Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Evolution of management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest zinwentaryzowanie obecnego dorobku badań dotyczących selekcji - głównego mechanizmu ewolucyjnego, aby odnaleźć mocne podstawy do przyjętego założenia, że selekcja nie odnosi się tylko do sił zewnętrznych (selekcja przez otoczenie), ale ma charakter złożony, warunkowany wielopoziomową perspektywą patrzenia na ten mechanizm. Rozpoznanie tego mechanizmu na poziomie mikro pozwoli wyjaśnić proces ewolucji organizacji. Wychodząc od microfoundations, wskazano na potrzebę badań uwarunkowań wewnętrznych. Następnie zarysowano mechanizm selekcji, zwykle identyfikowany z eliminowaniem mało efektywnych rutyn. Selekcja to mechanizm złożony i wymaga rozpoznania na poziomie jednostki, grupy i organizacji. Na każdym z tych poziomów obiektem selekcji są rutyny. Podkreślono także znaczenie koewolucyjnej perspektywy badania wielopoziomowej selekcji. Artykuł ma charakter teoriopoznawczy. Opracowano go na podstawie ekstensywnych studiów literaturowych popartych autorskim komentarzem.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zarysowanie koncepcji uwarunkowań pierwotnej selekcji rutyn organizacyjnych, przy czym uwaga koncentruje się tutaj na mechanizmach endogenicznych - wyłoniono endogeniczne uwarunkowania selekcji pierwotnej, nakreślając przy tym luki i perspektywy badawcze. Zidentyfikowano następujące pytania badawcze: czy intraczynniki behawioralne oraz kulturowe mają mikroinercyjny czy mikroreorientacyjny wpływ na charakter rutyn organizacyjnych, co wyraźnie odkrywa lukę badawczą, oraz czy i w jaki sposób behawioralne i kulturowe mechanizmy egzemplifikują się w szybkości dostosowania organizacji do zmian (adaptacyjność), oryginalności rozwiązań organizacyjno-zarządczych i strategicznych i unikatowości organizacji przekładającej się na podnoszenie konkurencyjności? Wyłoniono uwarunkowania selekcji pierwotnej i sprowadzono je do dwóch grup, a mianowicie: grupa behawioralnych intraczynników - tzw. selekcja menedżerska: postawy - rutyny, intencje menedżerów, oraz grupa kulturowych intraczynników - tzw. selekcja kulturowa. Artykuł ma charakter teoriopoznawczy, a zastosowaną metodą są badania literaturowe i rozważania autorów.(abstrakt oryginalny)
This article has attempted to review and classify the major tendencies in the evolution of strategic management and to suggest a way in which they may be coherently unified to facilitate the comprehensive preparation, implementation and monitoring of strategy. As the article is a review, this classification is preliminary and requires further and more detailed research. (fragment of original text)
W artykule uzupełniono opis ewolucji metod o kontinuum czasowe. Omówiono wyniki próby określenia tempa zmian ewolucyjnych metod oraz wyjaśniono rozbieżności w opisach metod zarządzania.
5
Content available remote Tendencje zmian koncepcji fundraisingu jako efekt ewolucji otoczenia
100%
Współczesne zmiany środowiska ekonomicznego, społecznego, politycznego i technologicznego organizacji pozarządowych są główną przyczyną dokonujących się przemian, założeń i technik fundraisingu. Wpływa to także na postawy, oczekiwania i nastawienie darczyńców do niesienia pomocy, którzy przyjmując postawę proaktywną i samodzielnie nawiązują współpracę z organizacją zgodnie ze swoimi przekonaniami. Cechy współczesnego fundraisingu odpowiadają zasadzie: "from methodology driven to donor driven", która akcentuje potrzebę uwzględniania i podporządkowania oczekiwań darczyńców strategii i technik gromadzenia funduszy.(abstrakt autora)
6
Content available remote ENP after EEAS: impact, changes, implications for its delivery
100%
The objective of this paper is to examine the influence of the establishment of the European External Action Service (EEAS) on the shape and implementation of the European Neighbourhood Policy (ENP). To this end, EEAS role in the process of ENP implementation is discussed and some comments regarding its possible future development are made. It is argued that while EEAS does have an influence on the shape of the ENP, similarly as in the past, the key decisions concerning the ENP will be taken at the intergovernmental level.(original abstract)
Ten artykuł jest drugim z trzech, w którym został opisany intelektualny wpływ ewolucyjnego myślenia na rozwój teorii organizacji i zarządzania. Został on poświęcony koncepcji ewoluującej organizacji Nelsona i Wintera. Możemy w nim znaleźć również korzyści i ograniczenia zastosowania tej koncepcji w praktyce oraz badaniach nad zarządzaniem.(abstrakt oryginalny)
Artykuł osadzony jest w racjonalności ewolucyjnej. Taka perspektywa badawcza wskazuje na trzy główne procesy ewolucji: różnicowanie, selekcję i retencję. Przedstawione charakterystyki poszczególnych mechanizmów ewolucyjnych stanowią podstawę do zaprezentowania wyników badań jakościowych. Główne wnioski z badań zostały przedstawione w postaci 11 tez oraz profilu strategicznego przedsiębiorstwa funkcjonującego w otoczeniu high velocity. Ponadto wskazane zostały przyszłe kierunki badań w obszarze rozpoznania i zrozumienie logiki mechanizmów retencji, specjacji oraz mutacji, a także roli innowacji i przedsiębiorczości w dynamice ewolucyjnej.(abstrakt oryginalny)
To opracowanie jest pierwszym z trzech, które zostały poświęcone intelektualnemu wpływowi ewolucyjnego myślenia na rozwój teorii organizacji i zarządzania. w tym tekście można odnaleźć: krótki opis źródeł ewolucyjnego sposobu myślenia w badaniach nad organizacją i zarządzaniem oraz syntetyczny przegląd słynnego ewolucyjnego podejścia - ekologii populacji. w końcowej części artykułu autor wskazuje korzyści i ograniczenia używania ekologii populacji w praktykach i badaniach nad zarządzaniem.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote The KM Times They Are A-Changin'
75%
W niniejszym artykule prześledzono zmiany w dziedzinie zarządzania wiedzą (ZW) na przestrzeni lat w oparciu o przegląd literatury i własne badania autorki. Artykuł zaczyna się od powrotu do początków ZW i odzwierciedla trzy istotne etapy ewolucyjne, nazywane fragmentacją, integracją i fuzją. Po tych refleksjach nad przeszłością ZW, artykuł spekuluje o możliwych ścieżkach przyszłości ZW. Określa on trzy pojawiające się tendencje zwane rozszerzeniem, specjalizacją i rekonstrukcją, które wskazują na kilka możliwych przyszłych scenariuszy rozwoju ZW. Pierwsze dwa dotyczą decentralizacji i regeneracji wcześniejszych interpretacji ZW, a trzecia tendencja wskazuje na następną rewolucyjną fazę ZW. Niezależnie od kierunku, jakim może podążyć ZW, dowody przedstawione w niniejszym artykule sugerują, że ZW ma przyszłość, chociaż nie jest ona pozbawiona wyzwań. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych na grupie 427 przedstawicielach kadry kierowniczej z terenu Dolnego Śląska, które dotyczą oceny istotności oraz poziomu wdrożenia zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwem zachodzących w kontekście współczesnych przeobrażeń gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Rafy procesu rewitalizacji - teoria i polskie doświadczenia
75%
Polskie doświadczenia rewitalizacyjne sięgają początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, rewaloryzacyjne, szeroko uznane w światowej literaturze przedmiotu i praktyce konserwatorskiej, są zaś odleglejsze. Wraz z kolejnymi zmianami podejścia do rewitalizacji polskie gminy miały możliwość poznania pełnego spektrum znaczenia terminu "rewitalizacja" i nauczenia się jego stosowania. Obserwacja tych doświadczeń pokazuje, że oprócz pozytywnych zmian często występują i ciemne strony, których skutki najczęściej odczuwają najbardziej potrzebujący mieszkańcy i inni interesariusze na obszarach zdegradowanych. Celem artykułu jest przedstawienie zagrożeń związanych z procesem rewitalizacji oraz ich usystematyzowanie w świetle teorii i dotychczasowych, ponaddwudziestoletnich doświadczeń polskich miast. Artykuł zakończą rekomendacje dotyczące potrzeby ewolucyjnych zmian podejścia do rewitalizacji, które mogą ograniczyć ekspozycję mieszkańców na negatywne skutki procesów rewitalizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu analizuje się przede wszystkim przedmiot i zakres nauk o zarządzaniu oraz charakter twierdzeń tych nauk, podkreślając ich niski uniwersalizm w czasie i w przestrzeni (fragment tekstu)
Artykuł eksploruje wyjaśnienia ewolucyjne w polu badawczym relacji międzyorganizacyjnych, a precyzyjnie - w obszarze rutyn relacyjnych. Artykuł jest podzielony na trzy części. Pierwsza odwołuje się do dyskontynuacji, traktując ją jako podstawowy atrybut kontekstu funkcjonowania współczesnej organizacji biznesowej intensyfikujący relacje międzyorganizacyjne. W kolejnej części rozważania skoncentrowano na obiekcie ewolucji, zmian. Tym obiektem są rutyny i dla dalszych rozważań zrozumienie istoty rutyn ma kluczowe znaczenie. W ostatniej części dyskusja dotyczy rutyn w relacjach międzyorganizacyjnych i odnosi się do sposobu ich rozumienia oraz wskazania ich differentia specifica. W rezultacie wykorzystania wielopoziomowego ujęcia rutyn dookreślono istotę i atrybuty rutyn relacyjnych.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Podejście procesowe według norm ISO serii 9000 - istota i ewolucja
75%
Podejście procesowe jest jednym najważniejszych i najpowszechniej stosowanych orientacji w zarządzaniu organizacjami. Jest ono podstawą wielu koncepcji zarządzania, takich jak lean management, six sigma czy też systemów zarządzania jakością zgodnych z wymaganiami norm ISO serii 9000. Wytyczne dotyczące stosowania podejścia procesowego w tych normach ewoluowały wraz z pojawianiem się kolejnych edycji poszczególnych norm z serii. Na przestrzeni lat pojawiały się zmodyfikowane definicje w normie terminologicznej ISO 9001, rozszerzone wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością w normie ISO 9001 i dodatkowe wskazówki w normie ISO 9004. W artykule przeprowadzono analizę istoty i ewolucji podejścia procesowego w świetle zapisów norm ISO serii 9000. Stwierdzono, że informacje na temat podejścia procesowego, zawarte w poszczególnych normach, uzupełniają się, przy czym stanowią jedynie podstawę do skutecznego wdrożenia podejścia procesowego w organizacjach(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Organizational Routines and Context Alteration: A Reconciliation
75%
The ability to adapt to a changing environment is necessary for the survival of organizations. The choice under uncertainty conditions is one of the central problems in managerial theories of choice. That is also the reason why evolutionary researchers seek a way of adapting to the environment, and one of the concepts embedded in an evolutionary stream are the routines. The routines constitute a generative, dynamic, and emerging system that creates various effects regarded as the continuum: from very stable to continuously changeable ones. The purpose of the paper is to shed light on the routine concept based on the management, evolutionary and change literature. Consequently the paper presents a conceptual framework concerning the relationships between the relative rate of the context changes and the nature of routines, resulting in their different types. The potential setting and research directions for the empirical studies based on this conceptual framework have been also addressed. The methodology encompasses a deductive approach and the method that has been used is critical literature studies. The overarching key finding of the paper is that routines constitute a social phenomenon that is always a barrier to changes, yet regarding evolutionary theory, it is also the chance for changes.(original abstract)
Zapewnienie sukcesu przedsiębiorstwa, niezależnie od tego jak byłby rozumiany, to problem którym zarówno praktycy, jak i teoretycy zajmują się od ponad stu lat. W ciągu tego okresu pojawiały się liczne odpowiedzi, które miały pomóc w jego osiągnięciu. Były one funkcją zarówno osobistych doświadczeń menedżerów, jak i stopnia zaawansowania teoretycznej refleksji nad funkcjonowaniem przedsiębiorstw. W rezultacie pogłębiania studiów nad źródłami sukcesów przedsiębiorstw sięgano do zjawisk coraz bardziej ukrytych przed postronnymi obserwatorami. Jedną z najnowszych odpowiedzi na postawiony na wstępie problem dają badacze brytyjscy, bowiem jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, współcześnie długookresowe sukcesy odnoszą tylko te przedsiębiorstwa, które poprawę pozycji konkurencyjnej uznają za główny cel strategiczny. Można jednak postawić pytanie, czy dopiero współczesne przedsiębiorstwa odkryły poprawę pozycji konkurencyjnej jako źródło długookresowych sukcesów? Czy, być może w sposób nie do końca uwiadomiony, już w przeszłości wykorzystywano tę drogę do osiągnięcia sukcesu? (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono najistotniejsze zmiany w zarządzaniu, które wynikają z dotychczasowego postępu, a przede wszystkim z dużego przyspieszenia zmian w zakresie elektronizacji życia gospodarczego, ogromnego tempa edukcji, budowania nowych więzi partnerskich.
Artykuł dotyczy nowokształtującej się wiedzy w dziedzinie zarządzania strategicznego. Po prezentacji genezy tej dyscypliny, przedstawiony jest jej status w systemie dyscyplin naukowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji podejść do zarządzania ryzykiem, począwszy od początków tej dziedziny, a skończywszy na czasach współczesnych. Artykuł zawiera przegląd stosowanych podejść do zarządzania ryzykiem. Pozwala zrozumieć podstawy współczesnych koncepcji zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach i może stanowić wskazówkę do dalszych badań nad ryzykiem. Autorka szczegółowo analizuje zmiany w podejściu do zarządzania ryzykiem na przestrzeni lat, skupiając się w szczególności na tradycyjnym, silosowym zarządzaniu ryzykiem oraz na najnowocześniejszej koncepcji - ERM, uważanej obecnie za najbardziej dojrzałe i najdoskonalsze, proaktywne podejście do zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie. Zarządzanie ryzykiem silosowym traktuje poszczególne ryzyka niezależnie i koncentruje się na minimalizacji ekspozycji na ryzyko, natomiast istotą ERM jest zintegrowane zarządzanie wszystkimi ryzykami, na które narażona jest organizacja, oraz włączenie zarządzania ryzykiem w strategię organizacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.