Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Investment Fund
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) rozwija się w Polsce dynamicznie, w odpowiedzi na rosnące potrzeby inwestycyjne przede wszystkim samorządów lokalnych i regionalnych, które napotykają na ograniczenia know-how, budżetowe i związane z zapewnieniem wkładu własnego projektów współfinansowanych z budżetu UE. Dalszemu jego rozwojowi sprzyjają zmiany w regulacjach UE i krajowych na lata 2014-2020, promujące realizację projektów PPP współfinansowanych z funduszy, inicjatyw i instytucji europejskich, tzw. projektów hybrydowych (mieszanych). Celem publikacji jest ukazanie specyfiki takich projektów i ich znaczenia na rynku PPP, w kontekście szerszego ich stosowania w bieżącej perspektywie finansowania krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Analiza źródeł prawa UE i krajowego oraz analiza ilościowa i strukturalna rynku PPP i projektów hybrydowych pozwoliła na przedstawienie modelowych rozwiązań oraz wskazanie zalet i barier realizacji takich projektów przez samorządy. Dzięki dofinansowaniu przede wszystkim z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności hybrydy wyróżnia duża wartość umów zawieranych w sektorach IT, gospodarce odpadami, energetyce i rewitalizacji, które obok transportu i ochrony zdrowia są preferowanymi kierunkami wsparcia UE. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano europejski rynek funduszy inwestycyjnych w 2003 roku. Przedstawiono również rozwój polskiego rynku funduszy w latach 1992-2004 oraz jego perspektywy w obliczu wejścia na polski rynek europejskich firm zarządzających aktywami.
3
100%
Celem prowadzonych badań jest konstrukcja agregatowych mierników, które umożliwią kompleksową ocenę efektywności funduszy inwestycyjnych działających na paneuropejskim rynku. Do budowy mierników wykorzystano m.in. współczynniki Sharpe'a, Treynora i Jensena. Badania empiryczne dotyczyły 18 funduszy inwestycyjnych, 4 indeksów giełdowych (Euro STOXX 50, DAX, CAC 40 i FTSE 100) oraz 6 przedziałów czasowych zawartych w okresie od 15.09.2006 r. do 20.01.2012 r. Wykazano, że zastosowanie mierników syntetycznych pozwala na jednoznaczną ocenę funduszy inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
Działalność pożyczkowa WE ma korygować niedoskonałości rynku, ponieważ pożyczki i gwarancje bardzo często dotyczą przedsięwzięć, niecieszących się zainteresowaniem prywatnych instytucji finansowych, takich jak np. duże projekty infrastrukturalne. Dzięki doskonałemu ratingowi kredytowemu WE (AAA), instytucje wspólnotowe mają możliwość pozyskiwania środków finansowych na bardzo dogodnych warunkach, co z kolei pozwala na udzielanie pożyczek państwom członkowskim lub prywatnym podmiotom na warunkach lepszych niż rynkowe. (fragment tekstu)
W ciągu ostatnich pięciu lat Europejski Bank Inwestycyjny przyznał na inwestycje, zwłaszcza w biedniejszych regionach Europy i nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej, kredyty w wysokości 203 mld euro. 30 czerwca Polska dostała kolejny miliard. Polska jest jednym z najlepiej dofinansowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny krajów w Europie Środkowej i Wschodniej. Pieniądze EIB przeznaczone są tym razem na finansowanie inwestycji w rozwój nauki, technologii oraz badania nad innowacjami. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Fundusze europejskie jako publiczna forma inwestowania w szkoły wyższe w Polsce
100%
Szkolnictwo wyższe staje się istotnym sektorem polskiej gospodarki oraz kreatorem kapitału ludzkiego, który jest uznanym czynnikiem wzrostu gospodarczego. Inwestycje w szkolnictwo wyższe przyczyniają się do poprawy jakości kapitału ludzkiego oraz zwiększenia jego produktywności, co skutkuje szybszym tempem wzrostu PKB. W ostatnich latach fundusze UE stały się istotnym źródłem publicznego inwestowania w szkolnictwo wyższe, a Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020 utrzymują ten trend. Celem niniejszego opracowania jest ukazanie funduszy UE jako istotnego czynnika wpływającego na inwestycje w sektorze szkolnictwa wyższego w Polsce, poprzez skorelowanie intensywności tychże funduszy z m.in. nakładami inwestycyjnymi szkół wyższych w Polsce. Źródłem danych niezbędnych do przeprowadzenia badań były przede wszystkim raporty GUS (w tym publikacja Szkoły wyższe i ich finanse), jak też studium literatury przedmiotu. Czasokres badań obejmował lata: 2004 - 2013. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie pozycji polskiego rynku funduszy inwestycyjnych na rynku europejskim oraz rozpoznanie tendencji i perspektyw rozwoju tego rynku.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Kredyty globalne jako forma finansowania małych i średnich przedsiębiorstw
84%
Europejski Bank Inwestycyjny wspiera głównie projekty infrastrukturalne z zakresu energetyki i ochrony środowiska, a także małe i średnie przedsiębiorstwa. Jednym z instrumentów finansowych Grupy EBI są kredyty globalne dla sektora MSP. Celem artykułu jest prezentacja zasad wykorzystania kredytów globalnych EBI przeznaczonych dla sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wymagań instrumentów kredytowych EBI. Zakłada się, że finansowanie EBI jest uzupełnieniem istniejących instrumentów o charakterze preferencyjnych na poziomie unijnym i krajowym, które jest dostępne dla akceptowanych przez instytucje finansowe oraz banki partnerskie - promotorów. (fragment tekstu)
Indeksowe fundusze inwestycyjne to fundusze, które pasywnie zarządzają portfelem inwestycyjnym, a ich celem jest replikowanie wyniku określonego indeksu finansowego. W Europie funkcjonuje obecnie ponad 800 funduszy indeksowych, których aktywa wynoszą ponad 370 mld euro. Choć wciąż stanowią one stosunkowo niewielką część europejskiego rynku funduszy inwestycyjnych, ich znaczenie w skali ogólnoeuropejskiej systematycznie rośnie. Głównymi determinantami tego rozwoju są konkurencyjne wyniki inwestycyjne i znacznie niższe wskaźniki kosztów w porównaniu z aktywnie zarządzanymi funduszami inwestycyjnymi.(abstrakt oryginalny)
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) stanowią jedną z liczących się form współpracy między podmiotami współczesnej gospodarki światowej. Unia Europejska tradycyjnie odgrywała dużą rolę zarówno jako eksporter, jak i importer kapitału w formie BIZ i była liczącym się podmiotem w procesie przepływu kapitału w globalnej gospodarce. Jednak od początku XXI wieku można zauważyć spadek znaczenia UE na tle światowych strumieni przepływu kapitału w formie BIZ. Miała na to wpływ zarówno sytuacja wewnątrz UE związana m.in. z kolejnymi poszerzeniami oraz groźbą Brexitu, jak i oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak globalny kryzys ekonomiczny 2007+. Mimo pojawienia się nowych podmiotów aktywnie włączających się w międzynarodowy przepływ BIZ, a także w realizację procesu Brexitu, UE jako całość z pewnością utrzyma pozycję jednego z liderów tych przepływów. Wiele państw członkowskich wciąż będzie atrakcyjnym terenem dla lokowania kapitału przez inwestorów zagranicznych zarówno tych z innych państw UE, jak i spoza niej. Z kolei BIZ pochodzące z państw UE będą oczekiwanym źródłem nowoczesnych technologii i wsparcia kapitałowego w różnych branżach zarówno w innych państwach UE, w tym przede wszystkim tzw. nowych państwach członkowskich, jak i poza nią. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich dwóch latach często pojawiało się w debatach publicznych m.in. w expose urzędującego premiera, a wcześniej także w dokumencie programowym Agenda Warsaw City 2010. Przymiarki do tworzenia funduszy Venture capital (seed i start up) w oparciu o środki publiczne i prywatne, jakie możemy obserwować, natrafiają na dwie podstawowe rafy: problemy z podażą projektów inwestycyjnych oraz płytki rynek fund managemet.
Głównym celem publikacji jest wskazanie w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa korzystają ze środków europejskich w ramach rozpoczętej perspektywy finansowej 2014-2020. Pozyskane dane wskazują, iż głównymi beneficjentami dotychczas wdrażanego wsparcia pozostają podmioty publiczne bądź realizujące zróżnicowane polityki publiczne na poziomie krajowym oraz regionalnym. Niemniej - przedsiębiorcy większość pozyskanych środków przeznaczają na finansowanie procesów innowacyjnych oraz wdrażanie prac B+R. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zostały omówione poszczególne fundusze z punktu widzenia ich wkładu w finansowanie inwestycji gminnych. Ponadto przedstawiono kilka informacji na temat prefinansowania, czyli udzielania wsparcia budżetowego gminom realizującym inwestycje współfinansowane ze środków unijnych.
Na przykładzie Grecji jak na dłoni widać, jak niebagatelne znaczenie ma finansowa stabilność. Pokryzysowa legislacyjna gorączka doprowadziła jednakże do powstania zawiłego patchworku często niespójnych regulacji krępujących rynek. Stąd paląca potrzeba zrównoważenia kroków na rzecz zapewnienia stabilności i konieczności eliminacji barier przepływu inwestycji w granicach UE oraz ich napływ do Unii. Jedną z głównych koncepcji na zaangażowanie inwestorów w dzieło wzrostu jest utworzenie jednolitego rynku kapitałowego UE, jako dopełnienia dla budowanej już unii bankowej. (abstrakt autora)
Pierwsi polscy przedsiębiorcy sięgają po instrumenty zwrotne z programu Horyzont 2020. Jednocześnie do puli instrumentów finansowych UE 2014-2020 dochodzą cztery nowe opcje na finansowanie innowacji. Horyzont 2020 oferuje już pełne spektrum możliwości wspierania innowacji instrumentami zwrotnymi. Warto dodać, iż Horyzont 2020 to największy program UE, uważany i w naszym kraju za cenne źródło finansowania badań naukowych, innowacji i transferu nowych technologii. (abstrakt autora)
Polski Idea Bank jako jeden z pierwszych tego typu instytucji finansowych w Europie podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Jako oficjalny pośrednik finansowy programu Horyzont 2020 uruchomi 100 mln zł preferencyjnego finansowania. Warto dodać, iż ramowy program UE Horyzont 2020 jest największym w historii Wspólnoty programem wspierającym badania naukowe oraz innowacje. EFI jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego z Luksemburga, wyspecjalizowanym w projektowaniu finansowego wsparcia przedsiębiorczości, innowacji i rozwoju. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.