Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Code of Good Administrative Behaviour
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Europejskie standardy dobrej administracji
100%
Prawo do dobrej administracji stanowi jeden z zasadniczych postulatów Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, wpisujący się w klimat trwającego od ponad dwudziestu lat procesu budowy ponadnarodowych standardów pragmatyki urzędniczej. Ich efektem jest powstanie Europejskiego kodeksu dobrej praktyki administracyjnej, bazującego na wymierzonym w praktyki korupcyjne kodeksie Nolana. W polskich warunkach wyrazem instytucjonalizacji infrastruktury etycznej w administracji jest Kodeks etyki służby cywilnej oraz Zasady etyki poselskiej, uzupełnione przez liczne przepisy aktów prawnych różnej rangi, odwołujące się do słusznych interesów obywateli oraz zasad współżycia społecznego. Własne kodeksy maj ą również urzędy administracji samorządowej.(abstrakt oryginalny)
W miarę postępu cywilizacyjnego, w tym społecznego, państwa demokratyczne przywiązują coraz większą wagę do humanizacji, sprawności i praworządności administracji publicznej. Działania w tym zakresie zmierzają ku wyższej kulturze i jakości administracji. Przykładem tego rodzaju działań jest niewątpliwie Europejski Kodeks Dobrej Administracji, przyjęty przez Parlament Europejski 6 września 2001 r. Dokument ten został zainspirowany art. 41 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, uchwalonej w grudniu 2000 r. (fragment tekstu)
Przedstawiono podstawy tworzenia struktur administracji, czynniki wpływające na jakość administracji publicznej, jej przeobrażenia związane z przekształceniami państwa. Omówiono regulacje prawne dotyczące administracji publicznej, a w szczególności Europejski Kodeks Dobrej Administracji uchwalony w 2001r.
4
Content available remote Rządność sądów a zarządzanie przez sądy
84%
W niniejszym artykule głównym zagadnieniem jest relacja rządzenia sądami do unijnej kategorii dobrego rządzenia. Przedstawiono związki między różnymi koncepcjami sądzenia a administrowaniem i rządnością sądów. Omówiono również niezbędne cechy rządności sądów oraz zadano pytanie - czy można do trzeciej władzy odnieść kategorię dobrego rządzenia? (fragment oryginalnego streszczenia)
Prawidłowe funkcjonowanie administracji samorządowej zapewnia nie tylko doskonalenie rozwiązań prawnych, organizacyjnych, ale przede wszystkim przestrzeganie przez urzędników zasad etycznych. Dlatego istotną rolę w tym procesie odgrywają standardy etyczne dobrej administracji wskazane w Europejskim Kodeksie Dobrej Administracji. Zasady te mają także zastosowanie do oceny funkcjonowania administracji publicznej. Wskazują obowiązki administracji wobec obywateli. Celem artykułu jest ocena znaczenia zasad etyki jako czynnika warunkującego sprawność funkcjonowania administracji samorządowej. Badania ankietowe przeprowadzone wśród pracowników urzędów samorządowych i ich interesariuszy pozwoliły zidentyfikować najczęściej występujące nieprawidłowości w pracy urzędników oraz wskazać znaczenie zasad etyki w procesie ich eliminowania. (fragment tekstu)
W doktrynie prawa administracyjnego funkcjonuje wiele definicji administracji publicznej. H. Izdebski i M. Kulesza uważają, że pod tym pojęciem należy rozumieć zespół działań, czynności i przedsięwzięć organizatorskich i wykonawczych, prowadzonych na rzecz realizacji interesu publicznego przez różne podmioty, organy i instytucje, na podstawie ustawy i w określonych prawem formach. Według I. Lipowicza administracja publiczna to "system złożony z ludzi zorganizowanych w celu stałej, systematycznej, skierowanej ku przyszłości realizacji dobra wspólnego jako misji publicznej, polegającej głównie (choć nie wyłącznie) na bieżącym wykonywaniu ustawy, wyposażonych przez władztwo państwowe oraz środki materialno-techniczne". Pojawiający się w obu definicjach zwrot "interes publiczny" czy "dobro wspólne" to "instrument uzasadnienia bytu społeczeństwa i prawa, kiedy dobro będzie rozumiane jako cel dążenia ludzkiego (finalistyczna koncepcja dobra)". Dobro wspólne odnosi się do wszystkich przejawów życia społecznego. "Konkretyzacja dobra wspólnego powinna zmierzać do integralnego rozwoju, pomnażania duchowych i materialnych osiągnięć jednostki, społeczeństwa i narodu". (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.