Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  European education
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Projekt, (...) podejmuje kwestię modernizacji UE traktowanej jako przedsięwzięcie zmierzające do takich zmian normatywnych, instytucjonalnych i proceduralnych, które umożliwiły jej funkcjonowanie zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. (fragment tekstu)
Powojenne doświadczenie wykazuje, że zaszczepienie świadomości europejskiej (poczucia europejskości) - to proces wymagający skoordynowanych działań systemu instytucji europejskich, państw narodowych i NGOs. A jest ona niezbędna dla sprawnego funkcjonowania UE i skutecznego motywowania obywateli państw członkowskich i zarazem UE. Stanowi kluczowy element poparcia integracji europejskiej. Tymczasem zainteresowanie instytucji unijnych i państw UE działaniami na rzecz tożsamości europejskiej jest nikłe, proeuropejskie ruchy społeczne słabną, a antyeuropejskie umacniają. Désintéressement państw UE w tej kwestii wynika z błędnego przekonania, że cel został już osiągnięty i nie ma potrzeby szerokiej proeuropejskiej edukacji ich społeczeństw. Wskazuje na to analiza problemu, w tym interakcji między tożsamością europejską a narodową. Obawiamy się, że brak proaktywnych przedsięwzięć, mobilizujących obywateli UE do walki o wspólną Europę, doprowadzi do erozji integracji w ramach Unii i zatracenia europejskich wartości i zagrozi przyszłości Unii, która nie jest zwyczajnym ugrupowaniem integracyjnym, lecz wielkim pokojowym, cywilizacyjnym i społeczno-gospodarczym projektem. Stąd nasza hipoteza, poddana weryfikacji w artykule, o pilnej potrzebie energicznego krzewienia poczucia europejskości w społeczeństwach UE, aby utrzymać jedność (a nawet członkostwo) Unii i odwrócić niekorzystne - dla całej Europy i Zachodu - tendencje. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia działania mające na celu przygotowanie kadry administracji państwowej do procesu integracji Polski z Unią Europejską.
Artykuł omawia współpracę państw członkowskich i stowarzyszonych w dziedzinie edukacji, studia europejskie w Polsce, programy pomocowe, kształcenie pracowników administracji państwowej.
5
Content available remote Polska w Europie - perspektywa historyczna
100%
W swoim eseju, na szeroko zarysowanym tle historycznym, autor przedstawia różne zawirowania związane z tożsamością Europy. Zwraca uwagę na szanse odzyskania przez Europę jej historycznego miejsca w świecie u progu trzeciego tysiąclecia i na tym tle miejsce i obawy Polski w obliczu integracji politycznej i gospodarczej.
Przeciętny polski obywatel, uwikłany w swoje socjalne problemy, nie ma świadomości tego, co wynika dla kraju z integracji ze strukturami europejskimi. Artykuł omawia podstawowe problemy gospodarcze i socjalne w Unii Europejskiej oraz wskazuje na możliwość ich wystąpienia w Polsce.
7
Content available remote Internet w edukacji europejskiej
100%
The article presents basic network resources covering: European issues, existing educational programmes, and selected applications relating to the European education. Some applications at the secondary-school-education level have been highlighted and the processes of teachers' training and upgrading of qualifications discussed. The article lists the internet addresses of: the Council of Europe, European Union, NATO, Western Europe Union, UNICEF, UNESCO, selected educational projects such as "European Studies", European Schools Project", Science Across Europe", "WEB for Schools", "Internet dla Szkó" [Internet for Schools], and some educational and non-governmental organizations such as Polska Fundacja im. Roberta Schumana [Robert Schuman's Polish Foundation], Fundacja im. Stefana Batorego [Stefan Batory's Foundation], Europejskie Centrum Wspópracy Modziežy [European Center for Youth's Co-operation], AISEC, Amnesty international, British Council, ETF, CEDEFOP.(JW)
W dobie globalnej gospodarki informacyjnej kształcenie jest postrzegane jako podstawowy klucz do tworzenia bogactwa oraz konkurencyjności krajów i gospodarek. Globalizacja gospodarki światowej wymusza wzrost intensywności powiązań pomiędzy krajami świata, regionami, przedsiębiorstwami. Podstawą tych działań jest przepływ kapitału, technologii, usług, a przede wszystkim - ludzi. Większość europejskich szkół wyższych o profilu ekonomicznym, deklaruje międzynarodowy wymiar swojej oferty kształcenia. Umiędzynarodowienie procesu kształcenia przybiera różne formy i przebiega z różną intensywnością. Przejawia się nie tylko w mobilności studentów i kadry naukowo-dydaktycznej, studiowaniu i odbywaniu praktyk zawodowych poza krajem swojego pochodzenia, ale przede wszystkim w karierach międzynarodowych absolwentów. Niniejsze opracowanie oparto zatem na założeniu, że najważniejszym weryfikatorem międzynarodowego wymiaru procesu kształcenia jest zatrudnialność absolwentów w międzynarodowym środowisku biznesowym. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na zmiany w sytuacji polskiej edukacji w kontekście wejścia do Unii Europejskiej. Przedsatwiono najważniejsze wyzwania stojące przed polskim szkolnictwem wyższym w warunkach globalizacji.
Celem artykułu jest zaprezentowanie społecznego wymiaru edukacji europejskiej. Omówione zostały takie kwestie jak narastanie zainteresowania problemem edukacji europejskiej we Wspólnocie Europejskiej oraz później w Unii Europejskiej. Szczegółowej analizie poddano definicje edukacji europejskiej oraz "europejskiego wymiaru edukacji". Z definicją edukacji europejskiej w szerokim kontekście powiązano priorytety tej edukacji. W ostatniej części artykułu przedstawiono problematykę wprowadzenia "europejskiego wymiaru edukacji" w polskim systemie oświaty oraz omówiono główne założenia edukacji europejskiej i sposoby ich realizacji w Polsce. Podstawową metodą badawczą, którą zastosowano w niniejszym opracowaniu, jest analiza dokumentów. Poruszone zagadnienia wskazują na szeroki kontekst, w jakim należy rozpatrywać edukację europejską. Zaprezentowano pozytywne rezultaty edukacji europejskiej o społecznym wymiarze, jak również zwrócono uwagę na różne problemy, z którymi musi się zmierzyć edukacja europejska.(abstrakt oryginalny)
The study aims to update the well-settled issue in literature of rate of return on investment in higher education in Europe. The proposed approach slightly modifies the existing methodology based on the Mincer equation, using an updated set of data for the period 2014-2016 from the European Central Bank's 'Household Finance and Consumption Survey'. The results obtained, ranging between 13% and 21%, are higher compared to historical records for the years 1996-2013. As for the microeconometric estimates of the Mincer-type equation, they are sound and comparable, although showing higher margins in relation to the recent figures. Thus, they may suggest an increasing trend in valuation and importance of human capital based on high school degree, especially for the Central-Eastern European Union countries, resulting probably from rapid economic and cultural convergence.(original abstract)
W artykule przedstawiono analizę zagadnień związanych z systemem edukacji w Polsce. Obejmuje ona istniejące struktury organizacyjne, system szkolnictwa, szkolenie nauczycieli oraz metody zarządzania w szkolnictwie. W pracy uwagę skupiono na systemie oświaty na poziomie podstawowym i średnim za względu na złożoność zmian zachodzących na tych szczeblach organizacji. Omówiono również systemy edukacyjne w Unii Europejskiej.
Przedmiotem opracowania jest uświadomienie konieczności wprowadzenia programowej edukacji politycznej w zakresie integracji europejskiej społeczeństwa polskiego. Autor prezentuje także własny, autorski program pt. "Edukacja europejska" przeznaczony dla polskich szkół.
15
Content available remote Paradoksy polskiej obecności w Europie
75%
Jest to tekst wykładu inaugurującego rok akademicki Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Całość została podzielona na trzy części. Pierwsza dotyczy dalekiej przeszłości, druga współczesności, trzecia jest pytaniem o przyszłość. W każdej z nich zwrócono uwagę na paradoks relacji między polską tożsamością a tożsamością europejską.
Autor postuluje wprowadzenie nowych programów edukacji obywatelskiej do polskich szkół. Zwraca uwagę na dorobek i doświadczenie w dziedzinie edukacji politycznej Republiki Federalnej Niemiec. Przedstawia jeden z programów przydatnych do kształcenia młodego pokolenia, zaprezentowany na konferencji międzynarodowej specjalistów kształcenia politycznego w Europie.
W Katedrze Psychologii i Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie w 2009 i 2010 roku autorka prowadziła badania ankietowe dotyczące stosunku studentów WSM do społecznie przyjętych norm moralnych. Badania przebiegały w dwóch odrębnych etapach: - etap pilotażowy miał na celu zbadanie stopnia akceptacji bądź odrzucenia zachowań naruszających normy moralne będące często społecznymi "ideałami". Odnosiły się one do różnych ról społecznych odgrywanych przez respondentów, wśród których występowała między innymi rola obywatela i pracownika; - etap drugi - pogłębiony, wykorzystujący wyniki badania pilotażowego, miał na celu poznanie opinii studentów WSM o stosowaniu bądź odstępowaniu od norm odnoszących się do ich roli obywatela i pracownika, zwłaszcza norm, które w większości mają swoje odpowiedniki w systemie prawnym. (fragment tekstu)
W kontekście procesu bolońskiego studia doktoranckie jako trzeci stopień kształcenia wyższego i jednocześnie pierwszy stopień kariery młodych badaczy/naukowców stają się niezwykle ważnym elementem wspólnego Europejskiego Obszaru Edukacyjnego i Badawczego. Odczuwając potrzebę włączenia polskiego systemu kształcenia na trzecim stopniu w ten wspólny obszar edukacyjny należy przede wszystkim poznać, jakie systemy studiów doktoranckich obowiązują w krajach europejskich. W artykule skoncentrowano się na rekomendowanym przez instytucje europejskie modelu szkół doktoranckich/badawczych, będących niezależnymi jednostkami organizacyjnymi z wyodrębnionym zespołem naukowców, własną administracją i odrębnym systemem finansowania. Zaprezentowano także docelowy model kontraktowej opieki promotorskiej, bazujący na umowie zawieranej między doktorantem, uczelnią i promotorem, określającej szczegółowo obowiązki i odpowiedzialność każdej ze stron. (abstrakt oryginalny)
Być współczesnym, światłym Europejczykiem może być ten, kto funkcjonuje w roli Europejczyka wykształconego i uprawiającego autokreację wielokulturową. Jest Europejczykiem ten, kto dzięki autokreacji lepiej rozumie, przeżywa i realizuje wartości kultury europejskiej, a przede wszystkim ma szacunek dla szeroko rozumianej tradycji kulturowej i społecznej.(fragment tekstu)
W dzisiejszych czasach, w erze globalizacji, nie jest niczym niezwykłym, że ktoś wyjeżdża w celu uzupełnienia swej edukacji za granicę lub też jedzie za granicę, aby nauczać obcokrajowców. Od kilkunastu lat bardzo dużą popularnością cieszą się takie programy międzynarodowe finansowane ze źródeł wspólnotowych UE, jak np. Erasmus. Wielu badaczy specjalizujących się w zagadnieniach dydaktycznych skupia się na pozytywnym aspekcie międzynarodowej mobilności studentów i uczniów szkól średnich, na korzyściach wynikających z uczenia się/nauczania w wielokulturowym środowisku, w tym m.in. szansie na przyszłe, lepsze życie, jakie udział w takich programach zdaje się gwarantować. Nie należy jednak zapominać, że pomimo wielu korzyści uczenie się/nauczanie w grupach wielokulturowych ma też swoje niekorzystne strony, które mogą prowadzić do pewnych dysfunkcji na polu dydaktycznym. Celem niniejszego artykułu jest próba identyfikacji kluczowych barier metodycznych związanych z nauczaniem grup wielokulturowych. Materiał empiryczny zgromadzony dla celu niniejszej publikacji stanowi studium przypadku zajęć dydaktycznych prowadzonych w grupach wielokulturowych w ramach specjalności International Business (Biznes Międzynarodowy) na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach. Prezentacja studium przypadku jest poprzedzona analizą literatury specjalistycznej poświęconej dydaktyce w otoczeniu wielokulturowym. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.