Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Etyka w reklamie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zanalizowano zagadnienie etyki w reklamie skupiając się na poziomie moralnym i poziomie etyczno-prawnym oraz omówiono jej także z punktu widzenia Kościoła.
Nieetyczna reklama leków, stymulująca nieracjonalne ich przepisywanie i stosowanie, jest przyczyną wielu negatywnych zjawisk zdrowotnych i społecznych: od niepotrzebnych wydatków ponoszonych przez indywidualnych konsumentów i budżet państwa, przez możliwe do uniknięcia cierpienia pacjentów z powodu działań niepożądanych, aż po nadużywanie leków i uzależnienia lekowe. Zjawiska te rzucają cień na funkcjonowanie całej służby zdrowia i stawiają pod znakiem zapylania zasadność odwoływania się do etycznych zachowań w działalności marketingowej firm farmaceutycznych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie próby wyjaśnienia obecnych i możliwych do przewidzenia zmian, jakie nowe media komunikacji wprowadzają w odniesieniu do elementu prawdy w procesach komunikacji, a w szczególności w reklamie. Tezą w artykule jest, to że użycie nowych środków komunikacji w ramach e-marketingu tworzy nowe wyzwanie, w szczególności nowe dylematy etyczne, a także obiecuje nowe możliwości zapewnienia konsumentom prawdy jako wartości. Artykuł ma charakter koncepcyjny. Oparty jest przede wszystkim na danych wtórnych oraz doświadczeniach badawczych autora w zakresie zarządzania środkami komunikacji marketingowej. W artykule autor definiuje środowisko e-marketingu, zwracając uwagę na dwa aspekty - narzędzia komunikacji oraz specyfikę odbiorców. W głównej części artykułu dokonano analizy zagrożeń i szans dla atrybutu prawdy i prawdy jako wartości w mediach e-marketingu. Implikacje praktyczne artykułu to stworzenie przesłanek do doskonalenia zarządzaniem procesami w warunkach e-marketingu oraz stworzenie przesłanek do rozwoju nowych koncepcji w ramach etyki reklamy oraz do działań instytucji państwowych i społecznych odpowiedzialnych za dobro konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza sposobu tworzenia przekazów reklamowych preparatów OTC, opartych na motywie matki oraz związanych z nimi kontrowersji etycznych i prawnych. Rozważania prowadzono na podstawie wyników analizy porównawczej czterech spotów wykorzystujących ten motyw. W reklamach preparatów OTC bohaterka przyjmuje rolę matki chorego dziecka, rzadziej osoby chorej. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów budowania przekazu uwzględniającego motyw matki należą: ukazanie scenki z życia, rekomendacja i przyłączenie się do większości, przy czym zazwyczaj są one stosowane łącznie, co zwiększa ich siłę oddziaływania. Odbiorcami przekazów kierowanych do matek są one same, jednak coraz częściej wydają się być nimi również dzieci. Jest to niezgodne z obowiązującym prawem i stwarza zagrożenie wpływania przez dzieci na decyzje zakupowe rodziców. Portret matki-Polki cierpiącej i wyrzekającej się własnych potrzeb jest zastępowany w spotach przez obraz matki-Polki uśmiechniętej, znajdującej wyjście z każdej sytuacji. W artykule badawczym zwrócono uwagę na wątpliwości natury etycznej dotyczące niektórych przekazów, co może zainteresować zarówno podmioty zwalczające niewłaściwe praktyki w tym zakresie, jak również odbiorców reklam. (abstrakt oryginalny)
Skojarzenie etyki z reklamą może budzić kontrowersje, a wśród wielu odbiorców przekazów reklamowych - wręcz sprzeciw. Przecież reklama, będąca z definicji komunikacją perswazyjną1, ma za zadanie wpłynąć na nasze decyzje konsumenckie, przekonać nas do czegoś czy, jak twierdzą niektórzy, manipulować, a nawet wprost - okłamywać w imię interesów ekonomicznych producenta reklamowanego produktu. W świetle niektórych koncepcji pragmalingwistyki, każde komunikowanie perswazyjne musi być, z założenia, nieetyczne, ponieważ nie opiera się na szacunku dla odbiorcy oraz na dążeniu do prawdy w akcie komunikacji2. Zatem wypada podkreślić dwie kwestie stanowiące podstawowe założenia niniejszego tekstu. Po pierwsze, zadaniem, jakie stawiamy sobie tutaj, nie jest zrekonstruowanie potocznej opinii odbiorców (konsumentów) dotyczącej etyki reklamy. Badania 4akie, skądinąd z pewnością niezmiernie interesujące, wymagałyby opracowania szczegółowych założeń i innej niż w prezentowanych rozważaniach metodologii. Co więcej, zadaniem niniejszych rozważań nie jest nawet odpowiedź na pytanie, czy reklama w sensie obiektywnym jest czy nie jest etyczna. Rozwikłanie drugiego zagadnienia jest ogromnie trudne, jeśli nie niemożliwe, co wynika oczywiście zarówno z wieloznaczności pojęć o charakterze etycznym (czy szerzej - aksjologicznym), rozmaitych, uzależnionych od kultury standardów w tym zakresie, jak i z trudności metodologicznych. Jedyne, o co, jak sądzę, można by się pokusić, to analiza konkretnych, budzących emocje przykładów reklam i kampanii reklamowych w kontekście etycznym. Jednak także to zagadnienie nie znajduje się w centrum naszego zainteresowania (choć pojawi się marginalnie - w przytaczanych przykładach). (fragment tekstu)
6
75%
Reklama, która jest zarówno wytworem i składnikiem kultury, obecna jest niemalże wszędzie. Bombarduje odbiorców już od wczesnych lat ich życia. Niniejszy artykuł ma charakter poglądowo-teoretyczny. Zaprezentowano w nim systemowo-funkcjonalny paradygmat reklamy jako elementu mediów. Ponadto zostały w nim omówione regulacje prawne oraz aspekty etyczne reklamy skierowanej do dzieci i młodzieży - odbiorców najbardziej narażonych na perswazyjne działania reklamodawców. Szczególną uwagę poświecono reklamie żywności. Nadmierna konsumpcja, często pod wpływem reklamy, jest uznawana za jedną z przyczyn otyłości - pandemii XXI wieku.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę etyki w reklamie. Na podstawie wyników badań pierwotnych autorka omówiła postawy nabywców finalnych i zwróciła uwagę na błędy popełniane przez przedsiębiorstwa w działalności reklamowej, które są przyczyną ograniczonego zaufania odbiorców do reklam. (abstrakt oryginalny)
Marketing usług bankowych w Polsce zaczyna przypominać żywiołowy proces, który wymknął się spod kontroli. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza polityki promocji usług bankowych. Banki, wykorzystując (często w sposób wyrafinowany) stale rozwijający się zestaw instrumentów promocyjnych, zdają się paradoksalnie zapominać o kliencie i fundamentalnej potrzebie rzetelności czy przejrzystości działalności bankowej. Zdarza się nawet, że w kampaniach reklamowych wzajemnie podważają swoją wiarygodność. Tymczasem etyka powinna być nieodłącznym składnikiem strategii marketingowych banków. Banków, które pełnią w gospodarce rynkowej niezwykle ważną funkcję pośredników decydujących o alokacji zasobów, a są określane mianem instytucji zaufania społecznego. Tekst artykułu stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o obecne i przyszłe miejsce etyki w strategiach marketingowych banków. Opracowanie nie ma charakteru traktatu podejmującego kwestie filozofii działalności etycznej. Jest próbą analizy efektów marketingowo-ekonomicznych osiąganych przez bank dzięki przyjęciu "etycznej orientacji" w działalności. Dokonywana analiza ma też pozwolić na zidentyfikowanie zespołu czynników określających stopień "etycznej orientacji" banków w Polsce. Podsumowaniem rozważań będzie rekomendacja dla banków, odnosząca się do dokonywanych przez nie, nie zawsze słusznych, wyborów etycznych. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili argumenty za i przeciw kampanii reklamowej, promującej wejście na rynek pierwszego wirtualnego banku w Polsce - mBanku. Przedstawili również własny, jako potencjalnych klientów, punkt widzenia takiej formy promowania i oferowania usług finansowych, z perspektywy kilku miesięcy działalności mBanku i wiedzy o reakcji konkurencji (wejście na rynek kolejnych banków wirtualnych, np. Inteligo).
W artykule przedstawiono problem rosnącej popularności suplementów diety, których przyczynę upatruje w zmianie tempa i jakości życia oraz w pojawieniu się nowych trendów konsumenckich. W pierwszej części przedstawiono trendy konsumenckie, w które wpisują się suplementy, różnice między nimi a produktami leczniczymi oraz negatywne skutki ich niewłaściwego stosowania. Omówiono również kwestie etyki reklamy. W drugiej części analizie poddano dwie reklamy produktów będących suplementami diety w celu zbadania, czy i w jaki sposób naruszają obowiązujące normy prawa. W trzeciej części przedstawiono działania instytucji przeciwko treściom reklamowym, które prezentują suplementy diety jako środki lecznicze i tym samym wysyłają odbiorcom nieprawdziwy komunikat o ich właściwościach leczniczych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Etyczne i prawne aspekty reklamy
75%
W globalnej gospodarce ważne jest nie tylko wykonanie produktu czy usługi, ale także zainteresowanie nimi klientów. W pogoni za ich zdobyciem wytwórcy podejmują działania, na które możemy spojrzeć pod kątem standardów etycznych i prawnych. Autorzy podejmują ten problem, próbując przybliżyć czytelnikowi wymagania istniejące w tym zakresie w Polsce, przywołując wiele unormowań prawnych i normatywnych dokumentów etycznych. Znajdziemy tu także uwagi dotyczące reklamy papierosów i wyrobów alkoholowych oraz ogólne spostrzeżenia związane z jakością reklamy. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na nieetyczne działania banków w zakresie marketingu lokat. Język reklam produktów bankowych jest nieprecyzyjny. Doprowadza do błędnego postrzegania ceny produktu bankowego przez klientów indywidualnych.
W reklamie biznesu w warunkach gospodarki rynkowej etyka, będąca zbiorem zasad wyznaczających kodeks postępowania w społeczeństwie demokratycznym odgrywa ważną rolę. W bezwzględnych regułach gospodarki rynkowej etyka nie może być już traktowana jako statyczny kodeks postępowania, lecz musi nadążać za szybko zmieniającą się sytuacją. Ekspansja reklam, które przerywają program telewizyjny, krzyczą z ulicznych billboardów, są wszechobecne w internecie wpływa negatywnie na jakość życia publicznego, na zdrową kulturę i dobry smak w konsumpcji. Reklamujący nie zawsze przestrzegają obowiązującego prawa, naruszając podstawowe zasady etyki w biznesie i reklamie. W Polsce. przestrzeganiem etyki reklamy w biznesie zajmuje się Komisja Etyki Reklamy, jako instytucja samoregulacji, działająca w oparciu o Kodeks etyki reklamy i nadająca certyfikaty etycznej reklamy. Nadzorem związanym z nieuczciwą reklamą zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który stwierdza wiele nieprawidłowości. Przykłady naruszeń etyki w reklamie podane zostały w opracowaniu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie obowiązujących regulacji prawnych oraz samoregulacji dotyczących reklamy żywności, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących reklamy żywności dla dzieci. Do pełnego zweryfikowania tak przyjętego celu przeprowadzono analizę uchwał podejmowanych przez Komisję Etyki Reklamy Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy w latach 2007-2015 dotyczących reklam żywności. Jak pokazuje przegląd regulacji prawnych, istnieje wiele zapisów chroniących konsumentów na rynku reklamy żywności w Polsce. W regulacjach prawnych oraz w Kodeksie Etyki Reklamy szczególny nacisk położono na zapisy dotyczące niewprowadzania konsumentów w błąd oraz ochronę małoletnich. Znaczący udział wydatków na reklamę żywności uzasadnia konieczność prowadzenia dalszych działań monitorujących przestrzeganie najwyższych standardów reklamy żywności w celu zapewnienia wysokiego poziomu ochrony konsumentów w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W lipcu br. weszła w życie Uchwała Komisji Nadzoru Finansowego. Określa ona formy przekazu reklamowego oraz zasady prezentacji informacji finansowych, w tym wyników inwestycyjnych funduszy. Uchwała ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie rynki finansowego oraz ochronę interesów jego uczestników.
16
Content available remote The Socially Responsible Advertising: in Quest for Values...
63%
CSR requires a responsible approach in all areas of the company's operations, includ-ing advertising activities. The basic aim of the article is to identify the values that should be the basis for building socially responsible communication. The research question is if there is any area of advertising that is not subject to legal regulations or even ethical principles, and may be subject to the idea of CSR. The study is a theoretical consideration, based on the analysis of legal regulations, ethical standards and case studies. (original abstract)
17
63%
Nasycenie rynku, które towarzyszy dzisiejszym czasom, oraz wzmożona konkurencja, sprawiły iż twórcy przekazów reklamowych borykają się z coraz to większymi trudnościami dotarcia do odbiorcy. Jednym ze sposobów na przyciągnięcie uwagi jest zastosowanie w reklamie takich motywów, treści, które wzbudzą kontrowersje związane z formą danego przekazu. Są to reklamy zawierające elementy przemocy, odważnej erotyki, odnoszące się do symboli religijnych oraz kwestii wiary. To elementy, wobec których trudno pozostać obojętnym. W opracowaniu opisane zostały zarówno motywy prowadzenia takich działań reklamowych, oraz to w jaki sposób oddziaływają one na odbiorcę. (abstrakt oryginalny)
In this paper we show results of a survey aiming to study the attitudes of young Poles towards sexual appeals and ethical issues in advertising on the example of American Apparel. A strong majority thought that the use of sex appeals was provocative and distasteful. The negative feelings about a sexually provocative advertisement of American Apparel were not compatible with the respondents' opinion about the ad. There were some notable gender differences. More women than men thought of the ad as distasteful and immoral. More women were indifferent to shockvertising, while more men were rather negative. Women thought more often than men that ethical problems in advertising should be solved using legislation and that ethical problems in advertising are culture bound. (original abstract)
Autor przypomina, że firmy dążą do tego, aby ich serwisy internetowe znajdowały się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Wysoka pozycja przecież ma wpływ na oglądalność, wielkość zamówień, wizerunek, poziom sprzedaży, liczbę subskrybentów newslettera, poziom przychodów z emitowanej reklamy oraz wiele innych parametrów. Cały problem polega na tym, jak osiągnąć ten cel. Autor opisuje jak jego zdaniem powinny wyglądać relacje z zewnętrzną firmą specjalizującą się w pozycjonowaniu serwisów www. Pokazuje jak w takim gąszczu ofert nie zbłądzić i dokonać najlepszego wyboru, takiego, który spełni ostateczne oczekiwania i zmieści się w przeznaczonym na ten cel budżecie.
Referat stawia pytanie o naturę komunikacji marketingowej, w jakim stopniu jest promocją oferty rynkowej, opartą o perswazję, a w jakim świadomym, celowym sterowaniem przekraczającym dopuszczalne, przez prawo i zasady życia społecznego, granice uzasadnionego wpływu i przyjmuje charakter manipulacji społecznej. Zasadniczą częścią referatu jest próba przedstawienia, na podstawie refleksji teoretycznej, zestawu argumentów uzasadniających "regułę 30-70". W myśl jej założeń naturę przekazu reklamowego w 30% stanowią elementy perswazji, a w 70% - manipulacji. Jest jednak oczywiste, że teza taka wymaga empirycznej weryfikacji w oparciu o pogłębione, kompleksowe badania, oparte o standardy i wymagania metodologii nauki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.