Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 242

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Equal rights for women and men
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Omówiono działanie Komisji Europejskiej na temat równouprawnienia mężczyzn i kobiet w krajach UE. Celem państw UE jest rozszerzenie na cały kontynent europejski przepisów pozwalających kobietom na ubieganie się o pracę na tych samych warunkach co mężczyźni.
Eksperci Banku Światowego przyjrzeli się różnicom pomiędzy sytuacją kobiet i mężczyzn w zakresie dostepu do możliwości rozwoju ekonomicznego oraz przyczyn nierównowści w kontekście politycznym i społeczno- gospodarczym. Państwa przechodzące transformację charakteryzują się brakiem odpowiednio silnego nacisku na promowanie równego statusu kobiet i mężczyzn.
Przedstawiono problem równouprawnienia kobiet i mężczyzn na Węgrzech po wprowadzeniu gospodarki rynkowej.
Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie wyzwań związanych z wykorzystaniem właściwych metod do badania polityki równościowej, jej podstaw i znaczenia. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest ocena sytuacji na rynku pracy w 15 krajach członkowskich Unii Europejskiej i w Norwegii w świetle danych statystycznych i ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet.
Przedstawiono problem równouprawnienia mężczyzn i kobiet w Rumunii.
W wyroku z 12 grudnia 2019 r. w sprawie C-450/18, WA przeciwko Instituto Nacional de la Seguridad Social (INSS), Trybunał Sprawiedliwości UE zajmował się problematyką równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. Zdaniem Trybunału prawo Unii stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, który ze względu na wkład demograficzny kobiet w system zabezpieczenia społecznego ustanawia prawo do dodatku rentowego w przypadku kobiet mających przynajmniej dwoje dzieci biologicznych lub przysposobionych i otrzymujących rentę składkową z tytułu trwałej niezdolności do pracy w ramach krajowego systemu zabezpieczenia społecznego, podczas gdy znajdujący się w identycznej sytuacji mężczyźni nie mają prawa do takiego dodatku. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Women's employment and marital stability: the role of the context
61%
A discussion of the effects of partners' labour force participation on marital stability has been part of the demographic debate for several decades. While theorists generally agree that men's employment has a stabilizing effect on marriage, there is considerable controversy about the effects of women's involvement in the labour market on marital stability. This debate has centred on several models and arguments. The most recent contributions have underlined the role of the context in moderating the relationship in question, and our study aims to contribute to this debate. We use the case of Poland, a country that underwent rapid and profound changes in its economic, institutional, and socio-cultural settings. Using GGS- PL data, we estimated a hazard regression of marital disruption, separately for women and men. The effects of employment status were allowed to vary by calendar time in order to determine how the relationship between women's economic activity and marital stability was affected by the transformation of the labour market; the reassignment of responsibility for an individual's welfare among the state, the family, and the market; the change in institutional support for families; and the liberalisation of the gender roles. Our empirical study showed that, after the onset of the economic transformation, working women became significantly more likely to divorce than women who did not have a job. This finding implies that the economic transformation led to a substantial increase in women's dependence on their partners, and made it much more difficult for non-working women to exit unhappy marriages. This conclusion is further corroborated by our finding that, relative to working women, the disruption risk among women on maternity and parental leave declined over time. As expected, men's employment was found to stabilise marriages both prior to and after 1989. (original abstract)
Kobiety to grupa, do której pracodawcy coraz częściej kierują działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i employer brandingu. Promują rozwój zawodowy i równouprawnienie. Zyskać mogą wszyscy - pod warunkiem, że deklaracje nie są tylko na pokaz, a podejmowane inicjatywy - chwilową modą. (fragment tekstu)
Wstęp: Obecne badania ujawniają efektywność dla firmy wynikającą ze zróżnicowania płciowego członków zarządu oraz na społeczną odpowiedzialność tej firmy, jak również jej wyniki finansowe i reputację, co prowadzi do zrównoważonego rozwoju biznesowego firmy. W pracy poddano analizie wpływ udziału żeńskich członków zarządu na dywersyfikację działań firmy. Metody: Jako próbę losową wybrano 100 firm umieszczonych na liście giełdy pakistańskiej. Wyniki finansowe były mierzone przy pomocy trzech wskaźników w celu uzyskania bardziej dokładnych wyników. Dane do analizy pobrano za okres od roku 2010 do 2015. Uzyskane dane zostały poddane analizie regresji Fixed-Random OLS, która wykazała brak wpływu zróżnicowania płci członków zarządu na społeczną odpowiedzialność (CSR), wyniki finansowe oraz reputację firmy. Wyniki: Uzyskane wyniki pokazują, że HODI łagodzi aktywność związaną ze społeczną odpowiedzialność. Zgodnie z wynikami przeprowadzonej analizy regresji, PW nie ma istotnego wpływu na zyski finansowe udziałowców. Sprzedaż oraz ROA wykazały pozytywną korelację z SHR. Wnioski: Uzyskano negatywną korelację pomiędzy zróżnicowaniem płciowym członków zarządu a wynikami finansowymi firmy. Obecność kobiet w zarządzie albo miała negatywny wpływ albo nie miała wpływu na wyniki finansowe firmy. Podobnie, nie zaobserwowano istotnej zależności pomiędzy obecnością kobiet w zarządzenie a firmą. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu są kwestie związane z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn w sferze zawodowej w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej w latach 1992-2001. Zaprezentowano różne rodzaje i formy dyskryminacji, z jakimi spotykają się kobiety na europejskich rynkach pracy oraz sposoby walki z przejawami dyskryminacji kobiet, w szczególności na polskim rynku pracy.
W dniach 4-5 marca 2021 stowarzyszenie International Association of Constitutional Law (IACL), Gender Equality Research Institute, czasopismo naukowe "Przegląd Europejski", AEQUITAS oraz European Law Student`s Association w Ljubljanie zorganizowały International Conference on Com - parative Legal Review and the Judicial Protection of Gender Equality. "Przegląd Europejski" publikuje w niniejszym numerze artykuły związane z tą ważną tematyką oraz tekst wystąpienia Pani Prezydent stowarzyszenia IACL, prof. Adrienne Stone, Redmond Barry Distinguished Professor, Melbourne Law School Uniwersytetu w Melburnie z Australii.(abstrakt oryginalny)
Wygaśnięcie umowy z Kotonu skłania państwa europejskie do zmiany podejścia wobec państw afrykańskich. Europa stara się wejść w rolę zrównoważonego mediatora, który stanowiłby alternaty- wę wobec Chin i USA. Podejmowane starania mogą przesądzić o losach wzajemnej współpracy na linii UE-Afryka, a konsekwencje trwających obecnie negocjacji stanowią istotne determinanty dla kształtowania partnerskich relacji gospodarczych, politycznych i społecznych w nadchodzących latach i zasługują na szczególną uwagę. Wyniki tej dyskusji będą również kluczowe dla statusu kobiet i agendy równouprawnienia. W związku z powyższym, podstawowym celem niniejszego artykułu jest ewaluacja inicjatyw równościowych, podejmowanych między UE a Afryką - w wybra- nych aspektach współpracy, ze szczególnym uwzględnieniem trwających negocjacji. W pierwszej części tekstu dokonano przeglądu inicjatyw równościowych, odnosząc się do instytucjonalno- -prawnych ram współpracy między Europą i Afryką. W drugiej części wskazano i przeanalizowano punkty wspólne i sprzeczne, prezentowane przez Unię Europejską i Unią Afrykańską odnośnie agendy równouprawnienia. W ostatniej części sformułowano wnioski. Artykuł został przygotowany w oparciu o analizę literatury przedmiotu, prasy oraz informacji publikowanych przez UE i UA, jak również na podstawie badań terenowych finansowanych w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki - PRELUDIUM 9, numer: 2015/17/N/HS5/00408.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest polityka rodzinna ukazana w trzech kontekstach: zmian procesu formowania się rodziny, przemiany narodowego państwa opiekuńczego oraz zmian struktury gospodarczej, a głównie przejścia od struktury z dominacją przemysłu do struktury usługowo-informacyjnej. Przedstawiono różne sposoby prowadzenia polityki rodzinnej na świecie i w Polsce (dawniej i dziś).
Artykuł na temat kobiecego stylu zarządzania. Porównano tradycyjny oraz nowoczesny styl zarządzania. Omówiono męskie i kobiece standardy zarządzania. Zwrócono uwagę na istotę równowagi płci.
W wyroku z 18 października 2017 r., C-409/16, Ypourgos Esoterikon, Ypourgos Ethnikis paideias kai Thriskevmaton przeciwko Marii-Eleni Kalliri, Trybunał Sprawiedliwości UE po raz kolejny zajmował się kwestią równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu. Tym razem ocenił uregulowanie uzależniające dopuszczenie kandydatów do konkursu wstępnego do szkoły policyjnej, bez względu na ich płeć, od spełnienia wymogu minimalnego wzrostu 170 cm, z punktu widzenia dyskryminacji pośredniej ze względu na płeć. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote The Impact of the Judicial Precedents on the Normative Content of Human Rights
61%
Głównym tematem artykułu jest wskazanie na znaczenie i rolę szeroko rozumianego precedensu w kształtowaniu przestrzeni normatywnej, oddziaływanie na treści normatywnych elementów, w tym praw człowieka, a w szczególności na prawa kobiet. Precedensy, będąc istotną częścią składową przestrzeni normatywnej, są szczególnego rodzaju komunikatami normatywnymi, o znacznej sile oddziaływania. Ze swej istoty, a zwłaszcza ze względu na narracyjną formułę, zrozumiałość treści, medialność i możliwości szerokiego upowszechnienia, stanowią ważny element i odgrywają istotną rolę w kształtowaniu przestrzeni normatywnej, charakterystycznej dla współczesnego społeczeństwa. Pojęcie przestrzeni normatywnej, zjawiska charakterystycznego dla społeczeństwa postmodernistycznego, jest rozumiane w opozycji do statycznych koncepcji ładu normatywnego lub aksjonormatywnego, o określonej strukturze i wyraźnie zaznaczonych granicach. Analiza precedensowych orzeczeń, pochodzących z różnych porządków prawnych, a odnoszących się do równouprawnienia kobiet w zatrudnieniu, ma ukazać ich wagę zarówno w formułowaniu treści praw człowieka, jak i oddziaływaniu na prawo i jego tworzenie. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowa Organizacja Pracy propaguje równość w zatrudnieniu jako podstawowe prawo człowieka i sponsoruje oraz publikuje szerokie badania w tym zakresie. W celu zapewnienia wszechstronnego rozwoju ekonomicznego i społecznego danego kraju i świata niezbędny jest udział wszystkich grup społecznych, w tym kobiet.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.