Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise typology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Podjęto próbę typologii instytucji i toczących się w nich procesów. Wyróżniono procesy zainicjowane przez siły przyrody i realizujące się według przyczyn i praw natury (procesy naturalne) oraz formy prawne odzwierciedlające relacje własnościowe.
W pierwszej części opracowania omówiono historyczne i prakseologiczne znaczenie orientacji przedsiębiorstw. W dalszej części przedstawiono typy orientacji jednostek gospodarczych.
Głównym zadaniem opracowania jest określenie kierunków zmian orientacji polskich przedsiębiorstw. Ocenie poddano poziom rozwoju zarządzania marketingowego firm oraz zmian jakie nastąpiły w tym zakresie w ostatnich latach. Publikację oparto na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego na przełomie listopada i grudnia 2005 r. przez Katedrę Marketingu Akademii Ekonomicznej w Krakowie na losowo wybranej próbie 451 przedsiębiorstw mających dostęp do sieci Internet.
Ekonomiczna teoria firmy należy niewątpliwie do najważniejszych obszarów badawczych współczesnej mikroekonomii. W ostatnich latach jej dynamiczny rozwój wiąże się głównie z nurtem instytucjonalnym we współczesnej myśli ekonomicznej. Dla potrzeb niniejszego opracowania przyjęto, że współczesna instytucjonalna teoria firmy obejmuje opracowaną przez J.K. Galbraitha koncepcję funkcjonowania wielkiej korporacji oraz modele firmy budowane na gruncie nowej instytucjonalnej ekonomii. Nowa instytucjonalna ekonomia jest zwykle postrzegana jako teoria interdyscyplinarna, odwołująca się zarówno do ekonomii, jak i prawa, teorii organizacji, socjologii, antropologii i nauk politycznych. Posługując się jednak głównie językiem teorii ekonomii stara się ona odpowiedzieć na pytania, czym są instytucje, jak powstają, jakim celom służą, w jaki sposób się zmieniają i jak mogłyby być ewentualnie reformowane. (fragment tekstu)
Purpose: The study aims to build a typology of family businesses with relatively short experience in the free-market economy. The typology is based on the goal preferences of the family businesses. Methodology: The research is based on empirical data from Polish medium-sized and large enterprises, collected in 2014. Using cluster analysis and variance analysis, we identified four types of family enterprises based on their goal perceptions and tested the differences among them. Results: The article distinguishes and characterizes four types of family enterprises: "business first, family second," "only business," "immature," and "family first, business second." Originality/value: The proposed typology is similar to that presented in the subject literature. Nevertheless, our contribution resides in the discovery that even if family and business goals are integrated in the enterprise, one of the systems will be dominant. Moreover, enterprises that only prioritize family goals were absent in the explored data set. (original abstract)
W artykule scharakteryzowano najważniejsze typologie przedsiębiorstw funkcjonujących na rynkach międzynarodowych (MNC), ze szczególnym naciskiem na walory typologii Bartletta-Ghoshala, wykazując jednocześnie brak spójności, ostrości oraz wieloznaczność stosowanego przez różnych autorów nazewnictwa, istotnie utrudniające proces operacjonalizacji problemu badawczego w obszarze zdefiniowania pojęć. Zwrócono uwagę na istnienie luki badawczej w obszarze badań procesu powstawania i funkcjonowania polskich MNC. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w artykule jest ewolucja formatów handlu detalicznego. Przyjęto, że format handlu stanowi zagregowany i zestandaryzowany produkt przedsiębiorstwa handlu detalicznego. Podlega on zmienności charakterystycznej dla wszystkich instytucji życia społecznego - przechodzi kolejne fazy cyklu życia, a jednocześnie zmienia się jego konstrukcja. Jakkolwiek nadal dominujące w strukturze handlu są formaty sklepowe, to ich znaczenie zmniejsza się na rzecz formatów pozasklepowych. W Polsce silną tendencję spadkową można obserwować w przypadku formatów zorientowanych na towary niespożywcze, tj. domów towarowych i handlowych, odwrotnie jest w przypadku formatów zorientowanych na artykuły spożywcze. Rosnącej liczbie tych sklepów towarzyszą zmiany konstrukcji formatów. Przeanalizowano te zmiany w odniesieniu do sklepów dyskontowych działających na polskim rynku. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule starano się przedstawić jak najbardziej zróżnicowane typologie w celu ukazania możliwości grupowania firm oraz złożoności tego problemu. Większość z nich uwzględnia dwa wymiary grupowania, mało jest typologii wielowymiarowych. Uporządkowanie zbiorowości firm rodzinnych wymaga ich podziału według wielu różnych kryteriów, ale przy zachowaniu równowagi pomiędzy niezbędnymi cechami rozróżniającymi, a zbyt dużą szczegółowością i budową typologii zbyt skomplikowanej do zastosowania. Konieczne jest rozsądne wyważenie wymiarów grupowania i ich zależności pomiędzy sobą. Wyniki analizy wykazują, iż wymiary te nie powinny mieć charakteru strukturalnego, ale opierać się o cechy, efekty, procesy i zjawiska w funkcjonowaniu firm rodzinnych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rozważania na temat głównego (immanentnego) celu przedsiębiorstwa rynkowego i interpretacje tego celu a także jego cele wewnętrzne i ich identyfikację.
10
Content available remote Charakterystyka małych przedsiębiorców - wyniki badań własnych
63%
W opracowaniu przedstawiono podstawowe definicje związane z przedsiębiorcą oraz typy przedsiębiorców omawiane w literaturze przedmiotu. W drugiej części z kolei zaprezentowano wyniki badań małych przedsiębiorstw w Polsce, ponadto wyniki badań własnych, przeprowadzonych w 2011 roku, na grupie małych firm działających w województwie śląskim. W rezultacie przeprowadzonych badań oraz po dokonaniu odpowiedniej analizy dostępnych danych podjęto próbę określenia, kim jest mały przedsiębiorca funkcjonujący na rynku. (abstrakt oryginalny)
Nowoczesna cywilizacja opiera się w coraz większym stopniu na pracy przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwo bowiem jest instytucją wykonującą zawodowo większość czynności celowego ustosunkowania ograniczonych zasobów do nieograniczonych potrzeb ludzkich, czyli czynności zmierzających do praktycznego osiągnięcia zasady gospodarności. Znaczenie przedsiębiorstw, jako głównej siły rozwoju masowej produkcji i konsumpcji, rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu zasięgu gospodarki rynkowej. Dlatego w krajach rozwiniętych nie ma dzisiaj ważniejszej działalności gospodarczej niż działalność przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
12
Content available remote Strategie globalne a nowe formy organizacji przedsiębiorstw transnarodowych
51%
Przedmiotem analizy są zmiany form organizacyjnych przedsiębiorstw międzynarodowych, zachodzące pod wpływem procesów globalizacji. W turbulentnym otoczeniu globalnym przedsiębiorstwa zmieniają strategię, a co za tym idzie - również formę i strukturę organizacyjną. To właśnie budowa i wykorzystanie własnych struktur organizacyjnych stanowi jeden z głównych czynników kształtujących przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw, wymienianych w eklektycznej teorii produkcji międzynarodowej J.H. Dunninga (cyt. za A. Wielońskim, 2004, s. 44). Przedsiębiorstwa funkcjonujące na współczesnej arenie międzynarodowej wykorzystują wiele możliwych wariantów form i struktur organizacyjnych w zależności od przyjętej orientacji strategicznej oraz stopnia swojego zaangażowania na rynkach zagranicznych. (fragment tekstu)
Przedstawiono typologię przedsiębiorstw niemieckich, w szczególności spółek kapitałowych. Omówiono zasady finansowania przedsiębiorstw, rodzaje finansowania, finansowanie obce za pomocą specjalnych emisji papierów wartościowych (Commercial Papers, certyfikat inwestycyjny itp.) oraz zabezpieczenie transakcji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.