Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Europejska Karta Małych Przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Scharakteryzowano analizę kierunków rozwoju sfery regulacji rynku wewnętrznego Unii Europejskiej w aspekcie celów, struktury i założeń Strategii Lizbońskiej. Przedstawił refleksję nad programem reform społeczno-ekonomicznych Unii Europejskiej, podjętą przez pryzmat identyfikacji strategii rozwoju jednolitego rynku europejskiego, koncentrując się na zmianach sfery regulacji wspólnego rynku, które wynikają z ustaleń "Strategii Lizbońskiej".
Głównym celem opracowania jest próba określenia znaczenia sektora małych i średnich przedsiębiorstw w tworzeniu zatrudnienia oraz przedstawienie niezbędnych warunków jego rozwoju w polskiej gospodarce. Zaprezentowane są główne cele Strategii Lizbońskiej dotyczące rozwoju przedsiębiorczości i postanowienia Europejskiej Karty Małych Przedsiębiorstw. W punkcie 3 przedstawione są dane dotyczące podmiotów i pracujących w sektorze MSP w Polsce i UE-15. W punkcie 4 zawarte są kierunki działań państwa wobec sektora MSP w Polsce, warunkujące wykorzystanie jego potencjału rozwojowego. Punkt 5 zawiera główne wnioski wynikające z rozważań.
Przedmiotem rozważań zawartych w tekście są dominujące orientacje społeczno-kulturowe i rynkowe drobnych przedsiębiorców w Polsce. Orientacje te odnoszone są do czterech dominujących w Polsce wzorów przedsiębiorczości: żywiołowej, ewolucyjnej, systemowej i etycznej, zaś ich analiza przeprowadzana jest z trzech zasadniczych perspektyw. Po pierwsze, z perspektywy podstawowych funkcji, jakie mogą pełnić te orientacje w procesie rozwoju lub spowalniania przedsiębiorczości rynkowej. Po drugie, z perspektywy dynamiki zmian technologicznych i towarzyszącej im niepewności w sferze działań biznesowych. Po trzecie, z perspektywy przestrzennej: lokalnej, regionalnej i globalnej. W rozwoju MŚP w Polsce podstawowe znaczenie mają również uregulowania prawne, systematycznie dostosowywane do regulacji unijnych, zwłaszcza zaś do Europejskiej Karty Małych Przedsiębiorstw. Badania prowadzone w Polsce przez wielu autorów dostarczają danych ku temu, by potwierdzić tezę, że wśród drobnych przedsiębiorców decydującą rolę w kształtowaniu ich sytuacji pracy odgrywają nadal nie mechanizmy i orientacje rynkowe, ale przede wszystkim czynniki społeczno-kulturowe. (abstrakt oryginalny)
Znaczenie sektora MŚP dla lokalnych, narodowych i międzynarodowych gospodarek jest szeroko uznawane jako istotne dla przedsiębiorczej aktywności, innowacji, kreowania nowych miejsc pracy i dynamiki przemysłu. W maju 2003 r. Komisja Europejska przyjęła nową rekomendację dotyczącą nowych definicji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Europejska Karta Małych Przedsiębiorstw jest strategicznym dokumentem UE w zakresie rozwoju MŚP. Artykuł przedstawia: nowe definicje MŚP w UE, Europejską Kartę Małych Przedsiębiorstw oraz wybrane formy wsparcia UE dla MŚP. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie przedstawia zarys unijnej polityki na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) wraz z analizą wybranych jej zakresów. Po zilustrowaniu danymi znaczenia MSP dla gospodarki na obszarze UE, omówiona jest nowa definicja MSP z Zalecenia Komisji Europejskiej z 2003 r. Następnie prezentowane są założenia polityki UE w stosunku do MSP oraz najważniejsze dokumenty programowe. Na przykładzie unijnych polityk: badań naukowych i rozwoju technologicznego, regionalnej oraz ochrony konkurencji analizuje się konkretne dziedziny wspierania MSP. W zakończeniu dokonuje się oceny polityki UE na rzecz MSP. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.