Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Exchange of data
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Globalna Sieć Synchronizacji t Danych lub inaczej GDSN (Global i Data Synchronisation Network) to międzynarodowa struktura organizacyjno-techniczna wspomagająca wymianę danych produktowych. GDSN to również jeden z najważniejszych standardów GS1, opisujących właściwe operacje i procesy gromadzenia, przetwarzania i ekspozycji informacji. (fragment tekstu)
2
Content available remote Transfer of Personal Data to Third Countries
80%
The article describes the transfer of personal data to third countries. Data transfer to countries that do not provide an appropriate level of personal data protection within their territories entails a significant risk of prejudice to the rights and freedoms of persons concerned. According to applicable laws, transferring personal data to third countries is allowed if a given country guarantees an appropriate level of personal data protection. The article analyzes the legal acts regulating the transfer of personal data to third countries and the decision of the Court of Justice of the European Union (CVRIA) annulled the Commission decision finding that the United States provides an appropriate level of protection of personal data transferred. (original abstract)
Carrefour rozpoczął implementację produkcyjną systemu Globalnej Synchronizacji Danych (GDSN) w Polsce. Polska jest kolejnym - po Francji, Brazylii i Tajwanie - krajem, w którym Carrefour konsekwentnie wdraża system do wymiany danych produktowych w ramach realizacji swojej strategii cyfrowej transformacji. Celem projektu jest całkowite wyeliminowanie kart produktowych i zastąpienie ich elektroniczną wymianą danych opartą na globalnych standardach GS1. W ramach nowego systemu działa już 5 dostawców sieci, a kolejnych 18 przygotowuje się do jego wdrożenia. (fragment tekstu)
4
Content available remote Przepływy informacyjne w strategii CPFR
80%
Przepływy informacyjne pełnią nadrzędną rolę nad przepływami materiałowymi i finansowymi. Dlatego właściwie funkcjonujący system komunikacji zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej decyduje o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Sprawna i terminowa wymiana informacji nabiera szczególnego znaczenia w funkcjonowaniu zintegrowanych łańcuchów logistycznych. Jednocześnie stanowi ona podstawową barierę, na którą natrafiają partnerzy handlowi. Dlatego wyzwaniem dla przedsiębiorstw jest obecnie otwarcie się na potrzeby informacyjne ich partnerów. Pamiętać bowiem należy, iż sednem nowoczesnych koncepcji logistycznych, takich jak CPFR, jest szczegółowo opracowany system wymiany danych między partnerami.(abstrakt oryginalny)
Skupiająca największych producentów branży FMCG oraz sieci handlowe działające na terenie RP Grupa Robocza GS1/ECR/GDSN Polska zatwierdziła wspólną listę atrybutów opisujących produkty w sposób wyczerpujący zapotrzebowanie na dane w procesach biznesowych. Postanowiono, że lista ta będzie funkcjonować pod nazwą Polski Model Danych Podstawowych PMDP i automatycznie zastąpi uprzednio wypracowaną Wspólną Kartę Produktową (CPC ang. Common Product Card). Tym samym, PMDP jest aktualnym punktem odniesienia, który będzie można modyfikować z chwilą pojawienia się nowych wymogów prawnych, wytycznych europejskich czy zmian wynikających z dobrych praktyk, zarówno tych lokalnych, jak i o zasięgu globalnym. Nadrzędnym celem ustanowienia tego Modelu jest ustrukturyzowane procesu wdrożenia Katalogów oraz standardu GDSN (ang. Global Data Synchronisation Network - Globalna Sieć Synchronizacji Danych) na polskim rynku. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia pilotażowe działania (historia pacjenta, e-recepta i e-potwierdzenie) podejmowane w projekcie e-SENS w ramach domeny e-zdrowie. Te trzy przypadki dotyczą wszystkich obywateli UE mieszkających, pracujących i podróżujących po Europie, którzy znaleźli się w potrzebie pomocy medycznej w obcym kraju. Rozwiązania wdrażane przez e-SENS mają na celu wspieranie tworzenia transgranicznego, przejrzystego, szybkiego i przyjaznego dla użytkownika systemu elektronicznych usług zdrowotnych. Wdrożenie transgranicznych rozwiązań e-SENS zagwarantuje najwyższą jakość opieki medycznej i przyczyni się do kreowania popytu na transgraniczne usługi zdrowotne, które w przyszłości staną się oczywistym elementem otaczającej nas rzeczywistości. (abstrakt oryginalny)
Synchronizacja danych, zwłaszcza w dobie nabierającej coraz większego znaczenia technologii cloud computing, odgrywa coraz większą rolę. Równocześnie można zaobserwować coraz większą ilość urządzeń mobilnych, która sięga obecnie zawrotnej liczby miliardów urządzeń na całym świecie. Z uwagi na potrzeby użytkowników, które ewoluują w kierunku absorbcji różnorodnych informacji potrzebnych w pracy, rozrywce, życiu prywatnym, coraz bardziej istotny jawi się problem zapewnienia zgodności danych obecnych na urządzeniu użytkownika z danymi dostępnymi w ramach różnych usług oferowanych w modelu cloud computing. W artykule podjęto próbę opisania różnorodnych aspektów wymiany danych na styku urządzenia mobilne - usługi cloud computing. Przedstawiono: wyzwania komunikacji mobilnej, kryteria jakości wymiany danych mobilnych, wymieniono modele i zasady synchronizacji danych. W dalszej części przedstawiono modelową koncepcję synchronizacji danych w modelu cloud computing. (abstrakt oryginalny)
Na początku lat 90. ubiegłego wieku nie było żadnego powszechnego systemu wymiany danych pomiędzy bankami, co w znacznym stopniu utrudniało kwestie podejmowania decyzji kredytowych. W 1992 roku został uruchomiony System BANKOWY REJESTR, po nim ruszyły kolejne. W artykule omówiono również takie systemy jak: DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, AMRON, POSIADACZE, SWOZ, ZORO.
W artykule opisano nową ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Przedstawiono najważniejsze zmiany i korzyści nowego systemu, zwłaszcza z punktu widzenia banków jako instytucji korzystających z zasobów informacyjnych biur informacji gospodarczych.
Każda transakcja zawierana pomiędzy dostawcą a siecią handlową wymaga odpowiedniego przygotowania danych produktowych zwanych danymi podstawowymi. Wśród nich znajdują się między innymi: kod kreskowy, nazwa produktu, nazwa marki, informacje wymiarowo wagowe, typy opakowań, klasyfikacje lokalne oraz klasyfikacje międzynarodowe itp. Bez tych danych strony mogą mieć problem z prawidłową interpretacją, czego dotyczy sprzedaż. Do tej pory wymiana takich danych odbywała się za pomocą kart produktowych (Excel-owych, a wcześniej papierowych). W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku powstało rozwiązanie organizacyjno - techniczne pod nazwą GDSN (ang. Global Data Synchronisation Network), zmieniające sposób gromadzenia, przetwarzania i przesyłania danych pomiędzy producentem a odbiorcą. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja innowacyjnej koncepcji prototypu zintegrowanego systemu punktów pomiarowych przy gniazdach produkcyjnych, odpornego na zakłócenia elektromagnetyczne, wykorzystującego selektywną bramkę RFID. Projektowany prototyp przeznaczony będzie do wykorzystania w systemie produkcyjnym, w którym występuje wysoki współczynnik zaburzeń elektromagnetycznych. Główną częścią prototypu będzie stanowisko pomiarowe oraz selektywna bramka RFID zapewniająca możliwość identyfikacji konkretnych egzemplarzy surowców, półproduktów bądź produktów końcowych wraz z możliwością ich śledzenia.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Semantic and Syntactic Interoperability Issuesin the Context of SDI
61%
Interoperacyjność jest jedną z podstawowych koncepcji infrastruktury danych przestrzennych (SDI), ponieważ wymiana i dostęp do danych przestrzennych są głównymi jej celami. Zagadnienie to jest ściśle związane z pojęciem schematu aplikacyjnego, który z kolei odgrywa kluczową rolę podczas interoperacyjnej wymiany danych i informacji przestrzennych w SDI. Stanowi on podstawę pomyślnej wymiany danych między dwoma systemami, ponieważ definiuje możliwą zawartość i strukturę danych, a więc obejmuje zarówno interoperacyjność semantyczną, jak i składniową. Problematyka ta pojawia się również w kilku innych kwestiach związanych z SDI, takich jak na przykład podejście oparte na modelu czy specyfikacje danych przestrzennych. Proces wymiany danych przestrzennych w SDI wymaga przygotowania schematów aplikacyjnych UML i GML, które obejmują interoperacyjność semantyczną i składniową. Opracowanie odpowiednich i poprawnych schematów aplikacyjnych może jednak nie być proste. Ponadto błędne lub zbyt złożone struktury danych mogą mieć negatywny wpływ na przebieg procesu wymiany danych. Głównym przedmiotem artykułu jest przedstawienie koncepcji interoperacyjności w SDI, w szczególności interoperacyjności semantycznej i składniowej, jak również omówienie roli schematów aplikacyjnych UML i GML podczas wymiany danych przestrzennych w SDI. Rozważania przeprowadzono na przykładzie europejskiej i krajowej infrastruktury danych przestrzennych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono politykę Unii Europejskiej dotyczącą transformacji cyfrowej i związany z nią potencjał rozwojowy. Celem pracy jest krytyczna analiza postępu, jaki dokonuje się obecnie w zakresie operacjonalizacji i wdrażania odpowiednich polityk. Ponadto zidentyfikowano wyzwania, które mogą mieć negatywny wpływ na osiągnięcie koniecznych celów strategicznych, oraz przeszkody mogące utrudniać realizację przyjętych polityk. Jako szczególne utrudnienie postrzega się znaczny niedobór ekspertów przygotowanych do pełnienia nowych funkcji w dynamicznie rozwijającym się ekosystemie danych. Znaczącym przykładem jest rola data stewarda, kluczowa dla wsparcia szybkiego rozwoju ekosystemu danych w UE. Zaproponowano stworzenie uniwersalnych ram kompetencji dla data stewardów w celu usprawnienia zarządzania zasobami ludzkimi. W artykule przedstawiono podstawowy zarys niezbędnych umiejętności i kompetencji zapewniających efektywne zarządzanie danymi. (abstrakt oryginalny)
In the assembly industry, almost all components are outsourced or transferred to other parties, in order to meet the need for supply. This is referred as outsourcing of production. The outsourcing of assembly product components is based on a relationship model between the contractor and the industry. However, there is no relationship or communication pattern between the contractor or supplier and the assembler. Hence, in order to accelerate line production and overcome problems with assembly components, the communication path is shortened by providing a direct communication channel between the assembler and the supplier or contractor, in order to communicate any problems that arise during the assembly process by internal communication within the industry. The purpose of this study is the design and development of a web-based software application electronic data interchange (EDI) that can be used as a tool for communication between the assembler and supplier. The EDI application provides formal communication between the assembly industry and the contractor providing the components or parts needed in the assembly process. The main purpose of using EDI technology is to help the assembler to communicate the relevant documents to suppliers quickly, accurately and efficiently. The documents to be communicated are in the form of reports or claims, and are related to non-conformities, errors and component difficulties arising during the assembly process. This research novelty is providing direct communication between assembly and supplier by using EDI application that can give contribution in manufacturing area so it can accelerate the line production in assembly. (original abstract)
15
Content available remote Zastosowanie kodów dwuwymiarowych 2d do przechowywania i wymiany danych
61%
Kody dwuwymiarowe znajdują coraz szersze zastosowanie przy zapisywaniu dużej ilości informacji na małych powierzchniach, np. na dokumentach, wizytówkach, ulotkach reklamowych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę możliwości przez nie oferowane, trzeba stwierdzić, że kody dwuwymiarowe nadal jednak nie są wykorzystywane w podobnym stopniu co kody liniowe. Wokół nas można zaobserwować stopniowy proces zastępowania kodów liniowych kodami dwuwymiarowymi przy znakowaniu towarów. Niemniej jednak proces ten nie będzie przebiegał szybko, lecz raczej powoli - należy uwzględnić w dużej mierze nadal zbyt wysokie koszty instalacji systemu identyfikacji oraz samych czytników. W rozwijającym się świecie bardzo ważnym czynnikiem jest ilość informacji, tak więc nawet kody dwuwymiarowe mogą powoli przestać nadążać za stawianymi im wymaganiami i zacząć być niewystarczające. W odpowiedzi na to pojawiała się mała grupa kodów trójwymiarowych, które obecnie są na początkowym etapie swojego rozwoju, jednak ich pełne wykorzystanie prawdopodobnie nastąpi w dalszej przyszłości. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano metody bezpośredniej komunikacji, które dzięki rozwojowi technologii cyfrowych odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu relacji biznesowych między podmiotami gospodarczymi. Po ogólnym wprowadzeniu do zagadnienia bezpośredniej komunikacji przedstawiono tematykę systemów bezpośredniej komunikacji opartych na technologii przetwarzania fal radiowych radio frequency identification (RFID). Zaprezentowano również standard komunikacji bezdotykowej Near Field Communication (NFC). Celem artykułu jest prezentacja technik bezpośredniej komunikacji z uwzględnieniem technik radiolokacyjnych, w tym standardu NFC. Technologie bezdotykowe, ze względu na swoją innowacyjność oraz korzyści, które przynoszą zarówno usługodawcom, jak i usługobiorcom, mogą stać się istotne w życiu gospodarczym w najbliższej przyszłości. (fragment tekstu)
Przedstawiono koncepcję infologicznej interpretacji informacji, definicje i interpretacje wartości informacji, problemy w ocenie wartości informacji, czynniki kształtujące tę wartość oraz jej atrybuty.
Współcześnie każde zawinięcie statku do portu i jego obsługa odbywa się z udziałem i zaangażowaniem wielu podmiotów, w tym agentów morskich. Wynika to przede wszystkim z dużego stopnia skomplikowania przedsięwzięć zaliczanych do kompleksowej obsługi statku podczas jego pobytu w porcie. Podjęcie działań i zapewnienie bezpiecznej, terminowej i sprawnej obsługi statku w porcie wiąże się ze sporządzeniem oraz przekazaniem odpowiednim organom dokumentów niezbędnych i wymaganych przepisami portowymi. W celu poprawy jakości i szybkość pozyskiwania, przetwarzania i przekazywania informacji oraz skrócenia pobytu statku w porcie wprowadzono do powszechnego użytku systemy elektronicznej wymiany danych. W artykule przedstawiono organizację obsługi agencyjnej statków w portach oraz rolę i znaczenie systemów elektronicznej wymiany danych w transporcie wodnym. W oparciu o wybrane istniejące systemy elektronicznej wymiany danych przeanalizowano ich znaczenie dla obsługi agencyjnej w portach i wpływ na skrócenie pobytu statków w portach. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sieciowy kontekst wymiany rynkowej, typy danych marketingowych, organizację danych w diadzie oraz zależności między danymi relacyjnymi (modele strukturalne).
Technologia XML jest wykorzystywana do opisu i wymiany danych i dokumentów tekstowych. Jej istota polega na połączeniu danych z ich semantyką oraz oddzieleniu formy od treści. Przyjęcie takiego rozwiązania daje możliwość zdefiniowana podstaw modelu bazodanowego opartego na tej technologii. Wiąże się to jednak z koniecznością uwzględnienia szeregu zagadnień znanych z teorii baz danych. Należy tu wymienić przede wszystkim operowanie na danych w warunkach współbieżności dostępu oraz zapewnienie poprawności i spójności danych. To ostatnie zagadnienie, obejmujące szereg szczegółowych rozwiązań, znane jest w teorii baz danych pod nazwą reguł integralności. W artykule omówiona została możliwość wykorzystania technologii XML do implementacji reguł integralności. Na podstawie zaprezentowanych mechanizmów popartych przykładami praktycznymi dokonano porównania języka XML i relacyjnych baz danych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.