Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 212

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Estimation of enterprises financial condition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
The author presents a new method for the evaluation of a firm's economic condition. The idea of the method is based on portfolio analysis used in market research. The concept of a traditional diagram was supported by some additional elements of quantitative analyses. In addition, an empirical case was outlined. (original abstract)
Zastosowanie teorii zbiorów przybliżonych do budowy syntetycznego modelu prognostycznego umożliwiającego przewidywanie kondycji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw wynika z niezaprzeczalnych jej zalet takich jak: - przekształcanie dużej liczby przypadków uczących na prosty model z uogólnioną wiedzą, - opracowanie modelu który jest zbiorem łatwych do zrozumienia zasad, w związku z czym nie istnieje potrzeba ich interpretacji, - każda reguła wynika ze zbioru określonych przypadków uczących, - brak konieczności posiadania dodatkowych informacji o atrybutach, powodują liczne implementacje teorii zbiorów przybliżonych do złożonych problemów w medycynie, technice, farmakologii, i ekonomii.(fragment tekstu)
Identyfikacja czynników mających wpływ na powodzenie bądź niepowodzenie działalności przedsiębiorcy jest jedną z najważniejszych umiejętności potrzebnych w każdej firmie. Wielość czynników oddziaływujących na poszczególne przedsiębiorstwa powoduje, że decydentom trudno o ich prawidłową analizę i ocenę a przede wszystkim prawidłowe określenie ich wpływu na zarządzaną przez nich jednostkę. Wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki może być pomocne w identyfikacji przesłanek determinujących przyszłą kondycję przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
W dzisiejszym, dynamicznym środowisku gospodarczym wszelkiego rodzaju oceny, analizy i prognozy stają się coraz bardziej skomplikowane i wymagają do swojego opisu zaawansowanych metod i technik. Stąd też w ostatnich latach pojawiły się propozycje zastosowania do oceny i prognozowania kondycji finansowej przedsiębiorstw sieci przekonań Bayesa. W 2001 roku S. Sarkar i R. S. Sriram opracowali modele sieci przekonań dla wczesnego ostrzegania o upadłościach banków. Stwierdzili, że zarówno naiwny jak i złożony model sieci Bayesa daje wyniki porównywalne z dobrze znanym algorytmem klasyfikacji drzewa wymuszonych decyzji (Induced Tree Classification).(fragment tekstu)
5
75%
Prognozowanie kondycji ekonomiczno-finansowej podmiotów gospodarczych jest od lat szeroko studiowanym zagadnieniem teoretycznym, głównie za przyczyną banków, które przy podejmowaniu decyzji kredytowych są szczególnie zainteresowane oceną klienta w tym kontekście. Większość badaczy dokonuje próby klasyfikacji przedsiębiorstw wg schematu bankructwo - przetrwanie. W przypadku tworzenia modeli metodami indukcyjnymi, co będzie treścią tego artykułu, tak prowadzone badania wymagają zgromadzenia istotnych informacji o przedsiębiorstwach, które trwają na rynku i podobny co do liczebności zbiór informacji o firmach, które zgodnie z lokalnym prawodawstwem można uznać za bankrutów.(fragment tekstu)
6
Content available remote Sprawność sektorów niefinansowych w Polsce w latach 2006-2010
75%
Celem artykułu było porównanie wybranych wskaźników sprawności w sektorach niefinansowych w Polsce oraz próba pokazania sektorowego zróżnicowania tych wskaźników. Ponieważ badania objęły lata 2006-2010, artykuł ukazał, czy i w jakim stopniu na sprawność badanych sektorów oddziaływał kryzys finansowy. W artykule podjęto również próbę ustalenia zależności liniowych między wskaźnikami sprawności a wskaźnikami rentowności i płynności finansowej z wykorzystaniem współczynnika korelacji liniowej Pearsona.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia systemy pomiaru wyników przedsiębiorstwa, które umożliwiają zarządzającym zorientować się w swojej sytuacji finansowej i rynkowej, pozwalają zauważyć negatywne sygnały i skoncentrować się na czynnikach zapewniających sukces. Najbardziej popularna wśród wszystkich systemów pomiaru wyników jest Zrównoważona Karta Dokonań (The Balanced Scorecard - BSC). W artykule zwrócono uwagę także na systemy: Tableau de bord, Kapitał Intelektualny, Monitor Aktywów Niematerialnych, Accountability Scorecard (ASC). Na zakończenie omówiono tworzenie własnej Karty Wyników.
W artykule przedstawiono wyniki analizy porównawczej jakości modeli prognozowania kondycji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw w woj. lubelskim i podkarpackim. Badane modele opracowano za pomocą analizy dyskryminacyjnej, drzew decyzyjnych, modeli logitowych, sieci przekonań Bayesa oraz sztucznych sieci neuronowych. Do oceny jakości modeli zastosowano kryterium sprawności określanej za pomocą macierzy klasyfikacji przedsiębiorstw oraz ilorazu szans.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ekonomiczną wartość dodaną, którą uznano za narzędzie, dzięki któremu w sposób pełny i kompleksowy dokonana może zostać ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Wartość dodana traktowana jako podstawowa determinanta wartości dochodowej przedsiębiorstwa, spełnia nadrzędny cel działalności przedsiębiorstwa, jakim jest maksymalizacja wartości dla właścicieli.
Przedstawiono pojęcie kondycji finansowej oraz niedostatki i ograniczenia klasycznej analizy wskaźnikowej w ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Głównym celem artykułu było zaprezentowanie modeli oceny kondycji finansowej przedsiębiorstw, które zyskują obecnie coraz większe grono zwolenników w Polsce oraz znajdują zastosowanie w wielu obszarach badawczych.
Celem artykułu jest znalezienie takich wskaźników finansowych, które osiągają określone poziomy w odniesieniu do prawdopodobieństwa niewypłacalności (probabilisty of default –PD) na podstawie modelu MKMV. Podejście to pozwoli na wyróżnienie najlepszych predykatorów ryzyka niewypłacalności, a w konsekwencji na wyznaczenie określonych poziomów wybranych wskaźników, które będzie można wykorzystać w modelach logitowych, probitowych czy analizie dyskryminacyjnej. Ponadto podejście to pozwoli uwzględnić nie tylko sytuacje, kiedy firma jest wypłacalna lub też nie, ale także cały wachlarz poziomów ryzyka kredytowego w powiązaniu z kondycją finansową firmy. (fragment tekstu)
Jedną z dostępnych metod oceny sytuacji finansowej podmiotów gospodarczych jest analiza dyskryminacyjna, która jest połączeniem tradycyjnej analizy wskaźnikowej z ekonometrią. Celem autora była ocena sytuacji finansowej cementowni w Polsce oraz określenie ich pozycji w branży, na podstawie zaadaptowanego na potrzeby badań modelu dyskryminacyjnego autorstwa A. Hołdy oraz modelu zaproponowanego przez J. Gajdka i D. Stosa.
Artykuł jest poświęcony modelowi oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa z zastosowaniem zagregowanego wskaźnika syntetycznego. Wyznaczając wartości krytyczne wskaźnika, można ocenić, czy badane przedsiębiorstwo jest zagrożone niewypłacalnością, czy też nie oraz czy kondycja finansowa jest lepsza lub gorsza w badanym okresie. Głównym celem autora było opracowanie nowej koncepcji oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa, bazującej na macierzy mierników. Artykuł składa się z części teoretycznej i empirycznej. W części teoretycznej opisano własny model, bazujący na macierzy mierników. W części empirycznej przedstawiono wykorzystanie modelu w ocenie kondycji finansowej jednej ze spółek akcyjnych. W artykule wykorzystano następujące metody badawcze: analizę piśmiennictwa, indukcję, dedukcję i studium przypadku.(abstrakt oryginalny)
Analiza wskaźnikowa służy do syntetycznej oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Pozwala ona na szybkie zidentyfikowanie słabych i mocnych stron spółki. Każdy podmiot może wypracować własne wskaźniki, za pomocą których będzie dokonywał analizy mającej na celu ocenę płynności czy rentowności działania. Oprócz tego istnieje wiele narzędzi, które pozwalają dokonać takiej analizy w sposób standardowy, ogólnie przyjęty. W tym przypadku porównuje się kształtowanie wskaźników w czasie, w zestawieniu z podobnymi wielkościami w innych spółkach lub z wielkościami, które są uznawane za prawidłowe przez teoretyków. Praktyka wskazuje jednak, że bezkrytyczne podejście do wartości obliczonych na bazie tych wskaźników może prowadzić do błędnych wniosków na temat sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.Wskaźniki wykorzystywane przy omawianej analizie mogą być podzielone na określone grupy i według takiego kryterium można również pogrupować problemy, które dotyczą tych wielkości. Jednocześnie autor chciałby zaznaczyć, że w poniższym opracowaniu będą przedstawione jedynie wybrane zagadnienia i kwestie z nimi związane (bez podawania "podręcznikowej" interpretacji poszczególnych wskaźników). (fragment tekstu)
W ramach poszukiwania syntetycznych mierników oceny kondycji finansowej przedsiębiorstw, obok analiz wykorzystujących wielowymiarowe modele dyskryminacyjne wykształciła się grupa modeli, opartych na systemie punktowym. Celem niniejszego referatu jest przedstawienie kilku z nich, aby można było ocenić, czy stanowią one konkurencję dla cieszących się już dużą popularnością modeli dyskryminacyjnych. Przedstawione zostaną modele korzystające tylko z danych finansowych mających najczęściej konstrukcję wskaźników jak również i inne informacje, które nie mają charakteru finansowego. Jako przedstawiciele modeli punktowych zostaną zaprezentowane: amerykański model Argentiego i niemiecki model Weinricha. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny kondycji finansowej firm ubezpieczeń na życie, funkcjonujących na rynku polskim, przy zastosowaniu wybranych metod taksonomicznych. W pierwszej kolejności dokonany zostanie wybór zmiennych diagnostycznych, a następnie przedstawione będą wyniki uporządkowania i klasyfikacji badanych zakładów ubezpieczeń na życie. (fragment tekstu)
Celem niniejszego referatu było dokonanie oceny sytuacji finansowej Grupy Netia. W miarę rozwoju gospodarki rynkowej procesy zarządzania spółką komplikują się ze względu na dużą zmienność warunków jej działania oraz wzrastającą konkurencję. Podejmowanie decyzji, dotyczących celów przedsiębiorstwa, sterowanie nimi, elastyczne dostosowywanie się do zmian warunków zewnętrznych i wewnętrznych oraz kierowanie procesem realizacji tych celów staje się coraz trudniejsze. Decyzje te muszą być więc oparte na racjonalnych przesłankach w celu wyeliminowania błędów przy ich podejmowaniu. Stąd też przeważają poglądy, według których zasadniczym problemem jest obecnie nie tylko zasadność sporządzania prognoz odnośnie przyszłej sytuacji finansowej firmy ile raczej doskonalenie metod zapewniających pożądany stopień ich dokładności. (fragment tekstu)
Przedstawiono problemy związane z sytuacją finansową firm ubezpieczeniowych, zwracając uwagę na strukturę przychodów i kosztów, oraz wymieniono najczęściej stosowane wskaźniki w działalności ubezpieczeniowej.
W artykule niniejszym rozważania oparte będą na tradycyjnym modelu dyskryminacyjnym (bankruci i nie bankruci). Pierwszymi, którzy szeroko zastosowali badania na wpływem przepływów pieniężnych na ocenę przedsiębiorstwa byli Casey i Bartczak, którzy wzorowali się na idei E. Altmana. Badania owe oparte były na danych ekonomicznych 290 spółek, z czego 60 było bankrutami. Dane dotyczyły okresu pięcioletniego. Zmienne oparte na przepływie pieniężnym z działalności operacyjnej w inny sposób przedstawiają ocenę kondycji finansowej przedsiębiorstw niż tradycyjne wskaźniki przyjęte przez np. E Altmana, jak: wskaźniki zadłużenia czy rentowności. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest charakterystyce majątku spółek prawa handlowego, a w szcególności zaś ocenie struktury ich aktywów, elastyczności i produktywności majątku oraz sprawności zarządzania wybranymi fragmentami majątku obrotowego w tych podmiotach. Całość analizy pokazana została w kontekście historycznych uwarunkowań powstawania spółek kapitałowych w Polsce.
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.