Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 136

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European Social Fund (ESF)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest diagnoza rozwoju pracowników w ramach środków z Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce w okresie programowania 2007-2013 z perspektywy beneficjenta ostatecznego, a także wskazanie obszarów dysfunkcjonalnych i sposobów ich usprawniania. Badania zrealizowano w 2017 r. metodą CATI na grupie 200 pracowników organizacji, zarówno publicznych, jak i prywatnych, które otrzymały wsparcie unijne na realizację działań szkoleniowo-rozwojowych. Wnioski z badań dotyczą oczekiwań pracowników względem rozwoju w miejscu pracy, możliwości oferowanych przez pracodawców, rodzajów i form szkoleń finansowanych z EFS, w których pracownicy brali udział, a także badania efektywności szkoleń według D. Kirkpatricka, korzyści z udziału w projekcie unijnym z perspektywy pracownika oraz sposobów wykorzystania przez pracodawców kwalifikacji pracowników zdobytych w ramach projektu unijnego.(abstrakt oryginalny)
W okresie programowania (2007-2013) Polska otrzymała prawie pięciokrotnie więcej środków finansowych z Unii Europejskiej niż w latach 2004-2006. Całość kwoty, jaką przewidziano na realizację Programu, wynosi prawie 11,5 mld EUR, w tym wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld EUR, a pozostałą część stanowią środki krajowe. Artykuł ukazuje postępy w procesie kontraktacji i wydatkowania w ramach PO KL w latach 2007-2010. Dodatkowo przedstawiono próbę oceny korzyści i barier występujących przy pozyskiwaniu środków w ramach PO KL. Na tej podstawie możliwa będzie zwiększona efektywności kontraktacji i wydatkowania tych środków.(abstrakt oryginalny)
3
100%
W latach 2007-2013 Polska wdraża Program Operacyjny Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jednego z instrumentów finansowych polityki spójności Unii Europejskiej. Program częściowo wdrażany jest na poziomie regionów przez instytucje publiczne wskazane przez samorządy województw, jednak kluczowe zasady wdrażania funduszu określane są na poziomie krajowym przez ministra rozwoju regionalnego. Wskazana sytuacja nasuwa pytanie o jakość systemu zarządzania, w szczególności o sposób realizacji zasady partnerstwa i współpracy, stanowiącej jedną z podstawowych metod wdrażania funduszy strukturalnych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie charakterystyki i zaprezentowanie zakresu przedmiotowego programów rynku pracy realizowanych w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej a finansowanych ze środków EFS. Ponadto przedstawione zostaną wyniki analizy działań nakierowanych na aktywizację regionalnych rynków pracy w wybranych państwach członkowskich UE. Cel badawczy zrealizowano metodą analizy opisowej i porównawczej, na podstawie dostępnych międzynarodowych opracowań naukowych, raportów unijnych i innych dokumentów o charakterze statystycznym. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest próba oceny wybranych kluczowych aspektów wpływu Europejskiego Funduszu Społecznego na rozwój edukacji w województwie lubelskim w latach 2007-2013 w ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ograniczono się do perspektywy finansowej rozpoczynającej w 2007 r., analizą objęto okres do 31 grudnia 2013 r. Jako podstawową metodę badawczą zastosowano analizę treści dokumentów. Najliczniejszą grupę materiałów wykorzystanych w niniejszej pracy stanowią materiały źródłowe, czyli ogólnodostępne, pogrupowane rodzajowo, dokumenty publikowane przez instytucje zajmujące się wdrażaniem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (w tym raporty z badań i sprawozdania). Ponadto, korzystano m.in. z dokumentów programowych, materiałów internetowych oraz opracowań encyklopedycznych. Przedmiot analizy podzielono na krótką charakterystykę obszaru edukacja, typy oraz kluczowe efekty projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie lubelskim. Aspekty wpływu Europejskiego Funduszu Społecznego na obszar edukacji ukazano w obrębie zagadnień: edukacja przedszkolna, kształcenie ogólne oraz kształcenie zawodowe i ustawiczne. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie priorytetów Europejskiej Strategii Zatrudnienia (ESZ) oraz wskazanie możliwości współfinansowania działań związanych z polityką zatrudnienia i programami rozwoju zasobów ludzkich ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Artykuł koncentruje się na działaniach, w których funkcję instytucji wdrażającej pełnią wojewódzkie urzędy pracy. Obszary i formy wykorzystywania środków EFS w 2004 roku przedstawiono na przykładzie województwa wielkopolskiego.
Artykuł przedstawia analizę irlandzkiej strategii zastosowania wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego w kontekście strategii rozwoju kraju. Opierając się na dokumentach oceniających interwencje przeprowadzone w Irlandii w okresie planistycznym 1994-1999, autorka podejmuje próbę zidentyfikowania innowacyjnych elementów irlandzkiego modelu implementacji transferów z EFS, które przyczyniły się do wysokiej skuteczności podejmowanych działań. Pracę wieńczą wnioski dla Polski płynące z analizy przypadku irlandzkiego. (abstrakt oryginalny)
Administracja rządowa, odpowiedzialna za zgodną z politykami unijnymi dystrybucję środków finansowych z budżetu Unii Europejskiej (UE) na poziom krajowy, podjęła w ramach programowania finansowego ustalonego na lata 2014-2020 nową inicjatywę. Jej zadaniem jest odwrócenie tendencji rynkowych na rynku usług szkoleniowych o charakterze rozwojowym (skierowanych do sektora MMŚP), poprzez tworzenie systemów popytowych w procesie dystrybucji pomocy publicznej. Celem przedsięwzięcia jest pobudzenie strony popytowej rynku usług rozwojowych z wykorzystaniem nowych mechanizmów (vouchery i promesy). Pozwoli to w większym stopniu ocenić realny popyt na rynku szkoleniowym oraz "urynkowić" ceny świadczonych usług, premiując jakość produktu. Celem artykułu jest prezentacja nowego, zorientowanego na maksymalizację realnego popytu, podejścia do świadczenia usług publicznych przez administrację, w perspektywie finansowej 2014-2020. Przedstawione zostaną ramy instytucjonalne, w których odbywać się będzie dystrybucja tych środków, oraz znaczenie instytucji dla rozwoju stymulowanych przez pomoc publiczną branż. Ocena nowego mechanizmu dystrybucji środków finansowych z EFS zostanie przeprowadzona z punktu widzenia kosztów transakcyjnych i teorii regulacji. Teoretyczne tło badawcze stanowić będzie Nowa Ekonomia Instytucjonalna, której aparat pojęciowy zostanie wykorzystany do opisania i wyjaśniania zjawisk, a także procesów gospodarczych związanych z wydatkowaniem współfinansowania unijnego ukierunkowanego na rozwój kapitału ludzkiego w MMŚP(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono Europejski Fundusz Społeczny (EFS), który funkcjonuje przede wszystkim jako finansowe wsparcie Europejskiej Strategii Zatrudnienia (ESZ). W ramach wdrażania projektów EFS omówiono program operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich.
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wyników dotyczących wstępnych badań empirycznych w zakresie rozwoju pracowników w jednostkach samorządu terytorialnego na bazie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce w perspektywie 2007-2013 oraz zidentyfikowanie możliwych kierunków usprawnień projektów realizowanych z EFS. Badania zrealizowano w 50 jednostkach samorządu terytorialnego w I kwartale 2016 roku w województwie dolnośląskim i opolskim, wykorzystując metodę CATI. Konkluzje z badań dotyczą motywów wnioskowania o dofinansowanie unijne, rodzajów działań szkoleniowo-rozwojowych, problemów, z jakimi borykali się beneficjenci, a także możliwych kierunków usprawnień projektów realizowanych z EFS(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wyników badań empirycznych dotyczących rozwoju zasobów ludzkich w MŚP w ramach środków z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce w perspektywie 2007-2013. Teorię bazową do rozważań stanowi teoria kapitału ludzkiego. Artykuł dotyczy pytania o wsparcie publiczne na rozwój zasobów ludzkich oraz wsparcie międzynarodowe na cele rozwojowe. Autorzy podkreślają, iż może mieć ono implikacje krajowe i międzynarodowe. Badania przeprowadzono na grupie 44 MŚP, które otrzymały wsparcie na rozwój zasobów ludzkich z EFS. Analizy dokonano z użyciem ankiety z kwestionariuszem jako narzędziem. Ponadto w badaniach wykorzystano opinie ekspertów z zakresu EFS, z którymi przeprowadzono wywiady osobiste, zastosowano też analizę dokumentacji projektowych. Z przeprowadzonych analiz wynika, iż wsparcie z EFS miało pozytywny wpływ na MŚP.(abstrakt oryginalny)
12
75%
Stan wykorzystania środków EFS w Polsce, w tym w województwie pod-laskim, pozwala na podjęcie badań zmierzających do uzyskania odpowiedzi na bardzo istotne pytania, nurtujące niemal wszystkie instytucje i osoby zaangażowane bezpośrednio lub pośrednio w proces dystrybucji i wydatkowania funduszy europejskich. Jaka jest skala interwencji środków Europejskiego Funduszu Społecznego wykorzystywanych przez gminy? Jaki jest wpływ tych środków na rozwój lokalny? Autor opracowania dokonuje próby udzielania odpowiedzi na powyższe pytania. Wydaje się, iż uzyskane odpowiedzi powinny stanowić pod-stawę i punkt wyjścia do szerszej analizy, pozwalającej na przyjęcie odpowiednich rozwiązań regulujących proces wdrażania pomocy wspólnotowej w aktualnym okresie programowania, tj. po 2013 roku.(abstrakt autora)
Artykuł koncentruje się na problematyce finansowania zakupu środków trwałych w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Omówiono w nim zarówno problemy ze zdefiniowaniem samego pojęcia środka trwałego, jak też regulacje dotyczące jego zakupu w ramach projektów europejskich. Przedstawiono i omówiono również wyniki badań decyzji podejmowanych przez organizacje w kwestii zakupu środków trwałych w trakcie realizacji projektów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości pozyskiwania środków z EFS na finansowanie rozwoju kadr w polskich przedsiębiorstwach. Problem pokazano z punktu widzenia zarówno teoretycznych założeń zawartych w dokumentach programowych EFS, jak i praktycznych rozwiązań, tzn. realizowanych projektów oraz korzyści z nich wynikających. W artykule przedstawione zostały rozwiązania wdrożone w Polsce w pierwszym okresie programowania, tj. w latach 2004-2006. Temat zilustrowano praktycznymi spostrzeżeniami z realizacji projektów finansowanych z EFS, których wnioskodawcą jest Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu. (fragment wstępu)
W artykule zaprezentowano postępowanie w przypadku kwalifikacji i dyskwalifikacji wniosku o dofinansowanie szkoleń. W pierwszym przypadku opisano jak wnioskować o zwiększenie lub zmniejszenie kwoty dofinansowania, jakie dokumenty są w tym przypadku niezbędne oraz jak realizować projekt. W przypadku niezakwalifikowania wniosku - zaprezentowano środki odwoławcze oraz zwrócono uwagę na to, jak dopracować szczegóły.
Fundusze unijne są instrumentami finansowymi, za pomocą których następuje wsparcie w celu zrównoważonego i trwałego rozwoju Wspólnoty. Zasadniczo fundusze unijne dzieli się na Fundusz Spójności oraz fundusze strukturalne, do których należą: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Europejski Fundusz Społeczny. W artykule zaprezentowano podział, zasady zarządzania i kontroli funduszy Unii Europejskiej oraz zrealizowane na terenie miasta Bydgoszcz, inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej(abstrakt oryginalny)
Wiedza staje się głównym zasobem rozwojowym przedsiębiorstw. Jej szybka dezaktualizacja i przyrost wymaga ciągłego uzupełniania poprzez szkolenie pracowników. Aktywność szkoleniowa i nakłady na ten cel w polskich przedsiębiorstwach są bardzo niskie na tle przedsiębiorstw europejskich. Bez zwiększenia nakładów na ten cel i bez zmiany świadomości menedżerów możliwości rozwojowe polskich przedsiębiorstw będą niewielkie. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The last EU Financial Perspective for 2014-2020 as well as the approaching 20th anniversary of Poland's accession to the European Union create an opportunity for recapitulation of Poland's use of structural funds in both of these periods. Design/methodology/approach: The objective of the paper involves a preliminary analysis and assessment of the areas of assistance as well as the instruments supporting the improvement of personnel qualifications in a regional economy on the example of the West Pomeranian Province. The assessment concerns the implementation of the Regional Operational Programme for the West Pomeranian Province in the period of 2014-2020 (ROP WP). The paper is one of a series of papers, constituting a recapitulation of the experience that Poland and its regions have had so far in benefiting from the EU structural funds. Findings: The article presents an analysis of the contents of strategic and programme documents of national and regional scope, and in particular of the Partnership Agreement and the ROP WP for 2014-2020. The evaluation of the aid granted for the improvement of qualifications of the West Pomeranian Province personnel was based on an analysis of competition documentation as well as the results of project evaluations conducted by the Managing Authority of the ROP WP 2014-2020. Originality/value: The article contains a preliminary analysis and assessment of the main areas of support and instruments supporting the development of human resources in the regional economy on the example of the West Pomeranian Voivodeship in 2014-2020. It is addressed to entities and scientists dealing with programming and management, supporting the improvement of the quality of human resources in the economy.(original abstract)
19
Content available remote Podkarpackie Obserwatorium Rynku Pracy - studium przypadku
75%
Europejski Fundusz Społeczny (EFS) jest najstarszym funduszem strukturalnym Unii Europejskiej. Powstał na bazie traktatów rzymskich w 1957 r., kiedy to powołano do życia Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) [Grewióski 2002: 9]. Pierwsze faktyczne działania funduszu zainicjowano już w 1960 roku i od tej pory jest to najważniejsze źródło finansowania interwencji krajów członkowskich UE (Wspólnot) w obszarze polityki społecznej. Rola EFS ewoluuje wraz z całokształtem działań związanych z rozwojem ponadnarodowej polityki społecznej oraz polityki regionalnej we Wspólnotach Europejskich. Zmiany te związane są ze zwiększeniem roli funduszu w polityce spójności społeczno-gospodarczej, a także pogłębieniem współpracy na płaszczyźnie działań "wielofunduszowych", komplementarności z innymi, w szczególności inwestycyjnymi aspektami implementacji polityk [Grewióski 2002: 9], w tym polityki regionalnej. Ponadto EFS utożsamiany jest ze źródłem finansowania europejskiej strategii zatrudnienia. W okresie programowania 2007-2013 EFS wdrażany jest w Polsce poprzez realizację programu operacyjnego Kapitał Ludzki. (fragment tekstu)
20
75%
Celem artykułu jest próba oceny efektywności programów rynku pracy na kształtujący się kapitał ludzki zgodnie z założeniami Komisji Strategii Lizbońskiej. Skupienie się na problemach zarządzania kapitałem ludzkim na regionalnych rynkach pracy jest tym bardziej uzasadnione, iż wsparcie ze środków EFS w ramach realizacji priorytetów programu operacyjnego Kapitał Ludzki na obszarach relatywnie słabo rozwiniętych gospodarczo i legitymujących się wysoką stopą bezrobocia stanowi jeden z kluczowych czynników polityki UE zmierzającej do wyrównywania szans rozwoju i podnoszenia konkurencyjności regionów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.