Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ethical valuation in the economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wartości a treści : aksjologiczne implikacje Internetu
100%
Prezentowany tekst dotyczy wzajemnych relacji pomiędzy wartościami etycznymi a środowiskiem internetowym. Stawia on pytanie o podstawowe i nowe wzorce etyki komunikacyjnej, jakie kształtują się w Internecie. Kwestie te rozpatrywane są w perspektywie "filozofii dialogu" reprezentowanej przez Emmanuela Levinasa czy Jacques'a Maritain'a a jednocześnie uwzględnione jest naukowo-techniczne tło opisywanego zagadnienia. Tekst nie daje jednoznacznej odpowiedzi jaką etyką będzie nowa etyka sieci, jednak wskazuje na pewne anomalie i problemy z nią związane wynikające ze specyficznego środowiska i zupełnie innego zachowania użytkownika-człowieka. Relacja ta jednak ulega ciągłej zmianie i nakreślenie jej ostatecznej wersji nie wydaje się ani możliwe, ani wskazane. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Socially Responsible Territories - Selected Issues
100%
Aim: The paper seeks to answer the question: Is a sustainable city realistic in the present conditions of the political, economic and social context? The answer is not so obvious in that the main barriers to attaining sustainable development of cities are of civilisational nature. The attainment of prosperity has become the dominant purpose in every society and region, regardless of the already obtained level of affluence, or the cultural and political traditions. Research methods: The paper uses the following research methods: analysis of information sources and participant observation. Originality of the article: In the social discourse, the notion of a sustainable city raises controversy because it often stands in contradiction to the vision of convenience and comfort of human existence. Admittedly, this is not a vision of an average resident of the contemporary city; however, it is a vision of people whose decisions create business policies and define its rules and priorities. As a result, these decisions greatly affect the image of a city and the models of its residents' lives. The subject of the paper is valid and has not been explored within a broader research analysis. Implications of research: In conclusion, the author states that the territories seek social responsibility, but the effectiveness of these aspirations is diverse and multifactorial. The paper can have a considerable impact on the authorities and local communities. (original abstract)
3
Content available remote O wartościowaniu dóbr ekonomicznych
84%
W prezentowanym opracowaniu przedstawiono analizę sposobu wartościowania dóbr na gruncie filozofii oraz jej młodszej siostry, ekonomii1. Ekonomia bowiem, przynajmniej w tradycji anglosaskiej, wyewoluowała z nauki o moralności2. Również przez dłuższy czas w nauce o gospodarowaniu ważną rolę odgrywała teoria wartości mająca za zadanie wyjaśniać pieniężną wartość (cenę) dóbr ekonomicznych. Jaki zatem jest wpływ refleksji aksjologicznej na wyobrażenie ekonomistów dotyczące sposobu wartościowania dóbr? Co stanowi podstawę wartościowania dóbr, które są przedmiotem analizy ekonomii? Szukając odpowiedzi na te pytania podjęto próbę uzasadnienia tezy, zgodnie z którą współczesne rozumienie sposobu wartościowania dóbr przez rynek ogranicza się do akceptacji ceny rozumianej jako zmiennej stanowiącej rodzaj relacji osadzonej w określonej perspektywie czasowej. W rozważaniach ekonomicznych pomija się na ogół aksjologiczny wymiar istoty dóbr, akcentując jedynie sformalizowany sposób procesu ich wartościowania. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej. Autor szczególną uwagę kieruje na problemy etyczne, które jego zdaniem, będą miały decydujące znaczenie dla sukcesu euro. Podejmuje rozważania na temat, jakie musi być euro, aby umocniło jedność Europy i jakie zagrożenia niesie dla tradycyjnych wartości.
Autorka analizuje wzajemne powiązania etyki i ekonomii i w tym kontekście stwierdza, że dla ukształtowania się zdolności produkcyjnej przedsiębiorstwa podstawowe znaczenie ma szeroko pojmowane pojęcie pracy a także obszar potrzeb gospodarczych (materialnych i duchowych).
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie kodeksów etycznych w krajach wysoko rozwiniętych. Autor omówił pojęcie i cele kodeksów etycznych oraz wyniki badań w USA i Europie Zachodniej nad istnieniem kodeksów w przedsiębiorstwach. Następnie wyróżnił trzy typy kodeksów etycznych: zawodowe, branżowe i przedsiębiorstw oraz wskazał na negatywne i pozytywne elementy dla instytucjonalizacji etyki w przedsiębiorstwie.
W artykule odniesiono się do koncepcji CSR, ze zwróceniem szczególnej uwagi na poszerzanie obszaru jej stosowania na zewnątrz danego przedsiębiorstwa. W związku z tym celem stało się określenie przesłanek, możliwości i instrumentów wdrażania zasad odpowiedzialności społecznej w tzw. "łańcuchu dostaw". Przywołano spółkę Nestlé i jej działania dotyczące respektowania interesów pracobiorców w przedsiębiorstwach będących dostawcami surowców.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy istnieje możliwość takiego pojmowania wiedzy, aby uwzględniała aksjologiczny aspekt rzeczywistości, postrzegając działalność gospodarczą nie tylko od strony racjonalności ekonomicznej, ale także jej miejsca w kulturze. Dla uzyskania odpowiedzi na pytanie jaki ideał nauki przyświeca ekonomistom i jakie są konsekwencje uznawanego przez nich paradygmatu naukowości, autor scharakteryzował wybrane zagadnienia filozofii ekonomii, zaprezentował możliwość wykorzystania koncepcji aksjologicznych w dziedzinie gospodarowania i zaproponował oparcie etyki gospodarczej na kategorii odpowiedzialności. Autor zauważa, że we współczesnej ekonomii można wskazać tendencje do ograniczenia zakresu odpowiedzialności poprzez podkreślanie żywiołowego charakteru zdarzeń gospodarczych zachodzących w skali społecznej, czy też głoszeniu, że ład gospodarczy i dobrobyt są rezultatami funkcjonowania świata wyzwolonego spod kontroli rozumu.
9
Content available remote Etyka w praktyce życia gospodarczego
84%
Elementem, który łączy działalność gospodarczą z etyką, jest właśnie pojęcie wartości. Praktyka współczesnego życia gospodarczego podchodzi jednak do tej kategorii w sposób zdecydowanie dualny: odrębnie traktuje wartość w ujęciu ekonomicznym, nadając jej cechę materialności, odrębnie w ujęciu etycznym, postrzegając ją jako osąd moralny. Opracowanie stanowi przyczynek do rozważań nad etycznymi problemami funkcjonowania współczesnej gospodarki. Porusza kwestie podstaw podejmowania decyzji ludzkich z uwzględnieniem kryteriów ekonomicznych oraz etycznych. Podkreśla przy tym rolę człowieka-decydenta w kreowaniu etycznej rzeczywistości gospodarczej. (fragment tekstu)
W opracowaniu tym stawiam tezę, że budowanie zasad etycznych każdego zawodu jest jednoczesnym budowaniem ram rzetelności i profesjonalizmu zawodowego, budowaniem ładu społecznego. Zawód specjalisty PR szczególnie takich ram wymaga, ponieważ jego wykonywanie wiąże się z wpływaniem na różne sfery życia społecznego: reputację i wizerunek organizacji. jej pracowników, na kształt mediów i społeczeństwo. Przywołuje też w artykule dwie najnowsze koncepcje - model zrównoważonej wartości i hipotezę tzw. długiego ogona - to koncepcje ekonomiczne, które w pełni potwierdzają społeczny charakter działań PR, jednocześnie stawiając przed PR nowo możliwości i nowe dylematy etyczne. Zachowania moralne, postępowanie etyczne - ileż razy używamy tych określeń? W filozofii stosuje się rozróżnienie - moralność i etyka to nie synonimy. natomiast w języku potocznym często używamy zamiennie obu pojęć. Moralność to dziedzina czynów, zachowań, decyzji, a etyka to namysł, refleksja nad tą dziedziną czynów, próba ich zbadania, zrozumienia, wyjaśnienia. Moralne czy niemoralne to innymi słowy - zgodne czy niezgodne z naszym sumieniem, dobre czy złe, godziwe czy podłe. Etyka natomiast nie tylko bada. ale i tworzy zasady, nowe wzorce, wedle których można by - powinno się postępować, wyjaśniając jednocześnie, dlaczego takie a nie inne zasady są ważne w postępowaniu, w danej sferze życia społecznego, które z działań mi słuszne czy niesłuszne. (fragment tekstu)
Na przykładzie ekonomii opisano nauki empiryczne w ujęciu współczesnego pozytywizmu. Zbadano metodologiczny status ekonomii dla sprawdzenia, czy model hipotetyczno-dedukcyjny oraz idee Poppera i Lakatosa nadają się do zastosowania w ekonomii. Przedstawiono klasyfikację wypowiedzi ekonomistów na sądy opisowe i sądy wartościujące. Zanalizowano związki ekonomii z sądami wartościującymi. Oceniono i zanalizowano sposób posługiwania się przez współczesnych ekonomistów terminami "ekonomia pozytywna" i "ekonomia normatywna".
Problematyka kapitału społecznego i zaufania jest w ostatnich latach coraz częściej odnoszona do zagadnień gospodarczych. Można to potraktować jako kolejny argument wspierający przekonanie, iż od kilkunastu co najmniej lat daje się zaobserwować pewną tendencję polegającą, najogólniej mówiąc, na stwarzaniu coraz przychylniejszej atmosfery wokół wszelkich prób włączania w obszar refleksji dotyczącej gospodarki także myślenia (w szczególności wartościowania) pozaekonomicznego. Zwróćmy uwagę, że w istocie poza czy ponad pewną kwestią szczegółową (co to jest kapitał społeczny i jaki ma wpływ na przebieg procesów gospodarczych) daje się tu zauważyć problem podstawowy i o wiele bardziej skomplikowany. Chodzi mianowicie o rozstrzygnięcie, na ile i w jakim zakresie zasadne jest łączenie refleksji ekonomicznej z innymi dziedzinami myśli społecznej: socjologią, filozofią społeczną (w szczególności etyką gospodarczą), psychologią społeczną. Coraz powszechniej podzielane jest przekonanie, iż gospodarowanie jest procesem społecznym, a gospodarka to najważniejszy obszar życia społecznego i nie powinno się niejako "sztucznie" (tj. wbrew tzw. naturze zjawisk) oddzielać tego, co identyfikowane jest jako problem ekonomiczny, od jego szerszego, społecznego kontekstu. Stwarza się tym samym sprzyjającą atmosferę dla podejmowania rozważań ujmujących problematykę gospodarowania integralnie, tj. uwzględniając ów kontekst czy też warunki społeczne, w jakich owo gospodarowanie przebiega. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie wolności i odpowiedzialności etycznej narodów i przedsiębiorstw w procesie globalizacji gospodarki. Autor wskazał na rolę etyki biznesu w wymiarze globalnym i potrzebę wypracowania międzynarodowych standardów etycznych dla zapewnienia uczciwej konkurencji.
Autor przytoczył niektóre przykłady z historii myśli ekonomicznej świadczące o ścisłych związkach i zależnościach teorii ekonomii z problemami społecznymi i moralnymi oraz etyczne podstawy gospodarki rynkowej, przedstawił implikacje moralno-ekonomiczne procentu w gospodarce naturalnej i rynkowej. Omówił pojęcie lichwy i występowanie jej w Starym i Nowym Testamencie, starożytnej Grecji, Rzymie i Średniowieczu, a także historyczne ujęcie występowania lichwy w Polsce. Przedstawił moralne podstawy gospodarki rynkowej, w szczególności dylematy demokracji i liberalizmu, moralne podstawy demokracji, miejsce gospodarki rynkowej w ustroju demokratycznym, a następnie moralne implikacje stosowania lichwiarskiego procentu, przedstawił charakterystykę stopy procentowej w teorii ekonomii i stosunek społecznej nauki Kościoła do gospodarki rynkowej i procentu.
Na rynku finansowym dojdzie zapewne niebawem do pełnej wymiany informacji pomiędzy bankami a firmami pożyczkowymi o pożyczkobiorcach. Czy na rynku wywiadu gospodarczego ma szansę pojawić się podobna współpraca, pokaże dopiero czas. Jednak firmy już dziś zachęcają do większej otwartości. Wywiadownie gospodarcze na Zachodzie mają często bardziej ułatwione zadanie, gdyż funkcjonują tam rozmaite przepisy prawne, nie wyłączając kodeksów dobrych praktyk. W dodatku jest to rynek ugruntowany z bogatymi tradycjami i większym bagażem doświadczeń aniżeli w Polsce. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.