Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 172

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise risk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
W artykule zostało omówione zagadnienie ryzyka podatkowego oraz sposoby jego eliminacji, W pierwszej części zdefiniowano pojęcie ryzyka, które towarzyszy procesom planowania i podejmowania decyzji przez przedsiębiorców oraz zdefiniowano jeden z jego rodzajów, czyli ryzyko podatkowe. W dalszej części pracy zaprezentowano źródła ryzyka podatkowego o charakterze zewnętrznym oraz wewnętrznym. Przedstawione zostały także narzędzia umożliwiające ograniczenie ryzyka podatkowego, w tym między innymi zwrócono uwagę na procedury istniejące w krajowym systemie podatkowym: interpretacje prawa podatkowego, uprzednie porozumienia cenowe oraz krajową informację podatkową.
Przedstawiono argumenty potwierdzające stosowanie polityki zabezpieczenia i zarządzania ryzykiem przez przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwa funkcjonują w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, w którym dominuje niepewność, a w związku z tym pojawia się coraz wyraźniejsza potrzeba zarządzania ryzykiem. Celem artykułu jest zidentyfikowanie metod oceny skuteczności i efektywności zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach oraz wskazanie determinant skuteczności i efektywności systemów zarządzania ryzykiem. W artykule zaprezentowano główne założenia i wyniki współczesnych badań dotyczących systemów zarządzania ryzykiem opracowane na podstawie studiów literaturowych. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przedsiębiorstwem jest związane z ponoszeniem przez przedsiębiorcę różnorakich ryzyk. Jednym z ważniejszych, wynikającym z zasad obowiązujących w prawie pracy, jest ryzyko związane z zatrudnianiem pracowników. Dotyczy ono systemów prawnych wszystkich państw demokratycznych. Jego poziom jest związany także z coraz szerszą i skuteczniejszą ochroną wolności oraz praw człowieka i obywatela, w tym także pracownika (np. prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, prawo do prywatności, ochrona danych osobowych). W Polsce dodatkowo, z uwagi na uwarunkowania historyczne i dynamikę zmian w okresie transformacji ustrojowej, w niektórych kwestiach ryzyko to ma specyficzny charakter. W skrajnych przypadkach poziom tego ryzyka może decydować o pomyślności realizowanego przedsięwzięcia gospodarczego. Największym problemem jest to, iż przy niektórych rodzajach tego ryzyka pracodawca ma niewielkie możliwości, aby je zminimalizować. Z uwagi na poziom zagrożeń i szeroko rozwiniętą ochronę pracownika, sytuacja ta ma szczególne znaczenie w górnictwie. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na ten problem, gdyż wydaje się, że w demokratycznym państwie prawnym ochrona pracodawcy w tym zakresie powinna być większa. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych problemów zarządzania ryzykiem w działalności przedsiębiorstw społecznych ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka działalności gospodarczej prowadzonej przez spółdzielnie socjalne w Polsce. Ze względu na swoją specyfikę podmioty te w sposób szczególny są narażone na ryzyko typowe dla działalności mikroprzedsiębiorstw, w tym ryzyko bankructwa i upadłości. Przedsiębiorcy społeczni muszą zatem umieć ryzyko identyfikować, kwantyfikować oraz w sposób właściwy na nie reagować. W szczególności ważna jest identyfikacja ryzyka z zastosowaniem właściwej metodyki w tym względzie. Dlatego artykuł zawiera postulat implementacji do praktyki gospodarczej spółdzielni socjalnych rozwiązań wykorzystywanych w zakresie zarządzania ryzykiem w typowych przedsiębiorstwach komercyjnych, w tym uniwersalnych zasad związanych z przebiegiem procesu zarządzania ryzykiem w bankach komercyjnych. Zarządzanie ryzykiem w podmiotach ekonomii społecznej jest bowiem zagadnieniem rozległym i wymaga przeprowadzenia szerokich badań, w tym studiów literaturowych, co stanowi zasadnicze pole rozważań zawartych w treści artykułu. W publikacji w sposób szczególny zwrócono uwagę na problemy praktyczne zarządzania ryzykiem w tego typu podmiotach. Wykorzystano metodę syntezy oraz dedukcję i indukcję.(abstrakt oryginalny)
6
75%
The growth of the meaning of human resources and human capital as business' success' factor justifies exploring of personal risk's subject. This risk arises from unpredictable behaviours of employees as well as from the way of people management in an organisation. In the article the following thesis has been worded: the management of personal risk is the condition of organisation's safe working and development. The article is conceptional. Its aim is to systematise the knowledge about personal risk management and to identify potential research gaps.(original abstract)
W artykule przedstawiono istotę i problemy zarządzania ryzykiem przedsiębiorstwa. Omówiono rolę informacji z rachunkowości w zarządzaniu ryzykiem działalności przedsiębiorstwa. Szczególną uwagę zwrócono na wykorzystanie informacji z rachunkowości w ocenie skali ryzyka.
Celem artykułu jest rozpoznanie uwarunkowań efektywności ubezpieczenia przez przedsiębiorstwo poszukujące właściwej ochrony przed ryzykiem. Rozpoznanie to przeprowadzono z wykorzystaniem metody indukcyjnej. (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwo, dążąc do osiągnięcia zysków z przeprowadzonych operacji, stara się także unikać niepotrzebnego ryzyka. W tym celu podejmuje działania, które mają to ryzyko obniżyć i zwiększyć pewność działania. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie pochodnych instrumentów zabezpieczających. Ponieważ w praktyce i w teorii istnieje wiele różnorodnych sposobów ograniczania ryzyka działalności za pomocą instrumentów pochodnych dlatego w opracowaniu przedstawiono wybrane uwagi na temat zastosowania tych instrumentów do zabezpieczeń w kontekście ryzyka z nimi związanego.(fragment tekstu)
10
Content available remote Krótkookresowy model ryzyka ubezpieczeniowego w przedsiębiorstwie
75%
Cel artykułu stanowiło zaprezentowanie możliwości zastosowania krótkookresowego modelu ryzyka w przedsiębiorstwie. Przedstawiono przy tym istotę i założenia modelu zamkniętego oraz dokonano przeglądu wybranych metod identyfikacji rozkładu sumy szkód ubezpieczeniowych. Omawiane zagadnienia zostały zobrazowane na przykładzie. Przy pomiarze ryzyka wykorzystano algorytm De Prila oraz aproksymację sumy szkód rozkładem normalnym. Podjęto ponadto próbę przedstawienia możliwości zastosowania modelu indywidualnego ryzyka w ocenie kontraktów ubezpieczeniowych. W tym celu zaprezentowano sposób ustalania wysokości współczynnika bezpieczeństwa oraz poziomu retencji w przypadku kontraktu ubezpieczeniowego typu excess of loss. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z ryzykiem. Informacje dotyczące ryzyka prowadzonej działalności i możliwości jego redukcji są najważniejszymi informacjami, umożliwiającymi właściwe realizowanie strategii przedsiębiorstwa. W celu zaspokajania rosnących potrzeb informacyjnych dotyczących ryzyka szczególnie przydatna jest rachunkowość zarządcza, dostarczająca niezbędnych informacji przy wykorzystaniu odpowiednich metod, a także systemy kontroli wewnętrznej. Celem artykułu jest przedstawienie istoty ryzyka oraz zagadnienia potrzeb informacyjnych odnoszących się do ryzyka oraz zarządzania nim. (fragment tekstu)
12
Content available remote Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie
75%
Niepewność i ryzyko - to zjawiska towarzyszące permanentnie działalności dowolnego podmiotu ukierunkowanej na osiąganie założonych celów. Są one odzwierciedleniem wpływu rozmaitych zagrożeń na tę działalność i dotyczą możliwości poniesienia straty. Ze względu na niebywałą dynamikę czynników, od których zależy efektywność działania podmiotu, we współczesnym świecie wzrasta zainteresowanie teoriami działania w warunkach zagrożeń, wskazującymi sposoby ograniczania niepewności i redukowania ryzyka. W szczególności dotyczy to zagrożeń nadzwyczajnych. W zależności od środowiska działania podmiotów są to teorie: niezawodności, dotyczące funkcjonowania urządzeń technicznych; ciągłości działania, odnoszące się do wszelkiego rodzaju organizacji, w tym i biznesowych oraz zarządzania kryzysowego, mające odniesienie do działania systemów społecznych wraz z ich infrastrukturą. W artykule prezentowane są problemy dotyczące zarządzania przedsiębiorstwem w perspektywie zmieniających się koncepcji i standardów zarządzania ryzykiem, w szczególności - standardu ISO 31000. Jest to swoisty przegląd koncepcji, metodyk i norm zarządzania ryzykiem w ujęciu ewolucyjnym. (abstrakt oryginalny)
Zintegrowane zarządzanie ryzykiem, tak bardzo popularne na świecie, wkracza i do naszego kraju. Odbywa się to bardzo powoli i przede wszystkim ma miejsce w dużych firmach. Każda czynność, działanie czy proces, które wykonujemy po raz pierwszy, rodzą dużo emocji, znaków zapytania, a także błędów. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja najczęściej popełnianych błędów towarzyszących procesowi wdrażania zintegrowanego zarządzania ryzykiem w polskich przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono problematykę z zakresu zarządzania ryzykiem. Wskazano skuteczne metody, które można wykorzystać w tym procesie.
Celem artykułu jest wkomponowanie zrównoważonej karty wyników w system zarządzania ryzykiem. Nie można tego dokonać bez znajomości procedur związanych z zarządzaniem ryzykiem oraz rozbudowy tradycyjnego modelu karty wyników. (fragment tekstu)
Ryzyko jest nierozerwalnym elementem każdej organizacji bez względu na rodzaj i charakter prowadzonej działalności. Powoduje ono, że jednostki popełniają błędy, wśród których jednych można uniknąć, a innych z kolej nie da się obejść, ale z pewnością można podejmować działania, które pozwolą je przewidywać. W tym celu niezbędny jest właściwie działający system kontroli wewnętrznej, za którego organizację i działanie odpowiedzialność ponosi zarządzający jednostką. System ten powinien stanowić pierwszą linię obrony organizacji przed pojawiającymi się zagrożeniami. Celem publikacji jest przedstawienie istoty i znaczenia ryzyka korporacyjnego dla organizacji oraz zaprezentowanie miejsca oraz roli systemu kontroli wewnętrznej w zakresie monitorowania i ograniczania ryzyka, a także osób za to odpowiedzialnych. W tym celu w publikacji zaprezentowano schemat funkcjonowania systemu kontroli wewnętrznej ukierunkowanego na zarządzanie ryzykiem w organizacji.(abstrakt oryginalny)
Podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości związane jest z ryzykiem z uwagi na brak całkowitej pewności co do wielkości i okresu wystąpienia przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Każde przedsiębiorstwo powinno dysponować majątkiem i odpowiednimi źródłami finansowania umożliwiającym prowadzenie działalności gospodarczej. Ze względu na zmienność otoczenia w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo, zarząd stoi przed dwoma podstawowymi problemami, a mianowicie wyborem sposobu produkcji i sposobu finansowania. Funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstw współokreślane są w decydującej mierze przez wzrost ekonomiczności wszelkich działań. Jakkolwiek istnieje wiele celów cząstkowych to jednak zawsze w długiej perspektywie czasu zarząd dąży do generowania jak największych zysków, przy możliwie akceptowalnym poziomie ryzyka. Odnosi się to między innymi do racjonalnego wykorzystania posiadanego przez przedsiębiorstwo kapitału oraz tworzenia jego nowych zasobów. Polityka kształtowania struktury kapitału wymaga umiejętności stosowania kompromisu pomiędzy ryzykiem związanym ze sfinansowaniem przedsięwzięcia danym kapitałem a wygenerowanym przez niego zyskiem. (fragment tekstu)
18
75%
Artykuł podejmuje problem zwiększenia skuteczności systemów ostrzegających organizację w sytuacjach niedeterministycznych. Bolączką tego typu systemów jest zjawisko tzw. "zaskoczeń", będące wynikiem niedostrzeżenia w porę symptomów nadchodzących zdarzeń, pomimo obecności zaawansowanych technologicznie systemów monitoringu, w tym systemów śledzenia zagrożeń. Wiele w tym obszarze zależy od skuteczności postrzegania sygnałów ostrzegawczych. Celem artykułu jest zaproponowanie uniwersalnego podejścia do interpretacji pojęcia "zagrożenie", co powinno umożliwić bardziej skuteczne postrzeganie sygnałów ostrzegawczych. Zastosowane w pracy metody naukowe to metoda analizy i krytyki piśmiennictwa, metoda analizy i konstrukcji logicznej oraz metody heurystyczne: metoda "nowego spojrzenia" i metoda przeniesienia analogicznego. W metody te włączono metody wnioskowania dedukcyjnego połączone z indukcją enumeracyjną. Rezultatem przeprowadzonych prac jest przedstawienie własnej koncepcji interpretacji pojęcia "zagrożenie", jak również związanych z tą interpretacją modeli. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Prawne aspekty zarządzania ryzykiem podatkowym w przedsiębiorstwie
75%
Celem przedmiotowej pracy jest ustalenie kompleksowej definicji ryzyka podatkowego w przedsiębiorstwie, a kolejno analityczna weryfikacja istniejących wariantów zarządzania tymże ryzykiem, uwzględniając mechanizmy jego dywersyfikacji, którymi dysponują przedsiębiorstwa. Zważywszy na powzięte wątpliwości powstałe podczas przeprowadzania badań pilotażowych, podczas których ustalono braki w zakresie wiedzy przedsiębiorców o ryzyku podatkowym istniejącym w prowadzonych przedsiębiorstwach, zasadnym okazało się szersze omówienie tej problematyki. W pracy zastosowano metodę porównawczo-prawną (komparatystyczną). Dodatkowo niezbędne było przeprowadzenie kwerendy dokumentacyjnej oraz skorzystanie z metody analitycznej.(fragment tekstu)
20
Content available remote Selected Concepts of Managing Risk of an Enterprise Operating in a Network
75%
Celem artykułu jest próba ogólnego uporządkowania koncepcji zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach pozyskujących korzyści ekonomiczne w formie renty sieciowej. Realizacja tego zadania opiera się na analizie literatury przedmiotu i obserwacji kierunków przeobrażeń współczesnej gospodarki. Na tej podstawie wybrane koncepcje zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach usieciowionych zdefiniowano względem reakcji przedsiębiorstw na ryzyko: zwiększanie reaktywności, kalkulacji i akceptacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.