Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 107

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Evaluation of the transformation process
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Autor dokonał oceny międzynarodowej kondycji Polski omawiając krótko dokonania procesu przekształceń ekonomicznych i polityczno-ustrojowych w ostatnich latach.
W artykule autor posumował efekty, a także dotychczas dokonane oceny, dziesięcioletniego okresu przemian systemowych w Polsce. Przedstawił przykłady najczęściej popełnianych błędów i uproszczeń metodologicznych z ograniczeniem do problematyki struktury wytwarzania PKB oraz struktury przemysłu i wybranych typów usług.
W przedstawionym artykule ustosunkowano się do problematyki przekształceń strukturalnych w okresie transformacji. Omówiono m.in. dynamikę przekształceń w sektorze przedsiębiorstw przemysłowych i konsekwencje braku silnego sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Autor nawiązał do opracowania prof. dra hab. Adama Lipowskiego pt.: O pospolitych błędach w ocenie efektów strukturalnych transformacji.
W artykule omówiono stopień zaawansowania procesów transformacji w poszczególnych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, na podstawie oceny Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Analizę przeprowadzono wg następujących wskaźników transformacji: prywatyzacja przedsiębiorstw, zarządzanie i restrukturyzacja firm, liberalizacja cen, handel krajowy i zagraniczny, polityka konkurencji, reforma systemu bankowego, rynek papierów wartościowych i pozabankowe instytucje finansowe.
Dokonujący się obecnie w Polsce i w krajach Europy Wschodniej proces transformacji gospodarczej, prowadzący od gospodarki planowanej centralnie do rynkowej, stanowi naturalny obiekt poznania dla nauk społecznych: socjologii, ekonomii, historii, politologii i innych. Na jego tle w ekonomii prowadzone są intensywne obserwacje i analizy, głównie o charakterze empirycznym, dotyczące kształtowania się podstawowych wskaźników makroekonomicznych (PKB, inflacja, bezrobocie, deficyt budżetowy, bilans handlu zagranicznego itp.), zmian własnościowych (proces prywatyzacji) i instytucjonalnych w krajach omawianego regionu. Powstający w ten sposób coraz szerszy materiał faktograficzny można potraktować jako bazę empiryczną dla bardziej pogłębionej i uogólnionej refleksji teoretycznej nad procesami transformacji, analizy spójnej z pewną teorią ekonomii. Prac tego typu jest znacznie mniej, co zdaje się utwierdzać w słuszności zwolenników poglądu o permanentnym "zacofaniu" ekonomii i kryzysie jej teorii. Stąd, celem pracy jest sformułowanie określonych wymogów, jakie winna spełniać projektowana teoria procesu transformacji, zwana dalej tranzytologią, zaproponowanie środków realizacji tych postulatów oraz podanie przykładowych, szczegółowych zagadnień możliwych do rozwiązania w ramach zarysowanego programu badawczego. (fragment tekstu)
7
75%
Procesy transformacji zachodzące w Albanii, jako jednym z byłych europejskich krajów komunistycznych, spowodowały rozwój przedsiębiorstw. Można zatem stwierdzić, iż rosnąca liczba małych i średnich firm jest jedną z bardziej obiecujących konsekwencji procesu transformacji. Zachodni badacze problemu wskazują, że rozwój przedsiębiorczości wymaga spełnienia kilku czynników obiektywnych, wynikających z uwarunkowań otoczenia oraz czynników subiektywnych, zależnych od indywidualnego przedsiębiorcy. W artykule przedstawiono ocenę przedsiębiorców albańskich oraz ich motywację do uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Ocena dorobku naukowego prof. Zdzisława Sadowskiego w zeszycie Ekonomisty, dedykowanym Jubilatowi.
W ocenie autora, doświadczenia pierwszych lat transformacji systemowej wykazały, że wszystkie przedsięwzięcia zmierzające do budowy gospodarki rynkowej są nieuchronnie inflacjogenne. Artykuł ujęty jest w następującym porządku: podstawowe źródła inflacjogenności gospodarki w okresie transformacji systemowej; czynniki wywierające wpływ na wzrost gospodarczy i na inflację; mechanizm rozprzestrzeniania się inflacji w gospodarce narodowej; konfliktowe metody osłabiania inflacji w okresie transformacji systemowej; konieczność łagodzenia konfliktów między wymaganiami i skutkami działania rynku a potrzebą osłony socjalnej dla uboższej części społeczeństwa.
Wiele wskazuje na to, że różnice między opcjami politycznymi, a także różnice w poglądach na kluczowe kwestie teorii i polityki ekonomicznej doprowadziły nie tylko do nieporozumień teoretycznych, lecz także do niekonsekwencji i wahań w polityce gospodarczej, do osłabienia tempa przemian, a nawet do odchodzenia od polityki transformacyjnej. W obliczu tych faktów uzasadniony wydaje się powrót do elementarnych pytań dotyczących sensu transformacji, jej celów, wyboru drogi i sekwencji przedsięwzięć w tym zakresie. Konieczne wydaje się zwłaszcza zweryfikowanie szeregu argumentów stosowanych w ocenach procesów transformacyjnych i zbadanie zasadności powoływania się na zaszłości, doświadczenia i wzorce polityki gospodarczej spoza kręgu krajów przechodzących obecnie metamorfozę ustrojową. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono sytuację gospodarczą Polski w latach 1990-2008. Autor zwrócił uwagę na program reform strukturalnych realizowany w latach 1994-1997 oraz na przystąpienie Polski do OECD. Omówiono również lata 1998-2001, które były niekorzystnym okresem dla polskiej gospodarki. Następnie opisano sytuację w latach 2002-2005, które były finalnym etapem negocjacji w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Na koniec zaprezentowano sytuację Polski w latach 2006-2008.
This study attempts to investigate the timing and factors involved in the development and internationalisation of six Central and East European (CEE) economies from the perspective of advancing along the investment development path (IDP) model/paradigm. It also strives to identify the differences and similarities between the individual countries' IDP trajectories and to arrive at conclusions and policy recommendations designed not only for the analysed countries but which might serve or be of interest to other European states as well. The dominating empirical part of this study is based on data derived from the UNCTAD World Investment Reports and Handbook of Statistics. The analysis covers the entire period of the six countries' transition process to the market led economic system (with the exception of the Czech Republic and Slovakia, for which data do not include the years 1990-1992 when both were functioning as Czechoslovakia) up to 2006, the last year for which the relevant data for all countries were available. The first part of the study outlines the principal components of the IDP model and presents a review of empirical studies applying and/or relating to, the IDP model in CEE. The following section compares IDP trajectories of the six selected CEE countries. The analysis is concentrated on three key issues: the timeframe and conditions of moving from IDP stage 1 to stage 2; the problems of determining the advance towards IDP stage 3 and the significance in this context of the outward foreign direct investment (FDI) performance index. The concluding section summarizes the main findings and policy implications, draws attention to their limitations and delineates future research options. (original abstract)
14
Content available remote Wokół "Patologii transformacji" Witolda Kieżuna - uwagi krytyczne
75%
W tym artykule skupiam się na aspekcie gospodarczym transformacji, świadomie pomijając aspekt ustrojowy. Chociaż oba aspekty podczas transformacji systemowej przenikają się, to jednak możliwe jest ich metodologiczne rozdzielenie. Czynię to ze względu na zwięzłość artykułu. Co istotne, artykuł ten nie stanowi obrony procesów transformacji, których całościowa ocena wymagałaby o wiele więcej miejsca - stanowi jednak obronę analizy procesów transformacyjnych przed niepotrzebnym emocjonalizmem. Moim głównym celem jest wskazanie na występującą w wielu miejscach nieadekwatność i stronniczość narracji zaproponowanej przez Witolda Kieżuna, aczkolwiek artykuł ten nie aspiruje do całościowej krytyki jego książki, ponieważ taka krytyka, ze względu na wielość zagadnień, wymagałaby napisania osobnej pozycji książkowej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań opartych na serii wywiadów przeprowadzonych z polskimi i estońskimi menadżerami w latach 1997 - 2004. Wywiady miały na celu zbadanie zmian w percepcji jakości otoczenia prawnego w Polsce i Estonii - krajów będących w trakcie transformacji systemowej, ubiegających się o członkowstwo w Unii Europejskiej. Wyniki badań empirycznych przedstawione są na tle teorii instytucjonalnych aspektów transformacji ekonomicznej. Badania skupiały się na trzech zagadnieniach - funkcjonowaniu instytucji rządowych, procedurach prawnych i ich przestrzeganiu.
Spośród dużego zestawu ważnych zagadnień społeczno-ekonomicznych, opisywanych w podręcznikach ekonomii, badaliśmy te, które z jednej strony wydawały się kluczowe dla transformacji systemowej, a z drugiej odnoszą się bezpośrednio do przeciętnego obywatela. Zdecydowaliśmy się na wybór następujących zagadnień: prywatyzacja, własność prywatna, ingerencja państwa w gospodarkę, polityka fiskalna, polityka społeczna. (fragment tekstu)
17
Content available remote Wybrane problemy kształtowania się nowej struktury przemysłowej na obszarze GOP
75%
Od ponad dwustu lat na obszarze dzisiejszego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego dominował model gospodarki opartej na węglu. Tworzone na tym terenie przedsiębiorstwa wykształciły strukturę przemysłową zdominowaną przez "przemysł ciężki", w którym najważniejszą rolę, mierzoną zarówno liczbą pracujących, majątkiem trwałym, jak i wartością sprzedaną produkcji, odgrywało górnictwo węgla kamiennego, hutnictwo żelaza, koksownictwo i energetyka. Na obszarze Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego problemy ekonomiczne przedsiębiorstw wynikające z niedostosowania do warunków rynkowych po transformacji gospodarczej lat dziewięćdziesiątych XX wieku były szczególnie nasilone, ze względu na dużą liczbę zakładów oraz strukturę gospodarczą regionu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie, czy koszty produkcji w gospodarce polskiej w latach 1989-2006 wywierały nacisk na ceny, co oznaczałoby słuszność tez wysuwanych przez zwolenników kosztownej teorii inflacji. W artykule zawarto informacje na temat: zależności między kosztami ogółem a inflacją oraz między kosztami przcy a inflacją.
The article written ten years after the death of Edward Lipiński is intended to outline thre socio-economic thought of that eminent Polish thinker. During the World War I and in the early years of Poland's independence, Lipiński was organizing the Labour Inspectorate and propagating the ideas of labour legislation. In the second half of the twenties he engaged in founding the Research Institute on Bussines Cycles and Prices which he then headed until 1939. At that time, he also taught neoclassical economics at the High School of Commerce. After World War II, the area of Lipihski's studies and writings expanded considerably. Initially, he tried to rationalize the practice and theory of economic planning basing on neoclassical economics. In the first half of the fifities when Lipiński was forbidden to teach he turned to study the history of Polish economic thought, beginning with Nicolas Copernicus. Since 1956 Lipiński was becoming more and more critical of the theory of planning optimisation and neoclassical economics as well. He considered it as having lost touch with real life. He wondered why the system of "real socialism" had adopted the bourgeois system of values. Problems of social conditions of production became main concern of his writings. This led him to a unique re-interpretation of Marx's theory as a bourgeois civilization and his vision of socialism (communism) as an alternative civilization based on creativity of labour, free creation and self-fulfilment of man. He also contemplated on limits of the possible "needs creation" of individuals and social preferences. (original abstract)
The article offers a new perspective on contemporary and past migration processes in the post-Soviet area by testing the usefulness of the concept of a migration cycle for the Russian case. By adopting the longue durée approach, we attempt to assess the advancement of Russia's migration cycle, arguing at the same time that it constitutes an interesting, yet not an obvious case with which to test the utility of the concept. We postulate that, in tracking Russia's migration trajectories in pre-1991 times, it is important to account for both the flows between Russia as the-then state entity (i.e. the Tsarist Empire, later the Soviet Union) and foreign countries and the flows between Russia as the core of the empire and its eastern and southern peripheries. Our analyses show that while - taking into account statistical considerations - Russia has undoubtedly already undergone the migration transition, it has not yet reached the stage of a mature immigration country. We also contend that migration transition for Russia occurred internally - within the-then state borders - and revealed itself with its transformation from a Soviet republic into a federative state. (original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.