Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 280

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Entrepreneurship support
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Z zebranego materiału wynika, że oprócz częstszego i uważniejszego zbierania informacji na temat potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców, powinny chociażby wzmocnić współpracę z instytucjami mogącymi pomóc w stymulowaniu procesów rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności na terenie gminy oraz wytyczyć cele i usystematyzować kierunki podejmowanych działań w postaci strategii wspierania przedsiębiorczości.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma charakter przeglądowy. Jego celem jest ogólne przedstawienie specjalnych stref ekonomicznych funkcjonujących w Chinach. W dalszej części tekstu opisano zasady inwestowania oraz ulgi przyznane przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w poszczególnych rodzajach stref. Przedstawiono również wskaźniki ilustrujące znaczenie gospodarcze stref ekonomicznych dla całych Chin, a także udział bezpośrednich inwestycji zagranicznych zlokalizowanych w strefach w całkowitym napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Chin. (fragment tekstu)
Omówiono rozwiązania sprzyjające dynamizacji sektora przedsiębiorczości oraz kierunki aktywizacji gospodarczej miast i gmin w krajach Unii Europejskiej.
Rynek venture capital w Izraelu należy do jednego z najbardziej rozwiniętych na świecie, co po­twierdzają statystyki z ostatnich lat. Silne zaangażowanie czynnika publicznego ukierunkowało stru­mień kapitału na wspieranie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, w tym przede wszystkim inno­wacyjnych projektów technologicznych, a precyzyjna i konsekwentnie realizowana polityka przynio­sła efekty w postaci obecnej wiodącej pozycji Izraela pod względem zaawansowania sektora nowych technologii. Początki polskiego rynku venture capital lokują się mniej więcej w tym samym czasie i również wiążą się ze stymulującą aktywnością czynnika publicznego. Jednak porównanie obecnego stanu obu rynków wypada wyraźnie na niekorzyść Polski, stąd próba wskazania konkretnych rozwią­zań i czynników sukcesu, które mogłyby zostać zaadoptowane również na rynku polskim.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw - wybrane aspekty
100%
W artykule przedstawiono niektóre przedsięwzięcia realizowane w ramach wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, w tym przyjęcia wspólnotowej polityki w tym zakresie wynikającej z programu "Small Business Act". (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote "Podpatrzeć i zrobić na odwrót" - Muhammad Yunus w Krakowie
100%
Chociaż wśród komentatorów współczesnej rzeczywistości Muhammad Yunus, laureat pokojowej Nagrody Nobla z 1996 r. budzi skrajne emocje - od zachwytu po krytykę - to jednak wobec jego idei i dokonań z pewnością trudno jest przejść obojętnie. Olbrzymią popularność noblisty z Bangladeszu potwierdziła jego wizyta w Krakowie w dniu 2 lutego br. (fragment tekstu)
Artykuł został opracowany na podstawie wyników badania bezpośredniego. Jego głównym celem była ocena działalności instytucji otoczenia biznesu (IOB) w Łódzkim Obszarze Metropolitalnym (ŁOM). Przedmiotem badania były przede wszystkim aktywność instytucji otoczenia biznesu, ocena kondycji ekonomicznej małych i średnich przedsiębiorstw oraz czynników sprzyjających i utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej w ŁOM. Badanie kwestionariuszowe przeprowadzono od lipca do października 2012 r. wśród 12 instytucji, którzy prowadzą działalność w powiatach: łódzkim wschodnim, brzezińskim, pabianickim, zgierskim i w mieście Łodzi. Analiza dotyczyła sytuacji bieżącej (lata 2011-2012).(fragment tekstu)
Poza programami unijnymi i krajowymi w Polsce od 2006 roku funkcjonuje ulga podatkowa, tzw. ulga innowacyjna, na nowe technologie. Umożliwia ona odliczana od dochodu, czyli podstawy opodatkowania, kosztów związanych z nabyciem nowych technologii, i przysługuje podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą. Dokładne zasady określa Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Można dodać, że w 2010 roku ustawodawca pozbawił możliwości wykorzystania tej ulgi płatników podatku PIT31. Ulga dotyczy możliwości odliczenia kosztów związanych z zakupem nowych technologii, które są definiowane jako wiedza technologiczna w postaci wartości niematerialnych i prawnych, włączając wyniki badań i prac rozwojowych, licencje na technologie, dające możliwość wytworzenia nowych usług i towarów. W 2010 roku ulga ta nie była w Polsce popularna - w skali całego kraju korzystało z niej mniej niż 1% przedsiębiorstw, co spowodowane jest nadal jeszcze m.in licznymi alternatywnymi sposobami sfinansowania zakupu nowych technologii, np. w ramach projektów unijnych, co automatycznie wyklucza uprawnienie do skorzystania z ulgi. Poza tym, jeśli firma korzysta z podatku liniowego, według 19% stawki, nie ma prawa do tego przywileju. Ulga nie obejmuje również przedsiębiorstw działających na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz tych, które skorzystały z unijnej dotacji na zakup nowych technologii32. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2009 roku średnia kwota odliczenia dla osób prawnych wyniosła 802 tys. zł33. Można przewidywać, że ulga będzie częściej wykorzystywana, gdy zakończy się przewidywany okres finansowania z funduszy unijnych (abstrakt autora)
9
Content available remote Kierunki wspierania rozwoju przedsiębiorstw
100%
Wydaje się, że jednym z najważniejszych czynników rozwoju przedsiębiorstw jest ten, związany z osobą właściciela, albo szerzej z szeroko rozumianym kapitałem ludzkim. Zgodnie z podstawową zasadą ekonomii, aby się rozwijać, trzeba inwestować. W dobie gospodarki opartej na wiedzy inwestycje w kapitał ludzki stają się niezbędnym kierunkiem podejmowania działań, które mają doprowadzić do rozwoju przedsiębiorstw. Nie jest tajemnicą, o czym już była mowa, że rozwój przedsiębiorstw jest podłożem rozwoju gospodarki kraju. Jednocześnie, jak wskazują analizy przeprowadzane przez różnych ekonomistów, rozwój gospodarki w długim okresie uzależniony jest silnie od rozwoju badań naukowych, importu nowoczesnych technologii oraz właśnie od poziomu edukacji. To sprzężenie, i płynące stąd wnioski, wydają się są najlepszą wskazówką co do kierunku wspierania przedsiębiorstw. Stosowne wsparcie powinno koncentrować się na zwiększaniu wiedzy właścicieli i pracowników z jednoczesnym aktywizowaniem badań naukowych oraz promowaniu związków jednostek naukowych z biznesem, szczególnie z przedsiębiorstwami wysokich technologii.(fragment tekstu)
W związku ze znoszeniem barier dotyczącym przenoszenia kapitału w skali światowej konkurencja pomiędzy gminami nabiera tempa. Nie wystarczy już stosować prostych instrumentów finansowych aby zdobyć przewagę konkurencyjną. Coraz częściej gminy zmuszone są sięgać po instrumenty specyficzne, które do tej pory stanowiły jedynie margines działalności gmin lub nie były stosowane wcale. Wyniki badań pokazały, że do najbardziej cenionych wśród badanych przedsiębiorstw należy zaliczyć takie instrumenty, jak profesjonalne zarządzanie informacjami oraz tworzenie parków przemysłowych.(abstrakt oryginalny)
Wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości stanowi ważny element programów polityki ekonomicznej wielu rozwiniętych krajów świata. W okresie funkcjonowania doktryny socjalistycznej w gospodarce polskiej działalność tę jawnie zwalczano. Bardzo często była też dyskryminowana i reglamentowana. Z tego więc powodu problematyka ta ma współcześnie szczególne znaczenie. Przedsiębiorstwa te stale zwiększają swój udział w PKB, zatrudnieniu i eksporcie. Głównie te podmioty tworzą dodatkowe miejsca pracy. Sektor ten jest głównym pracodawcą stąd należy stworzyć mu odpowiednie warunki wzrostu i rozwoju, ponieważ właśnie w ten sposób można zahamować proces wzrostu bezrobocia, a także kreować nowe miejsca pracy. Celem niniejszego artykułu jest omówienie przesłanek wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, wzrostu ich znaczenia w gospodarce Polski, celów polityki rządu wobec tej grupy przedsiębiorców oraz sposobów wspierania ich rozwoju. (fragment tekstu)
Niska aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych oznacza z jednej strony obniżenie wpływów podatkowych, ograniczenie kręgu konsumentów, z drugiej zaś także mniejszą liczbę płacących składki na ubezpieczenia społeczne. Sytuacja taka powoduje jednocześnie konieczność zapewnienia osobom niepracującym zastępczych, socjalnych źródeł utrzymania (renty, zasiłki itd.). Ze względu na to, iż aktywność zawodową przejawia w Polsce (zgodnie z wynikami badań aktywności ekonomicznej ludności w 2003 r.) co szósta osoba niepełnosprawna, w krajach zaś ODCE co druga [National Reports... 2003, s. 129, 135], problem ten urasta do rangi problemu strategicznego dla finansów publicznych w naszym kraju. Ze wszech miar wskazane jest zatem wspieranie każdej inicjatywy i każdego programu skutkującego wzrostem aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych i ich samodzielności finansowej. Do takich działań zaliczyć należy w szczególności udzielanie ze środków publicznych pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne i wsparcie finansowe samozatrudnienia tych osób. (fragment tekstu)
Celem artykułu nie było zaprezentowanie wszelkich sposobów zabezpieczania się przed ryzykiem kursowym ani nawet przedstawienie wszelkich strategii wykorzystujących opcje walutowe, gdyż taka prezentacja wykraczałaby daleko poza ramy artykułu. Opracowanie miało raczej na celu powiązanie ryzyka kursowego i jego zabezpieczania, przy użyciu opcji walutowych, z rozwojem przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
W ostatnich latach w powiecie jarosławskim obserwuje się niekorzystne tendencje zwiększania się liczby bezrobotnych. Ze względu na charakter gospodarki powiatu jarosławskiego przeważająca większość jego mieszkańców mieszka i związana jest zawodowo z obszarami wiejskimi. Programy przekwalifikowań, szkolenia kwalifikacyjne i lobbing na rzecz wspierania MSP w powiecie to główne zadania PUP w Jarosławiu. Dlatego też w planie strategicznym powiatu jarosławskiego uwypuklono konieczność rozwijania wszelkich form przedsiębiorczości, połączoną z aktywną promocją lokalnego rynku i dalszą rozbudową nowoczesnej infrastruktury. W chwili obecnej do najważniejszych problemów regionu zalicza się wysoki poziom bezrobocia, poziom wykształcenia niedostosowany do potrzeb rynku oraz niedoinwestowanie w zakresie infrastruktury drogowej . Członkostwo w Unii Europejskiej zwiększyło także dostępność analizowanego regionu, do zewnętrznych źródeł finansowania, dlatego też Starostwo Powiatowe w Jarosławiu jako priorytet traktuje pozyskanie środków unijnych, szczególnie przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich oraz wspieranie doradztwa dla rolników i przedsiębiorców. Ta forma wsparcia finansowego pozwoli bowiem ożywić gospodarczo biedne obszary powiatu jarosławskiego. (fragment tekstu)
Jednym z głównych filarów budowy konkurencyjnej gospodarki, na obecnym etapie rozwoju, jest szeroko rozumiana przedsiębiorczość. Idea wsparcia dla rodzaju przedsiębiorczości, która została rozpowszechniona w USA i Europie Zachodniej w latach 80. jest obecnie realizowana w krajach Unii Europejskiej w ramach programów wsparcia skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw. W artykule skoncentrowano się głównie na przeprowadzonej przez autorów analizie w oparciu o kodeks swobody gospodarczej oraz bariery związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wyniki tej analizy są cennym źródłem informacji pozwalającym czerpać z doświadczeń krajów o najlepszych praktykach na drodze do przedsiębiorczości i uniknąć wielu błędów.
W niniejszym opracowaniu omówiony będzie jeden z czynników skutecznego działania w tworzeniu nowych miejsc pracy. W istocie we wszystkich państwach europejskich podejmowane są próby tworzenia rozwiązań w tym względzie. Niektóre inne instrumenty, powstające w atmosferze spektakularnych sporów politycznych, wykazują umiarkowane znaczenie. Sprowadzają się one do prób reglamentowania czasu zatrudnienia poprzez obniżenie granic wieku emerytalnego, ograniczenia kwot zarobków itp. Takie zamiary wykazywał polski rząd wiosną 2002 r. Podobne tendencje ujawniła Komisja Hartza w Niemczech, której celem było znalezienie wyjścia ze zjawiska wzrostu bezrobocia. Są to wszystko środki o charakterze biernym, zmierzające do sprawiedliwego dzielenia biedy. Środki aktywne to tworzenie nowych miejsc pracy za pomocą narzędzi prokoniunkturalnych. Do takich środków należy m.in. pomoc publiczna. (fragment tekstu)
Współcześnie funkcjonujące organizacje, które chcą utrzymać się na rynku, i co istotne, utrzymać swoją przewagę konkurencyjną, powinny posiadać zdolność radzenia sobie w turbulentnym, czyli nieprzewidywalnym środowisku. Jedną z aktualnie stosowanych metod radzenia sobie przedsiębiorstw w wyżej opisanych warunkach jest wprowadzenie zwinnych metod pracy. W opracowaniu przyjęto dwa założenia. Po pierwsze, za sukcesem każdego przedsięwzięcia stoi człowiek i wspierające go rozwiązania organizacyjne. Po drugie, organizacyjne rozwiązania strukturalne są narzędziem zarządzania i w związku z tym mogą mieć istotny wpływ na sposób funkcjonowania pracowników w organizacji, przekładając się na ich efektywność bądź jej brak. W myśl podejścia systemowego struktura organizacyjna może wspierać lub ograniczać pracowników w skutecznym realizowaniu celów, jakie stawia przed nimi przedsiębiorstwo. Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza rozwiązań strukturalnych, w odniesieniu do poszczególnych wymiarów struktury organizacyjnej, preferowanych przez członków zwinnych zespołów projektowych działających w branży IT w firmach zajmujących się głównie wytwarzaniem oprogramowania. Celem opracowania jest przedstawienie uzyskanych wyników badań, podczas których poszukiwana była odpowiedź na pytanie: Jakie organizacyjne rozwiązania strukturalne są przez członków zwinnych zespołów traktowane jako wspierające ich w warunkach pracy zwinnej? Artykuł ma charakter empiryczny. Badanie przeprowadzone zostało w grupie 285 pracowników z celowo dobranych przedsiębiorstw wchodzących w skład klastra ICT Polska Centralna. Przedstawione wyniki stanowią analizę ilościową odpowiedzi pozyskanych dzięki badaniu ankietowemu z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety. (abstrakt oryginalny)
Kolebką lobbingu są państwa anglosaskie. Angielskie słowo "lobby" oznaczało pomieszczenia przylegające do sal, w których odbywały się plenarne posiedzenia parlamentu. W miejscach tych nieformalnie spotykali się posłowie, politycy i urzędnicy państwowi, do których docierali interesanci, współcześnie określani jako przedstawiciele grup nacisku. Takie praktyki zyskały miano "dyplomacji kuluarowej". Ludzi posługujących się nimi zaczęto nazywać "lobbystami" (lobbyagents), a ich działalność - "lobbingiem" (lobbying). Spotykane są również inne określenia blisko znaczne, np. advocacy - adwokatura, bycie czyimś rzecznikiem. Z czasem terminy te nabrały nowych znaczeń. Używane są dla określenia rozmaitych form wpływu społecznego, których celem jest wpływanie na treść decyzji nie tylko w organach władzy państwowej, lecz również w gospodarce i biznesie (np. polityka korporacji), w kulturze i mediach (kreowanie autorytetów, kształtowanie opinii) lub w organizacjach międzynarodowych (decyzje polityczne, środki finansowe). (fragment tekstu)
RESEARCH OBJECTIVE: The aim of the paper is to evaluate the experience resulting from the use of simulation games as supporting entrepreneurial attitudes at technical universities. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The main problem raised in the article concerns the effectiveness of simulation games as a method of supporting entrepreneurial attitudes at technical universities. The article provides an overview of selected literature and presents the authors' experience in using simulation games. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: The first part presents selected aspects of entrepreneurship and simulation games. The next part presents the results of a case study on the use of simulation games in Poland. As a result, the final part formulates conclusions regarding this issue for the future. RESEARCH RESULTS: Knowledge and usefulness of a simulation game as an entrepreneurship education method among students of technical universities have been indicated. Conclusions have been formulated pointing to high effectiveness and usability of simulation games in supporting entrepreneurial attitudes. CONCLUSIONS, INNOVATIONS, AND RECOMMENDATIONS: The studied method of entrepreneurship education seems to be extremely interesting for students of technical universities and should be further developed as an innovative educational solution. (original abstract)
Artykuł koncentruje się na przeglądzie i ocenie stopnia zaangażowania międzynarodowych instytucji finansowych w pomoc rozwojową. Szczególną grupą beneficjentów korzystających z transferu środków finansowych są kraje słabo rozwinięte - LDC (Less Developed Countries). Na tle różnych form pomocy finansowo-gospodarczej i kryteriów jej przyznawania pokazano udziały głównych instytucji finansowych - tj. Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Grupy Banku Światowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.