Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ethnic tourism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Głównym celem artykułu jest zwrócenie uwagi na bogactwo polskich pamiątek (materialnych i duchowych) na Cyprze, który od zawsze fascynował podróżników i turystów, w tym także naszych rodaków. Autorki artykułu uznały więc za stosowne zwrócenie uwagi na istniejącą możliwość rozwoju na wyspie turystyki etnicznej, którą można też nazwać sentymentalną, nostalgiczną, "poszukiwania korzeni", turystyką diaspor - tu: polonijną, czy "powrotów do źródeł". W wyniku przeprowadzonej kwerendy, w artykule zawarto informacje na temat podróży i emigracji Polaków na Cypr na przestrzeni wieków oraz życia i działalności współczesnej Polonii, a także podjęto się rozwinięcia powszechnie funkcjonującej definicji turystyki polonijnej. Artykuł zamyka propozycja kilku siedmiu różnych tras turystycznych i ramowych programów wycieczek śladami Polaków po Cyprze. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Specyfika i znaczenie folkloru łowickiego w turystyce regionalnej
75%
Celem artykułu jest ukazanie dziedzictwa kulturowego regionu łowickiego, którego atutem jest charakterystyczny, rozpoznawalny folklor, będący swoistą polską wizytówką kulturową. Mimo atrakcyjności zarówno sam region jak i folklor nie są jeszcze w pełni wykorzystane w turystyce, obserwuje się brak szerszej świadomości społecznej na temat kultury ludowej tego obszaru. Istnieje w tym regionie wiele miejsc, które należałoby zmodernizować, wypromować i wyeksponować ich prawdziwe oblicze kulturowe. Artykuł obszernie prezentuje elementy folkloru łowickiego, placówki muzealne, które je eksponują, istniejące formy promocji i popularyzacji oraz propozycje zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu. Przedstawione zostały również wyniki badań sondażowych weryfikujące stan wiedzy w zakresie znajomości potencjału kulturowego omawianego regionu i folkloru wśród turystów odwiedzających Łowicz jak i samych jego mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Etyczne dylematy turystyki kulturowej
75%
Artykuł odnosi się do etycznych dylematów, które pojawiają się w obrębie turystyki kulturowej. W tekście krytycznej analizie poddano niewłaściwe zachowania uczestników turystyki kulturowej (których z tej racji nie należy nazywać turystami kulturowymi), które wpisują się w nurt turystyki etnicznej, eventowej kultury popularnej, dziedzictwa kulturowego, religijnej, tanatoturystyki oraz turystyki slumsowej i seksualnej. Przedstawiono także najczęstsze błędy popełniane przez organizatorów turystyki kulturowej.(abstrakt oryginalny)
Etnoturystyka jest jednym z tych rodzajów podróżowania, które w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne wśród turystów pochodzących z całego świata. Peru jest natomiast krajem, gdzie rozwija się ona wyjątkowo szybko, dzięki jego ogromnej różnorodności kulturowej i etnicznej. Mimo iż powszechnie turystyka etniczna utożsamiana jest z alternatywną formą rekreacji, opartą na ideach zrównoważonego rozwoju, to nie da się ukryć, że poza wieloma niewątpliwymi korzyściami, wywołuje ona także mnóstwo szkód, głównie za sprawą tzw. masowych turystów, którzy często nie traktują odwiedzanych grup z należytym szacunkiem, sprowadzając je do poziomu wyłącznie "atrakcji turystycznej". Bazując na dostępnych materiałach źródłowych oraz danych statystycznych przeanalizowano zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki etnoturystyki dla peruwiańskich społeczności indiańskich, takie jak np. asymilacja kulturowa, komercjalizacja, makdonaldyzacja, rozwijanie się tzw. marketingu dzikości, różnego rodzaju patologii i nierówności społecznych, czy utrwalanie błędnych i krzywdzących stereotypów na temat Indian. Okazuje się, że nie jest możliwe jednoznaczne sklasyfikowanie turystyki etnicznej jako "dobrej" bądź "złej" w odniesieniu do ludności recepcyjnej. Postrzeganie tego zagadnienia jest bowiem stosunkowo subiektywne i może zależeć od wielu czynników. W związku z tym zdecydowano się na zapytanie polskich podróżnych co myślą na ten temat. Sprawdzono również, czy posiadają oni wiedzę o negatywnym i pozytywnym wpływie etnoturystyki na ludność miejscową. Ustalono, czy zdają sobie oni sprawę z zagrożeń oraz zalet wynikających z rozwoju tego rodzaju turystyki w Peru oraz czy dostrzegli jego niekorzystny bądź pozytywny wpływ na miejscowych mieszkańców. Analiza zależności pomiędzy stopniem świadomości respondentów, a ich opinią pozwoliła na wyciągnięcie ogólnych wniosków dotyczących rzeczywistej sytuacji wywołanej przez rozwój turystyki etnicznej w Peru.
5
75%
W niniejszej pracy podkreślona została rola turystyk i etnicznej w procesie kształtowania tolerancji społecznej. Przeanalizowano możliwości i perspektywy rozwoju etnoturystyki jak o sposobu kształtowania tolerancji społecznej na przykładzie obwodu Lwowskiego Ukrainy. Podróże w celu zapoznania się z historią i kulturą grupy etnicznej, która mieszka lub mieszkała w pewnym określonym obszarze, oraz procesy globalizacji aktualizują potrzebę rozwoju etnoturystyki jak o czynnika wyróżniającego odrębne cechy tożsamości narodowej i etnicznej, przyczyniając się w tak i sposób do ich porozumienia, tolerancji wobec siebie, przezwyciężania stereotypów, często celowo stworzonych przez polityków.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Etnoturystyka na Huculszczyznie - stan obecny i możliwości rozwoju
75%
Celem artykułu jest analiza funkcjonowania turystyki na obszarze Huculszczyzny - obszaru o mozaice wybitnych walorów przyrodniczych Karpat Ukraińskich oraz wybitnych walorach dziedzictwa kulturowego Hucułów i miejscowości obszaru Huculszczyzny. W artykule dokonano analizy atrakcyjności turystycznej obszaru w oparciu o metodę bonitacji punktowej oraz przeanalizowano stan obecny możliwości rozwoju turystyki na obszarze Huculszczyzny ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju etnoturystyki. Ponadto w oparciu o wyniki badań ankietowych dokonano oceny funkcjonowania turystyki i jej walorów przez turystów wypoczywających na obszarze Huculszczyzny oraz przez jej mieszkańców. Analiza walorów turystycznych, zagospodarowania oraz ruchu turystycznego na obszarze Huculszczyzny potwierdza wysoką atrakcyjność turystyczną obszaru, a jednocześnie spore rezerwy w zakresie wykorzystania jego potencjału turystycznego i rekreacyjnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule starano się przybliżyć specyfikę mniejszości etnicznej, jaką są Łemkowie. Celem artykułu było zwrócenie uwagi na istotę turystyki uprawianej szczególnie w strony swoich przodków, stanowiącej istotny element podtrzymywania tożsamości. Do przygotowania artykułu wykorzystano analizę literatury przedmiotu. Zaprezentowano historię Łemków, która stanowi podstawę współczesnej turystyki w strony przodków. Gdyby nie fakt przesiedleńczej akcji Wisła w 1947 roku, to być może dzisiaj nie wspominalibyśmy o turystyce w strony przodków ze względu na tę grupę mniejszości etnicznej. Główne wyniki badań przedstawione na bazie literatury przedmiotu pokazują, że warto jest zgłębić to zagadnienie w kontekście dalszych, pogłębionych badań najmłodszego pokolenia w kontekście potrzeby czy/lub konieczności uprawiania turystyki etnicznej do korzeni. Następstwem analizy literatury będą pogłębione badania dotyczące wykorzystania turystyki w strony przodków jako podstawy do podtrzymania tożsamości etnicznej. W kontekście społecznym ważnym efektem będzie zapewne podjęcie działań w celu zachowania tożsamości przez grupę, jak też wykorzystania starszych członków społeczności do przekazu najmłodszym kontynuowania tradycji i kultury przodków. Artykuł należy do kategorii artykułów zawierających przegląd literatury. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Wokół definicji turystyki sentymentalnej i etnicznej
63%
Cel. Analiza zakresu znaczeniowego oraz definicji pojęcia "turystyka sentymentalna", a także pojęć mu pokrewnych i bliskoznacznych, takich jak: "turystyka etniczna", "turystyka nostalgiczna", "turystyka diaspory", "turystyka korzeni", "turystyka genealogiczna" i inne. W artykule dokonano przeglądu definicji, porównania, syntezy oraz systematyzacji wymienionych pojęć. Metoda. Badaniami zostały objęte definicje opracowane zarówno przez autorów polskich, jak i zagranicznych. W tym drugim przypadku analizy dotyczą definicji opublikowanych w językach: angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Autorka jest native-speakerem języka ukraińskiego oraz rosyjskiego, dlatego w artykule przedstawione są własne tłumaczenia definicji, natomiast tłumaczenia z języka angielskiego były konsultowane z innym native-speakerem. Definicje przeanalizowano w aspektach: czasowym (chronologicznym) oraz pojęciowo-porównawczym (cechy wspólne i różnice). Zbadano częstotliwość ich występowania. Wyniki. Na podstawie częstotliwości występowania poszczególnych definicji w literaturze sporządzono swoisty ranking definicji. Zaproponowano także zmodyfikowane (niekiedy własne) definicje oraz podział pojęć. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badanie jest głównie skoncentrowane wokół prac autorów Europy Wschodniej z odniesieniem do anglojęzycznej literatury. Implikacje praktyczne. Turystyka sentymentalna jest zjawiskiem rozwojowym. Brak jednoznacznych definicji oraz rozbieżności w pojmowaniu terminów znacząco utrudniają dobór odpowiedniego terminu, a co za tym idzie wyszukiwanie odpowiednich badań. Niniejszy artykuł porządkuje terminologię turystyki sentymentalnej i etnicznej stwarza podstawy do bardziej skutecznego funkcjonowania analizowanych pojęć - zarówno w teorii turystyki, jak i w praktyce turystycznej. Oryginalność pracy. Praca jest próbą zdefiniowania pojęć związanych z turystyką sentymentalną oraz etnicznej i na tej podstawie ich właściwego uporządkowania, co jak dotąd nie zostało jeszcze poczynione przez innych badaczy. Rodzaj pracy. Artykuł naukowy prezentujący koncepcje teoretyczne. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena potencjału turystycznego w podregionie olsztyńskim województwa warmińsko-mazurskiego, z wykorzystaniem analizy SWOT. Potencjał turystyczny oceniano na podstawie dwóch grup zmiennych dotyczących czynników strukturalnych i funkcjonalnych. Badania wykazały, że najważniejszym atutem potencjału turystycznego podregionu olsztyńskiego była największa w województwie warmińsko-mazurskim lesistość. Duże znaczenie dla rozwoju turystyki na tym terenie miały także inwestycje na rzecz ochrony środowiska oraz rozwój infrastruktury komunalnej. Głównymi zagrożeniami dla rozwoju turystyki w podregionie olsztyńskim były spadek wielkości niemieckiej turystyki sentymentalnej, zapotrzebowanie turystów na jakość w połączeniu z niewystarczającym stanem obiektów turystycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza doświadczenia Polaków odwiedzających w celach turystycznych wietnamską miejscowość Sa Pa. Przedmiotem zainteresowania autorów jest pewien szczególny typ turystyki praktykowany przez osoby odwiedzające to miejsce, a mianowicie turystyka etniczna, definiowana jako "rodzaj turystyki, w ramach której kulturowa egzotyka gospodarzy i ich wytwory, takie jak ubrania, muzyka i tańce są głównymi atrakcjami dla turystów" [Hiwasaki 2000, s. 395]. Artykuł ma na celu naświetlenie złożonego charakteru doświadczenia turystycznego, dającego się zaobserwować w narracjach zamieszczanych na blogach podróżników. Zagadnienie natury doświadczenia turystycznego, stanowiące przedmiot zainteresowania licznych teoretyków turystyki [Boorstin 1964, MacCannell 2002, Urry 1995] zostanie poddane krytycznej analizie i umiejscowione w kontekście debaty nad etycznymi konsekwencjami turystyki etnicznej dla społeczności lokalnej. Materiał badawczy w niniejszym artykule stanowią wpisy na blogach podróżniczych, poświęcone turystycznym wyprawom do Sa Pa. Analizie zostały poddane wszystkie blogi tworzone w języku polskim dostępne w Internecie, odnalezione przy pomocy wyszukiwarki Google - ogółem 25 blogów. (abstrakt oryginalny)
Folklore and popular culture, being ones of the most integral elements of every nation's culture, are important factors distinguishing regions. They be- come particularly significant while creating cultural and tourist offers of the regions and towns, especially in the transformation period which - defined by the political and economic changes - usually brings about dramatic changes in the social field. It is worth mentioning that the freedom of expression leads to a growth in the importance of folklore and popular culture in regions and their heritage becomes morę and morę valuable to the local community. Such an interest gains importance especially during the time of political and economic transformation of Europę into the European Union, when the citizens' sense of Identification with their land increases. (fragment of text)
Dolina Sázavy jest jedną z osi rozwoju turystyki rozchodzących się promieniście z Pragi. Celem pracy jest analiza zmian w zakresie turystyki i rekreacji na tym terenie, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kulturowej. Przeanalizowano formy turystycznego wykorzystania doliny - zarówno tradycyjne (tramping, drugie domy, wypoczynek), jak i współczesne (różne formy turystyki kulturowej). Za obszar badań przyjęto dolinę wraz z jej otoczeniem w zasięgu ekwidystanty 10 km od koryta rzeki. Dokonano przeglądu kulturowych atrakcji turystycznych tak nakreślonego obszaru, biorąc pod uwagę zabytki z wnętrzami otwartymi dla ruchu turystycznego oraz muzea. Każde z takich miejsc przypisywano do odpowiednich form turystyki kulturowej. Na zasadzie studiów przypadków opisano miejsca, gdzie oferta w ostatnich latach szczególnie się rozwinęła. Turystyka kulturowa w dolinie Sázavy przybiera różne formy, m.in. architurystyka, turystyka biograficzna, industrialna/dziedzictwa techniki, etniczna. Tradycyjne formy wykorzystania doliny nadal są jednak obecne, choć ich rola ulega zmniejszeniu. Co w tym kontekście ważne, osadom pierwszych trampów czy najstarszym kompleksom drugich domów przypisywane są dziś walory zabytkowe, a tym samym krajoznawcze. (abstrakt oryginalny)
Podstawową cechą mody jest zmienność, obca społeczeństwom tradycyjnym. Jej fenomen wiąże się z nowoczesnością i dynamiką przemian cywilizacyjnych. Kształtuje wspólnotę różnorodności, zaspokaja ludzką potrzebę konwergencji i zarazem indywidualności. Modne trendy występują dziś w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego, biznesowego (dress code), a nawet naukowego. Dla specjalistów od marketingu moda stanowi użyteczne narzędzie ekonomiczno-rynkowe. Celem artykułu jest próba opisu i interpretacja zjawiska mody na ludowość, wzornictwo i estetykę etniczną, które wykorzystywane w sposób kreatywny w biznesie mieszczą się w zakresie działań z zakresu folkloryzmu. W toku postępowania badawczego zastosowano metody niereaktywne - analizę literatury z elementami studium przypadku, desk research oraz kwerendę internetową. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena możliwości rozwoju turystyki etnicznej w Krakowie. Jej rozwój może przynieść konkretne korzyści gospodarcze, społeczne, kulturalne i naukowe, a nawet polityczne konsekwencje. W związku z tym autorka definiuje istotę tego rodzaju podróży i prezentuje bardziej istotne czynniki, które mogą przyciągnąć takich turystów do Krakowa. Czynniki te są istotnym, choć niewystarczającym warunkiem dla rozwoju tej formy turystyki. Dlatego też zanalizowano zachowania tych turystów w Krakowie (na podstawie badań ruchu turystycznego przeprowadzonego w 2005 r. pod patronatem Małopolskiej Organizacji Turystycznej). Określono silne i słabe punkty, co miasto ma do zaoferowania turystom etnicznym wskazując niezbędne zmiany na tym rynku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.