Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1270

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ethics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
In the given article we analyze the personality and the pedagogical contribution of Alasdair MacIntyre, who can be counted among leading philosophers of the 20th century. The important part of Alasdair MacIntyre´s thinking from the point of view of virtue development is the search leading to a good life, which in his theory is inevitably connected with the narrative dimension. Education to virtues is thus becoming inevitable for a child to be once able to recognize what helps to build a good life.(original abstract)
2
Content available remote Moralność - formy obecności. Wprowadzenie
100%
Moralności nadaje się rozmaitą treść, rozróżniając jej sens opisowy oraz normatywny. W znaczeniu opisowym (neutralnym) rozumiana jest jako regulujący relacje międzyludzkie zbiór zasad, norm, ideałów, wartości oraz samych zachowań, ujmowanych w kategoriach dobra i zła. W znaczeniu normatywnym (wartościującym) moralność stanowi zespół zasad, wartości, ocen, a także samych zachowań, postrzeganych w odniesieniu do określonego ideału etycznego jako słuszne. Moralność w takim rozumieniu jest "relatywizowana" do konkretnej koncepcji etycznej lub systemu etycznego (np. etyki chrześcijańskiej) [Mariański]. W powszechnej świadomości pojęcie moralność utożsamia się z jej ujęciem normatywnym, tj. definiuje jako zespół ocen oraz zasad, które określają zakres poglądów, postaw i zachowań, ocenianych zgodnie z określonym, społecznie przyjętym, systemem norm moralnych, jako właściwe. Dyrektywy moralne często przyjmują formę nakazów egzekwowanych przez obowiązujący w tej czy innej społeczności system sankcji.(fragment tekstu)
The article argues that the goal of business is to increase profit, but it also recognizes that proper relationships must exist between the entrepreneur and employees, customers, the state, and society at large. These relationships are deemed necessary for business to occur, and additional relationships, such as those with contractors, the media, and the natural environment, may also be relevant. The ethical aspects of business are inseparable from the ethical problems present in society. Undesirable behaviors within business activities are discussed as morally reprehensible, affecting both business conduct and generating moral dilemmas within society. Economic issues are noted as playing a significant role in contemporary society, often becoming modern idols. Consequently, there is a growing call for proper ethical conduct in the business world to address these concerns and ensure the common good. The article highlights that answers within the realm of business ethics are influenced by researchers' ethical and economic perspectives. The distinction between entrepreneurs and managers is emphasized, with the latter often assuming entrepreneurial roles. This separation raises concerns regarding the alignment of owners' moral obligations with the goals and commitments of managerial staff. Shareholder interests, primarily focused on profit maximization, sometimes.(original abstract)
Recenzja podręcznika na temat zasad etycznych obecnych w urzędach administracji publicznej na Słowacji
Człowiek z natury dąży do uporządkowania swych relacji ze światem oraz własnego doświadczenia. Równowaga poznawcza oznacza zarazem przewidywalność i racjonalność własnych przekonań i zachowań. Tworzymy w taki sposób na własny użytek wizję świata, w którym żyjemy. Konsekwencją tego jest naturalna skłonność przypisywania wizjom świata innych ludzi podobnego uporządkowania jak własnej. Generalizacja taka wynika jednak nie z bezpośredniego doświadczenia, ale z bieżących potrzeb związanych ze sprawnym funkcjonowaniem w świecie. Można zastanawiać się nad granicami owej generalizacji, ale wydaje się, że innym przypisujemy co najwyżej tyle walorów, ile dostrzegamy w sobie. Stąd z krytycznej oceny siebie wynika przekonanie o moralności innych. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje hermeneutyczną analizę źródeł sposobów rozumienia moralności w zależności od przyjętych pojęć podstawowych. Zwraca tu uwagę zwłaszcza napięcie między klasycznym rozumieniem etyki, które właściwe jest myśli Arystotelesa, opartej na pojęciu dobra, a nowożytnym, zwłaszcza utylitarystycznym jej modelem, opartym na prymacie pojęcia interesu. W części pierwszej omówiono metafizyczne źródła pojęcia dobra oraz konsekwencje jego przyjęcia jako podstawy schematu pojęciowego fundującego klasyczną filozofię praktyczną. W części drugiej zwrócono uwagę na zmianę, jaką przynosi odrzucenie koncepcji Arystotelesa i pojawienie się nowych sposobów opisu sytuacji człowieka oraz realizacji jego podmiotowości, a także na konsekwencje wyłonienia się ekonomii jako nauki i jednocześnie podstawowej teorii działania. Następnie omówiono przynajmniej niektóre z najczęściej podnoszonych obiekcji wobec konsekwencji tych przemian. Efektem tej analizy jest postawienie pytania o możliwość przywrócenia koncepcji dobra jako nie tylko kluczowego terminu etyki, ale też szerszej koncepcji filozofii praktycznej. W części ostatniej analizie poddano niektóre z propozycji zgłaszanych w tej materii.(abstrakt oryginalny)
• Celem niniejszej pracy jest zbadanie różnic w etyce krajów ugrofińskich. Teza badawcza brzmi: jak etyczny idealizm i relatywizm rożni się w Finlandii, na Węgrzech i w Estonii oraz jaka jest relacja wieku i płci do etycznego idealizmu i relatywizmu. • Metody: Dane z ankiety odnoszącej się do Kwestionariusza Pozycji Etyki opracowanego przez Forsytha (1980) zostały zebrane w czterech krajach: w Finlandii, Estonii, na Węgrzech oraz wśród mniejszości węgierskiej na Słowacji w roku 2011. Kwestionariusz został przetłumaczony z języka angielskiego na fiński, estoński i węgierski, a następnie ponownie przetłumaczony na język angielski. • Wyniki: Kobiety były bardziej idealistyczne niż mężczyźni, a młodzi ludzie byli mniej idealistyczni i bardziej relatywistyczni niż starsi. Respondenci z Węgier byli najbardziej idealistyczni, za nimi byli respondenci z Finlandii i Estonii. Węgrzy mieszkający na Słowacji byli najmniej idealistyczni. Jeśli chodzi o relatywizm, to wyniki były dokładnie odwrotne. • Wnioski: Z przeprowadzonych badań wynika, że kraj zamieszkania ma większy wpływ na etykę niż kraj pochodzenia. (abstrakt oryginalny)
Autor reprezentuje pewien rodzaj absolutystycznego podejścia, które można ujawnić tylko w ludzkiej kondycji. Odnosząc się do współczesnej Rosji, ta ostatnia zawiera tylko ekonomiczne stopy procentowe, które są dalekie zarówno od oczekiwań konsumentów, jak i powodów moralnych. Wśród wielu książek marketingowych tylko niektóre z nich zawierają etyczne aspekty marketingu. Sprzeczne próby połączenia wąskiego pragmatyzmu i pozycji moralnej są obecne na co dzień. W praktyce łączy się komunikację na rynku i literaturę, etykę, uprzejmość, a nawet postawę moralistyczną, co skutkuje pomnożeniem kłamstwa, czego nie można jednak nazwać naruszeniem interesów. Typowa prezentacja obejmuje korporacyjne kodeksy etyczne, stosowanie różnych procedur indoktrynacji podmiotów rynkowych w celu uzyskania większych korzyści itp. Niemniej jednak podejście moralne znajduje się również w rosyjskiej literaturze marketingowej; dość optymistyczna opinia o rosyjskim realizmie jest również obecna, biorąc pod uwagę tradycje i osiągnięcia z przeszłości. Widoczne jest wyjście poza sam fakt procedur marketingowych i tak zwanego wykwalifikowanego konsumenta, ale w celu zminimalizowania kosztów życia i maksymalizacji prawdy. Uwidacznia się maksymalna uwaga i perswazja przeciwnej strony, przy użyciu moralnie silnych argumentów i osobisty przykład najkorzystniejszych sposobów zapobiegania i rozwiązywania ewentualnych problemów w badanym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Każda formacja społeczno-polityczna wyróżnia się swoistym systemem wartości, akceptowanym przez większość społeczeństwa. W strukturze tego systemu ważne miejsce zajmuje etyka zawodowa. Jest ona definiowana .... jako całokształt ocen i norm wyznaczających określone obowiązki moralne, dotyczące zarówno czynności wynikających bezpośrednio z wykonywania danego zawodu, jak i związanych z nim społecznych stosunków zawodowych .Istnienie takich standardów etycznych w sektorze publicznym jest o tyle ważne, że niejednokrotnie jego urzędnicy są zmuszeni dokonywać wyborów, co do hierarchii realizowanych przez nich celów publicznych. Ich realizacja i rozumienie może powodować wiele konfliktów, za których rozstrzyganie odpowiada w dużej mierze administracja publiczna.(fragment tekstu)
10
Content available remote Kodeksy etyczne firm jako narzędzie budowy instytucji totalnej
80%
Wiele firm ma kodeksy etyczne. Traktowane są one często przez kierownictwa firm i przez otoczenie jako przejaw etycznego działania. Postanowiłem sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście. W tym celu przeanalizowałem 49 kodeksów. Wnioski nie są jednak optymistyczne, gdyż przeanalizowane kodeksy nie spełniają norm etyczności. Z punktu widzenia obecności praw pracowniczych kodeksy etyczne są autorytarne i restrykcyjne, a czasem bywają paternalistyczne1. Część obecnych w kodeksach etycznych norm może zostać uznana za narzędzie budowy instytucji totalnej - w sensie Goffmanowskim.(abstrakt oryginalny)
Vojko Strahovnik, Department Chair and Associate Professor at the Department of Philosophy and Research Fellow in Philosophy at the Faculty of Theology, University of Ljubljana. The impact of his work ranges from insights into the nature of normativity (the role of moral principles in the formation of moral judgments, the authority of the normative domain, epistemic agency, and epistemic virtuousness) to considerations related to practical dimensions of our lives (e.g., the role of guilt and moral shame in reconciliation processes, the importance of intellectual and ethical virtues in dialogue and education, global justice, animal ethics). His recent outreach activities include being a visiting lecturer (2017) and a Templeton and Fulbright research scholar (2016; 2022) at the University of Arizona, Department of Philosophy. The central question that incites him most is the structure and phenomenology of normativity. Webpage: http://vojkostrahovnik.idh.si/papers/.(original abstract)
Artykuł ma na celu przybliżenie ogólnych zasad prowadzenia partycypacyjnych badań w działaniu, przywołując ich dwutorową historię oraz wynikającą z niej filozofię i praktykę badawczą. Opisuję w nim specyfikę procesu badawczego oraz relacji między badaczem i uczestnikami badań. Jednocześnie moja prezentacja opiera się na założeniu o paradygmatycznej nieoczywistości PAR, która wikła je w szereg istotnych dylematów etycznych i metodologicznych. Związane są one przede wszystkim z przyjmowaniem przez badaczy różnych definicji, a co za tym idzie - celu i formy - partycypacji uczestników badań w działaniu. Znaczenie partycypacji w PAR i jej konsekwencje dla praktyki badawczej są przedmiotem dyskusji końcowej części artykułu, oferując czytelnikowi obok opisu metody, również pretekst do namysłu nad warunkami i konsekwencjami jej stosowania(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zainteresowania autora jest odpowiedź na pytanie o sens kodeksów etycznych. Aby udzielić odpowiedzi, autor zestawia ze sobą dominujące przeświadczenia o tym, jakie powinny być z ich rzeczywistymi i konkretnymi przykładami. Autor koncentruje się na najpowszechniej spotykanych odmianach kodeksów etycznych: firm oraz kodeksach etycznych radnych. Odpowiedź na tytułowe zapytanie jest raczej pesymistyczna. Struktura, zawartość oraz forma obu uwzględnionych odmian kodeksów nie gwarantują skutecznego przeciwdziałania występowaniu deficytów etycznych we wspomnianych obszarach.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Economic and entrepreneurial ethic
80%
It is often assumed in business ethics publications that a business activity is a kind of a profession, and that is why business ethics is treated as the professional ethics. However, such an approach does not seem well-founded because the notion of business does not mean only one, possible to define precisely, kind of activity. One could admittedly recognize that business ethics is the ethics of a businessman; that is, a person being the owner of the enterprise and managing it. However, presenting the issue in such a way, would exclude the activity of these enterprises which do not have a sole proprietor(e.g. state-owned enterprises and joint-stock companies) from the competence of business ethics(original abstract)
16
Content available remote Etyka przedsiębiorczości i osobliwości jej rozwoju w Rosji
80%
W artykule podjęto próbę analizy powstania i dziejów etyki gospodarczej w państwie rosyjskim z punktu widzenia współczesności. Udowadnia się, Ŝe w Rosji nie mogła istnieć tzw. etyka niezależna - zawsze była ona związana z prawosławiem i panującym w społeczeństwie światopoglądem. W artykule wykorzystane są metody hermeneutyki, powołuje się on na źródła i opracowania rosyjskie.(abstrakt autora)
17
Content available remote The Main Ethical Issues with Nanotechnology in the Future Context
80%
Artykuł ten skupia się na określeniu głównych zagadnień etycznych związanych z nanotechnologią. Jego celem jest określenie możliwych zagrożeń etycznych, które należy usystematyzować według poszczególnych faz istnienia nanocząstek. Przykładem może być naruszenie prywatności, naruszenie autonomii człowieka, zanieczyszczenia środowiska itd. Wynikiem jest jasny schemat pytań, które w związku z tym powinny być rozwiązane za pomocą etyki stosowanej. Zwraca się w nich uwagę na najtrudniejsze problemy, także z przy-szłego punktu widzenia.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Crisis communication in the selected situations (Selected helping profession)
80%
The crisis is a notion frequently mentioned in the life of current society. The crisis is commonly spoken about in relation to economy, less is said about crisis in society, family or politics, but today we use to speak about crisis in values, traditions and individual conscience. If we accept this approach we can say that the crisis is in everything. To master principles of communication in crisis, to be aware of their eth-ical dimensions are inevitable for any professional helping other persons. The lack of cognition in this field can lead for example to such absurd situations in which the rescuer helps a drawing man though he cannot swim himself. To draw a detailed picture, we will be dealing only with one helping profession-the profession of a policeman. The reason for this selection is that the policemen are usually the first to solve crisis situations, especially in interpersonal relations. We have narrowed our investigation to the most frequent crisis situations and their ethical, social and optimal solutions within the frame of policeman performance. We would like to help others, who would like to be involved in crisis intervention issue, and thus their communication via model situation training would not only be ethical, but primarily efficient reaching satisfactory results(original abstract)
In the article author deals with the issue of cheating in schools in Slovakia. The cheating deemed unacceptable phenomenon of the education, so he is trying to identify and analyze the motives of the students for cheating. The author also makes the recommendations for school practice at the level of indirect preventive measures(original abstract)
Podmiotem kształtującym zainteresowania etyki jako dyscypliny naukowej jest człowiek, a ściślej mówiąc - jego rozum oparty na wiedzy empirycznej. Zainteresowania te mogą być ukierunkowane zarówno na podmiot, jak i przedmiot, rozumiany jako treść badań, przedmiot badawczy, efekty działań sprawczych, także poznawczych. W filozofii kategoria podmiotu występuje zazwyczaj w kontekście zestawienia: podmiot - akt - przedmiot. Owa triada pojęciowa należy do podstawowych pojęć epistemologii, znajduje też zastosowanie w etyce. Etyka jest dyscypliną filozoficzną, której dzieje - na gruncie filozofii zachodniej - sięgają starożytnej Grecji. Od tamtej pory trwają bowiem próby ujęcia istoty jej przedmiotu, tj. powinności moralnej działania, także określenia relacji podmiotu i przedmiotu. Co więcej, próby te trwają nadal, nie milkną też dyskusje w kwestiach etycznych. Mimo upływu lat wciąż istnieją rozbieżności i liczne kontrowersje. Wprawdzie istnieje wiele płaszczyzn wspólnych, umożliwiających porozumienie i wyznaczających etyczne normatywy. Nie zawsze jednak podstawy aksjologiczne pozwalają na osiągnięcie konsensusu. Również w obrębie jednolitego, spójnego systemu wartościowania często trudno jest jednomyślne porozumienie, z racji występowania rożnych interpretacji, dylematów, możliwych ocen. Wiele też kwestii, rozpatrywanych zwłaszcza w kategoriach etyki szczegółowej, pozostaje otwartych, nierozstrzygniętych bądź sprzecznych czy wykluczających się. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.