Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Exchange parity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autor omawia historię pieniądza fiat, czyli nieposiadającego żadnego parytetu wymiany, ani też sygnowanego na jakimkolwiek wartościowym tworzywie. Jest ona, wbrew powszechnemu mniemaniu, bardzo długa; sięga tysiąca lat. Autor stara się wyjaśnić, dlaczego pieniądz fiat w Chinach utrzymywał się tak długo, podczas gdy żadne państwo europejskie nie było w stanie utrzymać dłużej tej formy pieniądza. Jednocześnie przedstawione zostały przyczyny powszechnego odejścia od pieniądza kruszcowego w XX wieku, choć przez tysiące lat spełniał on dobrze, w tej postaci, swoje funkcje. W końcowej części przedstawiono argumenty wskazujące na nieuchronność pozostania przy formule fiat i wybitnie systemowy charakter pieniądza w ogóle. Nie może być on, w mniemaniu autora, emitowany na podstawie przesłanek spoza danego systemu gospodarczego. Rozwiązania typu currency board, sliding peg mogą być pomocne przy wychodzeniu z hiperinflacji i przywracaniu zaufania do pieniądza krajowego. Na dłuższą metę nie dają jednak szans na utrzymanie stabilnego rozwoju ekonomicznego. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Parytet wymiany udziałów bądź akcji w podziale spółek kapitałowych
84%
Obecnie w Polsce obserwuje się coraz większą liczbę dokonywanych restrukturyzacji spółek handlowych polegających na przekształcaniu ich formy organizacyjno-prawnej, łączeniu się czy dzieleniu. Według A. Witosza są to przyjazne procesy restrukturyzacyjne, gdyż zakładają brak przymusu, zapewniają wspólnikom albo akcjonariuszom spółki przejmowanej co najmniej równoważne prawa w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej. Coraz większa liczba dokonywanych operacji łączenia czy podziału spółek wynika z konieczności szybkiego dostosowywania się przedsiębiorstw do zmieniających się warunków globalnego światowego otoczenia zewnętrznego, adoptowania najlepszych światowych rozwiązań dla zwiększenia konkurencyjności. Tego rodzaju procesami restrukturyzacyjnymi dokonywanymi na całych organizmach gospodarczych nie zawsze są zainteresowane wyłącznie same te podmioty, aczkolwiek w pierwszym rzędzie to one ponoszą ekonomiczne skutki tych procesów. Najbardziej zainteresowani są właściciele przedsiębiorstw i to oni właśnie decydują ostatecznie o wielkości i sile ekonomicznej przedsiębiorstw w momencie podejmowania decyzji o stosownej formie restrukturyzacji.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przeanalizowanie problemów praktycznych związanych z określaniem stosunku wymiany udziałów lub akcji spółki przejmowanej bądź spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki na udziały lub akcje spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej w procesach połączeń spółek kapitałowych (parytetu wymiany). Analizie poddano granice przysługującej w tym zakresie swobody decyzyjnej. Poruszono też pomijany w literaturze problem związany z tzw. udziałami lub akcjami resztowymi, a więc prawami udziałowymi w podwyższonym kapitale zakładowym spółki przejmującej, które nie mogą zostać objęte przez wspólników spółki przejmowanej w wyniku posłużenia się przyjętym w planie połączenia parytetem wymiany. Ze względu na niedoskonałość rozwiązań dostępnych na gruncie obecnie obowiązujących przepisów w celu jego rozwiązania w artykule zgłoszono w tym zakresie postulaty de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest pokazanie, jak wycena na dzień połączenia przekazywanych udziałów lub akcji spółki przejmującej wpływa na powstawanie wartości firmy w aktywach lub pasywach. Wycena ta, dokonywana przez spółkę przejmującą, nie ma wpływu na ustalony wcześniej i ujawniony w planie połączenia parytet wymiany. Właściciele spółki przejmowanej otrzymają tyle udziałów lub akcji, ile wynika z planu połączenia. Ustalona w wyniku połączenia ujemna wartość firmy może zwiększyć wynik finansowy spółki przejmującej na dzień połączenia. Właściciele spółki przejmowanej nie będą uczestniczyć w podziale wyniku finansowego powstałego w wyniku połączenia jednostek gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł będzie się koncentrował zarówno na: określeniu obowiązujących ram prawnych dla instytucji parytetu wymiany, omówieniu zasad ustalania parytetu wymiany, jak również identyfikacji sposobów określenia stosunku wzajemnej wymiany udziałów lub akcji spółek przejmujących lub nowo utworzonych za udziały lub akcje spółek przejmowanych lub łączących się w nową spółkę. Istotną kwestię stanowi próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy parytet wymiany udziałów lub akcji może wpływać na wartość spółki połączonej. (fragment tekstu)
6
67%
Niniejsze opracowanie stanowi wieloaspektowe ujęcie zagadnień związanych z problematyką adaptacyjności spółek handlowych do współczesnych uwarunkowań rynkowych - szczególnie w kontekście rozpatrywanych form przyjaznej restrukturyzacji spółek handlowych, których zakres oraz procedura postępowania na gruncie prawa krajowego została sformalizowana w ksh. Ponadto, na podstawie analizy regulacji prawa rachunkowości podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy ustalony w fazie przygotowawczej procedury łączenia lub podziału spółek kapitałowych parytet wymiany udziałów/akcji wpływa na wartość spółki wyrażoną w księgach rachunkowych oraz w jakim stopniu wartość spółki połączonej lub podzielonej wpływa na poprawę pozycji konkurencyjnej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.