Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise's income statement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
"Inteligencję biznesu" można określić jako podejmowanie świadomych i skutecznych decyzji na podstawie analizy godnych zaufania danych. Wyniki takiej analizy pozwalają ustalić przyczyny przebiegu określonych zdarzeń i ich kontynuacji oraz sformułować prognozę. Potrzeba analizy dotyczy każdego obszaru funkcjonowania przedsiębiorstwa. Cel prowadzonej działalności - wypracowanie zysków, zwiększenie wartości przedsiębiorstwa - koncentruje jednak uwagę decydentów na wynikach finansowych. Wynik finansowy odzwierciedla efektywność podjętych już decyzji lub też pozwala określić, jakie efekty finansowe ostatecznie zostaną osiągnięte, gdy przedsiębiorstwo wykorzysta swoją przewagę konkurencyjną na rynku, tkwiącą w jakości, niskich kosztach procesów wewnętrznych czy też posiadanych zasobach, a w tym zasobach ludzkich. Wynik finansowy przedsiębiorstwa jest więc przedmiotem wielokierunkowych analiz, a rezultaty finansowe ściśle wiążą się z wynikami uzyskanymi w poszczególnych obszarach procesów realnych. Osiągnięta wysokość wyniku finansowego zysku i zdolność jego wypracowania w przyszłości jest najlepszym sposobem zabezpieczenia płynności finansowej przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
Zaprezentowano rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym. Autor skupił się przede wszystkim na omówieniu problemów jego analizy. Przedstawiono układ rachunku, sposób ustalania wyniku ze sprzedaży oraz syntetyczny rachunek wyników według rodzajów działalności.
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji adaptacji wielostopniowego i wieloblokowego rachunku wyników dla przedsiębiorstwa z branży techniki biurowej.
Opracowanie omawia rachunek rezultatów w jednostkach gospodarczych, który opiera się zarówno na wewnętrznych jak i zewnętrznych kryteriach sukcesu. Cechą wspólną wymienionych koncepcji jest dążenie do osiągnięcia sukcesu rynkowego przedsiębiorstwa przez lepszą organizację procesów wytwarzania i dystrybucji oraz redukcji kosztów.
Wynik finansowy jest najbardziej czytelnym i wiarygodnym miernikiem rentowności firmy. W artykule omówiono istotę wyniku finansowego, metody jego ustalania, przebieg oraz elementy.
Badania dotyczące wpływu kadry zarządzającej na wyniki organizacji wygenerowały obiecujące wyjaśnienia różnic w tworzonych strategiach i uzyskiwanym poziomie efektywności. Jednakże w znacznej mierze ignorowały rolę interpretacji i szybkiego odpowiadania w kształtowaniu wyborów, podejmowanych przez kadrę zarządzającą. W opracowaniu przeanalizowano nadawanie sensu oraz improwizację w kontekście rozwoju organizacji. Powiązania pomiędzy tymi elementami są atrakcyjne, ale trudne do przekonywającego przedstawienia. Wychodząc z teorii przedsiębiorczości, autor zaproponował pogląd, że nadawanie sensu i improwizacja sprzyjają orientacji przedsiębiorczej, a także wzmacniają jej pozytywny wpływ na efektywność organizacji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono kierunki wykorzystania informacji pochodzących z rachunku wyników oraz koncepcję zachowania majątku, koncepcję kapitalizacji i koncepcję rynkowej wartości majątku przedsiębiorstwa. Omówiono zastosowanie cen wejścia do wyceny majątku. Na koniec przedstawiono podsumowanie dotyczące podstaw wyceny zasobów.
Tabele przedstawiają stan aktywów i pasywów banków na 31 marca 2006 roku w mln zł przed audytem oraz rachunek zysków i strat ( stan na 31 marca 2006 roku w mln zł).
10
Content available remote Co jest nowego w sprawozdaniu z całkowitych dochodów?
63%
Jednostki sporządzające sprawozdania finansowe zgodne z MSSF muszą sporządzać od 2009 r. nowe sprawozdanie - sprawozdanie z całkowitych dochodów, które uzupełnia wcześniej prezentowany rachunek wyników. o pozycje pozostałych całkowitych dochodów, które odnoszone są na kapitał z pominięciem wyniku finansowego. Sprawozdanie z całkowitych dochodów może być prezentowane w jednej części lub w dwóch częściach, z których druga rozpoczyna się wynikiem finansowym netto. Pozostałe całkowite dochody mogą być prezentowane w kwotach netto lub brutto. (abstrakt oryginalny)
Od roku 1998 pogarszają się niestety wyniki przemysłu elektromaszynowego w Polsce. Jednakże w najgorszej sytuacji są producenci sprzętu transportowego (produkujący m.in. statki, łodzie, tabor kolejowy, motocykle i rowery). Dodatnią rentowność mają jedynie wytwórcy maszyn i aparatury elektrycznej oraz sprzętu RTV.
12
Content available remote Zjawisko wygładzania dochodu na przykładzie polskich spółek publicznych
63%
Wygładzanie dochodu nie jest zjawiskiem nowym na rynku, jednak jest istotne z punktu widzenia oceny wyników podmiotu gospodarczego. Istotnym problemem w badaniu efektu wygładzania dochodu przedsiębiorstw jest wybór odpowiednich narzędzi. Metody pomiaru wygładzania dochodu powinny być obiektywne oraz relatywnie łatwe w użyciu. Celem artykułu było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy w polskich spółkach publicznych występuje efekt wygładzania dochodu. W badaniu wykorzystano metodę regresji panelowej z efektami stałymi do oszacowania teoretycznych wartości niepieniężnych składowych wyniku finansowego Accruals, które porównano z wartościami rzeczywistymi. Przeprowadzone badanie efektu wygładzania dochodu dostarcza pewnych dowodów, iż w polskich spółkach publicznych mogło zachodzić to zjawisko.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia cechy zintegrowanych systemów pomiaru wyników przedsiębiorstw, zwraca uwagę na powiązania elementów strukturalnych zbilansowanej karty (BSC) wyników oraz określa możliwe kierunki integracji BSC z rachunkiem kosztów działań metodami zarządzania w warunkach zastosowania tego rachunku. Autorka podziela poglądy, ze nie występuje jeden sposób pomiaru wyników lub zestaw mierników, które mogłyby być zastosowane przez większość przedsiębiorstw w zróżnicowanym otoczeniu społeczno -gospodarczym oraz uważa, ze koncepcja BSC wyznacza ramy konceptualne najbardziej przydatne przy tworzeniu indywidualnych systemów pomiaru wyników - typu kart dokonań. Systemy umożliwiają pomiar wyników współczesnych przedsiębiorstw w ujęciu wieloaspektowym, przy zastosowaniu kilku kryteriów oceny osiąganych przez przedsiębiorstwa rezultatów działalności. (abstrakt oryginalny)
Realizacja projektów to forma działalności, która w ostatnich latach, w dobie globalizacji gospodarki i narastającej konkurencji, zyskuje coraz większe znaczenie, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wartość i ilość realizowanych projektów nieustannie rośnie, obejmując już nie tylko branże tradycyjnie związane z taką formą działalności (np. branża budowlana, branża informatyczna), ale praktycznie każdą dziedzinę naszego życia. Niezbędnym elementem determinującym sukces realizacji projektu jest dostarczona na czas, szybka, rzetelna i użyteczna informacja. Źródłem tej informacji jest system rachunkowości, który składa się z dwóch podsystemów: rachunkowości finansowej (ukierunkowanej na zewnętrznego odbiorcę informacji) i rachunkowości zarządczej (dającej informacje potrzebne odbiorcom wewnętrznym). Jednym z podstawowych determinantów tworzenia informacji dla odbiorców zewnętrznych (takich, jak inwestorzy, banki, ubezpieczyciele, organy administracji skarbowej, itd.) jest porównywalność. Jej zachowanie wpływa na jakość informacji o działalności projektowej, uzyskiwanej ze sprawozdań finansowych, tworzonych zgodnie z wybranymi regulacjami rachunkowości (np. MSR/MSSF, US GAAP, polska Ustawa o rachunkowości). Celem artykułu jest wskazanie dylematów związanych z prezentacją w sprawozdaniu finansowym wyniku działalności firm realizujących projekty długoterminowe. Artykuł ma charakter dyskusyjny, gdyż poruszane w nim kwestie pozostają zazwyczaj w gestii wyboru określonego rozwiązania przez jednostkę. Ponadto niektóre z obszarów podlegają szczegółowym regulacjom prawa bilansowego (zarówno w wymiarze krajowym - Ustawa o rachunkowości i KSR 3, jak i międzynarodowym - MSR/MSSF), jednak ich stosowanie może powodować „zamazanie" wiernego i rzetelnego obrazu sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa realizującego projekty długoterminowe. (abstrakt oryginalny)
Zysk jest wielkością ekonomiczną, która ściśle wiąże się z ryzykiem. Zysk można bowiem interpretować jako fundusz ryzyka a ponadto opisywać go rozkładem prawdopodobieństwa. W opracowaniu naświetlono koncepcję pomiaru ryzyka, zwłaszcza ryzyka zysku przy zastosowaniu koncepcji elastyczności i wykorzystania rachunku wyników z podziałem kosztów na stałe i zmienne.
16
63%
Measurement of the performance of organization is crucial for proper economic decisions. Traditionally, it was focused mainly on financial indicators, that in the Information and Knowledge Era are no longer sufficient and do not reflect in a transparent, complete and cohesive way the multi-dimensional outcomes of business units activities. With the increase of knowledge and other intangibles as the sources of competitive advantage and future viabilities of business units, the performance measurement process must be enlarged by new approaches and new indicators. This aim of this article is to outline the evolution of the concept of measuring the companies' performance and to present one of the methods for evaluation of enterprises' performance - VAIC ™ - which by the definition of its author should satisfy the requirements of the New Economy [Pulic 2000, pp. 702-771]. This article focuses on highlighting the characteristics of this method and the algorithm of its calculation. It also attempts to assess the VAIC™ method, indicating its validity and usefulness. The practical example of VAIC™ calculation and interpretation in Polish media sector companies is used, covering the period of analysis of 2007-2011. (original abstract)
17
Content available remote Całkowity wynik finansowy jako miara efektywności przedsiębiorstw
63%
Powszechnie znanym faktem jest, że wynik finansowy stanowi miarę efektywności działalności przedsiębiorstw. Jednak regulacje Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) przewidują ujawnienie innej niż wynik finansowy miary efektywności przedsiębiorstwa - całkowitego wyniku finansowego (comprehesive income). Artykuł jest poświęcony analizie regulacji dotyczących pomiaru całkowitego wyniku finansowego w MSSF i w polskich przepisach z zakresu rachunkowości. Celem autora jest również zbadanie w jakim stopniu faktycznie, spółki sporządzające sprawozdania zgodnie z MSSF, notowane na giełdzie, ujawniają informację o całkowitym wyniku finansowym. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wpływ ubezpieczenia kredytu kupieckiego na wyniki działalności przedsiębiorstw
63%
Celem opracowania było przedstawienie wpływu ubezpieczenia należności na efektywność prowadzonej działalności przedsiębiorstw, na podstawie danych uzyskanych z wybranych podmiotów gospodarczych z wykorzystaniem formuły porównującej uzyskiwane efekty wynikające z posiadania polisy z kosztami ubezpieczenia. (fragment wstępu)
The increasing pressure of globalisation on the worldwide market has forced enterprises to shift their focus from product quality to effectiveness of internal business processes. The object of interest of this paper is a modern management approach based on corporate performance evaluation by measuring the performance of internal processes. The paper aims to prove that the use of modern indicators and the measurement of internal processes belong among factors that have a direct positive impact on corporate performance. To reach the aim, empirical primary research was carried out. The paper focused on research results regarding the use of modern indicators for the measurement of business processes in Slovak industrial enterprises from selected branches. The primary quantitative research was conducted using questionnaires. The research aimed to test the hypothesis stating that enterprises using modern indicators to measure process performance have been reaching more positive ROE values, representing a basic indicator of corporate performance. Dependences among the data selected from the empirical research were analysed using statistical methods, namely, the chi-squared test, T-test and the correlation analysis. Based on the statistically processed data, the authors concluded that business processes are a basic source for the evaluation of corporate performance. Higher ROE values can be reached using modern process indicators, especially in mass production enterprises. The paper contributed to the further development of knowledge in performance management, specifically, process-oriented management. (original abstract)
Celem artykułu jest wykazanie, że zaangażowanie zysku w finansowanie potrzeb przedsiębiorstwa jest uzależnione od wielu czynników związanych z kwotą zysku brutto, obligatoryjnymi obciążeniami wyniku finansowego oraz podziałem zysku netto. Podejmując decyzje w obszarze kształtowania zysku i jego wykorzystania należy uwzględnić bieżące korzyści i oczekiwania lokujących w przedsiębiorstwie kapitały z potrzebami rozwojowymi zapewniającymi korzyści w przyszłości.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.