Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ewakuacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Obecnie WP dysponuje jedynie gąsienicowym sprzętem ewakuacyjnym pozwalającym na zabezpieczenie działań bojowych pododdziałów pancernych i piechoty zmechanizowanej. Brak jest na wyposażeniu WP taktycznych kołowych pojazdów ewakuacyjnych I ratownictwa technicznego. Występujące w tabelach należności ciągniki kołowe ewakuacyjne (CKE) mogą jedynie holować uszkodzony pojazd na holu sztywnym. W artykule scharakteryzowano ciężkie pojazdy ewakuacji i ratownictwa technicznego. Przedstawiono pojazd krajowej produkcji opracowany w ramach projektu nr 356/BO/1. Omówiono proces badawczy, jakim podlegają tego typu pojazdu w tym wyżej wymieniony. Przedstawiono możliwości ewakuacji uszkodzonych pojazdów. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Emergency Evacuation Route Choice Based on Improved Ant Colony Algorithm
100%
In order to explore the optimal route choice for emergency evacuation in the campus, we propose a novel route choice method based on brittle characteristics of campus system and improved ant colony algorithm. Both optimal and worst-case emergency evacuation routes are simulated in the campus of Ningbo University of Technology. From the simulation, the length of optimal and worse-case evacuation routes between the starting point and eight exits can be obtained by adjusting the importance value of trip distance and the degree of conformity, under the condition of static relative importance of pheromone concentration to graph G. The optimal route of emergency evacuation in the campus can be obtained when the importance of trip distance is above 5 and the degree of conformity is above 0.3; while the worse-case route is obtained with the importance of trip distance above 5 and the degree of conformity below 0.5.(original abstract)
This paper presents a flexible agent decision model for the simulation of indoor scenarios. There are different kind of applications with varying requirements, from the typical emergency evacuation where the physical interaction of crowds of agents are more relevant, to those that demand more sophisticated agent decision models as when testing smart environment applications. Existing tools usually focus on one of these issues, looking for efficiency in the solutions. The agent decision model in this paper tries to get a balance between efficiency and flexibility in the specification of the agent behavior in simple and complex situations. This is applied in a simulation framework for indoor scenarios, although it could be extended to other settings.(original abstract)
Głównym celem Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego jest zapewnienie pomocy każdej osobie, znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM) są jednostką Systemu Ratownictwa Medycznego, która odpowiada za podjęcie medycznych czynności ratunkowych na miejscu zdarzenia i kwalifikowany transport pacjenta. W każdej akcji ratowniczej duże znaczenie mają procesy decyzyjne, gdzie umiejętność szybkiego i trafnego podejmowania decyzji bezpośrednio wpływa na przeżycie i stan chorego. Jest to o tyle istotne, że niejednokrotnie decyzje te podejmowane są w trudnych warunkach (presja czasu, presja spowodowana otoczeniem, trudność sytuacji), co może skutkować wyższym ryzykiem popełnienia błędów, przekładających się najpierw na nieprawidłowe postępowanie, a w konsekwencji pogorszenie się stanu chorego. Ważna jest w takich sytuacjach właściwa współpraca wszystkich służb ratowniczych, uczestniczących w akcji ratunkowej, od momentu ewakuacji poszkodowanego, poprzez transport, aż do momentu przetransportowania pacjenta do szpitalnego oddziału ratunkowego i w dalszej kolejności podjęcie właściwej opieki i zastosowaniu odpowiedniego leczenia.(abstrakt oryginalny)
Ewakuacja i transport osób poszkodowanych w warunkach niebezpiecznych i terenie trudnodostępnym np. górach, w czasie katastrof ekologicznych, fabrykach chemicznych itp., jest zagadnieniem odmiennym od ratowania osób w terenie zurbanizowanym oraz w okolicach dróg komunikacyjnych. W takich warunkach właściwe udzielenie pierwszej pomocy i zapewnienie odpowiednich warunków transportu i przetrwania decyduje o efekcie akcji ratowniczej. Sprzęt ratunkowy wykorzystany w tych zadaniach powinien spełniać inne wymagania niż sprzęt ratunkowy w karetkach pogotowia. W artykule autorzy zaproponują rozwiązanie systemu ewakuacji i transportu ręcznego poszkodowanych w warunkach niebezpiecznych. Przedstawiona zostanie koncepcja modułowego rozwiązania składającego się z inteligentnych noszy (z systemem czujników elektronicznych monitorujących stan pacjenta) oraz kapsuła ochronno- transportowa izolująca poszkodowanego od otoczenia z elementami transportowymi. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę określenia dostępności do miejsc ewakuacji z terenów zagrożonych powodzią do najbliższych i osiągalnych obiektów użyteczności publicznej w granicach województwa mazowieckiego przy wykorzystaniu dwuetapowej metody określenia obszarów rynkowych (2SFCA). Za teren zagrożony powodzią przyjęto obszar tzw. wody stuletniej, który został wyznaczony na mapach zagrożenia powodziowego. Dla realizacji celu pracy niezbędne było wykorzystanie danych pochodzących z zasobu BDOT oraz OSM. Stwierdzono, że najgorsza sytuacja pod względem dostępności miejsc do ewakuacji w czasie do 15 minut występuje w południowo-wschodniej części województwa mazowieckiego oraz wzdłuż Bugu i Narwi, czyli tam, gdzie tereny zalewowe są szerokie i znajduje się dużo budynków mieszkalnych.(abstrakt oryginalny)
7
75%
Zmiany na rynku pracy wpływają w dużym stopniu na funkcjonowanie pracowników stojących przed wyzwaniem dostosowania się do nowej rzeczywistości. Otoczenie cechuje coraz większa i bardziej agresywna konkurencja, a to z kolei wpływa na zwiększającą się konkurencyjność nowoczesnych pracowników. Istotną rolę w sferze współczesnych stosunków pracy odgrywa elastyczność będąca cechą telepracy i innych nietypowych form zatrudnienia. Jest ona ważna zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika. Elastyczne formy zatrudnienia i organizacji pracy umożliwiają dostosowanie liczby oraz rodzaju pracobiorców do zapotrzebowania na pracę, a więc pozwalają na szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku. E-praca, jako jeden ze znaków rozpoznawczych nowoczesnego społeczeństwa, może być optymalnym rozwiązaniem dla poszczególnych kategorii osób, w tym również bezrobotnych, ale i takich które napotykają na szczególne trudności w znalezieniu i utrzymaniu zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
Przez dziesięciolecia zagrożenie powodziowe w naszym kraju było niewielkie, stąd domostwa a nawet całe osiedla budowano na obszarach uznanych za zalewowe, czyli obszarach potencjalnego zagrożenia powodziowego. Była nawet moda budowy domu nad rzeką. Współcześnie, kiedy powódź stała się jednym z głównych zagrożeń bezpieczeństwa, niezwykle istotną jest pomoc ludności na zagrożonym lub zalanym terenie. Jednym z rodzajów tej pomocy jest ewakuacja z zagrożonych obszarów. W artykule autor przedstawia zjawisko powodzi, rodzaje i sposoby prowadzenia ewakuacji wynikające z obowiązujących uregulowań prawnych i dorobku teorii zarządzania kryzysowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano przykład badania wpływu uwzględnienia kryteriów antropometrycznych na proces modelowania warunków ewakuacji. Formalne modele ewakuacyjne różnią się szczegółowością odwzorowania rzeczywistości. Podstawowym parametrem ustalanym za ich pomocą jest czas ewakuacji. Do podstawowych danych wprowadzanych podczas modelowania należy prędkość przemieszczania się osób, a liczne prace badawcze zawierają przykłady wartości dla osób o różnym wieku, ubraniu (mniej lub bardziej ograniczającym ruchy) i obuwiu. Przy zastosowaniu modeli umożliwiających uwzględnienie podstawowych parametrów ewakuacji nie bierze się pod uwagę liczby ewakuowanych. W modelowaniu z użyciem modeli ruchu lub behawioralnych konieczne jest uwzględnienie liczby ewakuowanych. Przy większym natężeniu ruchu, powodującym zatory, ważne jest uwzględnianie wymiarów osób. W artykule przeanalizowano wpływ zmian wymiarów antropometrycznych dla przykładowego obiektu z użyciem programu Pathfinder. Wskazano zalecenia co do postępowania podczas analizowania warunków ewakuacji dla różnych grup budynków i różnych użytkowników.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie ewakuacji posiada różne znaczenia. Niektóre z nich znalazły zastosowanie w regulacjach i rozważaniach właściwych szeroko rozumianej ochronie ludności. W artykule zawarto wyniki dokonanego przeglądu źródeł bibliograficznych pod kątem identyfikacji natury i istoty zjawiska ewakuacji w ujęciu specjalistycznym. Wobec zidentyfikowania różnorodnych ujęć (w tym ogólnego i specjalistycznego), po dokonaniu ich usystematyzowania i analizy w ramach studium komparatystycznego - przedstawionego na gruncie dwóch powiązanych ze sobą artykułów - zaproponowano autorską definicję ewakuacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę istniejących rozwiązań prawnych i praktycznych metod z zakresu ewakuacji osób z niepełnosprawnością słuchu. W tym celu scharakteryzowano problematykę niepełnosprawności słuchu i przedstawiono zróżnicowanie osób z niepełnosprawnością słuchu ze względu na przyczyny ubytku słuchu, jego poziom oraz moment utraty zdolności słyszenia. W dalszej części artykułu dokonano analizy zmian prawnych dotyczących osób z niepełnosprawnością słuchu oraz istniejących rozwiązań prawnych w zakresie ewakuacji. Obecnie rozwiązania prawne dotyczące ewakuacji nie wskazują szczegółowych rozwiązań praktycznych odnoszących się do osób z niepełnosprawnością słuchu. Dlatego w rozdziale trzecim dokonano analizy rozwiązań praktycznych ułatwiających komunikację w przypadku zagrożenia i ewakuacji z osobami z niepełnosprawnością słuchu. Przedstawione w artykule zagadnienia, rozważania oraz wnioski powstały w oparciu o studia literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych procedur ewakuacji i transportu osób poszkodowanych w przypadku zaistnienia katastrofy górniczej. W polskim górnictwie przyczynami najtragiczniejszych wypadków zbiorowych są najczęściej zagrożenia naturalne związane z wybuchami metanu i pyłu węglowego. Zakład górniczy ma obowiązek opracować i realizować w razie potrzeby plan ratownictwa, którego procedury pomogą opanować sytuację kryzysową. Wypadek w zakładzie pracy z udziałem dużej liczby osób poszkodowanych wymaga od Kierownika Akcji Ratowniczej podjęcia adekwatnych i szybkich decyzji. Istotna, zatem jest kolejność alarmowania poszczególnych służb ratowniczych oraz organów nadzoru jak również segregacja poszkodowanych oraz kolejność udzielania im pomocy. Zadania związane z transportem osób poszkodowanych pod ziemią wykonują ratownicy górniczy. Z chwilą wytransportowania poszkodowanych górników na powierzchnię zadania te przejmują służby Państwowego Ratownictwa Medycznego. (abstrakt oryginalny)
Ewakuacja techniczna jest ważnym elementem w podsystemie zabezpieczenia technicznego wojsk. Odtwarzanie sprawności sprzętu umożliwia skuteczne prowadzenie działań taktycznych. W niniejszym artykule przedstawiona zostanie metodologia kalkulacji strat w sprzęcie oraz przeanalizowana efektywność podsystemu ewakuacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawi się koncepcję metody optymalizacji planów ewakuacji na wielkich statkach wycieczkowych wykorzystując do tego celu metodę algorytmów genetycznych. Celem jest ustalenie jak najkorzystniej kierować poszczególne grupy pasażerów z pomieszczeń, w których się znajdują w momencie rozpoczęcia ewakuacji do miejsc zbiórek. Skrócenie czasu dojścia do miejsc zbiórek dużej liczby pasażerów, zmniejszyłoby ryzyko utraty zdrowia lub życia przez ludzi w przypadku wystąpienia konieczności ewakuowania się ze statku. (abstrakt oryginalny)
Złożoność zadań wynikających z niesienia pomocy poszkodowanym w klęskach żywiołowych wymusza wyposażenie jednostek ratowniczych w środki logistyczne o dużej pojemności transportowej. Jednym z takich środków jest pływający transporter gąsienicowy PTS, który umożliwia ewakuację ludności i mienia zarówno na lądzie jak i na przeszkodach wodnych. Kończące się resursy użytkowania transporterów wymuszają konieczność podjęcia problematyki konstrukcji i budowy nowego środka przeprawowego lub modernizacji transportera będącego obecnie na wyposażeniu jednostek inżynieryjnych. Ponadto, w referacie przedstawiono problematykę użycia sił i środków w sytuacjach kryzysowych. Skupiono się nad możliwością wykorzystania pododdziałów Sił Zbrojnych RP w zadaniach niesienia pomocy poszkodowanym w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych. Przedstawiono strukturę jednostek inżynieryjnych wykorzystywanych do zabezpieczenia działań ratowniczo-logistycznych na wypadek sytuacji kryzysowych, w tym klęsk żywiołowych, stawiane im zadania oraz podjęto problematykę ich wyposażenia w sprzęt specjalistyczny. (abstrakt oryginalny)
Symulacja komputerowa stanowi doskonałe narzędzie służące analizie złożonych procesów. Znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy zawodzą dostępne metody analityczne jednocześnie dostarczając jak największej liczby informacji o analizowanym procesie. W niniejszym artykule wykazano możliwość zastosowania oprogramowania do symulacji procesów dyskretnych FlexSim w weryfikacji przyjętych założeń dotyczących sposobu przeprowadzania ewakuacji budynku Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Podstolicach. Celem badań było wykazanie możliwości ewakuacji osób przebywających na terenie placówki w zadanym czasie. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Marine and Offshore Personnel Evacuation in the Arctic
63%
Arktyka przeżywa obecnie okres szybkiego ekonomicznego i przemysłowego rozwoju. Związany jest z tym szybki wzrost liczebności personelu pracującego w polarnych warunkach i zatrudnionego przy niebezpiecznych operacjach. Podstawowym problemem ochrony życia ludzkiego w niebezpiecznych warunkach pracy jest możliwość szybkiej ewakuacji. Statki pływające na wodach arktycznych do tej pory używają metod ewakuacji opracowanych dla łagodniejszego klimatu i otwartych wód. Pracownicy przemysłu offshorowego są bardziej narażeni na niebezpieczeństwa z powodu zagrożeń związanych z wydobyciem ropy i gazu. Firmy naftowe są świadome tych zagrożeń i dlatego opracowały i wprowadziły nowe metody ewakuacji pracowników w warunkach arktycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sytuacje kryzysowe powstałe na skutek powodzi. Podano definicję powodzi i jej charakterystykę w rejonach górskich i nizinnych. W artykule kupiono się na powodzi, która miała miejsce w 1997 roku. Przedstawiono wybrane przykłady uszkodzonych konstrukcji mostowych, a także zniszczonych dróg. Opisano najważniejsze przyczyny zaistniałych zniszczeń, które zobrazowano odpowiednimi fotografiami. W opracowaniu podjęto także ważny temat funkcjonowania lokalnej ludności w czasie powodzi. Pokazano powstałe na skutek kataklizmu zakłócenia życia mieszkańców.(abstrakt oryginalny)
Ewakuacja jest istotnym elementem zarządzania kryzysowego. Dlatego też ważne jest jej odpowiednie zaplanowanie przed wystąpieniem zdarzenia kryzysowego, np. pożaru. Tworzone są różnego rodzaju plany ewakuacji. Znacznym ułatwieniem przy ich tworzeniu jest wspomaganie się narzędziami GIS. Istotnymi elementami planu są wskaźniki przestrzenne i czasowe działania. Systemy informacji przestrzennej poprzez wykorzystanie analiz przestrzennych pozwalają na określenie w szybki i precyzyjny sposób dróg ewakuacyjnych możliwych do przebycia w najkrótszym czasie. Tak wykonane analizy mogą być bardzo przydatne przy planowaniu ewakuacji, jako elementu zarządzania kryzysowego. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The goal of this research work is to present the possibility of applying the simulation modelling of evacuation conditions software in the preparation of a mass event management plan. These software allow the introduction of dimensional characteristics of agents, but their consideration is most often implemented in a simplified manner or ignored. Using a selected example, the methods of including the dimensional characteristics of persons during analyses are presented. Design/methodology/approach: The paper presents the preparation stages of the simulation modelling process of crowd flows using the example of an open air event. The paper is preceded by a review of research into the determinants of crowd flows and good practices and guidelines for organising and managing mass events. The result of the research is a presentation of the application possibilities of simulation modelling taking into account human dimensional characteristics in decision support during the planning of mass event organisation. Findings: The results of the study provide a demonstration of how to integrate the simulation modelling involving anthropometric criteria into the management process of mass events. Research limitations/implications: The results of the research are presented using a selected example. By increasing the number of variants of event scenarios, it will be possible to identify detailed relationships between the modelled parameters and develop guidelines for managers of mass events. Practical implications: The application of simulation modelling to the analysis of crowd movement during the organisation of mass events, makes it possible to predict the threats that may occur in emergency situations. The results of the research will expand the catalogue of criteria considered during evacuation modelling to include anthropometric data. Social implications: Based on the analysis of the literature, there are shortcomings in the research basis of the guidelines considered during the planning of mass events. They are based in many aspects on experience and require a structured methodical and analytical approach during planning. Originality/value: Research work on evacuation modelling has so far not emphasised the importance of the impact of changes in dimensional characteristics on simulation results. This paper presents a method of considering anthropometric data during simulation modelling.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.