnych wynikających z umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną, którą zarządca zawiera z właścicielami lokali (bądź ze wspólnotą mieszkaniową), a po drugie, czy obowiązek rozliczeniowy jest ustawowym obowiązkiem zarządcy wynikającym bezpośrednio z regulacji prawa energetycznego i należy go traktować jako obowiązek publicznoprawny. Ustalenie charakteru tego obowiązku jest podstawą do wskazania, kto ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną wobec przedsiębiorcy energetycznego za świadczenia pieniężne związane z usługą dostarczania ciepła. W celu zweryfikowania tych hipotez dokonano analizy prawnej dotyczącej statusu zarządcy oraz statusu prawno-rzeczowego ogrzewanego budynku na podstawie ustawy o własności lokali. Następnie przeanalizowano, kto może być stroną umowy o dostawę ciepła, ze szczególnym uwzględnieniem różnych wariantów statusu prawnego zarządcy wynikających z różnych modeli zarządzania, o których mowa w ustawie o własności lokali. Dalej była rozważana druga z hipotez, a mianowicie, czy w świetle obowiązujących regulacji prawa energetycznego można uznać obowiązek rozliczeniowy zarządcy za jego dodatkowy obowiązek wynikający bezpośrednio z ustawy (obowiązek o charakterze publicznym). Ostatecznie jako konkluzję tego badania przyjęto tezę o publicznoprawnym charakterze obowiązku rozliczeniowego zarządcy.(abstrakt oryginalny)
Postulaty nawołujące do poprawy efektywności energetycznej przekładają się na współczesne kształtowanie polityki energetycznej w Unii Europejskiej. Konieczność poprawy efektywności energetycznej we wszystkich gałęziach gospodarki stała się jednym z poważniejszych wyzwań XXI wieku. Z uwagi na olbrzymi potencjał oraz znaczenie we współczesnej gospodarce małych i średnich przedsiębiorstw, problematyka związana z efektywnością energetyczną powinna być popularyzowana zwłaszcza wśród tych podmiotów. Możliwości osiągnięcia oszczędności energii w sektorze takich przedsiębiorstw, ze względu na jego skalę, mogą odgrywać istotną rolę z globalnego punktu widzenia. Znaczącą rolę we wsparciu działań proefektywnościowych energetycznie w tego typu firmach odgrywają mechanizmy konstruowane przez organa państwowe. Działania te przyczyniać się mogą nie tylko do wymiernych oszczędności finansowych, ale również mogą być czynnikiem zwiększającym konkurencyjność i innowacyjność podmiotów gospodarczych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zagadnień związanych ze wzrostem efektywności energetycznej, głównie w malych i średnich przedsiębiorstwach (MOEP). Przedstawiono silne wsparcie dla działań prowadzonych w kierunku poprawy efektywności energetycznej poprzez politykę prowadzoną przez Komisję Europejską. Zarysowane zostały uwarunkowania prawne sprzyjające rozwojowi działań podwyższających efektywność energetyczną. Wskazano przykładowe środki poprawy efektywności energetycznej, możliwe do zastosowania w sektorze MOEP. Opisano szereg korzyści wynikających z zastosowania przedsięwzięć energooszczędnych oraz środków efektywności energetycznej. Opisy potencjalnych korzyści zostaly zilustrowane przykładami obliczeniowymi. W artykule przedstawione zostały również sposoby finansowania przedsięwzięć energooszczędnych. Omówiono typowe bariery na jakie napotykają MOEP na drodze do zwiększenia efektywności energetycznej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę regulacji prawnej odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do konstytucyjnej zasady pomocniczości. Głównym pytaniem badawczym, wokół którego zostało skonstruowane opracowanie, jest to, w jakim stopniu obecne prawodawstwo z zakresu prawa energetycznego (prawo odnawialnych źródeł energii) realizuje postulaty wynikające z zasady pomocniczości. W analizie skupiono się zarówno na ustawie - Prawo energetyczne, jak i na ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. (abstrakt oryginalny)
Moc bierna jest wielkością energetyczną charakterystyczną dla elektrotechniki i występuje w obwodach prądu przemiennego. Jest to w istocie pojęcie techniczne, wykorzystywane do opisu zjawisk odnoszących się do problematyki racjonalnego gospodarowania energią. Do pojęcia mocy i energii biernej odwołują się krajowe dokumenty i akty prawne, również wysokiego rzędu. Ogólnie regulowane są tam kwestie dotyczące problemów technicznych, w tym efektywności energetycznej oraz rozliczeń finansowych. Referat identyfikuje i porusza istotniejsze zagadnienia związane z aktualną problematyką mocy biernej w ramach obecnych i spodziewanych wyzwań, jakie stoją przed energetyką, również w kontekście popularyzacji rozwiązań proefektywnościowych i prosumenckich, ze wzrastającym udziałem generacji rozproszonej. Analizując i przedstawiając zakres problematyki mocy biernej, począwszy od zasygnalizowania problemów definicyjnych, wyszczególnienia krajowych aktów prawnych, poprzez analizę kwestii związanej z poprawą efektywności energetycznej do kwestii rozliczeń finansowych za energię bierną, odniesiono się do aktualnych wyzwań wynikających z nowych trendów w użytkowaniu energii. Z przedstawionego przeglądu zagadnień wyłania się obraz wymagający uporządkowania, monitorowania i dalszej analizy omawianych problemów. Dotyczy to działań nie tylko na poziomie krajowym, warto również zaangażować odpowiednie gremia międzynarodowe(abstrakt oryginalny)
Produkty energetyczne przeznaczone na cele napędowe i do celów opałowych są w UE obciążone podatkiem akcyzowym od 1992 r. Pierwotnie opodatkowaniu podlegały tylko oleje mineralne. W 2004 r. zakres dyrektywy w sprawie opodatkowania energii (ETD) rozszerzono na gaz ziemny, węgiel i elektryczność. Ustanawia on minimalne stawki opodatkowania na produkty energetyczne przeznaczone na cele napędowe i opałowe oraz elektryczność, a także zawiera cały zestaw postanowień umożliwiających stosowanie obniżonych stawek podatku lub zwolnień z podatku, głównie ze względów środowiskowych lub społecznych. Obecnie obowiązujące stawki są zależne od ilości zużywanego paliwa i nie odzwierciedlają wartości energetycznej produktu lub wielkości emisji C02 każdego produktu energetycznego. Dyrektywa ETD wprowadza preferencje niezgodne z polityką UE w zakresie celów energetycznych i klimatycznych. Z tych względów Komisja przedstawiła projekt zmiany dyrektywy ETD, który przewiduje podział stawek akcyzy na dwa elementy - jeden zależny od wartości energetycznej i drugi zależny od wielkości emisji C02 każdego z paliw. W efekcie nowej regulacji wzrosną stawki podatkowe głównie na węgiel, gaz ziemny i LPG. (abstrakt oryginalny)
Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej, wraz z uzupełniającym ją rozporządzeniem, porządkuje kwestię sposobu pomiaru zużycia ciepła. Dzieje się tak m.in. dzięki wprowadzeniu obowiązku jego indywidualnego opomiarowania. Zmiany te mogą przynieść bezpośrednie korzyści odbiorcom ciepła, a przy tym będą minimalizowały negatywny wpływ na środowisko naturalne. To jest szansa na oszczędności dla milionów Polaków oraz zapewnienie przejrzystej informacji o zużyciu ciepła. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problematykę funkcjonowania jednego z organów doradczych centralnych organów administracji rządowej, tj. Rady do spraw Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej działającej przy Prezesie Państwowej Agencji Atomistyki, naczelnym organie dozoru jądrowego w Polsce, właściwym w sprawach bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej określonym ustawą Pr. atm. Artykuł przedstawia założenia funkcjonowania Rady jako organu doradczego organu dozoru jądrowego w oparciu o prawo międzynarodowe i europejskie oraz poglądy doktryny prawa energii jądrowej. Ważną rolę w odniesieniu do Rady spełniają akty soft law, w szczególności tzw. standardy bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA safety standards). Mimo że nie mają mocy wiążącej, stanowią wartościowy i obszerny zbiór zaleceń wspomagających działalność prawodawczą na poziomie regionalnym i krajowym. Celem opracowania jest również krytyczna analiza nowelizacji Prawa atomowego (Pr. atm.) z 2016 r. w części odnoszącej się do zmian przeprowadzonych w zakresie sposobu kształtowania składu Rady. (abstrakt oryginalny)
Ustanowienie w roku 1957 Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej miało na celu stworzenie organizacji mogącej skutecznie konkurować z najsilniejszymi gospodarkami świata. Dzięki integracji państwa członkowskie osiągnęły dobrobyt oraz wysoki poziom rozwoju gospodarczego. Współcześnie jednak wobec wyzwań globalizacji, rosnącej konkurencyjności innych gospodarek oraz spowolnienia tempa rozwoju konieczne stało się zrewidowanie dotychczasowej polityki. Artykuł podejmuje kwestie reformy regulacji prawnych w sektorze energii elektrycznej w kontekście m.in. założeń Strategii Lizbońskiej. Liberalizacja sektora energii elektrycznej związana jest z szerszym procesem restrukturyzacji sektorów sieciowych Unii Europejskiej, który zakłada głębokie reformy liberalizujące funkcjonowanie gospodarek rynkowych. Praca koncentruje się w szczególności na ocenie procesu liberalizacji rynku energii elektrycznej oraz wpływie założeń Strategii Lizbońskiej na postęp w tym zakresie. Najistotniejsze elementy Strategii to w głównej mierze środki zmierzające do reform ekonomicznych rynku wewnętrznego, środki zorientowane na ochronę środowiska sprzyjające tworzeniu i rozwojowi innowacyjnych przedsiębiorstw, instrumenty warunkujące optymalne i odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych, a także stosunkowo nowe, skupiające szczególną uwagę właściwych organów regulacyjnych oraz szeroko rozumianych uczestników rynku energii - działania ukierunkowane na rozwój konkurencji w ramach prawidłowego funkcjonowania sektorów sieciowych. (abstrakt oryginalny)
Energia elektryczna jest produktem przeznaczonym na sprzedaż. Ma jednak specyficzne znaczenie, które skutkuje nadaniem jej przymiotu dobra publicznego. Przyczyną takiego stanu jest konieczność zagwarantowania ciągłości jej dostaw. Niezbędna jest nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstw domowych, lecz w szczególności konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa kraju. W obowiązującym systemie gospodarczym, posługując się terminem konstytucyjnym: społeczną gospodarką rynkową, to konkurencja, uważana jest za najlepszą metodę kształtowania rynku i występujących w jego ramach stosunków. Niewątpliwie nie we wszystkich podsektorach energetyki niewidzialna ręka rynku pozwala na realizację swoich celów i funkcji w sposób wystarczający. Zatem niezbędne staje się wprowadzenie odpowiednich, aktywnych mechanizmów regulacji stanowiących skuteczny substytut dla konkurencji. Regulatorowi - czyli prezesowi Urzę- du Regulacji Energetyki przypisano szereg zadań i kompetencji. Ma on obowiązek dbania o interes państwa w zakresie rozwoju przedsiębiorstw energetycznych. Równocześnie wykonuje on zadanie ochrony odbiorcy końcowego przed nakładaniem nieuzasadnionych opłat za dostarczaną energię. Jednakże regulator nie może być rzecznikiem wyselekcjonowanej grupy uczestników rynku. Jego funkcją jest zastępowanie mechanizmów konkurencji rynkowej przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi prawnych i ekonomicznych. Rolę regulatora należy określić, jako zamiennika rynku konkurencyjnego. Połączenie wskazanych powyżej zadań jest trudne, ale możliwe, przy zachowaniu niezależności regulatora oraz nadaniu i zagwarantowaniu mu uprawnień umożliwiających, m.in. kontrolę nad gospodarką finansową spółek jednoosobowych Skarbu Państwa lub podmiotów państwowych działających w branży dystrybucji energetycznej. Niniejszy tekst ma na celu przedstawienie zależności między rozmaitymi formami aktywności organów regulacyjnych a podmiotami uczestniczącymi w rynku energii, w szczególności spółek zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej. Autorzy wskazują, czym jest sama regulacja oraz kto wprowadza normy wiążące strony. Ponadto podejmują staranie przedstawienia czytelnikowi w przystępny sposób zagadnienia przychodu regulowanego oraz uwypuklenia w nim roli regulacji jakościowej. Istotą artykułu jest wykazanie formy i stopnia oddziaływania Regulatora na wyniki finansowe OSD.(abstrakt oryginalny)
Wydane w ostatnim czasie orzecznictwo Prezesa UOKiK dotyczące modyfikowania warunków umów zawartych z konsumentami przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych wskazuje, że kwestia ta budzi wątpliwości, pomimo rozbudowanej regulacji zawartej w Prawie telekomunikacyjnym. Niniejszy artykuł omawia problemy związane z wykładnią oraz stosowaniem tych przepisów, zestawiając je z odpowiednimi przepisami Prawa energetycznego określającymi tryb modyfikowania umów przez przedsiębiorstwa energetyczne. Wspólnotowe źródło obu regulacji, w postaci postanowień dyrektyw 2002/22/WE, 2003/54/WE i 2003/55/WE, pozwala na sformułowanie dla nich wspólnych wniosków. W szczególności, dotyczy to ich relacji z art. 3841 KC, którego stosowanie - jako przepisy szczególne - wyłączają. Jednocześnie, zakres zastosowania przepisów sektorowych, zwłaszcza w odniesieniu do warunków jednostronnego modyfikowania essentialia negoti oraz umów na czas oznaczony, determinuje regulacja nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Jak bowiem wskazuje orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE (sprawy Invitel, RWE Vertrieb, Alexandra Schulz) umowy zawierane z konsumentami przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne i energetyczne w istotnym zakresie jej podlegają. Jednocześnie analiza przepisów sektorowych wskazuje na to, że obowiązki związane z modyfikacją warunków umownych są dla tych przedsiębiorców do pewnego stopnia tożsame. Jak się wydaje, bardziej szczegółową regulację zawartą w prawie telekomunikacyjnym (określającą np. różne sposoby powiadamiania konsumenta) przedsiębiorstwa energetyczne mogą wykorzystywać na zasadzie analogii, w drodze wprowadzenia tych rozwiązań do swoich umów.(abstrakt oryginalny)
W wielu krajach Unii Europejskiej sieci energii elektrycznej i gazociągi nadal pozostają własnością tzw. przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo (PZP), które są odpowiedzialne za wytwarzanie, dostawy, przesył i/lub dystrybucję energii. Integracja pionowa daje przedsiębiorcom możliwość wspierania własnych oddziałów przez wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku, co w efekcie hamuje rozwój konkurencji. W związku z powyższym Komisja Europejska zaproponowała w dyrektywach elektroenergetycznej i gazowej oddzielenie działalności operatorów sieci od PZP. Artykuł przedstawia realizację tego procesu (unbundlingu) w sektorze energii elektrycznej i gazu w kontekście budowania konkurencyjnego rynku energetycznego na przykładzie Polski.(abstrakt oryginalny)
I would assess as astonishing that in the vast domain of energy policy the question of protection of vulnerable recipient has seemed to be somehow left aside until recently. In comparison with consumer protection systems present in branches of law other than energy law, it is glaringly insufficient both on the level of European Union as well as particular Member States. I dare to draw the conclusion that instruments employed to combat energy poverty should comprise both traditional mechanisms (however, with a restriction that actually effective mechanisms should be elected, like ban on suspending energy supplies to certain category recognized as vulnerable recipients) as well as market-based mechanisms, like white certificates giving incentives for improvement of energy efficiency, the more that thereby also underlying causes of energy poverty could be properly addressed.(fragment of text)
18
Content available remote Energy security in Poland - transformation and role of nuclear energy
61%
Currently, Poland is facing the challenge of energy transformation towards a zero-emissional energy system. In this article author presents basic assumptions of Poland's energy security system. Moreover, a particular focus is set on replacement of coal power plant, which are currently a fundament of Polish electricity production system. Therefore, in this article is examined a several aspects of transformation of national energy mix with analise of nuclear energy as a potentially significant part of future energy security fundament. This article also presents the possibilities of implementing various types of nuclear power facilities, as well as de lege lata and de lege ferenda postulates in the Polish nuclear law. (original abstract)
19
Content available remote Rynek mocy - szansa na realną zmianę w energetyce?
61%
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza problematyki związanej z ustawą o rynku mocy, która wprowadziła w Polsce nowy model organizacji rynku energii w postaci rynku dwutowarowego, na którym przedmiotem obrotu będzie nie tylko energia energetyczna, ale także gotowość do wprowadzania energii do systemu. Tym samym, poza ponoszeniem kosztu zakupu określonej ilości energii, każdy użytkownik systemu energetycznego będzie dodatkowo uiszczał tzw. "opłatę mocową", przeznaczoną na utrzymanie bloków energetycznych w gotowości produkcyjnej. Celem artykułu jest próba zbadania możliwego wpływu regulacji rynku mocy na rynek energii. Wskazanie mechanizmów przejściowych i doraźnych rynku mocy, istniejących obecnie w Polsce, pozwala dostrzec, jak rynek ten może funkcjonować. Omówienie głównych założeń ustawy o rynku mocy ułatwia zaś przewidzenie możliwych pozytywnych oraz negatywnych skutków regulacji dla określonych podmiotów uczestniczących w rynku energii. Autorzy doszli ostatecznie do wniosku, że uchwalona ustawa ma w perspektywie długoterminowej szansę odnieść pozytywne skutki, zarówno dla wytwórców, jak i odbiorców końcowych w postaci przedsiębiorstw i konsumentów. Ryzyka w postaci większego kosztu energii oraz niekorzystnych zmian w prawie unijnym powinny zostać zrekompensowane pełnym bezpieczeństwem energetycznym kraju. (abstrakt oryginalny)
Financing implementation in the modern economy of power engineering based on renewable sources of energy, particularly susceptible to liquidation fluctuations, payment blockage or exchange rate fluctuations, is still classified as high risk in Poland. When the market lacks clear rules of action, with accompanying red tape, legal inconsistency and speculation, many good initiatives become threatened. Noticing the serious barrier in financing innovations, including investments in the scope of energy efficiency, scientific publications should be aimed at restoring equality of entities under the law, and the suggested legislative changes should eliminate the existing pathology.(original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.