Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Europejski Model Społeczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Zagajenie dyskusji
100%
Pojęcie "europejskiego modelu społecznego" (EMS) należy w ostatnim okresie do częściej używanych w międzynarodowych debatach nad aktualnym stanem i perspektywami rozwojowymi polityki społecznej. Posługują się nim badacze prowadzący studia porównawcze nad krajowymi systemami (strategiami, reżimami) polityki społecznej nie tylko w Europie, ale i w bardziej rozległej, międzykontynentalnej skali. Kategoria ta pojawia się szczególnie często przy okazji definiowania założeń działalności Unii Europejskiej w sferze socjalnej, ale staje się też punktem odniesienia w szerszych rozważaniach wokół zasadniczych elementów europejskiej tożsamości, której ochrona ma być notabene - jak się dość powszechnie zakłada - jednym z wiodących celów UE. (...) Dodajmy, iż polska polityka społeczna - wystawiona na wzmożone oddziaływanie otoczenia międzynarodowego, zwłaszcza po naszym przystąpieniu do Unii w 2004 r. - jest coraz częściej konfrontowana z problematyką EMS. Wszystko to uzasadnia, dlaczego redakcja "Problemów" postanowiła w ramach kolejnego Forum dyskusyjnego poddać bliższemu oglądowi właśnie ten temat. (fragment tekstu)
2
Content available remote Europejski model społeczny - czy istnieje? czy warto go chronić?
100%
Pojęcie europejskiego modelu społecznego (socjalnego) występuje w co najmniej dwóch podstawowych znaczeniach. Pierwsze, najbardziej rozpowszechnione, odnosi się do charakterystycznych, wspólnych wszystkim krajom Unii Europejskiej (chodzi o skład Unii Europejskiej sprzed ostatniego rozszerzenia w 2004 r., czyli o 15 krajów) wartości i cech strategii polityki społecznej realizowanych w tych krajach w okresie po II wojnie światowej. (...) Drugie znaczenie pojęcia europejskiego modelu socjalnego odnosi się do różnych modeli socjalnych funkcjonujących w krajach europejskich. W tym kontekście wymienia się model brytyjski, skandynawski, niemiecki (kontynentalny) i śródziemnomorski. (fragment tekstu)
3
Content available remote Nowy wymiar społeczny Europy
100%
Debata na temat tzw. europejskiego modelu społecznego w Unii Europejskiej nie budzi obecnie tak wiele kontrowersji jak jeszcze przed dwoma laty, kiedy to ważyły się losy projektu dyrektywy o usługach na rynku wewnętrznym. W wyniku ówczesnej debaty zgodzono się powszechnie, iż w ramach UE możemy mówić jedynie o pewnych wspólnych wartościach społecznych, na które wskazuje również w swoim zagajeniu do dyskusji prof. Wł. Anioł, ale z całą pewnością nie o jednym, powszechnie obowiązującym modelu społecznym. Czy oznacza to, iż w najbliższym czasie temat ten nie powróci? W mojej opinii wręcz odwrotnie. Jednakże dyskusja ta nie będzie toczyć się wokół poszukiwania definicji "europejskiego modelu społecznego", ale raczej nad wizją rozwoju Wspólnoty i wykorzystania dotychczasowego dorobku UE w zakresie standardów socjalnych i społecznych. (fragment tekstu)
Nowa, tym razem pragmatyczna strategia rozwojowa Unii Europejskiej na nadchodzące lata może stanowić ekonomiczne "być albo nie być" dla naszego kontynentu. Tzw. strategia lizbońska zakładała, że w okresie do 2010 roku Unia stanie się najbardziej dynamicznym i konkurencyjnym obszarem świata, wyprzedzając pod względem możliwości rozwojowych USA. Stawiając na szybki rozwój gospodarczy i pełne zatrudnienie, ówczesna "piątka" postanowiła zarazem utrzymać europejski model społeczny i wykazać maksymalną dbałość o środowisko naturalne.
Realizacja modelu społecznego w praktyce jest w dużej mierze zależna od stanu gospodarki, jednocześnie może na ten stan gospodarki wpływać pozytywnie lub negatywnie. Dlatego nieprzypadkowo we Wprowadzeniu Józef Zarzeczny słusznie pisze: "Jak się wydaje, kierunek zmian i modyfikacji sfery socjalnej i społecznej wymaga stałego monitorowania, aby nie przekroczyć subtelnej granicy między wielkością transferów finansowych na zabezpieczenie społeczne i osłony socjalnej a wielkością środków koniecznych na podtrzymanie stałego wzrostu gospodarczego, w tym wymogów wynikających z konkurencyjności globalnej, regionalnej i lokalnej, co może mieć poważne konsekwencje" (s. 7). Stąd też, jego zdaniem, "Celem tej publikacji jest próba odpowiedzi na nowe wyzwania odnoszące się do kwestii zakresu i stopnia realizacji funkcji społecznych oraz socjalnych współczesnego państwa i innych podmiotów".(fragment tekstu)
Zamieszczono rys historyczny europejskiej polityki społecznej. Omówiono modele europejskiej polityki społecznej. Przedstawiono wyzwania współczesności dla modelu europejskiego.
7
Content available remote Europejski model socjalny
75%
Na początku warto podkreślić, że termin europejski model społeczny (EMS) jest często nadużywany w dyskursie dotyczącym polityki społecznej na poziomie krajowym i europejskim. Należy przypomnieć, że jedna z pierwszych definicji tego pojęcia została zawarta w Białej Księdze Polityki Społecznej w 1994 r. Została oparta na wartościach i zasadach, które uważa się za podstawowe dla europejskiego sposobu ujmowania tej polityki, tj. demokratyzacja, równość, wartość osobista, dialog społeczny, solidarność społeczna czy także adekwatny system zabezpieczenia społecznego. Należy także dodać, że nie jest to termin normatywy, tzn. w prawie zdefiniowany, czy którego zakres ustaliło prawo wspólnotowe. (fragment tekstu)
8
Content available remote Europejski model społeczny w świetle założeń Strategii Lizbońskiej
75%
W tekście zawarto skrótową analizę pojęcia europejskiego modelu społecznego. W dalszej części artykułu skoncentrowano się na analizie działań wspólnotowych, szukając odpowiedzi na pytanie: na ile unijna koncepcja EMS pokrywa się z powszechnie przyjętym w literaturze przedmiotu rozumieniem tego terminu? Wątek ten koresponduje z pytaniem sformułowanym przez prof. Włodzimierza Anioła o rolę Unii Europejskiej względem EMS. (fragment tekstu)
9
Content available remote Zamieszanie wokół EMS
75%
Polityka społeczna w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) jest na tyle zróżnicowana, że mówi się o jej kilku modelach, z charakterystycznymi dla nich krajami - Szwecją, Niemcami i Wielką Brytanią. Do tego można dodać odrębności charakterystyczne dla Europy Południowej oraz kolejne, dotyczące krajów postkomunistycznych. Z kolei, przy porównaniach modelowych Europy Zachodniej z USA różnice wewnątrzeuropejskie są pomijane i traktuje się politykę społeczną w krajach tego pierwszego obszaru jako niezróżnicowaną jedność (np. Alesina, Glaeser 2004). W obu przypadkach (różne modele w Europie, model Europy a inne modele) mamy do czynienia z badaniami porównawczymi, w których pojęcie modelu nie ma charakteru normatywnego, tzn. nie jest istotne, który model powinien być naśladowany, a którego należy unikać. Określenia typu "model skandynawski" lub "model europejski" są w tym kontekście użytecznymi naukowo abstrakcjami, skrótowymi nazwami dla wzorów stwierdzonych w wyniku analizy danych z jednostek, takich jak państwa lub większe ich zbiory. (fragment tekstu)
10
Content available remote Niedostatki koncepcji zwanej "Europejskim Modelem Społecznym"
75%
Relacje między celami gospodarczymi i społecznymi były i są przedmiotem dyskusji i sporów w naukach społecznych. Przenosi się to na dyskusję publiczną prowadzącą do formułowania i realizacji programów politycznych. Jest dość oczywiste, że cele gospodarcze są celami społecznymi, jak również, że cele społeczne są celami gospodarczymi. Jednakże deklaracje dotyczące niesprzeczności czy wręcz zgodności tych celów rzadko przenoszą się ́na faktyczne współdziałanie ekonomistów i polityków społecznych mogące przybliżyć nas do zintegrowanego rozumienia obu typów celów. Zamiast deklarowania po raz kolejny potrzeby współdziałania, warto więc zastanowić się, jakie są źródła tej głęboko zakorzenionej rozbieżności myślenia ekonomii i polityki społecznej. W prezentowanym głosie w dyskusji na ten temat skupię się na kilku wybranych aspektach problemu. (fragment tekstu)
Anthony Giddens w swoich rozważaniach zawartych w pracy Europe in the Global Age dostrzega kryzys tożsamości jednostkowej oraz kolektywnej we współczesnych społeczeństwach europejskich w epoce globalizacji. Zauważa erozję instytucji i struktur, które nie potrafią efektywnie odpowiadać na wyzwania nowej rzeczywistości. Proces ten, stanowiący centralny punkt refleksji nad stanem społeczeństw w Europie okresu globalnych przemian, określa jako kryzys tożsamości w społeczeństwach ponowoczesnych. (fragment tekstu)
The idea of social justice is controversial for many people. It would seem that its spirit stands in contrast with a market economy. However, the social justice is and may be one of the main pillars of the market economy and its inclusion in the social life of the excluded would become an economic asset. Therefore the goal of this paper is to outline the proposal of discourse about social justice in contemporary social policy and social economy. (original abstract)
13
Content available remote Nierówności dochodowe i ubóstwo w Polsce na tle zmian systemowych
63%
Celem artykułu jest przedstawienie tendencji zmian poziomu nierówności dochodowych i ubóstwa w Polsce w kontekście zmian systemowych, zachodzących w kraju po drugiej wojnie światowej do czasów obecnych. Postawiono hipotezę, że sam poziom nierówności nie jest wystarczający do oceny tego zjawiska, gdyż istotną rolę odgrywa jego percepcja przez społeczeństwo determinowana czynnikami specyficznymi dla danego kraju. W treści artykułu omówiono kontrowersje związane z kryterium "sprawiedliwego podziału dochodu" oraz zaprezentowano dane statystyczne dotyczące nierówności i ubóstwa, a następnie zestawiono je z opinią społeczeństwa na temat tych zjawisk. Pozwoliło to na wyciągnięcie wniosków, że Polska jest krajem o przeciętnych nierównościach, a na ich ocenę nie bez wpływu pozostaje ciągłość instytucji nieformalnych. (abstrakt oryginalny)
Europejski model społeczny nie ma jednorodnego charakteru, jednak daje się w sposób generalny scharakteryzować jako system różnorodnych działań państwa i społeczeństwa obywatelskiego, mający na celu zaspokajanie potrzeb materialnych obywateli, zapewnienie ich udziału w życiu społecznym oraz wzmocnienie spójności społecznej. Nikt w Europie nie myśli poważnie o gruntownej przebudowie europejskiego modeli społecznego, na wzór amerykański, chociaż ten ostatni bardziej dynamizuje społeczeństwo.
Autorzy, analizując oddziaływanie europejskiego modelu społecznego na nowe państwa członkowskie Unii Europejskiej, stwierdzają, że jest ono niewielkie. Rozszerzenie 2004-2007 ujawniło asymetrię między ekonomicznym i społecznym wymiarem integracji europejskiej, co uniemożliwia skuteczne przenoszenie unijnych standardów socjalnych do Europy Środkowo-Wschodniej. Rozszerzenie UE stało się natomiast sposobnością do prób podważenia instytucji zorganizowanego kapitalizmu w Europie Zachodniej i naruszenia podstaw historycznej równowagi między pracą i kapitałem (orzeczenia w sprawie kwartetu Laval). Zdaniem autorów przyszłość europejskiego modelu społecznego zależy w dużej mierze od zdolności związków zawodowych do europeizacji własnych działań. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja Europejskiego Modelu Społecznego, jego historii oraz próba zdefiniowania jego istoty oraz wykazanie, że uosabiając europejską polityką społeczną, model ten, pomimo wysokich kosztów istnienia, przyczynia się do wyrównywania nierówności społecznych w Europie, jak i wiąże europejskie społeczeństwa wytwarzając ponadnarodową tożsamość. Europejski Model Społeczny oparty jest na paradoksie, będącym próbą pogodzenia konkurencyjności gospodarczej ze spójnością społeczną, co w obliczu globalizującego się świata, znaczy jednoczesne wspieranie sektora nastawionego na rozwój nowych technologii i badań oraz pomocy najbardziej potrzebującym w imię szeroko pojętej sprawiedliwości społecznej. Taki dualizm rodzi pytanie o możliwość utrzymania modelu w realiach globalizującego się świata. (abstrakt oryginalny)
Objective: The objective of this paper is to evaluate the welfare state models in the EU countries and to start the discussion if the new member states (NMS), i.e. those EU member states that joined the EU in 2004/2007, fit the Sapir typology (Nordic model, Continental model, Anglo-Saxon model, Mediterranean model). The second objective is to examine the labour market situation, reduction of poverty and social inequalities in the EU countries. The third one is to open the issue if the public spending can be managed both justly and effectively. Research Design & Methods: The linear regression function and correlation has been used to present effectiveness of social expenditures to reduce poverty, as well as evidence that public spending can be managed both justly and effectively. Findings: This paper demonstrates more similarities can be drawn across the NMS and the EU-15 than within the NMS and EU-15, respectively. The typology of welfare state models is applied to the NMS and their effectiveness is tested. Accordingly, we classify the Czech Republic, Slovenia and Cyprus as countries of the Nordic model; Hungary, Slovakia and Malta as the Continental model; Lithuania, Latvia and Estonia as the Anglo-Saxon model and, finally, Poland, Croatia, Romania and Bulgaria as the Mediterranean model. Implications & Recommendations: Recent data suggest that the global crisis has caused an increase in the level of poverty and social spending in the EU countries. However, this is just a temporary situation and it does reflect the solutions of models. Contribution & Value Added: The NMS tend to be examined as a separate group of countries that - as the literature suggests - depict different qualities of the welfare models than those pursued in the EU-15. (original abstract)
Ważnym czynnikiem wpływającym na życie społeczno-gospodarcze, w tym procesy rozwoju w Unii Europejskiej jest spójność społeczna. Jej zwiększanie zalicza się do głównych celów unijnej polityki. Jednocześnie ekonomiści i teoretycy polityki społeczno-gospodarczej zajmują się badaniem możliwości oddziaływania na wzmacnianie spójności społecznej. Podkreśla się, że występowanie nadmiernych zróżnicowań społecznych i dochodowych prowadzi do zniekształcenia procesów rozwoju oraz powoduje problemy i konflikty społeczne. Jednak położenie zbyt dużego nacisku na wyrównawczą politykę społeczną i wyrównywanie dochodów może okazać się antyefektywnościowe i antymotywacyjne. Polska w rankingu unijnych państw według kryterium najmniejszych zróżnicowań dochodowych zajmuje: 17. miejsce według współczynnika Giniego, 14. miejsce według stosunku średniego dochodu najbogatszej 20% części społeczeństwa do średniego dochodu najbiedniejszej 20% części społeczeństwa, 13. miejsce według stosunku średniego dochodu najbogatszej 10% części społeczeństwa do średniego dochodu najbiedniejszej 10% części społeczeństwa. Praca przybliża problematykę spójności społecznej w UE. W pierwszej części opracowania wskazano, że zagadnienia dotyczące spójności społecznej zajmują bardzo ważne miejsce w unijnych traktatach i strategiach. Druga część pracy zawiera analizę poziomu rozwoju społecznego państw UE w oparciu o Wskaźnik Rozwoju Społecznego HDI i jego podwskaźniki. Należy podkreślić, że w racjonalnie prowadzonej polityce społeczno-gospodarczej powinno uwzględniać się dążenie do poprawy zmiennych ujętych we wskaźniku HDI. Z kolei w trzeciej części przeanalizowano zróżnicowanie dochodowe w państwach UE na podstawie wybranych wskaźników. (fragment tekstu)
19
Content available remote Reformy emerytalne a polityka spójności ekonomicznej
63%
Celem opracowania jest przedstawienie przesłanek i celów reformowania publicznych systemów emerytalnych w Unii Europejskiej oraz zagrożeń wynikających z wpływu podjętych kierunków działań na poziom bezpieczeństwa socjalnego w państwach członkowskich. W miarę terytorialnego rozszerzania się UE pogłębiały się różnice gospodarcze i socjalne między państwami członkowskimi, co utrudniało osiąganie ekonomicznej i społecznej spójności. Po 2000 r. zaostrzająca się konkurencja o charakterze globalnym wymusiła na UE działania mające na celu zdynamizowanie gospodarki europejskiej, zapewnienie trwałego, zrównoważonego wzrostu oraz zwiększenie spójności społecznej. Cele te miały być osiągnięte m.in. przez modernizację europejskiego modelu społecznego, skutkującą obniżeniem kosztów ochrony socjalnej i wzrostem aktywności zawodowej obywateli. Najgłębszym zmianom poddano systemy emerytalne, ze względu na ich dominujący udział w wydatkach socjalnych (50%). Efektem zmiany będzie znaczący spadek poziomu świadczeń emerytalnych w większości państw członkowskich i drastyczne obniżenie bezpieczeństwa socjalnego, jako skutek reform paradygmatycznych. Perspektywa taka zagraża spójności społecznej i ekonomicznej w UE i rodzi tendencje dezintegracyjne.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Niemcy i nowy europejski model socjalny
63%
Wspomniane propozycje przedstawiane są niemieckiemu państwu socjalnemu jako nowy wariant "europejskiego modelu socjalnego" (EMS). (...) EMS ma charakter typu idealnego, skonstruowanego w oparciu o dotychczasowe badania nad państwem socjalnym, w których wyróżnia się co najmniej cztery typy ustrojów takiego państwa (liberalny, socjaldemokratyczny, konserwatywny i rezydualno-autorytarny). W badaniach tych nie są jednakże uwzględniane w sposób wystarczający rozwiązania postsocjalistyczne. W kolejnym rozdziale, przedstawię europejski model socjalny, ilustrując go na podstawie sytuacji w Niemczech. Drugi rozdział poświęcony będzie nowemu EMS i pytaniom o konsekwencje aktualnych reform w Niemczech, m.in. w zakresie polityki rynku pracy. Zakończę krótkim przedstawieniem alternatywy wobec tego modelu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.