Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ewidencja kosztów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Cel - Celem opracowania jest ukazanie sposobu podziału braków w przedsiębiorstwach produkcyjnych i zwrócenie uwagi na ograniczenia informacyjne pochodzące z rachunkowości finansowej. Metodologia badania - W artykule zastosowano metodę obserwacji, wywiadu i analizy źródeł. Wynik - Przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję braków, pomijając pozostałe koszty jakości, które nie są uregulowane przepisami prawa bilansowego. Wiele przedsiębiorstw traktuje ewidencję braków jako podstawę do ewentualnych roszczeń finansowych od dostawców i pracowników za powstanie wyrobów niezgodnych ze specyfikacją i poniesieniem dodatkowych kosztów naprawy lub kosztów produkcji wyrobu nienaprawialnego. Oryginalność/wartość - W opracowaniu opisano sposób ujmowania kosztów związanych z niewłaściwą jakością wyrobów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł został poświęcony ujmowaniu kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w literaturze polskiej. Analizowana dostępna literatura w zakresie ujmowania kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych jest bardzo uboga. Przeprowadzone badania wskazują w zasadzie jej brak. Mimo że usługi realizowane przez te przedsiębiorstwa należą do powszechnych na terenie kraju. Dostępne nieliczne publikacje nacechowane są wzorcami rachunkowości finansowej opartej na wzorcowych zakładowych planach kont oraz klasycznej rachunkowości, tj. nakierowanej na potrzeby sprawozdawczości bilansowej i podatkowej. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modeli ewidencji kosztów działalności polskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych prezentowanych w polskiej literaturze. W tym celu dokonano analizy dostępnej literatury krajowej w tym zakresie(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Koszt wytworzenia produktu - istota, ustalanie oraz ujęcie ewidencyjne
100%
Koszty w sposób istotny uczestniczą w kreowaniu wyniku finansowego, wpływając na wysokość zysku lub straty. Ważne jest, aby jednostka tak gospodarowała zasobami, aby nie obniżyła tym samym jakości efektów jej działalności. Efektem działalności jednostki są produkty pracy, tj. usługi, wyroby gotowe, półfabrykaty, produkcja w toku. W opracowaniu szczególną uwagę zwrócono na wycenę i ewidencję produktów gotowych.(fragment tekstu)
Ewidencja kosztów w przedsiębiorstwach prowadzona jest na kontach zespołu 4, a także w licznych przypadkach na kontach zespołu 5. Celem niniejszego opracowania jest weryfikacja modelu struktury kosztów jakości wykorzystywanego w układach rodzajowym i kalkulacyjnym kosztów. Udział sektora usługowego w tworzeniu PKB Polski wynosi ok. 65%, a dla gospodarek wysoko rozwiniętych jest to poziom 80%. Tak wysoki udział bardzo kontrastuje z ubogą literaturą w zakresie ewidencjonowania i ujmowania kosztów jakości w systemie rachunkowości przedsiębiorstw w układach kosztów. Pierwsza część pracy stanowi charakterystykę kosztów grupowanych według rodzaju oraz kosztów klasyfikowanych według typów działalności. W drugiej części przedstawiono model struktury kosztów jakości. Trzecia część zawiera próbę weryfikacji modelu na przykładzie przedsiębiorstwa XYZ. Obiektem badań są koszty jakości ujmowane w zespołach kont 4 i 5. Na potrzeby artykułu wykorzystano źródła literaturowe z rachunkowości i zarządzania jakością. Zastosowanym podejściem badawczym jest studium przypadku. Podsumowanie stanowią wnioski z przedstawionego przykładu.(abstrakt oryginalny)
Koszty świadczeń pracowniczych, w tym koszty wynagrodzeń, są niejednokrotnie znaczącą pozycją kosztów działalności operacyjnej jednostki. Kwestię wysokości zapłaty za wykonaną pracę determinuje ilość i jakość zużycia czynnika ludzkiego, jak i określony system wynagrodzeń.. W literaturze przedmiotu wyróżnia się trzy podstawowe metody wyceny pracy: system czasowy, akordowy i prowizyjny oraz ich pochodne. O ile na stanowiskach nieprodukcyjnych dominuje zazwyczaj system czasowy, niekiedy prowizyjny, o tyle na stanowiskach produkcyjnych często dobrym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie jednej z odmian akordu.(abstrakt oryginalny)
W warunkach zarządzania antykryzysowego jednostka gospodarcza narusza podstawowe założenie kontynuacji działalności, co powoduje zmiany metodologii i technik ewidencji księgowej przychodów i kosztów. W przypadku ujmowania kosztów kluczowym punktem staje się moment wpływu lub wydatku środków pieniężnych, dominuje prawna forma wyrażenia w ewidencji księgowej transakcji gospodarczych nad ich istotą ekonomiczną, obniża się rola zasady ostrożności, po-dział i zestawienie przychodów i kosztów odbywają się po zakończeniu procedur bankructwa oraz ich poszczególnych etapów. Przeprowadzone badania ustawodawstwa dotyczące bankructwa i praktyk księgowych w upadających przedsiębiorstwach na Białorusi pozwoliły udoskonalić tryb ujmowania i ustalania przychodów i kosztów powstających w warunkach zarządzania antykryzysowego, opracować ich uzasadnioną klasyfikację i szczegółową ewidencję. Celem udoskonalenia ewidencji księgowej przychodów i kosztów jest określenie skuteczności i uzasadnienie stosowania procedur bankructwa, co prowadzi do opracowania właściwej strategii zarządzania antykryzysowego. (abstrakt oryginalny)
Rachunek zysków i strat jednostek zarobkowych jest źródłem informacji o kosztach i przychodach oraz wynikach z poszczególnych segmentów działalności gospodarczej, zdarzeń nadzwyczajnych i obciążeń wyniku finansowego. Wariant porównawczy tego rachunku, z pewnymi modyfikacjami, przyjęto za wzór rachunku zysków i strat sporządzanego przez jednostki budżetowe w ramach sprawozdania finansowego. Celem tego artykułu jest wskazanie podstawowych wątpliwości odnoszących się do adekwatności zachowania w tym rachunku nazw takich segmentów wyniku, jak zysk lub strata ze sprzedaży oraz zysk lub strata z działalności gospodarczej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie problemów, które należy uwzględnić w budowie systemu budżetowania w stacji radiowej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnych ram projektu dotyczącego realizacji procesu audytu systemu informatycznego rachunkowości w firmie. Audyt jako kontrola jest jednym z elementów zarządzania ryzykiem gospodarczym.
Podstawowym narzędziem umożliwiającym ewidencję kosztów logistyki, jest sprawnie funkcjonujący rachunek kosztów logistyki, który powinien być utożsamiany z systemem umożliwiającym ustalenie poziomu kosztów ponoszonych w związku z realizacją procesów logistycznych w danej jednostce czasu1. Z kolei aby możliwe było osiągnięcie celów stawianych rachunkowi kosztów logistyki2, powinien być on prowadzony w wielu formach i przekrojach. Formy rachunku kosztów logistyki uzależnione są od wymogów i potrzeb praktyki gospodarczej w zakresie pozyskiwania informacji niezbędnej do przeprowadzenia właściwej oceny oraz do podejmowania racjonalnych decyzji ekonomicznych3. Różnorodność celów stawianych przed rachunkiem kosztów logistyki przyczyniła się do wykształcenia odmiennych form i przekrojów rachunków kosztów4. Problem tkwi w doborze odpowiedniego rachunku kosztów. Teoria i praktyka gospodarcza nie wypracowały jednego, uniwersalnego rozwiązania, które spełniałoby wszystkie wymagania stawiane przed rachunkiem kosztów. (fragment tekstu)
Zaproponowanie rachunku kosztów ukierunkowanego na uzyskanie informacji kosztowej z obszaru aktywności logistycznej przedsiębiorstwa, który z jednej strony spełniałby wymogi wynikające z regulacji ustawowych w zakresie ewidencji i rozliczania kosztów, a z drugiej strony realizował cele stawiane przed nim przez użytkowników informacji z zakresu działalności logistycznej, nie należy do zadań prostych i jednoznacznych. Trudności pojawiają się już w kwestii pojęciowego rozumienia istoty rachunku kosztów logistyki. Definicja rachunku kosztów logistyki umożliwiająca zrozumienie istoty problemu powinna być stosunkowo prosta i jednoznaczna. Próba zawarcia w definicji wszystkich czynności związanych z realizacją działań logistycznych generujących koszty logistyki jest z góry zdana na niepowodzenie, gdyż zakres jaki obejmuje aktywność logistyczna podmiotów gospodarczych ulega ciągłym, ewolucyjnym zmianom i prowadzi do stawiania słusznego zarzutu niekompletności takiego sposobu definiowania rachunku kosztów logistyki. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wybrane aspekty modelowania systemów ewidencji w rachunku kosztów i dokonań przedsiębiorstwa. Skoncentrowano się na modelowaniu strumieni przepływów danych w systemie ERP w kontekście ewidencji kosztów i dokonań. Dokonano charakterystyki wybranych przepływów w obszarach sprzedaży, zakupów oraz produkcji z uwzględnieniem ewidencji księgowej na kontach księgi głównej oraz obiektach rachunku kosztów i dokonań. Przedstawiono koncepcję prezentacji i raportowania przepływów układzie tabelarycznym wiążącym księgę główną (KG) z obiektami rachunku kosztów i dokonań. Postulowane rozwiązanie poparto przykładem ilustrującym sposób ewidencji i raportowania w systemie rachunkowości przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Ewidencja kosztów w małych I średnich przedsiębiorstwach zwykle nie odpowiada potrzebom zarządczym, a prowadzona według tradycyjnych systemów rachunku kosztów nie stanowi już dobrej podstawy podejmowanych decyzji. Artykuł wskazuje, że zastosowanie w takich przedsiębiorstwach analizy opartej na rachunku kosztów działań, bazującym na czasie, może pokazać potencjał aktualnie tkwiący w zaangażowanych zasobach, niewykorzystane zdolności produkcyjne, a więc miejsca oszczędności kosztów. Studium przypadku potwierdza też występowanie profilu kontrahenta rentownego i nierentownego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono niektóre problemy związane z modernizacją systemu planowania i kalkulacji kosztów w samorządach lokalnych. Głównym tematem dyskusji jest proces parametryzacji kosztów zadań publicznych i ich przygotowania do nowego systemu budżetowania modemu. Systemy rachunkowości i klasyfikacji budżetowej nie są gotowe do zaawansowanych systemów kosztorysowania i planowania w pierwszej instancji i dlatego księgowanie kosztów w oparciu o parametry wydaje się być właściwy sposobem do zwiększenia skuteczności w lokalnym sektorze publicznym.
15
Content available remote Identyfikacja kosztów eksploatacji składowisk odpadów komunalnych
100%
Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja i pomiar kosztów działalności składowisk komunalnych. W artykule przedstawiono zakres działalności składowiska odpadów komunalnych oraz omówiono koszty jego eksploatacji. Uwzględniono w nich podział na segmenty kosztów, które zdaniem autora muszą być bezwzględnie wydzielone na potrzeby planowania i kontroli kosztów eksploatacji składowiska odpadów oraz kalkulacji kosztów usług odbioru odpadów i ustalania ich cen. Przedstawiono układ kosztów dla dwóch składowisk odpadów komunalnych, zwracając uwagę na ich podobieństwa i różnice oraz z czego one wynikają. Przedstawiono rozwiązanie ewidencyjne w zakresie kosztów eksploatacji składowiska odpadów komunalnych, gdyż ewidencjonowanie kosztów jest istotnym elementem ich pomiarów. (abstrakt oryginalny)
Reforma budżetu państwa w zakresie budżetowania zadaniowego powoduje wiele trudności, w tym w rachunkowości. Jednostki budżetowe powinny wybierać optymalne dla siebie rozwiązanie, które pozwoli na osiągnięcie celów wyznaczonych dla zadań z uwzględnieniem zasad: skuteczności, efektywności, przejrzystości.(fragment tekstu)
Experts have estimated that only a small fraction of the data that is captured, processed and stored in the enterprise is actually available to executives and decision makers. Recently, a set of significant new concepts and tools have evolved into a new technology that makes it possible to tackle the problem of providing all the key people in the organization with access to whatever level of information needed for the organization to survive and prosper in an increasingly competitive world. The term that has come to characterize this new technology is data warehousing. The data warehouse provides the basis of data infrastructure that the executive information system (EIS) analyst needs to support EIS processing effectively. Therefore, the suggested structure of the data warehouse in cost accounting in this paper is tailored to the strategic information needs of top-executives providing them an easy access to selective information that has been processed by the enterprise information systems. (original abstract)
Koszty jednostki gospodarczej można zdefiniować jako "wyrażone w pieniądzu celowe zużycie składników majątku i usług obcych, wynagrodzenia za pracę i nakłady czysto pieniężne związane z normalną działalnością danej jednostki w pewnym okresie". W pracy omówiono koszty jednostki gospodarczej. Przeprowadzono identyfikację kosztów działań marketingowych. Omówiono koszty marketingu w układzie rodzajowym kosztów i w układzie kalkulacyjnym.
Celem opracowania jest określenie i porównanie możliwości zarządzania kosztami u mikroprzedsiębiorców korzystających z uproszczonych form ewidencji podatkowych. Rozważania zostały oparte na obowiązujących przepisach podatkowych, własnych doświadczeniach autora, jako dyplomowanego księgowego, i dostępną literaturę przedmiotu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.