Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise subsidies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Jednym z fundamentalnych zadań polskiej gospodarki przed przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej jest podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw. Przykład Europy Zachodniej wskazuje, że nie można tego celu osiągnąć bez aktywnej polityki państwa, które musi wykorzystać także instrumenty pozarynkowe. Władze publiczne w Polsce za podstawowy instrument pomocy uważają przekazywanie określonym podmiotom środków finansowych.
W artykule dokonano przeglądu literatury poświęconej analizie wpływu miękkich ograniczeń budżetowych na gospodarkę w okresie transformacji od gospodarki sterowanej centralnie (gdzie nie istniało zjawisko bankructwa firmy) do gospodarki rynkowej. W szczególności rozwinięto koncepcję syndromu miękkich ograniczeń budżetowych od strony teorii zobowiązań. Zjawisko miękkich ograniczeń budżetowych, w niewielkim stopniu obserwowane w gospodarkach rynkowych, wciąż zakłóca funkcjonowanie gospodarek okresu transformacji, dowodzą autorzy, przypisując mu wpływ na strukturę kapitału firm, kryzysy bankowe, opóźnienia we wdrażaniu nowych technologii a w konsekwencji spowolnienie wzrostu gospodarczego kraju.
Na podstawie własnego modelu autorzy analizują wpływ tzw. miękkich ograniczeń budżetowych na restrukturyzację przedsiębiorstw w Rumunii oraz testują możliwy wpływ zwiększenia dyscypliny finansowej państwa na zachowania tych przedsiębiorstw. W analizie wykorzystano dane z 4429 przedsiębiorstw rumuńskich z lat 1992-1995. Zdaniem autorów większe restrykcje finansowe przyspieszą racjonalizację kosztów ale nie spowodują zwiększenia inwestycji przedsiębiorstw. Te ostatnie wymagać będą zewnętrznego finansowania.
Kraje komunistyczne utrzymywały system dotacji to pracowników, co skutkowało utrzymywaniem płacy na poziomie powyżej wartości krańcowego produktu pracy. Prywatyzacja ogranicza zdolność państwa do redystrybucji dochodu. Jeśli zarobki pracowników przekraczają utrzymywane ze względów politycznych uwarunkowań ograniczenia, szybkie zakończenie prywatyzacji może być niewykonalne. Autorzy prezentują dynamiczny model transformacji gdzie niska produktywność pracy przy istniejących ograniczeniach wymaga kontynuowania własności państwowej w celu zachowania sybsydiowania pracy. Model generuje dwa alternatywne scenariusze tempa przeprowadzanej prywatyzacji: pierwszy scenariusz zakłada utrzymanie pełnego zatrudnienia w całym okresie transformacji, w drugim scenariuszu występuje bezrobocie.
W artykule omówiono konflikt między Unią Europejska a Koreą Południową z powodu koreańskich sukcesów w budownictwie okrętowym. W 2000 r. Korea Południowa zajęła pierwsze miejsce w światowym rankingu producentów statków. Od 1 styczna 2001 r. Unia Europejska wycofała subwencje dla stoczni. Natomiast Koreańczycy podejrzewani są o stosowanie cen dumpingowych i ukrytych subwencji.
W artykule przedstawiono nową metodę grupowania zainicjowanych przez Kornaia modeli tzw. miękkich ograniczeń budżetowych (soft budget constraints), w wyniku której wyróżniono dwie kategorie tych modeli. Rozróżnienie pozwala na stosowanie modeli w zróżnicowanych sytuacjach i ma znaczenie dla teorii ekonomii i polityki gospodarczej. Porównano zastosowania dwóch klas modeli do analizy kryzysów bankowych.
Rozważania dotyczą gałęzi (branży) o jednolitym produkcie, tzn. takiej, w której produkty mają zbliżone cechy jakościowe, mogą być wytwarzane w różnych zakładach i są w szerokim zakresie substytucyjne w zastosowaniach, a w której koniunktura ma tendencję spadkową. Obecnie problemem w tych gałęziach jest optymalne wykorzystanie i częściowa likwidacja istniejących zdolności produkcyjnych. Autor przedstawia koncepcję utrzymania zdolności produkcyjnej nierentownych przedsiębiorstw.
Nie kwestionując wpływu dyscypliny finansowej na wyniki ekonomiczno-finansowe przedsiębiorstw a zwłaszcza roli twardych ograniczeń budżetowych autorzy pokazują, że istnieją granice do których dyscyplina ta może być skuteczna. W oparciu o analizę danych o średnich przedsiębiorstwach przemysłu wytwórczego z Czech, Węgier i Polski z lat 1994-1995 podkreślono znaczenie prywatyzacji i restrukturyzacji przedsiębiorstw jako koniecznego dopełnienia twardych ograniczeń budżetowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.