Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Etyka życia gospodarczego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł jest rozmyślaniem o losach etyki gospodarczej w Rosji w czasach przejścia do gospodarki rynkowej i demokracji.
W polskiej kulturze ukształtował się raczej negatywny wizerunek biznesu i biznesmena. Wielowiekowe przekonanie o moralnej wyższości ubóstwa z góry sytuują ludzi biznesu na pozycjach budzących podejrzenia. Na zachodzie wiele uwagi poświęca się zagadnieniu etyki w biznesie. Służy temu Europejska Sieć Etyki Biznesu (EBEN).
Artykuł stanowi próbę przybliżenia pochodzenia etyki gospodarczej w starożytności. Odwołuje się do dwóch podstawowych źródeł - świeckich i religijnych. Sokrates i Arystoteles byli twórcami szeroko pojętej etyki świeckiej, ale ich poglądy odegrały szczególną rolę również w kontekście zasad etyki gospodarczej. Temat pieniądza i bogactwa oraz rządzących nimi reguł był w starożytności równie popularny, jak w czasach współczesnych, stąd wielość przepisów na uczciwe życie i gospodarowanie. Drugim niezwykle istotnym źródłem wskazań etyki gospodarczej była religia. Stary Testament stanowił niezwykły zbiór pouczeń i zasad, którymi kierować powinni się ludzie gospodarujący. W przeciwieństwie do późniejszych filozofów, występowały tam konkretne wskazówki, dotyczące określonych życiowych sytuacji. Połączenie abstrakcyjnego charakteru przemyśleń starożytnych Greków z konkretnymi założeniami Starego Testamentu zaowocowało powstaniem etyki chrześcijańskiej, do dziś stanowiącej punkt odniesienia w kulturze europejskiej, także w kontekście etyki gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł definiuje ekonomię jako naukę moralną, ponieważ ekonomiści muszą się także troszczyć o etyczny wymiar działań gospodarczych.
6
Content available remote Status globalnej etyki gospodarowania w dyskursie nauk ekonomicznych
80%
Autorka przyjmuje założenie, że doświadczenie kryzysu finansowego powinno mieć wpływ na kształt dyskursu ekonomicznego w sensie rozpoznania znaczenia wartości moralnych w ekonomii. Artykuł prezentuje wybrane opinie środowiska badaczy ekonomistów, które podnoszą rolę tych właśnie wartości w teorii i praktyce gospodarowania.(abstrakt oryginalny)
Nawet bardzo krótkie doświadczenie wykładowcy etyki biznesu na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu prowadzi do spostrzeżenia, iż nauczanie tego przedmiotu napotyka specyficzne trudności. Biorą się one być może ze splotu spekulatywnego charakteru rozważań, pluralizmu twierdzeń, a także ich zastosowania uzależnionego wyłącznie od osobistych decyzji. Studenci kierunków ekonomicznych, którzy oczekują praktycznej wiedzy dotyczącej prowadzenia działalności gospodarczej i dlatego niechętnie odnoszą się do teorii i filozofii, również etyki biznesu nie uczą się z entuzjazmem. Tym bardziej, iż powszechne jest wśród nich przekonanie o braku poważania dla moralności w codziennym życiu gospodarczym. Co ważne z punktu widzenia niniejszego artykułu, przekonanie o braku moralnego wymiaru biznesu jest u studentów podtrzymywane przez cały okres kształcenia ekonomicznego. W większości akademickich podręczników do marketingu, zarządzania czy finansów skrupulatnie omawiany jest wymiar efektywnościowy, wymiar aksjologiczny czy moralny wspominany jest natomiast najczęściej instrumentalnie, jako aspekt "zarządzania relacjami z otoczeniem", z pracownikami, z klientami. (fragment tekstu)
Artykuł analizuje myśl ekonomiczną późnych scholastyków hiszpańskich. Otwierają go rozważania charakteryzujące tę grupę oraz przybliżające ich epokę. Główna część artykułu jest prezentacją najważniejszych poglądów gospodarczych przedstawicieli hiszpańskiej ekonomii scholastycznej. W dalszej części przedstawiona jest percepcja i ocena ich twórczości w literaturze ekonomicznej. Artykuł kończy omówienie związków ekonomii scholastycznej z ekonomią szkoły austriackiej. Zgodnie z powszechnym stwierdzeniem ekonomia stała się nauką wówczas, gdy oderwała się od średniowiecznego moralizatorstwa. Celem artykułu jest wykazanie, że, przynajmniej po części, swój naukowy wizerunek ekonomia zawdzięcza moralizatorom w osobach późnoscholastycznych teologów hiszpańskich, że ci myśliciele odrodzenia najbardziej zasługują na miano pierwszych twórców naukowej wiedzy ekonomicznej. (fragment tekstu)
9
Content available remote A Brief History of Business Ethics Here and Now
61%
The article is a review of issues connected with business ethics and corporate social responsibility (CSR) in the last 20 years. Two decades have passed since the Sixth Polish Philosophical Congress took place in Toruń, where-for the first time in the history of Polish philosophical conventions-business ethics was recognized as a philosophical sub-discipline. It manifested itself in a special subsection of the Congress devoted to the topic, which was also kept at the next congress meetings. The paper is not a full review and most likely is not free from subjectivism. This is partly due to the fact that the subject matter falls within the scope of the philosophy of practicality-as the author interprets and refers to the philosophical system of Tadeusz Kotarbiński. (original abstract)
Czy pomnażanie pieniędzy może iść w parze z moralnością? Czy da się inwestować w sposób nienaganny etycznie? Być może przekonamy się o tym niebawem także w Polsce. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SKOK planuje w najbliższym czasie uruchomienie funduszu dającego inwestorom możliwość lokowania środków w zarejestrowany w Austrii fundusz Oppenheim Ethik Bond Opportunities Fund (zarządzany przez firmę Sal. Oppenheim Asset Management), którego polityka inwestycyjna oprócz tradycyjnych kryteriów ekonomicznych opiera się o względy etyczne, zbieżne przede wszystkim z etyką katolicką. Będą tam inwestowane niemal wszystkie aktywa FEI TFI SKOK, poza częścią wykorzystywaną do zabezpieczenia ryzyka zmiany kursu euro. Wartość jednostek tego funduszu będzie niezależna od wahań tego kursu. (abstrakt oryginalny)
W świecie wielkich korporacji przemysłowych, spółek akcyjnych i banków zainteresowanie zaczynają budzić starania niektórych środowisk do pogodzenia dążenia do zysku z wymogami etyki, ekologii i sfery socjalnej. Część firm opracowała nawet stosowne karty, określające ekonomiczne i etyczne zasady postępowania przedsiębiorstw.
Autor omawia rozwój etyki gospodarczej w teorii myśli ekonomicznej. Stwierdził, że należy rozwinąć etykę biznesu zwłaszcza w krajach postkomunistycznych. Przedstawia poglądy Jana Pawła II zawarte w encyklice "Centesimus annus".
Zamieszczono i omówiono schemat obszarów oddziaływania etyki zarządzania gospodarczego, model przedsiębiorstwa oparty na koncepcji osób żywotnie zainteresowanych i tabelę zatytułowaną "prawa człowieka gospodarującego".
14
Content available remote Personalizm ekonomiczny i jego zasady w ujęciu G.M.A. Gronbachera
61%
Personalizm ekonomiczny nie stanowi jeszcze w pełni opracowanej teorii, a raczej zaproszenie do nowego spojrzenia na życie gospodarcze. Z jednej strony postuluje potrzebę ujmowania procesów gospodarczych w kategoriach moralnych, z drugiej dostrzega konieczność wypracowania mocnej teorii ekonomicznej. Wynika to z przekonania, iż humanistyczna refleksja potrzebuje mocnego zakorzenienia w ekonomii, a myśl ekonomiczna potrzebuje pogłębionej wizji człowieka. Ma to na celu wspieranie wolnego rynku, który będzie stanowił jak najbardziej efektywny sposób alokacji zasobów, a co ważniejsze będzie stwarzał warunki dla rozwoju osoby. Tym samym personalizm ekonomiczny stanowi obiecującą alternatywę dla myślenia zamkniętego na wartości etyczne w gospodarce. (fragment tekstu)
Etyka życia gospodarczego zawsze z zainteresowaniem zwraca się ku współczesnym poglądom i dyskusjom etyków. Czyni to szczególnie, gdy rozważana przez nich problematyka dotyka kwestii sprawiedliwości i wolności ujmowanych w szerokim kontekście społecznym. Najgłośniejsza debata wokół tej kwestii, jaka toczyła się pod koniec XX w., wiąże się z tezami postawionymi w książce Johna Rawlsa pod tytułem "Teoria sprawiedliwości" wydanej w 1971 r. (...) Postarajmy się odnieść punkt widzenia etyki społecznej Rawlsa do interesującej nas perspektywy badawczej a mianowicie zagadnień etyki życia gospodarczego. Zatem to co mówi Rawls o społeczeństwie i założeniach etycznych jakie muszą mu towarzyszyć odnieśmy do organizacji biznesowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba uporządkowania definicji korupcji w naukach społecznych, a następnie zbadanie czynników instytucjonalnych decydujących o przyczynach i formach korupcji. Zaprezentowano nieekonomiczne ujęcia korupcji, rekonstrukcję mapy korupcji jako kontraktu ekonomicznego oraz analizę instytucjonalnych uwarunkowań korupcji.
Bojkotowanie produktów to ważne zjawisko ze sfery etycznej konsumpcji. Niestety, na polskim rynku jedynie niewielki odsetek konsumentów podejmuje decyzje o przystąpieniu do bojkotów produktów nieetycznie postępujących przedsiębiorstw. Poszukując przyczyn takiego stanu rzeczy niniejszy artykuł odwołuje się do zaufania jako jednego z ważnych determinantów aktywności społecznej. Hipotezy badawcze opisują oddziaływanie zaufania konsumentów zarówno do innych ludzi, jak i zaufania do instytucji. Dane z ogólnokrajowej próby badawczej pobranej dla potrzeb 8. edycji Europejskiego Sondażu Społecznego wykorzystane są do weryfikacji hipotez badawczych. Uzyskane wyniki pokazują, że zaufanie do innych ludzi pozytywnie oddziałuje na udział w bojkotach. Natomiast zaufanie do instytucji jest negatywnie związane z uczestnictwem konsumentów w tego typu protestach. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Homo oeconomicus versus homo ethicus
61%
The aim of this paper is to show the conflict between a traditional paradigm of homo oeconomicus and a new approach to finance - homo ethicus. The authors present the concept of rationality in economics, then show the important place of ethics in finance and in the ongoing financial crisis. Finally, the authors give some examples of homo ethicus in praxis by explaining the ethical theory of investment and the motives for ethical investing. (original abstract)
19
Content available remote Etyka w ekonomii i w biznesie
61%
Przedstawiono zależności i relacje między etycznymi a ekonomicznymi aspektami działalności biznesu. Wskazano, że etyka biznesu oferuje skuteczne rozwiązania dla tych, którzy zajmują się praktycznymi kwestiami biznesu.
Na tle obowiązującego w Polsce ustawodawstwa gospodarczego artykuł omawia przestępstwo lichwy, która jak twierdzą niektórzy prawnicy w gospodarce rynkowej nie występuje, ponieważ pieniądz jest towarem i jak każdy inny sprzedawany jest po dowolnej cenie, którą są odsetki.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.