Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 178

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprises functioning in the market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Globalizacja - według Słownika Zarządzania i Finansów - oznacza: "proces upodabniania się gustów i oferty produktu na całym świecie, wskutek czego popyt jest zaspokajany produktem globalnym, a nie lokalnym". Definicja taka jest jednak mocno - z różnych względów - zawężona, dlatego globalizację powinno traktować się jako określenie zjawiska ważniejszego i bardziej dalekosiężnego. W istocie, produktów globalnych jest niewiele, globalizacja jest zatem realnym procesem zachodzącym w większości firm świata. (fragment tekstu)
Rozwijając sektor MŚP, należy określić, które czynniki sprzyjają ich rozwojowi, a które go utrudniają. Dobrze jest przeprowadzić analizę SWOT, aby określić, co wspomagać, czego unikać, jakie podjąć działania rekompensujące itp. Istniejące programy rozwoju tego sektora nie zawsze w pełni uwzględniają podejście systemowe, co w rezultacie obniża efektywność programów wspierania. Aby temu zapobiec, trzeba uwzględnić specyfikę każdego rodzaju działalności i działań wywierających wpływ na wysokość kosztów wytwarzania. W niektórych dziedzinach efektywność jest większa w mniejszych firmach, dlatego też należy je wspierać różnymi instrumentami. Trzeba uwzględnić również to, że mniejsze firmy są bardziej elastyczne, szybciej mogą przeprowadzić zmiany oraz uruchomić niewykorzystane zasoby (w tym marginalne), co dodatkowo wpływa na ich zalety, zwłaszcza w układach lokalnych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Etyka jako narzędzie sprawnego funkcjonowania biznesu
100%
W ostatnich latach zauważa się wzrost zainteresowania etyką w biznesie. Wynika ono z większej świadomości i przekonania prowadzących biznes, że brak reakcji na problemy etyczne bardzo często prowadzi do wymiernych obciążeń przedsiębiorstwa, głównie prawnych i finansowych. Coraz częściej społeczeństwo, biznesmeni, menedżerowie wyrażają także przekonanie, że życiem ekonomiczno-gospodarczym muszą rządzić określone zasady. Obecnie we wszystkich gospodarkach świata etyka stała się integralną częścią i codzienną praktyką zarządzania przedsiębiorstwem. Jednocześnie jest jeszcze wiele osób, które uważają, że w interesach nie ma miejsca na etyczne postępowanie. Twierdzi się, że ludzie z natury kierują się interesem własnym, a nie innych czy też dobrem publicznym, a zatem etyka i ekonomia są obszarami rozłącznymi. Tymczasem jest odwrotnie. Otóż, etyka w ekonomii czy w biznesie korzysta z wyjątkowo solidnej podstawy filozoficznej, nawiązującej do zachowań etycznych. Warto przypomnieć, że początki refleksji etycznej nad gospodarowaniem odnaleźć można już w kulturze pradawnego Egiptu. Świadczy o tym tekst znany jako Nauki Ptahhotepa, pochodzący z około 2600 roku p.n.e., autorstwa egipskiego kapłana. (fragment tekstu)
4
Content available remote Znaczenie form zatrudnienia w funkcjonowaniu przedsiębiorstw
100%
W artykule dokonano charakterystyki form zatrudnienia stosowanych przez polskie przedsiębiorstwa oraz przedstawiono proces zmian w obszarze modelu zatrudnienia. Przedstawiono czynniki dla których dotychczasowe standardowe zatrudnienie jest wciąż stosowane przez przedsiębiorców, jak również powody jego ograniczenia, co przeciwstawiono niestandardowym formom zatrudnienia. (abstrakt autora)
Maquiladoras to przedsiębiorstwa przemysłu przetwórczego o specjalnym statusie. Są to firmy meksykańskie działające na specjalnych prawach celnych, które pozwalają importować na teren Meksyku zwolnione od cła surowce, wyposażenie, maszyny, części zamienne potrzebne do montażu lub produkcji towarów przeznaczonych do dalszego eksportu. Omówiono program maquiladora, zasady działania maquiladoras po wprowadzeniu NAFTA oraz po 1 stycznia 2001 roku.
6
100%
Celem pracy było zaprezentowanie przebiegu sesji twórczej w badanym przedsiębiorstwie z wykorzystaniem technik i metod tworzenia innowacyjnych rozwiązań.. Metody i techniki kreatywne mają duży potencjał. Wsparte zasadami i strategiami twórczego myślenia mogą wzmacniać postawę proinnowacyjną w organizacji i ułatwią podejmowanie decyzji optymalnych. (fragment tekstu)
W niniejszej pracy zaprezentowano model przedsiębiorstwa funkcjonującego na rynku jednolitych (w pełni substytucyjnych) usług transportowych, których jednostką pomiaru jest tonokilometr. (fragment tekstu)
Kreując wizerunek nowoczesnego przedsiębiorstwa, działającego na mocnych filarach należy pamiętać jakie elementy odpowiadają za jego odbiór. Nie wystarczy posiadanie zasobów kapitałowych, finansowych czy rzeczowych, należy bowiem mieć na uwadze również zasób osobowy, jak i stosować odpowiednie metody pozwalające na wyróżnienie się na tle konkurentów. Co znaczy firma, która posiada środki do zakupu materiałów produkcyjnych, jeśli nie będzie miał kto ich wykorzystywać do tworzenia danego wyrobu. Po co przedsiębiorstwu pakiety usług, gdy nie posiada ono odpowiednich zasobów ludzkich do ich sprzedaży ani wystarczających instrumentów promocyjnych. Jednym z takich narzędzi jest promocja dodatkowa. (fragment tekstu)
9
Content available remote Zmiany funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach globalizacji
75%
Osiągnięcie trwałej przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorstwo wymaga jego dostosowania się do zmieniających się warunków otoczenia. Współcześnie do głównych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami należą: podejmowanie działalności na globalnym rynku, zdolność dostosowania się do funkcjonowania w warunkach rosnącej niepewności, wynikającej z niedostatku informacji i wiedzy, oraz konieczność zapewnienia sobie dostępu do kapitału na finansowanie wprowadzania innowacji. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Standardy GS1 jako fundament w komunikacji elektronicznej pomiędzy organizacjami
75%
ze standardów wymiany informacji jest system GS1, który umożliwia zarządzanie procesami pomiędzy kontrahentami, niezależnie do miejsca funkcjonowania przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest przedstawienie krótkiej charakterystyki standardów systemu GS1 oraz prezentacja zastosowania standardów tego systemu w transporcie, logistyce i jednostkach ochrony zdrowia. (abstrakt autora)
Artykuł zawiera autorską koncepcję metody kalkulacji wskaźnika pomiaru dokonań uwzględniających podejmowane ryzyko finansowe. W literaturze przedmiotu opisany jest wskaźnik RAPM, ale zdaniem autora potrzebna jest jeszcze metoda określenia sposobu tego pomiaru. Istotne jest bowiem określenie metody szacowania wartości kapitału, który jest niezbędny do sfinansowania ryzyka. Taki wskaźnik byłby przydatnym narzędziem do kontroli zarządzania przedsiębiorstwem w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Rozwój transportu lotniczego uwarunkowany jest wieloma czynnikami natury technicznej, ekonomicznej, organizacyjnej i politycznej. Sektor lotniczy zawsze był postrzegany jako nośnik postępu, innowacyjności i poprawy jakości życia ludności. Pogłębiające się procesy integracji europejskiego rynku transportowego i narastająca konkurencja na rynku globalnym stwarzają nowe wyzwania i oczekiwania w stosunku do tego sektora.(fragment tekstu)
Jednym z najbardziej widocznych dla klienta w całej działalności marketingowej firm elementów marketingu-mix jest promocja/komunikacja marketingowa, mająca na celu poinformowanie o produktach i/lub usługach oraz kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa zapewniając tym samym sukces na rynku. Przedsiębiorstwa obecnie wykorzystują cała gamę różnorodnych instrumentów promocji, zarówno tych o charakterze tradycyjnym np. reklamę, jak też "nowym" np. marketing szeptany itp., pojedynczych, autonomicznych, oraz w odpowiednio dobranych konfiguracjach, uzyskując dzięki temu efekt synergii zapewniający konkurencyjność firmie. Niniejszy artykuł ma na celu analizę wykorzystania nowych instrumentów komunikacji marketingowej przez polskie przedsiębiorstwa, czyli odpowiedź na pytanie czy obecnie polskie przedsiębiorstwa otwarte są na nowe trendy i kierunki w zakresie komunikacji z klientami. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z dnia 02 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz U Nr 173 poz. 1807 z późn.zm.) potwierdza funkcjonującą już od roku 1988 zasadę, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Owa "zasada wolności gospodarczej" nie jest oczywiście zasadą nieograniczoną, albowiem wolność tę wyznaczają, a często ograniczają przepisy prawa. W latach ubiegłych wyrażała to znana maksyma "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", chociaż dziś wobec znacznej ingerencji prawa w organizację i funkcjonowanie przedsiębiorstw, maksyma ta traci na aktualności. Przepisy prawa mogą stanowić zagrożenie dla funkcjonowania, a czasem nawet dla istnienia przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
Celem rozważań jest przedstawienie najważniejszych wniosków wynikających z przeprowadzonych badań empirycznych nad wpływem wolnego i otwartego oprogramowania (WOO) na działalność polskich przedsiębiorstw. Badania te starają się wypełnić lukę dotyczącą braku analiz potencjalnych i realnych możliwości wykorzystania WOO w praktyce gospodarczej, w tym w prywatnych przedsiębiorstwach. Generalna konkluzja z przeprowadzonych badań brzmi następująco: mimo, że WOO jest wykorzystywane przez polskie przedsiębiorstwa stosunkowo szeroko, to tylko nieliczne z nich zdają sobie sprawę z tego, że mają do czynienia właśnie z tego typu oprogramowaniem. Stosowanie wolnego i otwartego oprogramowania wpływa na poprawę sprawności funkcjonowania wszystkich podmiotów gospodarczych wyodrębnionych ze względu na liczbę pracujących, przede wszystkim takich, w których funkcjonuje wyodrębniona komórka IT oraz ma miejsce szerokie wykorzystanie komputerów w procesach produkcji i zarządczych. (abstrakt oryginalny)
W referacie opisano główne czynniki determinujące funkcjonowanie małego przedsiębiorstwa w Polsce. Podzielono je na zewnętrzne i wewnętrzne. Do zewnętrznych zaliczono fiskalizm państwa, wzrost formalizacji i biurokratyzacji małych przedsiębiorstw oraz niski poziom popytu wewnętrznego kraju. Do barier wewnętrznych zaliczono źródła finansowania, niewystarczające zasoby kadry pracowniczej i zarządzającej, działalność eksportową oraz nowe technologie. Zidentyfikowane i opisane czynniki wpływające na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw powinny zostać wzięte pod uwagę w procesie przygotowywania się polskich przedsiębiorców do uczestnictwa w jednolitym rynku europejskim. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono poszczególne zmiany w postrzeganiu finansów i ich znaczenia we współczesnym świecie biznesu. Zaprezentowano pewną nieudolność i ograniczenia w działaniach związanych z realizacją strategii finansowych. Omówiono uwarunkowania determinujące niewiedzę związaną z rozumieniem finansów, strategii finansowej i strategii finansowania działalności przedsiębiorstwa.
Przeanalizowano żywotność prywatnych przedsiębiorstw zarejestrowanych w gminie Dobczyce w 1990-1992, które przetrwały lub zostały zlikwidowane do roku 2005. Długość funkcjonowania na rynku określono w miesiącach. Średnio żywotność przedsiębiorstw kształtowała się na poziomie 50 miesięcy, dłuższej działało (181 miesięcy) przedsiębiorstwo handlowe zarejestrowane w pierwszym roku po rozpoczęciu transformacji gospodarczej. (oryg. streszcz.)
Rzeczywistość gospodarcza oraz tempo zmian sprawiają, że trudno znaleźć teorię, która potrafiłaby wyjaśnić wszystkie aspekty funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw. Autor proponuje nowe podejście, dynamiczne, do teorii przedsiębiorstw. Przekonuje, że tylko taka interpretacja teorii przedsiębiorstw sprosta obecnym i przyszłym wyzwaniom. (abstrakt oryginalny)
W czasach "nowej normalności" dochodzi do kumulacji bodźców wywołujących turbulencję, takich jak postęp technologiczny, kontynuacja rewolucji informacyjnej, przełomowe technologie i innowacje, coraz silniejszy i niestabilny wpływ wschodzących rynków, które coraz ekspansywniej zajmują obszary zarezerwowane dawniej dla elity rynków rozwiniętych. Nie da się prognozować turbulencji, dlatego najważniejszym czynnikiem wpływającym na przyszłe sukcesy firm jest jak najwcześniejsze wychwytywanie słabych sygnałów ostrzegawczych. Celem artykułu jest identyfikacja zwinnego przedsiębiorstwa w kontekście wyzwań współczesnych przedsiębiorstw płynących z otoczenia. Podjęto próbę opisu i wyjaśnienia współczesnych wyzwań dla przedsiębiorstw, odnosząc się do zwinności jako koncepcji mocno osadzonej w teorii zarządzania strategicznego oraz rozwiniętej na potrzeby adaptowania się do otoczenia i jego zmian. Sukces w radzeniu sobie przez przedsiębiorstwa ze współczesnymi wyzwaniami wynikającymi z otoczenia nie jest zależny jedynie od posiadania atrybutów zwinnego przedsiębiorstwa, ale, jak pokazują wyniki badań naukowców, stanowią one w dużej mierze o efektywnym zarządzaniu w zmiennym i niestabilnym otoczeniu. Na pewno można by wskazać jeszcze wiele innych wyzwań, z którymi borykają się współczesne przedsiębiorstwa, jednak te zawarte w artykule uważane są w literaturze za jedne z kluczowych, a umiejętność sprostania im przesądza wielokrotnie o sukcesie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.