Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Fiscal Compact
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Problem deficit bias a skuteczność unijnych reguł fiskalnych
100%
Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie stopnia przestrzegania przez 15 krajów UE reguł fiskalnych zawartych w pakcie stabilności i wzrostu w latach 1999-2015 i ewolucji tych reguł od początku ich sformułowania. Analiza stopnia wypełniania poszczególnych reguł prowadzi do wniosku, że na nieskuteczność reguł w eliminowaniu zjawiska deficit bias rzutują w dużej mierze ich błędy konstrukcyjne. W trakcie całego analizowanego okresu, a zwłaszcza okresu przedkryzysowego, można było stwierdzić, że limity określone przez reguły nie były przestrzegane, właściwie przez cały analizowany okres nie prowadziły do antycyklicznej polityki fiskalnej, a po kryzysie nie były wystarczająco elastyczne. Prowadzi to do konkluzji, że reguły fiskalne nie są najlepszym środkiem do walki ze zjawiskiem deficit bias w Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje najważniejsze zmiany, jakie dla współpracy międzyparlamentarnej w Unii Europejskiej przyniósł art. 13. Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej (tzw. Pakt fiskalny UE). Autor poddaje analizie ustalenia Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE w Nikozji, z kwietnia 2013 r., w sprawie powołania nowej konferencji na podstawie art. 13. Traktatu oraz przedstawia wnioski z pierwszych dwóch lat jej prac. W szczególności odnosi się do problemu relacji między parlamentami narodowymi i Parlamentem Europejskim w kontekście powstania konferencji.(abstrakt oryginalny)
2 marca 2012 r. na szczycie w Brukseli przywódcy państw Unii Europejskiej (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech) podpisali Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej, zwany powszechnie paktem fiskalnym, mający zaostrzyć dyscyplinę fiskalną oraz wzmocnić nadzór nad polityką gospodarczą, przede wszystkim dzięki wprowadzeniu zasady zrównoważonego budżetu. Z powodu braku jednomyślności państw członkowskich nowe zasady fiskalne mają być wprowadzone umową międzynarodową, a nie jak planowano pierwotnie drogą nowelizacji unijnych traktatów. Traktat ma wejść w życie 1 stycznia 201 3 r., pod warunkiem że do tego czasu ratyfikuje go co najmniej 12 z 17 państw strefy euro. W artykule omówiono główne postanowienia traktatu w powiązaniu z innymi aktami prawnymi ("sześciopak") oraz problemy pojawiające się w trakcie negocjacji i ratyfikacji traktatu w państwach członkowskich. Przedstawiono także zastrzeżenia pojawiające się w międzynarodowej debacie na temat paktu fiskalnego o charakterze prawnopolitycznym i ekonomicznym. W konkluzji stwierdzono, że wyraźne rozbieżności w ocenie następstw ratyfikacji traktatu fiskalnego wśród polityków i ekspertów w Polsce oraz za granicą powinny skłonić do poważnej debaty na jego temat, ponad podziałami politycznymi. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Designing a Fiscal Union for the Euro Area
84%
The aim of the paper is to give economic rationale and explain the significance of fiscal union for the effective functioning of a common currency area, and especially its macroeconomic stability as well as to present various forms of fiscal integration and to assess the possibility of their introduction within the euro area taking into account the current degree of economic integration, principles of conducting macroeconomic policy and its outcomes, the actual situation in the field of public finances and political circumstances in EMU and its member countries. The greatest potential for macroeconomic stability - both in terms of asymmetric shocks, as well as these affecting the entire euro area - ensures the establishment of a large federal Eurozone budget. However, in a situation of a lack of political will to move forward into a political union, the approach to ensure fiscal stabilisation should include: creating even a small euro area-wide budget and the common Ministry of Finance, introducing a European unemployment (re-)insurance scheme with further harmonization of labour markets, equipping the banking union with a fiscal backstop as well as making national fiscal policies more stabilising and avoiding to impose self-defeating fiscal adjustments on crisis countries.(original abstract)
5
Content available remote Antykryzysowe reformy w Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej
84%
Autor analizuje i ocenia wprowadzone zmiany systemu instytucjonalnego Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej pod kątem ich skuteczności w przeciwdziałaniu kryzysom. Analizowane są takie zagadnienia, jak: zaostrzenie reguł dotyczących deficytów budżetowych, co znalazło odzwierciedlenie w przyjęciu tzw. sześciopaku i dwupaku oraz paktu fiskalnego, utworzenie funduszy pomocowych w formie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej; Europejskiego Instrumentu Stabilności Finansowej i Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), co było wyrazem zrelatywizowania interpretacji zasady no bailout (art. 125 TFUE), wprowadzenie instrumentu Bezpośrednie transakcje monetarne, który zakłada skup przez EBC obligacji zadłużonych krajów członkowskich, utworzenie unii bankowej, inicjatywę utworzenia unii rynku kapitałowego i postulat wspólnego gwarantowania kredytów. W końcowej części artykułu autor wskazuje na konieczność kontynuowania przedsięwzięć reformatorskich w strefie euro.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Czy Polsce potrzebny jest Pakt Fiskalny?
84%
Jednym z największym problemów współczesnych państw jest utrzymujący się latami deficyt budżetowy i związany z tym wzrost długu publicznego. Sposobem minimalizacji tego zjawiska są reguły fiskalne, a więc takie rozwiązania instytucjonalne, które ograniczają swobodę prowadzenia polityki fiskalnej przez rząd. Jednym z warunków skuteczności tych reguł jest ich wiarygodność. W Polsce jest ona regularnie podważana przez zmiany przyjętych rozwiązań legislacyjnych. W tym kontekście dużego znaczenia nabierają reguły fiskalne wynikające z prawa unijnego, których wiarygodność poprawiają zapisy Paktu fiskalnego.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Pakt fiskalny i problem jego ratyfikacji - wybrane aspekty
84%
Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej z dnia 2 marca 2012 r. (nazywany Paktem fiskalnym) jest prawem odnoszącym się do spraw gospodarczych i budżetowych państw członkowskich Unii Europejskiej, głównie do deficytu publicznego i zadłużenia. Pakt wkracza w uprawnienia budżetowe Sejmu i rządu. Ustawą z 20 lutego 2012 r. Sejm wyraził zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji Traktatu. Procedura ratyfikacji Traktatu budzi wątpliwości. Należy rozważyć, czy treść Paktu fiskalnego uzasadnia przyjęcie ustawy zezwalającej na ratyfikację zwykłą, czy kwalifikowaną większością głosów (a więc według art. 89 ust. 1 Konstytucji, czy zgodnie z art. 90 ust. 1 i 2 Konstytucji).(abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie cztery państwa bałkańskie (Albanię, Serbię, Macedonię i Czarnogórę), zdeterminowane by przystąpić do Unii Europejskiej. W szczególności jest on poświęcony analizie ich wysiłków służących spełnieniu politycznych, prawnych i gospodarczych warunków wejścia do UE. W związku z tym głównym punktem zainteresowania autorów było prawodawstwo dotyczące unijnego paktu fiskalnego. Od strony metodologicznej badania opierały się na ocenie dokumentów prawnych, regulujących kwestie podatkowe i monetarne. Dokonano oceny kolejnych etapów ich harmonizacji z regulacjami UE. Ponadto wykonano analizy przekrojowe przy wykorzystaniu określonych wskaźników. Dodatkowo autorzy porównali osiągnięcia tych czterech państw. Rygorystyczne reguły fiskalne UE były po cichu omijane, ale częściej przez państwa członkowskie niż państwa kandydujące. Stwierdzenie to opierało się na argumentach prawnych i ekonomicznych oraz oszacowaniach matematycznych. W związku z tym autorzy postawili pytania o polityczną odwagę i zdolność finansową badanych państw do radzenia sobie z paktem fiskalnym, jaki obowiązuje 28 państw członkowskich UE. Odpowiedzi na te pytania zostały poparte licznymi analizami, zawartymi w raportach UE dla poszczególnych państw, a także tabelami i danymi liczbowymi, które umożliwiają porównanie wyników państw i ich osiągnięć gospodarczych z wymogami UE dotyczącymi konsolidacji fiskalnej. Dodatkowo, jako punkt odniesienia, wykorzystano średnią dla UE-28. W konkluzji przedstawiono wyniki analizy krzyżowej między tymi czterema państwami a 28 państwami członkowskimi UE, wraz z towarzyszącą im argumentacją dotyczącą głównego stwierdzenia o postępach badanych państw bałkańskich w obszarze prawa i gospodarki, a także prognozą na przyszłość. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie odnosi się do istotnego problemu społecznego i gospodarczego, jaki stanowi niedostrzeganie efektów politycznego cyklu koniunkturalnego. W pracy dokonano przeglądu dotychczasowych doświadczeń w zakresie funkcjonowania reguł fiskalnych w UE oraz wskazano ich niedoskonałości. Szczególną uwagę poświęcono niezależnym instytucjom fiskalnym, jako podmiotom, których funkcjonowanie mogłoby ograniczyć pokusę prowadzenia przez polityków nieefektywnej polityki gospodarczej. Wskazano polskie doświadczenia w zakresie ratyfikacji Paktu fiskalnego oraz przedstawiono teoretyczne uzasadnienie powołania Rady Fiskalnej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena Traktatu o Stabilności, Koordynacji i Zarządzaniu jako narzędzia koordynacji polityki budżetowej i wskazanie niektórych konsekwencji, jakie potencjalnie niesie jego stosowanie. Wszystkie kraje należące do UE prowadzą samodzielną politykę fiskalną, niezależnie od tego, czy są członkami strefy euro czy nie. Obecnie wiadomo, że jedną z bezpośrednich przyczyn kryzysu w części państw strefy euro było stałe przekraczanie fiskalnych kryteriów konwergencji w efekcie błędnej i nieodpowiedzialnej polityki budżetowej. Dotychczas stosowane formy koordynacji polityki fiskalnej okazały się zbyt słabe, aby zapobiec destabilizacji finansów publicznych państw członkowskich. Kryzys stał się impulsem do pogłębienia integracji w sferze polityki budżetowej. Podpisany w 2012 r. Traktat o Stabilności, Koordynacji i Zarządzaniu, zwany w skrócie Paktem Fiskalnym, jest kolejnym narzędziem koordynacji polityki budżetowej w Unii Europejskiej. W znacznej mierze jest on powtórzeniem i niewielką ewolucją Paktu Stabilności i Wzrostu. Wskazano kilka wad Paktu Fiskalnego, które mogą skutkować jego potencjalną nieskutecznością. Są to: odniesienie do salda strukturalnego, co jest regułą budżetową o stosunkowo niewielkiej przejrzystości dla opinii publicznej oraz z powodu istnienia kilku konkurencyjnych metod jego obliczania; traktat przewiduje możliwość " nadzwyczajnych okoliczności" i nie precyzuje terminu zrównoważenia budżetu, co jest zmiękczeniem rygorów fiskalnych i otwiera możliwości dla targów politycznych; kary finansowe nakładane na państwa borykające się z trudnościami budżetowymi nie poprawią ich sytuacji. Dlatego Traktat o Stabilności, Zarządzaniu i Koordynacji nie stanowi przełomu w koordynacji polityki budżetowej w Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Fiscal Consequences of the Abolition of Sugar Levies
67%
From October 2017 the European Union envisages the abolition of the socalled sugar quotas and minimum prices for buying sugar beet. As a consequence of these changes the sugar levies paid by the sugar factories of the Member States will cease to apply. The article identifies the fiscal effects of the abolition of these levies. The European Union and the Member States will lose some of their budget revenues. The structure of Member States' burdens for GNI payments will also change as well as their operating balance relative to the EU budget. Through the change Poland will gain, whereas some large net contributors will lose, i.e. the Netherlands, Sweden and the United Kingdom. (original abstract)
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych interpretacjach indywidualnych na żądanie firm w sprawie sprzedaży premiowych i podatku PIT niezmiennie orzeka, iż płatnikiem jest podmiot, który zleca zorganizowanie danego przedsięwzięcia i ponosi ekonomiczny ciężar przekazywanych nagród. Jednak w niektórych określonych przypadkach (opisanych w artykule) stanowisko sądów administracyjnych nadzorujących legalność działań fiskusa jest zgoła odmienne. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.