Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 163

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprises investments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Działalność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw
100%
Artykuł prezentuje poziom i strukturę nakładów inwestycyjnych za lata 2004-2009, wskazując na dominację wydatków na budynki i budowle. Przeciętnie stanowiły one 55,3% ogółu nakładów w badanym okresie. Ponadto omówiono strukturę nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw należących do sektora MSP. Analiza statystyczna została przeprowadzona na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było określenie wpływu elastyczności finansowej na zdolność inwestycyjną oraz zyskowność aktywów przedsiębiorstw publicznych w czasie globalnego kryzysu finansowego. Badanie zrealizowano na panelu 78 niefinansowych spółek publicznych notowanych na rynkach GPW w Warszawie w latach 2003-2013. Wyniki badań wskazują, że elastyczność finansowa w większym stopniu przejawia się w utrzymywaniu wysokich stanów środków pieniężnych i ich ekwiwalentów niż w rezerwie wykorzystywanej pojemności zadłużeniowej. Czynnikiem różnicującym przedsiębiorstwa pod względem elastyczności finansowej jest ich wielkość. Analiza wyników badań afirmuje tezę, że przedsiębiorstwa wykazujące elastyczność finansową przed kryzysem mają większe możliwości inwestycyjne po kryzysie. Równocześnie nie zaobserwowano istotnych statystycznie różnic pomiędzy przedsiębiorstwami z elastycznością finansową a niewykazującymi cech elastyczności w zakresie zyskowności aktywów ani poziomu aktywów niematerialnych(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ukazanie ważności i trafności podnoszenia konkurencyjności wśród przedsiębiorstw, a tym samym ukazanie, jak ważna jest modernizacja i inwestowanie. Badaniu metodą statystyczną poddano wynik netto w dwóch przedsiębiorstwach w latach 1998-2005. Metodą analizy SWOT przebadano również ich słabe i mocne strony oraz szanse i zagrożenia. (fragment tekstu)
4
Content available remote Miary ograniczeń finansowych przedsiębiorstw w świetle badań literaturowych
75%
W badaniach dotyczących realizacji działalności inwestycyjnej w warunkach ograniczeń finansowych przedsiębiorstw zasadnicze znaczenie ma problematyka pomiaru tych ograniczeń. Jej istotna ranga we wspomnianych badaniach skłania do podjęcia rozważań w tym zakresie. Dlatego też głównym celem artykułu jest próba rozpoznania miar umożliwiających zbadanie ograniczeń finansowych przedsiębiorstw, z wykorzystaniem krytycznej analizy literatury przedmiotu. Artykuł składa się dwóch części. W pierwszej zaprezentowana została istota badań nad realizacją działalności inwestycyjnej w warunkach ograniczeń finansowych. W drugiej, na podstawie krytycznej analizy literatury przedmiotu, zweryfikowane zostały główne miary wykorzystywane w pomiarze ograniczeń finansowych przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach na coraz szerszą skalę można w Polsce obserwować ekspansję przedsiębiorstw w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Ten relatywnie nowy trend świadczy o rozwoju polskiej gospodarki i zmianie jej pozycji konkurencyjnej i inwestycyjnej (w kontekście IDP) w skali międzynarodowej. Celem artykułu jest określenie skali bezpośrednich inwestycji zagranicznych podejmowanych przez przedsiębiorstwa działające w Polsce, ich struktury, kierunków, a także motywacji inwestorów. Badanie wykonano na podstawie danych statystycznych GUS. Zakres czasowy analizy - rok 2009 - podyktowany był dostępnością danych. Są to najnowsze dane dostępne w momencie przygotowywania artykułu. Wstępne wyniki badań wskazują, że polskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne kierowane są przede wszystkim do krajów ościennych, ale także wybranych gospodarek rozwiniętych UE, przede wszystkim w celu zdobycia lokalnych rynków. Jednak wychodzące z Polski BIZ są w znacznej mierze inwestycjami podejmowanymi przez działające w Polsce międzynarodowe grupy kapitałowe, a nie przez przedsiębiorstwa z kapitałem polskim.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja maksymalizacji wzrostu wartości przedsiębiorstwa to efekt rozwoju (ewolucji) teorii ekonomii, jeżeli chodzi o hierarchizację celów stawianych sobie przez współczesne organizacje gospodarcze, a więc takie, które działają w warunkach wolnego rynku i wzmożonej konkurencji1. Zwłaszcza w literaturze amerykańskiej ten wątek jest szczególnie mocno eksponowany. Jak podkreślają R.A. Brealey, S.C. Myers, kluczem do sukcesu w zarządzaniu finansami jest umiejętność zwiększania wartości. Przyjmując założenie, że przedsięwzięcia inwestycyjne przedsiębiorstw to w istocie strumienie środków pieniężnych (Cash Flow), tego typu stwierdzenie można by uznać za najbardziej właściwe, jeżeli chodzi o samo definiowanie tego, czym w ogóle jest inwestycja (projekt inwestycyjny), a w dalszej kolejności jakimi sposobami można nią zarządzać. Inwestycją jest bowiem każde wydatkowanie bądź zmniejszenie wpływów środków pieniężnych, które w przyszłości ma przynieść korzyści w postaci oczekiwanych dodatnich strumieni pieniężnych. Aby ocenić przyszły projekt, musimy rozważyć zmiany w całkowitych przepływach pieniężnych i zadecydować, czy tworzą one nową wartość. Podjęcie decyzji o realizacji inwestycji w przedsiębiorstwie to więc nic innego, jak decyzja o zainwestowaniu środków pieniężnych oraz w istocie ustalenie tzw. przyrostowych przepływów pieniężnych. W największym skrócie, po to przedsiębiorstwa współcześnie inwestują, aby spowodować wzrost zamożności ich właścicieli. (fragment tekstu)
W prezentowanym artykule zajęto się dwoma zagadnieniami. W pierwszym rozważono i przedstawiono podejmowanie decyzji inwestycyjnych w świetle uwarunkowań makroekonomicznych. W drugim natomiast przeprowadzono analizę formalną czynników mających wpływ na podejmowanie decyzji inwestycyjnych przez przedsiębiorców. Inwestycje są podstawowym czynnikiem rozwoju przedsiębiorstwa. Obejmują nakłady przedsiębiorstw, które mają na celu uzyskanie korzyści w przyszłości. Inwestycje pobudzają gospodarkę, stanowiąc przy tym obok wydatków na konsumpcję, wydatków rządowych oraz eksportu netto podstawowy składnik PKB. W teorii ekonomii można zauważyć różne podejścia do problemu inwestowania. Wynika to ze zmian w podejściu do rozpatrywanego problemu oraz indywidualnych upodobań. Do przeprowadzenia badań posłużono się danymi zaczerpniętymi z Biuletynów informacyjnych NBP oraz Roczników statystycznych GUS. Analiza badanych zmiennych makroekonomicznych wykazała, iż największy wpływ na inwestycje mają: nakłady na środki trwałe, kredyty i pożyczki udzielone przedsiębiorstwom, oprocentowanie lokat terminowych (6-miesięcznych), oprocentowanie kredytów na cele gospodarcze. Całość artykułu zamknięto wnioskami, które stanowią syntezę zarówno analizy opisowej, jak i formalnej. (abstrakt oryginalny)
8
75%
Celem niniejszego opracowania jest analiza związku preferencji podatkowych z wielkością inwestycji przedsiębiorstw w Polsce. Obejmuje to rozwiązania, które pozwalają na obniżenie wysokości podatku dochodowego oraz stawki tegoż podatku. Zastosowaną metodą badawczą jest głównie analiza statystyczna, zarówno podstawowa, jak i wielowymiarowa. Autorom nie powiodło się skonstruowanie modelu ekonometrycznego, ale wcześniejsze analizy wskazują na istotny związek między poziomem inwestycji w sektorze prywatnym i poziomem inwestycji w przemyśle ogółem a większością wybranych instrumentów podatkowych. Stwierdzono również, iż jest on silniejszy niż w przypadku innych czynników, które, zgodnie z literaturą przedmiotu, powinny być związane z inwestycjami(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest kontynuacją cyklu publikacji poświęconych działalności inwestycyjnej podmiotów gospodarczych w Polsce w latach 2001-2010. Głównym jego celem jest analiza struktury i dynamiki źródeł finansowania inwestycji w wartości niematerialne i prawne w zakreślonym czasie. Badanie przeprowadzono na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczących podmiotów gospodarczych, zatrudniających powyżej 49 osób. Analizę poprzedzono omówieniem pojęć wykorzystanych w badaniu dotyczącym inwestycji, wartości niematerialnych i prawnych oraz źródeł ich finansowania.(abstrakt oryginalny)
Decyzje inwestycyjne przesądzające o dalszym rozwoju przedsiębiorstwa należą do najbardziej ryzykownych spośród wszystkich decyzji podejmowanych w praktyce gospodarczej przedsiębiorstwa. Nietrafne decyzje inwestycyjne w przypadku dużych przedsięwzięć, o strategicznym znaczeniu, mogą prowadzić nawet do upadku firmy. W badanych przedsiębiorstwach, reprezentujących głównie tradycyjne gałęzie gospodarki, proces planowania i inwestowania jest w dużym stopniu sformalizowany, co lepiej uwidoczniło powiązania pomiędzy tymi procesami. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest empiryczna ocena zdolności przedsiębiorstwa do samowystarczalności finansowania jego potrzeb inwestycyjnych. Istotność podjętego tematu wynika z teorii hierarchii finansowania zakładającej, iż pierwszym i zasadniczym źródłem finansowania działalności inwestycyjnej są środki pozyskiwane wewnątrz podmiotu, a dopiero po ich wyczerpaniu przedsiębiorstwo korzysta z finansowania zewnętrznego obcego, w ostatniej kolejności zaś z finansowania zewnętrznego własnego. (abstrakt oryginalny)
Należy podkreślić, że decyzje dywestycyjne nie stanowią alternatywy dla konieczności podejmowania decyzji inwestycyjnych; stanowią one raczej komplementarne dopełnienie mechanizmu dokonywania zmian, adoptowania się do nowych warunków gospodarowania. (fragment tekstu)
W artykule została zaprezentowana metoda właściwego określenia transferów wewnętrznych w ramach inwestycji uruchamianej w obrębie jednego przedsiębiorstwa oraz określenie sposobu analizy transferów pieniężnych z działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Wywód jest ilustrowany przykładami, które mogą unaocznć potencjalne błędy w rachunku opłacalności inwestycji. (fragment tekstu)
Celem przeprowadzonych badań jest ocena skali wykorzystania kredytów bankowych w finansowaniu działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw w Polsce, oraz sprawdzenie czy możliwym jest wysunięcie tezy, iż w porównaniu ze środkami własnymi przedsiębiorców jest to bardziej popularne źródło finansowania. Analizy dotyczyły również ogólnej wielkości inwestycji polskich przedsiębiorstw oraz stosunków wielkościowych w tym obszarze w podziale na województwa. Wielowymiarowe badania wskazanych danych miały również za zadanie wskazanie dalszych kierunków jakie mogą być interesującą tendencją w obszarze analiz działalności firm w Polsce. Przyjmując założenia upraszczające wymuszone również dostępnością danych w tym obszarze - do zbadania skali obu z tych sposobów finansowania wykorzystano - kategorię środków własnych - jako finansowanie wewnętrzne, oraz kredyty bankowe - jako finansowanie zewnętrzne. Dane zaczerpnięte do badania pochodzą z Biura Danych Lokalnych, prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny.(abstrakt oryginalny)
Cel - Prezentacja koncepcji społecznie odpowiedzialnego inwestowania oraz ocena polskiego rynku społecznie odpowiedzialnych inwestycji. Metoda badania - Studia literaturowe oraz analiza aktów prawnych, metoda indukcji oraz metody analizy danych empirycznych. Wynik - W Polsce rynek społecznie odpowiedzialnych inwestycji jest w początkowej fazie rozwoju, jednak analiza danych dotyczących społecznie odpowiedzialnych inwestycji wskazuje na jego wzrost. Oryginalność/wartość - Koncepcja społecznie odpowiedzialnego inwestowania jest stosunkowa nowa, rzadko prezentowana w polskiej literaturze naukowej. Dokonano oceny polskiego rynku społecznie odpowiedzialnych inwestycji na podstawie aktualnych danych empirycznych.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule autor dokonuje próby identyfikacji poziomu innowacyjności wybranych przedsiębiorstw regionu kujawsko-pomorskiego poprzez analizę obszarów ich proinnowacyjnej aktywności inwestycyjnej. (fragm. tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest identyfikacja efektów działalności innowacyjnej przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie gminy Pełczyce, a także wskazanie kluczowych czynników ograniczających wprowadzanie innowacji w tych podmiotach. Identyfikacja efektów i barier działalności innowacyjnej pozwala w sposób przemyślany, logiczny i systemowy zrozumieć mechanizmy nią rządzące i sformułować ogólne ramy dla podejmowanej w gminie Pełczyce aktywności innowacyjnej. Wyniki badań zaprezentowano w postaci rankingu wskazań badanych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Cel - głównym celem opracowania jako części szerszego cyklu publikacji jest rozpoznanie struktury i dynamiki inwestycji polskich podmiotów gospodarczych w środki trwałe oraz źródeł ich finansowania w latach 2001-2010. Metodologia badania - badanie przeprowadzono na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących podmiotów gospodarczych zatrudniających powyżej 49 osób. W badaniu wykorzystano obliczone wskaźniki struktury odchyleń i dynamiki ujawnionych przez GUS pozycji. Analizę poprzedzono omówieniem pojęć wykorzystanych w badaniu dotyczących inwestycji, środków trwałych oraz źródeł ich finansowania. Wynik - badanie pozwoliło na sformułowanie wniosków dotyczących znaczenia inwestycji w środki trwałe dla podmiotów gospodarczych, ich udziału w strukturze inwestycji ogółem oraz ogólnych trendów rozwojowych w pierwszej dekadzie XXI wieku; na tej podstawie przedstawiono rekomendacje dalszych kierunków badań. Oryginalność/wartość - artykuł jest kontynuacją cyklu publikacji poświęconych działalności inwestycyjnej podmiotów gospodarczych w Polsce w latach 2001-2010. Cykl ten ma docelowo pozwolić na kompleksową ocenę struktury i dynamiki inwestycji polskich podmiotów gospodarczych, a tym samym rozwiązać problem badawczy polegający na ustaleniu głównych kierunków działalności inwestycyjnej tychże podmiotów u progu XXI wieku wraz ze wskazaniem kluczowych czynników jej dalszego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Our study aims at investigating the relationship between investment spikes and subsequent productivity development at the firm level. We propose a novel identification scheme for the effects of an investment spike, using matching techniques and adequate econometric modelling. It allows us to find efficiency differentials against matched firms. We showed that TFP falls after an investment spike and slowly recovers thereafter, which is consistent with learning-by-doing effects. For smaller firms the fall is more pronounced and the subsequent recovery is longer. On the contrary, labor productivity rises after an investment spike, driven mainly by capital deepening. The increase of sales after a spike suggests that expansion is the main purpose of an investment spike and rising employment confirms that this type of investment is complementary to labor. As firms with spikes are on average more efficient and investment spikes attract resources and production factors, it suggests that improved allocative efficiency is an important factor driving positive macroeconomic correlation between investment and TFP. (original abstract)
W artykule przedmiotem badania są związki pomiędzy wielkością pomocy publicznej oraz deminimis, jaką otrzymują przedsiębiorstwa w Polsce a wartością ich nakładów inwestycyjnych. Wybór zagadnienia podyktowany był istniejącą luką badawczą w tym obszarze. Przeprowadzona analiza statystyczna wykazała istnienie związku pomiędzy uzyskaną pomocą a nakładami inwestycyjnymi mikroprzedsiębiorstw oraz w niektórych przypadkach firm średnich i dużych. Interpretację uzyskanych wyników przedstawiono na końcu artykułu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.