Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Euromarketing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Euromarketing jest jedną z wielu koncepcji marketingu, kładąca nacisk na ochronę środowiska. Czasem utożsamia się go z rozbudzaniem świadomości ekologicznej konsumentów, którzy nie są zainteresowani środowiskiem. Oznacza wówczas wpływanie na zmianę ich zachowań, a zwłaszcza wyborów konsumpcyjnych. (fragment tekstu)
Integracja Polski z Unią Europejską oznacza włączenie naszej gospodarki do jednolitego rynku dóbr, usług, pracy i kapitału i możliwość alokacji czynników wytwórczych zgodnie z mechanizmem rynkowym. Liberalizacja gospodarki i wymiany oraz otwartość rynków krajowych Wspólnoty tworzy zupełnie nową, nieznaną dotychczas skalę wyzwań rynkowych dla przedsiębiorstw ze wszystkich nowych krajów członkowskich, w tym także polskich. Stanowią one znaczące, kluczowe uwarunkowania euromarketingu, którego istotę wyraża poszukiwanie szans sukcesu w warunkach jednolitego rynku wewnętrznego. Jest bowiem oczywiste, że efekty rynkowe naszych przedsiębiorstw są funkcją umiejętnego „wpisania się" w zupełnie nową od l maja 2004 r. rzeczywistość europejską, wyznaczoną przez obecność Polski w Unii Europejskiej. Miejsce polskich przedsiębiorstw w strukturze podmiotowej gospodarki europejskiej będzie konsekwencją przyjęcia rynkowych, konkurencyjnych strategii funkcjonowania i rozwoju, wyrażonych przez koncepcję marketingu międzynarodowego, w tym zwłaszcza jego "wersję europejską" - euromarketing. (fragment tekstu)
W opracowaniu zdefiniowano marketingowe i strategiczne wyzwania, które stwarza proces integracji państw Grupy Wyszehradzkiej z Unią Europejską. Przyjęto założenie, że wewnętrzny rynek krajowy, oraz wspólne postanowienia UE nie stanowią zamkniętej struktury ale otwartą społeczno-gospodarczą grupę.
W artykule podjęto rozważania dotyczące planowania działalności marketingowej polskich przedsiębiorstw na obszarze eurorynku. Omówiono zagadnienia związane z pojęciem planowania marketingowego jako jednej z części składowych controllingu marketingowego. Przedstawiono i wyjaśniono pojęcia planowania strategicznego, taktycznego i operacyjnego w działalności na eurorynku. Ponadto, autor przedstawił powstanie i funkcjonowanie Europejskiego Rynku Wewnętrznego, koncepcję euromarketingu oraz szanse polskich przedsiębiorstw na eurorynku. Zaprezentowano również i omówiono rolę oraz znaczenie poszczególnych instrumentów planowania i sterowania w działalności zagranicznej na eurorynku. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wpływ globalizacji na procesy konkurencji i przedsiębiorczości firm globalnych. Przedstawiono różnice między marketingiem globalnym a euromarketingiem.
Choć obydwa zawarte w tytule terminy odnoszą się do działań marketingowych na rynkach zagranicznych, nie można uznać ich za równoznaczne. Zmieniają się także relacje między wymienionymi rodzajami marketingu, co wynika z odmiennych tendencji rozwojowych, zwłaszcza w odniesieniu do rynków regionalnych. Poza tym, z semantycznego punktu widzenia zarówno marketing międzynarodowy, jak marketing międzykulturowy nie do końca precyzyjnie opisują otoczenie marketingu, do którego się odnoszą. Te właśnie zagadnienia są przedmiotem podjętych tu rozważań. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza umiędzynarodowienia na eurorynku przedsiębiorstw pochodzących z państw tworzących Unię Europejską, form internacjonalizacji stosowanych przez przedsiębiorstwa unijne na rynku wewnętrznym UE, jak również określenie roli, znaczenia i perspektyw koncepcji euromarketingowej w procesach internacjonalizacji działalności gospodarczej przedsiębiorstw na eurorynku. W artykule zastosowano metodę obserwacji i wywiadu w wybranych przedsiębiorstwach polskich i europejskich oraz analizę krytyczną wyników badań i literatury przedmiotu. Postawiono hipotezę, iż gospodarcze procesy integracyjne, w tym urzeczywistnienie rynku wewnętrznego UE, przyczyniają się do wzrostu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw unijnych oraz stosowania koncepcji euromarketingowej w przedsiębiorstwach unijnych na rynku krajów członkowskich Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Autor artykułu podejmuje rozważania dotyczące marketingu na obszarze eurorynku. W publikacji omówiono pojęcie Europejskiego Rynku Wewnętrznego oraz zagadnienia związane z procesem europejskiej integracji gospodarczej, potencjałem eurorynku oraz wyzwaniami stojącymi przed rynkiem wewnętrznym w XXI wieku w aspekcie dalszego rozszerzania Unii Europejskiej. Przedstawiono znaczenie koncepcji euromarketingowej w kontekście europejskiej integracji gospodarczej. Ponadto zaprezentowano pojęcie euromarketingu oraz omówiono istotne elementy tej koncepcji. Następnie zaprezentowano wyniki badań empirycznych dotyczących znaczenia i perspektyw koncepcji euromarketingowej w procesach internacjonalizacji w ramach aktywności gospodarczej przedsiębiorstw na eurorynku. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie listy barier o charakterze komunikacyjnym, jakie mają do pokonania przedsiębiorcy prowadzący działalność na obszarze integrującej się Europy. Na podstawie studiów literaturowych obejmujących prace z zakresu ekonomii, zarządzania, socjologii, psychologii, lingwistyki, glottodydaktyki, filozofii, historii, prawa europejskiego, a także wyników badań empirycznych przeprowadzonych w wybranych krajach eurorynku ukazano naturę i zakres występowania barier komunikowania w euromarketingu. (fragment tekstu)
Wejście Polski do Unii Europejskiej ma więcej zalet niż wad. Z atutów akcesji Polski w struktury UE korzysta coraz więcej przedsiębiorstw, samorządów i obywateli. Polskie przedsiębiorstwa wykorzystują fundusze unijne, otwarcie rynków unijnych przyczyniło się do wzrostu eksportu polskich produktów. Przedsiębiorstwa dokonują koniecznych procesów dostosowawczych do nowych warunków rynkowych, aby podołać rosnącej konkurencji na rynku krajowym oraz rynku krajów Unii Europejskiej. Coraz większa liczba polskich firm prowadzi niezależną działalność gospodarczą na obszarze eurorynku lub na jego poszczególnych rynkach krajowych. Znaczna część polskich firm prowadzi działalność na obszarze eurorynku w formie prostego eksportu. Obserwuje się również wzrost liczby przedsiębiorstw wykorzystujących w działalności na eurorynku form internacjonalizacji wymagających większego zaangażowania zagranicznego, tj. spółek zagranicznych czy zakładów produkcyjnych. Przede wszystkim te przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu wykorzystują w działalności gospodarczej instrumenty marketingu-mix oraz strategie marketingowe dostosowane do warunków rynkowych Europejskiego Rynku Wewnętrznego. (fragment tekstu)
W artykule podjęto rozważania dotyczące otoczenia politycznego i prawnego na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej. Zidentyfikowano determinanty otoczenia polityczno-prawnego eurorynku w dwóch płaszczyznach: (1) ramowe czyli ponadnarodowe europejskie uwarunkowania polityczno-prawne; (2) klasyczne otoczenie polityczno-prawne państw członkowskich Unii. Następnie dokonano analizy poszczególnych czynników otoczenia politycznego i prawnego w tych dwóch płaszczyznach. Wskazano, że w państwach UE występują cztery obszary prawne: państwa prawa romańskiego, anglosaskiego, germańskiego i mieszanego, trzy systemy jurystyczne: prawa precedensowego, kontynentalnego oraz skandynawskiego, a ramy prawne Unii tworzą: prawo pierwotne, wtórne oraz orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Omówiono problem przewlekłości i nieterminowości oraz nieprawidłowości i niepełności transpozycji dyrektyw w prawo narodowe państw członkowskich. Podkreślono również, że zróżnicowane prawo i podatki są nadal istotną barierą działalności zagranicznej przedsiębiorstw na rynku wewnętrznym UE. Wskazano, że integracja prawa europejskiego umożliwia podmiotom działalność marketingową na eurorynku w formie przedstawicielstwa czy oddziału zagranicznego nieposiadających osobowości prawnej Na koniec stwierdzono, że czynniki otoczenia polityczno-prawnego są w płaszczyźnie ponadnarodowego otoczenia znacznie ujednolicone, z kolei w płaszczyźnie klasycznego otoczenia występują pewne różnice między państwami UE, jednak umożliwiają one stosowanie ujednoliconych koncepcji marketingu, np. koncepcji euromarketingu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu, było zwrócenie uwagi na proces tworzenia się nowego otocznia rynkowego przedsiębiorstw polskich, czyli makrootocznia i po przyłączeniu się do Unii także mikrootoczenia. Główną płaszczyzną rozważań była identyfikacja kluczowych sił makrootoczenia, które stanowią źródło możliwych szans i zagrożeń dla przedsiębiorstw tworzonych w wyniku procesu integracji z Unią Europejską. Artykuł jest jedynie próbą spojrzenia na proces integracji przez pryzmat marketingu, w tym zwłaszcza euromarketing i ukazania go w kontekście rozpoczętej transformacji otoczenia rynkowego przedsiębiorstw.
Analiza najlepszych praktyk zarządzania stosowanych przez liderów sektora odzieżowego - Zarę i H&M - wskazuje, że organizacje te osiągnęły wysoką doskonałość na poziomie strategicznym i operacyjnym oraz mają wysokie kompetencje w zakresie zarządzania globalną siecią podmiotów/partnerów rynkowych. Liderzy ci stworzyli innowacyjny model biznesu i składające się na niego procesy biznesowe (badanie rynku i konkurencji, projektowanie, zaopatrzenie, produkcja), umożliwiające minimalizowanie czasu cyklu realizacji dostaw (lead times) zgodnie z oczekiwaniami nabywcy finalnego. Proces planowania marketingowego w Zarze i H&M jest procesem integrowanym na wszystkich trzech płaszczyznach planowania. Zidentyfikowane praktyki zarządzania (marketingowego) w Zarze i H&M umożliwiają realizowanie podstawowego celu przedsiębiorstwa w sposób najbardziej wydajny w porównaniu z konkurencją. Można je więc uznać za najlepsze praktyki zarządzania w sektorze odzieżowym w skali globalnej. Opracowanie wpisuje się więc w nurt badań sektorowych, których celem jest wskazanie zalecanych sposobów postępowania na rynku. Dysponując wynikami badań zrealizowanych w różnych sektorach w kolejnym etapie badań można by porównywać najlepsze praktyki zarządzania marketingowego w różnych sektorach i na tej podstawie identyfikować sektory o najbardziej zaawansowanych (innowacyjnych) praktykach zarządzania marketingowego, stosujących najnowsze koncepcje marketingu. Być może udałoby się także dokonywać próby uogólnienia tych porównań w formie zalecanych praktyk dla co najmniej kilku wybranych sektorów, w zależności od otrzymanych wyników badań.
Zdaniem autora koncepcja marketingu partnerskiego może okazać się ważna dla firm działających na rynkach zagranicznych. W artykule przedstawiono hipotezy i dylematy badawcze oparte częściowo na sądażowych badaniach empirycznych. Mogą one stanowić punkt wyjścia dla głębszych rozważań w zakresie: marketingu partnerskiego w kontekście przedsiębiorstw; kształtowania długookresowych powiązań pomiędzy sprzedawcą a nabywcą; większych możliwości oddziaływania i kształtowania otoczenia zewnętrznego przez liderów rynkowych.
W tym opracowaniu zajmiemy się przede wszystkim koncepcjami marketingu typu fundamentalnego (podstawowego), a więc będącymi rozwiązaniami opartymi na jego całościowych paradygmatach (tzw. paradygmatach lokalnych) lub na jego paradygmacie globalnym (w znaczeniu Th. Kuhna); to ostatnie założenie odnosi się do tych badaczy, którzy reprezentują, naszym zdaniem, ortodoksyjne stanowisko niezmienności paradygmatu dyscypliny marketingowej. Koncepcje fundamentalne, podstawowe marketingu z tego też powodu są modelami działalności marketingowej przedsiębiorstw i organizacji non-profit, najczęściej obecnymi i badanymi w dyscyplinie marketingu oraz coraz powszechniej w naukach o zarządzaniu czy w ich siostrzanej dyscyplinie - nauce o przedsiębiorstwie (dawniej ekonomika czy ekonomia przedsiębiorstwa). Koncepcje podstawowe marketingu najczęściej występują w praktyce gospodarki rynkowej, przede wszystkim biznesowej, choć nie tylko, gdyż również w działalności organizacji non-profit wykorzystujących idee i rozwiązania marketingu do osiągania swoich celów statutowych. Wtedy stanowią kanwę, podstawę implementowanych do praktyki zoperacjonalizowanych projektów rozwiązań marketingowych. Można je zatem traktować, z punktu widzenia badacza, jako pierwsze kryterium ogólne, całościowe identyfikacji i oceny zoperacjonalizowanych koncepcji marketingu w optyce ich zgodności, zbieżności z generalnymi atrybutami i zasadami marketingu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.