Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Entrepreneur's organisations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wymieniono najważniejsze sektorowe i międzysektorowe organizacje pracodawców i przedsiębiorców. Analiza organizacji pracodawców i przedsiębiorców skłania do postawienia pytań: jaka jest ich rola, jakie są związki między nimi i jakie będą tego konsekwencje w procesie tworzenia polityk wspólnotowych.
Rozwój zainteresowania koncepcjami opartymi na procesach jako narzędziem poprawiającym efektywność organizacji wynikał z krytyki podejścia funkcjonalnego w organizacji. W artykule przedstawiono koncepcję business process reengineering. Celem niniejszego opracowania jest określenie różnic oraz czynników sukcesu we wdrażaniu tej koncepcji w organizacjach publicznych i biznesowych. Istotnym obszarem różniącym podejście do wdrażania BP R w analizowanych organizacjach jest oczekiwanie, co do efektów jego zastosowania, znaczenia wpływu otoczenia oraz różne rozumienie znaczenia odbiorcy usług. (abstrakt oryginalny)
Wydawałoby się, że organizacje przedsiębiorców w czasie wojny i okupacji przestają istnieć. Praktyka pokazuje jednak, że dzieje się wręcz odwrotnie. Stare trwają, a nowe - powstające z woli okupanta - zwiększają zakres swojej działalności, stając się quasi-urzędami. Od okupantów zależy, czy pozostawią organizacje przedsiębiorców czy też je zmienią, przekształcą, zlikwidują, a może faktycznie zamkną, zabiją członków i zagarną majątek. Są to ważne zagadnienia, które pozwalają spojrzeć na realia wojny i okupacji z różnych punktów widzenia. Przykład Generalnego Gubernatorstwa jest interesujący, ponieważ Niemcy w trakcie II wojny światowej nie prowadzili jednolitej polityki wobec organizacji przedsiębiorców. Przepisy przedwojenne oraz te, które sami wydali w czasie wojny, wykorzystywali do swoich celów, zakładając przymusowe kartele, lokalne spółki i stowarzyszenia. W ten sposób opanowywali rynek gospodarczy, podnosili swój status społeczny i umacniali politykę wojenną Rzeszy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono cechy charakteryzujące grupy interesu w rolnictwie Unii Europejskiej. Należą do nich: liczebność (stanowią one znaczny odsetek wszystkich organizacji lobbistycznych); branżowość (większość z tych grup działa na rzecz określonej branży); oraz struktura (zwykle jest to zrzeszenie organizacji narodowych).
W artykule opisano grupy interesów w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Grupy interesów, obok partii politycznych, odgrywają istotną rolę w procesie rządzenia. Dodatkowo, w państwach Europy Środkowowschodniej ich rola wzrasta z dwóch przyczyn. Pierwszą jest proces przeobrażeń ustrojowych, obejmujących sferę polityczną, ekonomiczną i społeczną. Po drugie, słabe zakorzenienie partii politycznych w społeczeństwie powoduje wzrost znaczenia grup nacisku.
Rola organizacji i stowarzyszeń biznesowych w kreowaniu życia gospodarczego w Polsce. Klasyfikacja, ranking i zakres działalności największych struktur biznesowych w kraju.
Samorząd rolniczy zorganizowany w postaci izb rolniczych działa w wielu krajach europejskich. Wśród państw - członków Unii Europejskiej, gdzie izby rolnicze mają swoją długoletnią tradycją i funkcjonują jako związki (korporacje) publicznoprawne są Niemcy i Francja. Działalność izb rolniczych w obu tych krajach jest szeroko uznawana i doceniana przez rolników. Wykonując zadania z zakresu administracji publicznej izby rolnicze w Niemczech i we Francji decydują o najważniejszych sprawach produkcji rolnej i wsi. Charakterystyka niemieckich i francuskich izb rolniczych, a w szczególności: powstanie i zasady członkostwa, struktura organizacyjna, zadania oraz finanse i nadzór nad izbami rolniczymi są przedmiotem rozważań w poniższym artykule. (abstrakt oryginalny)
Izby gospodarcze to jedna z najstarszych form działania zbiorowego przedsiębiorców. W artykule przedstawiana jest ich geneza oraz ewolucja ustroju prawnego: od ustroju korporacji prywatnoprawnych jako dobrowolnych stowarzyszeń do ustroju korporacji publicznoprawnych, które następnie stały się instytucjami samorządu gospodarczego, czyli formą zdecentralizowanej administracji publicznej. Tylko samorządowe izby gospodarcze (tzw. model francuski izb) wywierają bezpośredni wpływ na ład rynkowy w danym kraju, podczas gdy izby funkcjonujące jako dobrowolne stowarzyszenia przedsiębiorców (tzw. model anglosaksoński) poprzez lobbing prowadzony w imię partykularnych interesów deformują ten ład. Na tym historyczno-teoretycznym tle omawiane jest kształtowanie się ustroju izb gospodarczych w II RP, a także niepowodzenie restytucji samorządowych izb gospodarczych w III RP i wynikające z tego negatywne konsekwencje dla jakości ładu rynkowego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Ważnym czynnikiem kształtowania ładu rynkowego w Republice Federalnej Niemiec jest działalność izb przemysłowo-handlowych. Mając status korporacji publicznoprawnych i zdolność do stanowienia - w ustawowych granicach - aktów władczych, są one instytucją samorządu gospodarczego, czyli zdecentralizowaną formą administracji publicznej. W artykule omawiane są wpierw aspekty historyczne działalności izb przemysłowo-handlowych w RFN, począwszy od ich odrodzenia po II wojnie światowej. Następnie analizowane są: podstawy prawne ich funkcjonowania, struktura organizacyjna, zadania oraz źródła finansowania działalności. Osobny fragment poświęcono izbom handlu zagranicznego. (abstrakt oryginalny)
Organizacje pracodawców nie są wynalazkiem czasów współczesnych, ich prototypy bowiem powstały już w średniowieczu, a pomysłodawcami byli kupcy i rzemieślnicy włoscy. Chociaż zasady funkcjonowania nie zmieniły się aż tak bardzo, to jednak działające obecnie organizacje poprzez skuteczny lobbing są w stanie kształtować politykę państwa, a nawet szerzej-politykę wspólnotową.
Znowelizowana ustawa o Komisji Trójstronnej oraz zmiany zachodzące w gospodarce polskiej niewątpliwie wzmocniły rolę organizacji pracodawców. Wciąż jednak daleko nam do ideału, czyli sytuacji w krajach wysoko rozwiniętych. Dają o sobie znać kilkudziesięcioletnie zaniedbania i brak uregulowań prawnych, na czele z ustawą o lobbingu.
W artykule przedstawiono zjawisko lobbingu. Lobbing polega na prezentowaniu swojego zdania, przekonywaniu do niego, a nie jak często jest kojarzony z załatwianiem przez firmę swoich interesów uciekając się do korupcji. W artykule przedstawiono kilka opinii na temat wykorzystania działań lobbingowych w określonych branżach.
Przedstawiono genezę i uwarunkowania tworzenia instytucji trójstronnych w Europie i w Polsce. Zamieszczono wykaz i omówiono funkcjonowanie Rad Społeczno-Gospodarczych w krajach Europy Zachodniej i Środkowej.
The supply chain concept describes the chain of organisations and processes through which products will pass from their origin to their point of consumption7. This definition can be extended to describe the supply chain as a "[...] network of organisations that are involved, though upstream anil downstream linkages, in the different processes and activities that produce value in the form of products and services in the hands of the ultimate consume". Complex research concerning the cooperation of companies in supply chains requires a more precise description of the structure of supply chain. For that purpose, the type of ultimate supply chain serves as the best description of supply chain structure. An ultimate supply chain includes "[...] all the companies involved in all the upstream and downstream flows of products, services, finances, and information from the initial supplier to the ultimate customer". (fragment tekstu)
W artykule ukazano wybrane zagadnienia dotyczące organizacji i funkcjonowania grup producentów na terenie województwa podlaskiego. Podstawowym celem tworzenia grup producentów jest promowanie produkcji i koncentracja podaży oraz stabilizacja cen na poziomie producenta dla produktów rolnych.
Autorka omówiła zasady i warunki działania oraz podstawowe zagrożenia przy tworzeniu organizacji producentów rybnych (OPR) po wejściu w życie nowej ustawy o organizacji rynku rybnego z 2002 roku.
Autorka zaprezentowała i oceniła wybrane aspekty z zakresu organizacji i prowadzenia działalności zespołowej przez wielkopolskie grupy producentów rolnych.
W artykule przedstawiono społeczną charakterystykę przedsiębiorców prywatnych jako grupy interesu w Polsce. Omówiono istniejące w Polsce organizacje biznesu.
Doświadczenia krajów UE pokazują, iż tylko zespołowo prowadzony marketing może dać polskim rolnikom szansę zmiany dotychczasowej sytuacji ekonomicznej. W artykule omówiono cel tworzenia grupy producentów rolnych i korzyści wynikające z przynależności do niej. Przedstawiono ponadto formy prawne, bariery i szanse rozwoju grup producentów rolnych w Polsce.
Poruszanie się po scenie europejskiej w ostatnich latach stało się tak trudne, iż biznesmeni wolą, aby ich interesy były reprezentowane w Brukseli przez profesjonalnych lobbystów. Mianem lobby europejskiego zwykle określa się grupy interesu lub nacisku, które zajmują się reprezentowaniem stowarzyszeń, organizacji i firm przed instytucjami Unii Europejskiej. Lobby wpływa więc w sposób istotny na podejmowane w Brukseli decyzje gospodarcze.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.