Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Europejska Karta Samorządu Regionalnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka opisuje politykę regionalną Unii Europejskiej ze szczególnym naciskiem na kwestię polityki wschodniej po rozszerzeniu w 2004 roku. Autorka analizuje koncepcję polityki regionalnej oraz rolę Unii w kształtowaniu się polityki światowej.
Obowiązujące w Polsce prawo oparte jest m.in. na ratyfikowanych umowach międzynarodowych. Europejska Karta Samorządu Terytorialnego (EKST)1 jest właśnie takim źródłem prawa samorządowego. Została ona przyjęta 15 października 1985 roku w Strasburgu podczas posiedzenia plenarnego Stałej Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Europy, działającej w ramach Rady Europy, przez 13 państw członkowskich a 1 września 1988 roku, po przyjęciu dokumentów ratyfikujących, nabrała mocy prawnej i weszła w życie. Karta, którą ratyfikowały 34 państwa, jest konwencją Rady Europy. Nie wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej jednak ją zaakceptowały (nie podpisały i nie ratyfikowały Karty: Czechy, Francja, Belgia, Wlk. Brytania, zaŚ spoza UE - Szwajcaria).(fragment tekstu)
Zagadnienie, czy regiony mają służyć administracyjnej obsłudze podmiotów fizycznych, czy też jest to raczej kategoria organizacyjna przydatna rozwojowi gospodarczemu i społecznemu, oraz sprawa wyboru jednego z dwóch modeli regionalizmu, służącego kooperacji lub współzawodnictwu jest przedmiotem rozważań w w/w artykule. Autor dał wykładnię tej problematyki w aspekcie prawa europejskiego odnoszącego się do kwestii regionalizmów społeczno-gospodarczych.
Znaczenie władz regionalnych i lokalnych w Unii Europejskiej stopniowo wzrasta. Rośnie też świadomość regionalna, która wyzwala aktywność wspólnot lokalnych. Autor jest zdania, że chociaż należy stymulować tego rodzaju projekty i inicjatywy, to nie należy zapominać o ich ścisłym kontrolowaniu. Należy również pogłębiać współpracę pomiędzy władzami unijnymi w Brukseli, a lokalnymi ośrodkami inicjatyw.
Dotacje są ważnym instrumentem polityki ekonomicznej państwa. Jednakże różnią się one wysokością, konstrukcją oraz funkcjami. Celem artykułu jest przedstawienie dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego w świetle teorii federalizmu fiskalnego oraz doświadczeń państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W artykule przeprowadzono klasyfikację tych dotacji oraz przedstawiono ich rodzaje, funkcje i znaczenie w państwach członkowskich OECD. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.