Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise of the future
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Rozwój w dziedzinie informatyki, postępujący w tempie geometrycznym, wpływa na coraz szerszy zakres działań człowieka. Największe odbicie znajduje jednak w tych dziedzinach, które przynoszą konkretne zyski, czyli w sferze działań różnych podmiotów gospodarczych. We współczesnej gospodarce pojawiły się nowe pojęcia: "nowa ekonomia" lub "elektroniczna gospodarka". Oba te określenia wiążą się generalnie ze zjawiskiem, w którym innowacje techniczne i proces globalizacji światowego rynku zmienił postać ekonomii do tego stopnia, że należy o niej myśleć i działać w inny niż dotychczasowy sposób1. W literaturze można spotkać dwie interpretacje obecnego przyspieszenia zastosowań technik informacyjnych we wszystkich dziedzinach życia. Jedna, ekonomiczna (prezentowana przez Schumpetera czy Kondratieva), ogranicza się do zjawiska Internetu i widzi w tym przyspieszeniu tylko nową falę technologiczną wynikłą z połączenia dwóch poprzednich fal: telegrafii i telefonii oraz informatyki. Druga, bardziej interdyscyplinarna, opiera się na pojęciu struktur długiego trwania Breudela i upatruje w tym zjawisku początku nowej epoki cywilizacyjnej o dłuższym czasie trwania, obejmującej znacznie dalsze skutki cywilizacyjne.(fragment tekstu)
Omówiono koncepcję Kompleksowego Zarządzania Jakością (TQM - Total Quality Management), która stanowi uniwersalną metodę ukierunkowaną na zaspokojenie potrzeb i oczekiwań klientów poprzez zaangażowanie wszystkich pracowników w realizację strategii przedsiębiorstwa. Owa doktryna jakości zawiera się w trzech zasadach: stałym doskonaleniu, jednym zespole oraz myśleniu systemowym.
Rola jednostki, niezależnie od formy ustroju i okresu historycznego, zawsze była istotna. Ale jednostki działają w grupie, w zespołach, w organizacjach. Literatura naukowa zajmowała się do tej pory przeszłością i teraźniejszością roli jednostki w strukturach społecznych. Artykuł powyższy jest próbą (chyba jedną z nielicznych) futurologicznego przedstawienia funkcji, które będzie - lub powinna - spełniać jednostka w coraz bardziej zorganizowanym świecie.(abstrakt oryginalny)
Era e-commerce, czyli elektronicznego handlu nadchodzi szybkimi krokami. Jednym z jej objawów jest powstanie na bazie sieci Internetu różnych nowych form sprzedaży. Czy oznacza to powolny zmierzch tradycyjnych form handlu, dotychczas istniejących sklepów, a może także super- i hipermarketów? A może rozwój elektronicznego handlu wymusi zmiany w formach sprzedaży oferowanych w istniejących dzisiaj fizycznych sklepach czy magazynach handlowych. (fragment tekstu)
5
Content available remote Zasoby ludzkie w procesie budowy przedsiębiorstwa przyszłości
75%
W artykule przedstawiono zasoby ludzkie w procesie budowy przedsiębiorstwa przyszłości. Omówiono koncepcję modelu przedsiębiorstwa przyszłości oraz niektóre paradygmaty wpływające na zmiany w naukach o zarządzaniu. Podkreślono, iż zespoły ludzkie powinny powstawać wokół procesów wymagających rekonfiguracji i podlegać zmianom zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa. Określenie zasad, procedur, sposobów rozpoznawania i rozwoju potencjału kadry nazwano Systemem Zarządzania Kadrami (SZK) oraz omówiono korzyści wynikające z jego wprowadzenia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie foresight jako procesu, który wykorzystuje się do przewidywania rozwoju kraju, regionu i korporacji.
Obszar zmian w organizacjach przyszłości, związanych z przeobrażeniami otoczenia zewnętrznego, jest trudny do ujęcia, dotyczy bowiem różnorodnych zagadnień i aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wielorakie i wielopłaszczyznowe przeobrażenia podmiotów gospodarczych można wszakże próbować przewidywać. Do najistotniejszych zmian w ramach organizacji zaliczyć można następujące płaszczyzny: kapitału ludzkiego, organizacyjną, relacji z otoczeniem, strategii, stosunków wewnętrznych czy kulturową. Należy przy tym zaznaczyć, że wyróżnienie powyższych wyodrębnień ma charakter umowny. Zagadnienia poruszane w ramach tych płaszczyzn często są ze sobą powiązane, przenikają się i uzupełniają. (fragment tekstu)
8
Content available remote Zasoby ludzkie jako kluczowy czynnik sukcesów w przedsiębiorstwach przyszłości
75%
W niniejszym artykule, na bazie kwerendy literaturowej oraz doświadczeń własnych, jako kluczowego menedżera dużych korporacji działających w Polsce, dokonano oceny wpływu zarządzania zasobami ludzkimi na konkurencyjność przedsiębiorstw. Jest to zagadnienie bardzo istotne w wielopłaszczyznowym obszarze problemów badawczych w naukach o zarządzaniu. W realiach współczesnej globalnej gospodarki konkurencyjność staje się jednym z ważniejszych wyznaczników i zarazem perspektyw oceny funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku, a także jest postrzegana jako determinanta rozwoju. Kapitał ludzki staje się podstawowym źródłem przewagi konkurencyjnej. Wynika to z faktu, że pozostałe składniki majątku przedsiębiorstwa są mierzalne i łatwo można je porównywać oraz standaryzować. Celem tego artykułu jest wykazanie, jak dużą rolę odgrywa zarządzanie zasobami ludzkimi w kontekście kluczowych czynników sukcesu przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
W późnych latach XIX wieku Max Weber nawoływał do wprowadzenia zmian w obrębie przedsiębiorstw - użycia struktur hierarchicznych, podziału pracy, niepersonalnej administracji, formalizmu w decyzjach. Kluczowym elementem sukcesu takiej formy było zaprojektowane i zgodne ze ścisłymi zasadami zarządzanie. Wraz z napływem wielkich korporacji w początkach XX wieku pojawiło się zainteresowanie innymi koncepcjami, takimi jak: przywództwo, teoria organizacji, profesjonalizacja zarządzania. Początkowe lata XX wieku w zarządzaniu przynależały między innymi do takich autorów, jak: F. Taylor, H. Fayol, M. Follet, H. Simon, A. Maslow, D. McGregor oraz ich idei, które zwracały uwagę na czynnik ludzki oraz aspekty społeczne w zarządzaniu. Stały się podstawą dla rozwoju teorii zarządzania, która miała odpowiadać na zmieniające się warunki zorganizowanego działania człowieka. Po drugiej wojnie światowej rozwinięto nowe podejścia, np.: teorię X, teorię Y, teorię Z, przywództwo transformacyjne, zarządzanie przez cele, które były zdecydowanym odejściem od modelu biurokracji, połączeniem wytycznych F. Taylora i bardziej partycypacyjnego zarządzania. Obecne czasy przyniosły kolejne zmiany. Można je, za P.F. Druckerem, nazwać "epoką zerwanej ciągłości". Paradygmaty zarządzania sformułowane w erze industrialnej dla naukowego zarządzania "mechanistycznych organizacji" są nieaktualne w odniesieniu do współczesnych organicznych przedsiębiorstw. Stabilizacja ustępuje miejsca kreatywnej destrukcji J. Schumpetera. Odległość przestaje być barierą w mobilnym i cyfrowym świecie. Sieci rozwijają się dynamicznie. Kompleksowość oraz niepewność są dominantą. Dodatkowo wraz z rozwojem oczekiwań pracowniczych, powiększaniem się zasobów informacji i wzrostem znaczenia technologii informacyjnych dotychczasowy model organizacji oraz koncepcje zarządzania stają w obliczu kryzysu. Kryzysu, który prowadzi do przeformułowania krytycznych czynników sukcesu przedsiębiorstwa w hiperkonkurencyjnym otoczeniu. Nieuchronne stają się zmiany w sposobie prowadzenia biznesu. Świat wszedł w epokę drugiej rewolucji menedżerskiej, oznaczającej przejście do organizacji posttaylorowskiej. Zmienia się język, tworzą się nowe koncepcje, weryfikacji ulegają stare metody zarządzania(abstrakt oryginalny)
Ogólna charakterystyka rozwiązań strukturalnych przedsiębiorstwa przyszłości. Omówiono cechy struktury przedsiębiorstwa skoncentrowanego na procesach, jako jednego z rozwiązań strukturalnych przyszłości. Poddano krytyce pogląd na brak jakichkolwiek relacji hierarchicznych w strukturze organizacji przyszłości.
Celem artykułu jest zaprezentowanie wybranych zmian w otoczeniu zewnętrznym mających wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw w przyszłości. We współczesnym świecie można dostrzec wiele zjawisk o charakterze megatrendów determinujących zarówno pozytywnie, jak i negatywnie funkcjonowanie całych społeczeństw i pojedynczych przedsiębiorstw. Do najbardziej dostrzegalnych, wielopłaszczyznowych tendencji wpływających na procesy gospodarcze można zaliczyć zmiany demograficzne, ograniczoność zasobów oraz zmiany edukacyjne. Dynamika i natężenie tych zmian wpływa na kształtowanie się modelu nowoczesnego przedsiębiorstwa. Współcześnie podmioty dostosowują się do zmian w otoczeniu organizacji, ale również je kształtują, równocześnie rozszerza się zakres i wzrasta siła oddziaływania tych wzajemnych relacji. Megatrendy wpływają na zmiany w gospodarce światowej oraz powiązania strukturalno-organizacyjne w przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wpływ polityki personalnej na zarządzanie przedsiębiorstwem przyszłości. Zanalizowano następujące rodzaje substrategii personalnych: rekrutacji, awansowania, szkolenia, oceniania, wynagradzania i motywowania. Przedsiębiorstwo przyszłości to organizacja ucząca się.
Modele funkcjonowania firmy w XXI wieku. Cechy jakimi powinno się charakteryzować przedsiębiorstwo w przyszłości
Artykuł opiera się na założeniu, że koncepcja przedsiębiorstwa przyszłości, określana alternatywnie jako teoria sustainable enterpreis, stanowi punkt wyjścia do formułowania nowych paradygmatów zarządzania kapitałem ludzkim. Autorka eksponuje między innymi rolę kapitału ludzkiego wynikającą z roli wiedzy w "organizacji jutra", zmienność kapitału ludzkiego, zmieniający się charakter relacji pracownicy - organizacja, nowe spojrzenie na przywództwo organizacyjne. (abstrakt oryginalny)
Autorzy twierdzą, że sukces każdej działalności zorientowanej na osiągnięcie wytyczonego celu w danym horyzoncie czasowym zależy od trafnego przewidzenia, jak będzie wyglądać środowisko przyszłości w momencie realizacji przyjętych zamierzeń. Cechą wspólną działań podejmowanych zarówno przez indywidualne jednostki, jak i organizacje jest to, że ich bieżące działania osadzają się na określonej projekcji przyszłości i przyszłych warunkach funkcjonowania. Sukces leży po stronie tych, którzy umieją przewidywać najlepiej i w sposób najbardziej trafny ustanawiają swoje cele na przyszłość i dobrze planują sposób ich realizacji.
Problemy współczesnego zarządzania obejmują zjawiska na wielu poziomach analizy. W zarządzaniu strategicznym eksplorowane są różne podejścia badawcze: od uznawanych za klasyczne, jak planowanie długookresowe, po te współcześnie intensywnie poddawane eksploracji naukowej jak: podejście zasobowe czy zdolności dynamiczne. W centrum uwagi są relacje między organizacją i otoczeniem, a sposób ich postrzegania i wyjaśniania determinuje generalizację i implikacje praktyczne. Autor podjął się próby operacjonalizacji zdolności dynamicznych przedsiębiorstw w ujęciu ewolucyjnym. Stąd rozważania dotyczą procesu budowy nowej organizacji przedsiębiorstwa, znaczenie rutyn organizacyjnych, kompetencji interpersonalnych menedżerów. (abstrakt oryginalny)
Powstanie obszaru nauki zwanego sustainable science zostało zainspirowane koncepcją zrównoważonego rozwoju (sustainable development), którego zamiarem jest osiąganie nie tylko celów ekonomicznych, lecz również ekologicznych i społecznych. Przedsiębiorstwa podążające tą drogą nazywa się zrównoważonymi (sustainable enterprises). Ich działalność determinuje zrównoważone zarządzanie (sustainable management), którego integralną część stanowi zarządzanie zasobami ludzkimi. Zasoby ludzkie odgrywają najważniejszą rolę w procesie przekształcania przedsiębiorstw w zrównoważone organizacje. Najbardziej wartościową jego częścią jest zrównoważony personel (sustainable personnel), a więc wysoko wykwalifikowani pracownicy rozumiejący i stosujący zasady zrównoważonego rozwoju w swojej pracy. Obejmuje on zarówno kierowników wytyczających kierunki działania firmy na wszystkich szczeblach zarządzania, jak i pracowników zatrudnionych na stanowiskach niekierowniczych. Wytwórstwo bezpiecznych i zdrowych produktów/usług (safe and health products/services) w procesach czystej produkcji (clear production) to podstawowa idea, na której opiera swoją działalność ta grupa pracowników. W obliczu narastających problemów ekologicznych i społecznych zrównoważony personel jest szczególnie predysponowany do skutecznego i efektywnego prowadzenia firmy drogą dalekosiężnego równoważenia potrzeb międzypokoleniowych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ukazanie zachowań przedsiębiorstw polskich w obszarze implementacji wiedzy innowacyjnej po uzyskaniu wsparcia unijnego. Na podstawie udziału pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwem zbadano przepływ wiedzy o niezbędnych inwestycjach innowacyjnych procesowych i produktowych, wpływ komunikacji na atmosferę w organizacji i na postrzeganie pozycji konkurencyjnej przez załogi. Badania wykazały, że implementacja środków unijnych w przedsiębiorstwach przyszłości wymaga przedsiębiorczego sposobu zarządzania i właściwej organizacji czynnika ludzkiego, a inwestycje z udziałem dotacji publicznych wzmacniają więzi pracowników z firmą, poprawiają atmosferę (szczególnie w przedsiębiorstwach mniejszych) oraz pozytywnie wpływają na motywacje załogi i zrozumienie dalszych potrzeb inwestycji innowacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Autor w pierwszej części prezentuje problematykę produktu medialnego ("guzików medialnych") oraz zarządzana informacją. W dalszej części opisuje zarządzanie mediami w ujęciu systemowym oraz zarządzanie przedsiębiorstwem medialnym. Autor wskazuje także, jakie istnieją wyzwania i szansę dla rozwoju zarządzania mediami jako subdyscypliny nauk o zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
W warunkach postępującego i globalnego kryzysu gospodarczego stawia się przed naukami o zarządzaniu nowe wyzwania. Zmieniają one w sposób diametralny przyjęte paradygmaty zarządzania. Jednym z tych wyzwań może stać się sustainability (sustainable enterprise), czyli utrzymanie zdolności przedsiębiorstwa do ciągłego i trwałego rozwoju niezależnie od sytuacji w jego makrootoczeniu. Dla utrzymania trwałej i wyróżniającej pozycji na rynku konieczne jest w odniesieniu do kadry kierowniczej przeredagowanie istniejących paradygmatów zarządzania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.