Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 209

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise networks
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
W artykule zaprezentowano rozważania dotyczące spójności sieci i dokonano próby określenia jej determinant. W literaturze przedmiotu występuje luka poznawcza i badawcza w odniesieniu do spójności jako wymiaru sieci i czynników ją determinujących. Artykuł stanowi przyczynek do pogłębienia wiedzy w tym zakresie oraz wskazuje potrzebę badań w poszukiwaniu relacji (i określeniu ich charakteru) pomiędzy czynnikami wpływającymi na poziom spójności sieci.(abstrakt oryginalny)
Dotychczasowe badania nad sieciami społecznymi przedsiębiorców i sieciami MSP domyślnie zakładają, że są one obecne w przypadku każdej działalności gospodarczej, i analizują jedynie strukturę, zawartość sieci. Autorka postuluje konieczność uściślenia pojęcia sieci, do takich relacji rynkowych, które nie są efektem jednorazowych kontaktów czy transakcji rynkowych właściciela małej firmy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, ale bazują na kontraktach pisemnych, ustnych bądź braku konieczności zawierania umów, a nie wynikają ze współzależności kapitałowej kooperujących stron.
3
Content available remote Identyfikacja sieci w gospodarce
80%
Celem niniejszego artykułu jest omówienie kluczowych elementów struktur nazywanych sieciami. Ich wskazanie ma ułatwić poprawne identyfikowanie sieci na potrzeby różnych analiz natury ekonomicznej. W pierwszej części przedstawiono przegląd wybranych definicji sieci. Ma on na celu wskazanie głównych sposobów rozumienia sieci: od matematyki po biznes. Dalej omawiane są różne próby konkretyzacji pojęć węzłów i krawędzi (relacji). Pokazują one, że przełożenie abstrakcyjnych pojęć matematycznych na grunt praktycznych analiz nie jest proste i jednoznaczne. W ostatniej części zaproponowano klasyfikację strategicznych orientacji sieciowych przedsiębiorstw. Pokazuje ona sposoby wykorzystania sieci w konkretnych kontekstach biznesowych i ułatwia rozpoznawanie sieci(abstrakt oryginalny)
Sieci przedsiębiorstw są od wielu już lat przedmiotem badań i zainteresowań wielu naukowców oraz praktyków. W literaturze przedmiotu wyróżnia się dużo różnych rodzajów sieci przedsiębiorstw. Podstawową klasyfikacją sieci przedsiębiorstw jest podział ze względu na charakter powiązań pomiędzy uczestnikami. Są to sieci pionowe i poziome. Tymi pierwszymi zajmują głównie osoby związane z logistyką, natomiast tymi drugimi specjaliści od marketingu i gospodarki międzynarodowej. Brakuje jednak całościowego spojrzenia na te dwa rodzaje sieci. Celem artykułu jest przedstawienie problematyki sieci pionowych i poziomych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytania o role i funkcje osób chcących efektywnie zarządzać sieciami międzyorganizacyjnymi. W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych. Pierwsza część artykułu to krótka prezentacja podstawowych definicji kategorii wykorzystywanych w artykule. Druga część to analiza i ocena wyników badań menedżerów pracujących w sieciach międzyorganizacyjnych w Europie i w Stanach Zjednoczonych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera oryginalną propozycję metody oceny nasilenia asymetrii rozkładów obserwacji statystycznych. Opiera się ona bezpośrednio na definicji centralnej symetrii względem punktu. Jej główną zaletą jest precyzja rezultatów — w przeciwieństwie do popularnie stosowanych wskaźników rozstrzyga ona jednoznacznie, czy zachodzi symetria rozkładu, czy też nie. Ponadto daje się ona łatwo uogólnić na przypadek wielowymiarowy (w którym zbiór danych postrzegany jest jako integralna całość), umożliwiając także wyznaczenie kierunku ewentualnej asymetrii w tej skomplikowanej sytuacji. Rozważania zilustrowano empiryczną analizą skośności zestawu cech opisujących sytuację transportu i łączności w województwach polskich w 2004 r. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja powiązań międzyorganizacyjnej rachunkowości zarządczej i zaufania. Wyniki przeglądu literatury pokazują, że zaufanie jest ważnym społecznym aspektem relacji gospodarczych, który ma istotny wpływ na efektywność współpracy. Wcześniejsze badania empiryczne wykazały, że wpływ na poziom zaufania ma wymiana informacji finansowych pomiędzy partnerami biznesowymi. Przedstawione w artykule rozważania na temat powiązań zaufania i zewnętrznej wymiany informacji zarządczej zostały ograniczone do tych form współpracy rynkowej, które są koordynowane i kontrolowane przez celowo do tego powołane struktury.(abstrakt oryginalny)
Budownictwo charakteryzuje się szeregiem cech specyficznych. Cechy te zdecydowały o kształcie sieci przedsiębiorstw budowlanych. W strukturze tej sieci zdecydowanie dominują przedsiębiorstwa małe i średnie. W okresie komunistycznym przemodelowano sieć przedsiębiorstw budowlanych w krajach socjalistycznych ignorując specyfikę tego działu gospodarki. Spowodowało to istotny spadek efektywności sieci. Dlatego w okresie reform gospodarczych byłe kraje socjalistyczne odbudowały siec przedsiębiorstw budowlanych adekwatną do specyfiki budownictwa. Obecnie różnice w strukturze sieci przedsiębiorstw budowlanych pomiędzy krajami starej i nowej UE są minimalne. Artykuł prezentuje obszerne dane statystyczne ilustrujące omawiany problem. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę oraz możliwości zarządzania siecią przedsiębiorstw. Skupiono się głównie na omówieniu dwóch przeciwstawnych koncepcji w tym obszarze. Jedna z koncepcji zakłada, że sieci są strukturami niemożliwymi do kształtowania przez pojedynczą organizację, a sieć zarządzana jest poprzez wszystkie podmioty ją tworzące. Według drugiej koncepcji sieć może i powinna być zarządzana przez jedno przedsiębiorstwo. W artykule przedstawiono również rozwiązanie będące kompromisem w stosunku do omawianych ujęć zarządzania siecią-określane jest ono mianem subtelnego przywództwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych możliwości kształtowania strategii działania w sieciach międzyorganizacyjnych. Przedmiotem szczególnego zainteresowania będą strategie współpracy wykorzystujące koncepcje modeli biznesowych. Teoretyczne rozważania wsparte będą wynikami analizy działań z obszarów określanych mianem współpracy przeprowadzonej na pięciu uczelniach ekonomicznych działających w Polsce. (fragment tekstu)
Założenia teoretyczne dowodzą, a praktyka firm zdobywających przewagę konkurencyjną wskazują na dużą skuteczność wielostronnych związków międzyorganizacyjnych na zasadach powiązań sieciowych. Szczególną rolę odgrywają związki oparte na zasadach więzi poziomych tworzących sieć równorzędnych partnerów, a na wyższym poziomie integracji określanych jako partnerstwo strategiczne. Stąd głównym celem artykułu było dowodzenie (oparte na pilotażowych badaniach autorów), które czynniki konkurencyjności dają przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwom zgrupowanym na zasadzie strategicznego partnerstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych diagnozujących aspekty współpracy przedsiębiorstw w ramach sieci. Określono pozytywne oraz negatywne aspekty funkcjonowania w sieciach międzyorganizacyjnych. Do pozytywnych aspektów zaliczono m.in. dostęp do nowych klientów, zasobów czy transfer wiedzy. Z kolei w ramach negatywnych aspektów uwagę zwrócono m.in. na narzucanie warunków współpracy oraz mniejszą elastyczność działania. Wskazano również na przeszkody w nawiązywaniu współpracy oraz czynniki warunkujące zakończenie współpracy pomiędzy uczestnikami sieci.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przyjmuje perspektywę logiki dominującej, tj. konceptualizacji biznesu oraz krytycznych decyzji alokacyjnych, by zaproponować typologię strategii sieciowych. Pierwszy typ opiera się na logice strukturalnej i zmierza do uzyskania renty pozycyjnej, konfiguracyjnej lub relacyjnej. Drugi typ to zasobowa logika sieciowa, w której sieć staje się sposobem dostępu do zasobów, kluczowym zasobem oraz wyzwaniem kompetencyjnym dla organizacji. Trzecia logika postrzega sieć jako układ tworzenia i zawłaszczania wartości przez koopetycję oraz ekosystemy. (abstrakt oryginalny)
The paradox of enterprise management is the company must continually change in a dynamic and difficult-to-predict environment in order to achieve business continuity and profitability goals. The relatively low efficiency and awareness of the need for change at network organizations means the problems connecting with changes implementation, identification of conditions limiting their realizations and importance of final results are still significant. This article described this issue by the diagnosis of current state of the change management in various types of network organizations and showing how this state can be improved in the future. Assuming the organization will strive for conscious and organized change management. (original abstract)
Tematyką opracowania jest typologia sieci aliansów strategicznych. Punktem wyjścia rozważań zaprezentowanych w artykule jest istota pojęcia sieci oraz sieci aliansów, która determinuje rodzaje sieci. Na podstawie podejścia jedno- i dwukryterialnego przedstawiono różne rodzaje sieci aliansów występujące w literaturze przedmiotu. Zaproponowano również typologię sieci najbardziej użyteczną dla praktyków i teoretyków zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony koncepcji sieci guanxi. Są one podstawą zarówno prowadzenia działalności gospodarczej, jak i budowania relacji społecznych oraz politycznych w Chinach. Guanxi jest definiowane jako sieć nieformalnych relacji interpersonalnych, opartych na zaufaniu, wymianie przysług, lojalności i wzajemności. Relacje guanxi czerpią swoje inspiracje z filozofii konfucjańskiej, według której rodzina odgrywa szczególną rolę w społeczeństwie. Równie istotne jest przestrzeganie niepisanego kodeksu zachowań. Sieci guanxi przybierają zróżnicowane formy i typy powiązań: powiązania interpersonalne, wymiana przysług, zdobycie wpływów lub powiązania ekspresywne, mieszane i instrumentalne. Jakość guanxi jest zależna od poziomu zaufania. Im większe jest zaufanie i mocniejsze powiązania, tym wyższa jakość sieci. Między guanxi a sieciami w rozumieniu zachodnim występuje znaczna rozbieżność. Szczególnie w wymiarze etycznym guanxi jest dyskusyjne dla świata zachodniego. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Selected Concepts of Managing Risk of an Enterprise Operating in a Network
61%
Celem artykułu jest próba ogólnego uporządkowania koncepcji zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach pozyskujących korzyści ekonomiczne w formie renty sieciowej. Realizacja tego zadania opiera się na analizie literatury przedmiotu i obserwacji kierunków przeobrażeń współczesnej gospodarki. Na tej podstawie wybrane koncepcje zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach usieciowionych zdefiniowano względem reakcji przedsiębiorstw na ryzyko: zwiększanie reaktywności, kalkulacji i akceptacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono dotychczasowe ujęcia zarządzania strategicznego. Na tym tle zaprezentowano podejście do strategii z perspektywy sieci. Zdefiniowano założenia tego podejścia oraz podano aktualną w tym nowym podejściu definicję strategii.
19
Content available remote Uwarunkowania skutecznej współpracy międzyorganizacyjnej
61%
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie kluczowych czynników sprzyjających i ograniczających skuteczność współpracy międzyorganizacyjnej oraz powiązanie ich z hipotezą bliskości. Artykuł został podzielony na trzy części. Pierwsza część została poświęcona pierwotnej przesłance współdziałania - koordynacji wielorakiej odpowiednio konfigurowanej z mechanizmów koordynacji rynkowej, hierarchicznej i społecznej. W drugiej części przedstawiono czynniki kluczowe dla skuteczności współdziałania oraz sprawności koordynacji w podziale na parametry determinujące sukces bądź porażkę więzi. Ostatnia część prezentuje koncepcję bliskości, ukazując ją jako wielowymiarową kategorię uskuteczniającą współpracę międzyorganizacyjną. (fragment tekstu)
20
Content available remote Relacje poziome w sieciach międzyorganizacyjnych - wyniki badań
61%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty relacji poziomych bezpośrednich i pośrednich w sieciach międzyorganizacyjnych i ich wpływu na przedsiębiorstwo. Aby osiągnąć założony cel, przeprowadzono badania literaturowe. Ponadto przedstawiono część wyników badań empirycznych diagnozujących relacje sieciowe. Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Wyniki badań pozwoliły na potwierdzenie występującego pomiędzy konkurentami zjawiska koopetycji w ramach bezpośrednich relacji poziomych. Ponadto wskazano, że pośrednie relacje poziome oddziałują na przedsiębiorstwo m.in. w takich obszarach, jak marża produktu czy też przyjęta strategia działania(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.