Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 109

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ethics of management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł przedstawia charakterystykę ponad 20 lat działań zarządów, w szczególności firm globalnych, mających na celu uzyskanie właściwej równowagi między etyką i zarządzaniem. Ponadto omawia rozwój dojrzałych systemów zgodności dążących do zintegrowania etyki i opartego na zasadach etycznych programu wdrożonego w odpowiedzi na Znowelizowane Wytyczne Ogłaszania Wyroków w Stanach Zjednoczonych (2004). Przeprowadzone badania dowodzą, iż kluczowymi czynnikami, mającymi wpływ na większe zaangażowanie zarządów w kwestie etyczne, były nie tylko działania przywódcze poszczególnych dyrektorów, ale także zmiany prawne związane z ładem korporacyjnym oraz zmiany w przepisach dotyczących działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Postęp techniczny wiąże się zawsze z koniecznością ponoszenia dodatkowych nakładów pracy i kapitału, podczas gdy wdrażanie zasad etycznych w zarządzaniu polega przede wszystkim na unikaniu lub ograniczaniu szkód i strat - materialnych i psychicznych.
Poruszono problem wypracowywania przez przedsiębiorstwa amerykańskie pewnych systemów zarządzania ukierunkowanych na umacnianie wartości etycznych. Zwrócono uwagę na wzrost zainteresowania tą problematyką w przedsiębiorstwach europejskich. Zamieszczono kilka rad dla przedsiębiorstw, które uznają za celowe zajęcie się problemami etyki.
Pzeszło 70 z 260 firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych zmieniło prezesów lub całe zarządy. Na to nałożyła się fala bardziej i mniej spektakularnych roszad w spółkach skarbu państwa, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych.
Temat kultury gospodarczej, etyki w biznesie i zarządzaniu, moralnej gospodarki i tworzenia prawidłowych form stosunków biznesowych w Kazachstanie nie pojawia się niestety wystarczająco często w środkach masowego przekazu. Dlatego też artykuł ten porusza tę ważną sprawę na przykładzie gospodarki kazachskiej, dając tym samym przykład dla pozostałych.
6
Content available remote Ethical System for Employee Performance Appraisal in Practice
75%
Appraisal is one of the most important tools in the management of human resources. However, made in an inappropriate way, it can be harmful rather than useful. Therefore, one should, from the very beginning, follow a set of rules thanks to which employees will perceive the system as ethical. The article is aimed at defining ethical aspects of staff appraisal and regulations governing the creation of moral or ethical appraisal system in a given firm. However, the main goal is not to describe and characterize the system, chosen criteria and methods, but to identify ethical aspects of particular elements in the entire process. The article presents a model of assessment, namely the one adopted by Würth Poland Sp. z.o.o. (original abstract)
Over the last decade, enabled by the ever-faster dissemination of information, customers have increasingly begun to scrutinize CEOs' ethical leadership behavior. Although potentially hazardous for companies, this development also poses opportunities, with some CEOs managing to create a positive image of their organizations through ethical leadership. Extensive literature also suggests that perception of leadership is not only influenced by CEOs' behavior but also by gender stereotypes. The present study seeks to accentuate the relevance of gender in the public perception of ethical and unethical leadership. In a survey experiment using a nationally representative sample (N=1055) from Iceland, one of the most egalitarian countries in the world, we find that male CEOs suffer more severe negative consequences for unethical behavior then female CEOs do. Additionally, our results suggest that female members of the public are more appreciative of ethical leadership than their male counterparts. These results underscore the importance of gender stereotypes and perceiver's gender when examining ethical leadership perceptions and indicate that ethical leadership might possess some unique characteristics that set it apart from other leadership concepts. We conclude by discussing the implications of these findings for theory and practice and suggest avenues for further research. (original abstract)
Artykuł zawiera ocenę systemu prawnego zamówień publicznych.
Błędy w zarządzaniu jako czynniki wpływające na nieetyczne zachowanie się w działalności gospodarczej. W opracowaniu podjęto próbę zwrócenia uwagi na źródła nieetycznych zachowań w działalności gospodarczej. Wytypowano siedem błędów w zarządzaniu, których eliminowanie poprawiłoby nie tylko image firmy ale i usprawniłoby jej funkcjonowanie. Stosunkowo małe inwestycje (symulacja komputerowa) mogą uaktywnić produkcję, sprzedaż wyrobów i usług nie tylko dużych ale także małych i średnich firm.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia problem etyki i wartości etycznych w bardzo szeroko rozumianym zarządzaniu przedsiębiorstwem, co zaczyna stanowić jeden z najpoważniejszych elementów jego konkurencyjności, i to zarówno w sensie wewnętrznym (współpraca z pracownikami) jak i zewnętrznym (kontakty z klientami i dostawcami oraz partnerami czy w ogóle z "całym otoczeniem"). W ramach krótkiego podsumowania przedstawiono propozycję karty zasad postępowania (w formie 10-pktowego dekalogu) dobrego przedsiębiorcy i menedżera.
13
Content available remote Problemy etyczne w kierowaniu przedsiębiorstwem
75%
Etyka biznesowa jest tą dziedziną nauki, której poświęca się w Europie coraz więcej uwagi. Dotyczy to również Słowacji. Etyka pełni też wyjątkowo ważną rolę w zarządzaniu, ponieważ to kierownicy powinni być tymi ludźmi, którzy kształtują i podtrzymują wartości moralne w przedsiębiorstwach(original abstract)
Zamieszczono i omówiono schemat obszarów oddziaływania etyki zarządzania gospodarczego, model przedsiębiorstwa oparty na koncepcji osób żywotnie zainteresowanych i tabelę zatytułowaną "prawa człowieka gospodarującego".
15
Content available remote Etyczne przywództwo jako podstawa społecznej odpowiedzialności biznesu
75%
Celem artykułu było przybliżenie istoty i znaczenia etycznego przywództwa jako fundamentu społecznej odpowiedzialności biznesu. Oprócz ogólnych rozważań na temat relacji między zyskiem a moralnością nakreślono w nim standardy moralne w biznesie, przyczyny nieetycznych zachowań oraz sposoby podnoszenia poziomu etycznego przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W artykule sformułowano trzy postulaty, które ogólnie opisują istotę obecnych zmian gospodarczych, politycznych i społcznych w Polsce. Pierwszy postulat głosi, że wprowadzane zmiany są ewolucyjne - w pozytywnym tego słowa znaczeniu, czyli że zmiany są wprowadzane w tempie zapewniającym stabilność systemu gospodarczego i społecznego. Po drugie, głównym celem zmian jest wzrost efektywności zarządzania państwem i wzrost wydajności - głównie poprzez restrukturyzację, modernizację i zmiany w stosunkach pracy. Po trzecie, reforma doprowadzi do integracji Polski z gospodarczym i socjalnym systemem Europy Zachodniej; a ma to nastąpić poprzez przejście na zachodnie normy i standardy oraz przestawienie się na gospodarkę wolno-rynkową. Autor komentuje także, w kategoriach etyki, takie zagadnienia jak podatki, działalność gospodarcza jako usługa, zasady etyczne i moralność, wałsność a zarządzanie, reklama.
W artykule omówione zostały niektóre etyczne racje przemawiające za zasadą partycypacji społecznej w kontekście przykładowych metod uzasadniania w etyce, takich jak metoda legalistyczna, konsensualistyczna, utylitarystyczna, aksjologiczna, antropologiczna, aksjologiczno-antropologiczna (personalistyczna). Skoncentrowano się w nim na logicznej strukturze tych metod, niektórych ich założeniach i konsekwencjach praktycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto rozważania roli etyki w zarządzaniu jednostką administracji publicznej. Zdefiniowano pojęcie etyki w zarządzaniu tego typu jednostkami, oraz wskazano na jej rolę w działalności publicznej.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.