Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Europejski System Walutowy (ESW)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest poznanie podstawowych struktur i reguł funkcjonowania Unii Europejskiej oraz zrozumienie roli i zadań banków centralnych w polityce Unii Europejskiej.
W kontekście czynników konstrukcji Europejskiego Systemu Walutowego i Systemu z Bretton-Woods omówiono podobieństwa oraz wyodrębniono różnice w ich działaniu.
Przedstawiono kondycję greckiej drachmy i funta irlandzkiego w Europejskim Systemie Walutowym. Autor zastanawia się w jaki sposób polityka monetarna Grecji i Irlandii wpływa na proces tworzenia się Unii Gospodarczej i Walutowej.
Przedstawiono sytuację państw, które w 1999 r. przystąpią do UGW i wprowadzą nową, wspólną walutę. Omówiono relację z państwami spoza UGW, które zachowają własną walutę.
Autor, profesor ekonomii Rzymskiego Uniwersytetu, zastanawia się nad problemem państw outsiderów tzn. tych państw Unii, które w roku 1999 nie wejdą do UGW i zachowają własną walutę. Koszty włączenia do UGW są poważne i obejmują: większą zmienność kursu walutowego, wyższe stopy procentowe, itp.
Celem pracy jest prezentacja dotychczasowego stanu i perspektyw integracji walutowej w ramach Europejskiej Współpracy Gospodarczej. W ostatnich latach proces integracjom w sferze walutowej w EWG uległ wyraźnemu przyspieszeniu. Funkcjonujący od 1979 roku Europejski System Walutowy (ESW), którego głównym celem jest zapewnienie stabilności kursów między walutami należących do niego krajów, jest często zaliczany do najważniejszych osiągnięć Wspólnoty od momentu jej powstania. (fragment tekstu)
Funt cypryjski i lira maltańska na zawsze znikają z globalnego koszyka walutowego. W styczniu obie waluty dołączą do słoweńskiego tolara, który wyszedł z obiegu w styczniu tego roku. Na ile wprowadzenie euro pomogło Słowenii na arenie międzynarodowej? Ekonomiści globalnych instytucji finansowych zgodnie twierdzą, że efekt wymiany waluty był zauważalny. Choć spierają się na ile wynikał z likwidacji tolara, na ile zaś międzynarodowej polityki gospodarczej kraju, który od początku przystąpienia do Unii Europejskiej radził sobie najlepiej ze wszystkich przyjętych w tym samym co Polska etapie rozszerzenia wspólnoty. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje optymistyczny plan procesu przyłączenia Słowacji do EMU. Główny problem dotyczy pierwszej fazy procesu przyłączenia. Jest analizowany wybór odpowiedniego systemu kursu wymiany i polityki walutowej w tej przygotowawczej fazie. Dalej pokazano proces liberalizowania przepływu kapitału w Słowacji i obecną sytuację. Na zakończenie omówiono bieżące wypełnianie kryteriów z Maastricht i oczekiwania wobec wypełniania ich w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono założenia programu "Euro-2006" autorstwa Grzegorza Kołodki jako kontynuacji "Strategii dla Polski" i "Pakietu 2000". Omówiono korzyści i pewne ograniczenia wynikające z przystąpienia Polski do powstającej w Europie Unii Gospodarczej i Walutowej (EMU).
11
Content available remote Europejski Fundusz Walutowy - nowa propozycja instytucjonalna i jej ocena
75%
W niniejszym artykule autorka dokona analizy ewolucji zmian instytucjonalnych, które stały się podstawą do przyjętej koncepcji prawnej EFW, przedstawi założenia funkcjonowania Funduszu oraz ich ocenę w świetle argumentów przytaczanych na ten temat w opiniach międzynarodowych. (fragment tekstu)
Rząd informuje, że chce jak najszybszej wymiany waluty, ale ponad połowa przedsiębiorców nie jest na to przygotowana. Autor na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte pokazał jak bardzo polskie przedsiębiorstwa i firmy są nieprzygotowane do przyjęcia wspólnej waluty. Niewystarczające są też podjęte starania rządowe. Polska nadal nie spełnia trzech z pięciu kryteriów z Maastricht - w tym najtrudniejszego do realizacji - kursowego, od którego spełnienia zależy wstąpienie do systemu ERM2.
Omówiono mechanizm wymiany kursów walutowych i mechanizm interwencji, a także mechanizm kredytowy ESW. Przedstawiono historię Europejskiej Jednostki Walutowej - ECU.
Przedstawiono doświadczenia Hiszpanii po przystąpieniu do Mechanizmu Kursów Walutowych (ERM II). Omówiono wnioski, które mogą być przydatne przy wchodzeniu Polski do strefy euro.
W ostatnich tygodniach w Polsce nasiliła się dyskusja na temat wprowadzenia euro w naszym kraju. Warto dokonać krytycznego przeglądu najczęściej przewijających się argumentów za i przeciw w tej dyskusji. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Europejski System Walutowy - struktura i mechanizm jego działania
75%
Zamierzeniem artykułu jest ocena ESW po dwunastu latach jego funkcjonowania. Punktem wyjścia do rozważań jest geneza utworzenia systemu. Następnie omawia się cele i zasady, na jakich opiera się działanie ESW. Zwraca się uwagę na elementy składowe systemu: ECU - wspólną Jednostkę walutową, która jest jego osią, mechanizm kursowo-interwencyjny, wskaźnik odchylenia oraz mechanizm kredytowy. Kolejna część artykułu prezentuje dotychczasową działalność ESW, co pozwala pokazać ułomności systemu i podkreślić Jego główne osiągnięcia. (fragment tekstu)
The Eurozone currently includes 19 out of 28 European Union countries. Thus, Poland is in the minority of the EU countries that do not have euro. If one takes into consideration Bulgaria (currency board) and also Denmark (officially it is an exchange-rate with very low fluctuation margin towards euro +/0 2.25%) provides a fixed exchange-rate towards euro it turns out that Poland is in a small group of only six EU countries - Great Britain, Sweden, the Czech Republic, Hungary, Romania and Croatia whose economies, citizens and economic entities are in danger of everyday exchange rate fluctuation and costs resulting from such a state. It must be noted that it is 15 years since Polish economy transferred to the floating exchange-rate regime on the 12th of April, 2000. In practice it means everyday potentially limitless changeability of zloty's rate as its level is decided on by the market. If the interest in zloty is bigger, it causes its appreciation, whereas if it is lower it leads to its depreciation.(fragment of text)
Wprowadzenie w styczniu 1999 roku wspólnej waluty w Unii Europejskiej będzie miało duży wpływ na zakłady ubezpieczeń. Zmiana waluty już teraz skutkuje zmianami oprogramowania, zmianami księgowości. Uważa się, że wspólna waluta przyczyni się do zwiększenia konkurencji, w szczególności w ramach swobodnego świadczenia usług oraz prawa zakładania jednostek organizacyjnych na terenie innych państw członkowskich. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono etapy wprowadzania w życie Unii Gospodarczej i Walutowej oraz znaczenie jej finalnego etapu jakim jest wprowadzenie w życie euro. Wyjaśniono wpływ Unii Gospodarczej i Walutowej na polską gospodarkę.
Artykuł odnosi się do zamierzeń Polski przystąpienia do zamiany złotówki na euro w roku 2011—2012. Na podstawie danych statystycznych za lata 2002—2006, dotyczących głównie bilansu płatniczego, podjęto próbę określenia głównych zysków i strat gospodarki wynikających z przystąpieniem Polski do strefy euro. Dokonano podziału bilansu płatniczego na związany i nie związany z krajami strefy euro. Na tej podstawie zaobserwowano, że większość rozliczeń Polski jest dokonywana z krajami strefy euro, co radykalnie zmniejsza ryzyko zamiany złotówki na euro przez Polskę. Dokonano też kilku porównań dotyczących wahań kursów walutowych związanych i nie związanych ze strefą euro. Z analizy danych wynika, że Polska w przypadku przystąpienia do strefy euro wchłonie stopniowo poprzez 3 mechanizm rynkowy ok. 20—25 mld dolarów amerykańskich rezerw dewizowych do wewnętrznego systemu gospodarczego. Zmiany kursu 3-krotnie zwiększą swą stabilność, a duża aprecjacja złotego będzie w przypadku przyjęcia euro 5-krotnie mniejsza. Efekt ten będzie można osiągnąć pod warunkiem przestrzegania rygorów deficytu budżetu państwa i długu publicznego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.