Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Exchange policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule poddano analizie wpływ decyzji, podjętej przez zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego 15 czerwca 2007 r., w której na nowo zdefiniowano zakres nadzoru i jego formy. Decyzja z 2007 r. rozszerzyła zakres działań funduszu, jednak pełne jej wdrożenie okazało się trudne, ponieważ w praktyce nie wyposażono MFW w narzędzia ani też kodeks postępowania, który pozwoliłby zrealizować mandat funduszu dotyczący wspierania stabilności kursów w skali międzynarodowej. Sprawiło to, że MFW pozostał forum wielostronnego monologu, systematycznie tracąc kontrolę nad polityką kursową krajów członkowskich. Niska skuteczność IMF nadzoru nad polityką kursów walutowych podważa stabilność międzynarodowego systemu walutowego, zwłaszcza że w następstwie obecnego światowego kryzysu finansowego rządy poszczególnych państw zaczęły ingerować w funkcjonowanie rynku walutowego. W artykule zidentyfikowano sposoby, dzięki którym fundusz może zwiększyć skuteczność nadzoru.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie polityki kursowej Polski w okresie transformacji, w świetle aspiracji do członkostwa w strefie euro. (fragment tekstu)
W okresie poprzedzającym przystąpienie Portugalii do Unii Gospodarczej i Walutowej (UGiW), gospodarkę portugalską cechowały: prężny rozwój, niższa inflacja i zredukowane deficyty budżetowe, co pozwoliło krajowi wypełnić kryteria z Maastricht i uczestniczyć w UGiW. Kilka lat po przyjęciu euro sytuacja zmieniła się, a pozorny sukces ukazał swoje słabe strony. Przez kilka lat wzrost gospodarczy był niski, wyniki polityki fiskalnej uległy pogorszeniu, a początkowo "korzystny" - przypisywany procesowi konwergencji - deficyt na rachunku bieżącym obecnie wydaje się być rezultatem niskiej konkurencyjności, spowodowanej rosnącymi płacami i niską wydajnością pracy. Artykuł opisuje doświadczenia Portugalii we wprowadzaniu euro oraz analizuje możliwy wpływ UGiW na wyniki gospodarcze kraju. Omówiono też kwestię, czy doświadczenie to da wyobrażenie o zachodzących zjawiskach nowym krajom członkowskim UE, które są na drodze prowadzącej do przyjęcia wspólnej waluty. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono próbę klasyfikacji polityki kursu walutowego. Następnie dokonano oceny zalet i wad poszczególnych polityk. Omówiono dotychczasową politykę walutową w Polsce od 1990 r. Zaproponowano zasady kształtowania polityki walutowej w najbliższych latach: 1) szybkie dokończenie liberalizacji dewizowej i 2) wczesne zmodyfikowanie obecnego systemu kursu walutowego w kierunku sterowanego kursu płynnego, 3) włączenie złotego do mechanizmu kursowego ERM-2, 4) po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w UE równie elastyczne i pragmatyczne podejście do okresu pozostawania złotego w systemie ERM-2 do terminu zastąpienia złotego przez euro.
5
Content available remote Polityka kursowa a napływ do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych - BIZ
75%
In the early days of political transformation in Poland, it was decided to integrate our (Polish) economy with the economy of Western Europe. This was the main objective of macroeconomic policy including the monetary policy and within it - the exchange rate policy. Polish Zloty (PLN) has been a freely convertible currency since April 2000. After accession to the European Union, a broad stream of foreign capital, mainly in the form of foreign direct investment, has flown to Poland. This had a positive impact on the GDP growth rate and the level of Official Reserve Assets in Poland.(original abstract)
6
Content available remote Polityka kursowa wobec wyzwań współczesnej gospodarki światowej
75%
Polityka kursu walutowego jest ważnym ogniwem wiążącym gospodarkę danego kraju z gospodarką światową. W warunkach postępującej globalizacji i liberalizacji przepływów kapitałowych napotyka ona jednak na ograniczenia wynikające z logiki tzw. niespójnej triady celów. Ponadto ostatni światowy kryzys finansowy pokazał słabości współczesnego systemu walutowego, opartego na niepewnych fundamentach dwóch kluczowych walut międzynarodowych - dolara i euro. Celem artykułu jest identyfikacja kluczowych problemów współczesnej gospodarki światowej o istotnym znaczeniu dla polityki kursowej. Horyzont czasowy analizy ustalono na lata 1997-2015, uwzględniając okres wzrostu zainteresowania aktywną polityką kursową po wybuchu ostatniego kryzysu globalnego. W analizie empirycznej wykorzystano zarówno dane MFW dotyczące stosowanych we wszystkich krajach członkowskich reżimów kursowych i udziału walut międzynarodowych w oficjalnych rezerwach dewizowych, jak i sald obrotów na rachunku bieżącym w wybranych gospodarkach. Dokonano także szczegółowej analizy przykładów wykorzystania instrumentów polityki kursowej w reakcji na światowy kryzys finansowy w takich krajach jak Chiny, Japonia i Szwajcaria. Przeprowadzona analiza pokazała, że w zmieniających się warunkach otoczenia makroekonomicznego wciąż aktualne pozostają dylematy wyboru stosowanego systemu kursowego. Ponadto, w ostatnim dziesięcioleciu gospodarka światowa bezskutecznie zmagała się z problemem nierównowag globalnych, który wydaje się nie do rozwiązania bez znaczących zmian w polityce kursowej Chin. Otwarte pozostaje także pytanie o rolę głównych walut międzynarodowych w we współczesnym międzynarodowym systemie walutowym. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu przedstawiono kwestie związane z celowością stosowania kontroli przepływu kapitałów. W części drugiej omówiono skuteczność instrumentów hamujących odpływ i napływ kapitałów. Argumentację omówioną w każdej z tych części odniesiono do sytuacji panującej w Polsce w celu ustalenia, czy zastosowanie instrumentów kontroli obrotów kapitałowych byłoby trafnym rozwiązaniem.
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy płynny reżim kursowy może chronić gospodarkę przed kryzysem walutowym i czy w warunkach kursu płynnego kryzys walutowy jest w ogóle możliwy. Na wstępie dokonano krótkiego przeglądu teorii na temat kryzysów walutowych oraz uściślono pojęcia dotyczące tego zjawiska. Następnie przeanalizowano ewolucję polityki kursowej na świecie w ostatnich latach.
Artykuł szczegółowo opisuje przeprowadzone badanie. Zaprezentowano krótki opis polityki monetarnej i polityki kursu walutowego w Polsce oraz przedyskutowano różne metody mierzenia efektów zakłóceń w sferze polityki monetarnej na gospodarkę. Następnie opisano metodologię ekonometryczną i metodę oszacowania zaproponowanego modelu. Kolejne części prezentują rezultaty i symulacje z modelu.
Artykuł przedstawia korzyści z przystąpienia Polski do ERM II oraz analizę symulacyjną wahań kursu EUR/PLN w latach 2005-2007. Ponadto omówiono uwarunkowania polskiej polityki kursowej i niebezpieczeństwo stałych kursów walutowych.
Wahania kursowe są obojętne podatkowo w kredytach denominowanych. Jeżeli kredytobiorca spłaca kredyt denominowany w złotych polskich, to wahania kursów walut obcych nie wywierają skutków prawnopodatkowych. Nie odgrywa w tym przypadku żadnej roli tzw. klauzula waloryzacyjna. Zasada taka dotyczy również pożyczek denominowanych i udostępnianych w walucie obcej. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wpływ polityki kursowej na inflację w Wietnamie w latach 2008 i 2011
75%
Przedmiot badań: Przedmiotem badań były zmiany w polityce kursowej prowadzonej przez Bank Państwowy Wietnamu w latach 2008 i 2011 jako reakcja na przepływ kapitału zagranicznego w tym okresie. Cel badawczy: Celem niniejszego artykułu był opis polityki kursowej oraz analizy jej zmian powodujących zróżnicowanie wpływu wahań kursowych na inflację w Wietnamie w latach 2008 i 2011. Metoda badawcza: W artykule dokonano przeglądu literatury w zakresie kursu walutowego i polityki kursowej. Do analizy wykorzystano dane ze źródeł wtórnych, m.in. raporty, publikacje i opracowania - głównie z wietnamskiego piśmiennictwa. Wyniki: Badania pokazały, że jedną z przyczyn niezwykle wysokiej inflacji w rozpatrywanych latach w Wietnamie był nadmierny wzrost ilości pieniądza w obiegu nad wzrostem dóbr pod wpływem polityki kursowej prowadzonej przez Bank Państwowy Wietnamu (BPW). Powody tego zjawiska są jednak różne w poszczególnych latach, a mianowicie: w 2008 r. to interwencja Banku Państwowego Wietnamu w celu utrzymania kursu walutowego na ustalonym poziomie, natomiast w 2011 r. - dewaluacja wietnamskiej waluty.(abstrakt oryginalny)
Wysokość i zmiany kursu walutowego mają wpływ na różne wielkości mikro- i makroekonomiczne, jak np. bilans płatniczy i politykę pieniężną. Ze względu na założony zakres opracowania znajdują się w nim jedynie uwagi dotyczące wpływu polityki kursowej na sytuację finansową przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
14
75%
Przedmiotem tego artykułu są teoretyczne aspekty skuteczności sterylizowanych interwencji walutowych jako narzędzia stabilizacji kursu sztywnego. (fragment tekstu)
Zasady polskiego systemu kursowego, obowiązujące od stycznia 1990 r., a przede wszystkim wprowadzenie wymienialności wewnętrznej złotego i oparcie jego kursu walutowego od 17 maja 1991 r. na sztywnym kursie dolara amerykańskiego według metody koszyka walut, a następnie uruchomienie od 17 października tegoż roku mechanizmu dostosowywania wartości kursu złotego za pomocą codziennych minidewaluacji stworzyły warunki, które bardziej niż dotąd sprzyjają pełnieniu przez kurs walutowy właściwych mu funkcji ekonomicznych. Generalną przesłanką nowej polityki kursowej w Polsce i większości krajów postsocjalistycznych stała się prorynkowa logika przemian dokonujących się w całej gospodarce narodowej. Treścią artykułu jest próba analizy funkcjonowania mechanizmu kursu walutowego w ramach gospodarki rynkowej jako jednego z zasadniczych instrumentów o charakterze pieniężnym, na podstawie którego, między innymi, podejmowane są decyzje w działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule sformułowano ocenę sprawności nadzoru MFW nad polityką kursową krajów członkowskich, sprawowanego na podstawie decyzji z 2007 r. Przedstawiono w nim zasady i procedury nadzorcze, formułując wniosek, iż nowa decyzja dotycząca nadzoru nie umożliwia Funduszowi powstrzymywania konkurencyjnych dewaluacji i deprecjacji walut państw członkowskich. Sprawność nadzoru w tym zakresie osłabia przede wszystkim zawieszenie mechanizmu konsultacji wielostronnych. Dlatego też w dłuższej perspektywie niezbędne jest rozszerzenie statutu MFW, ponieważ jasne sprecyzowanie kompetencji Funduszu w sprawach nadzoru nad polityką kursowa krajów członkowskich jest warunkiem skutecznego przeciwdziałania wojnom walutowym i destabilizacji kursów walutowych na świecie.(abstrakt oryginalny)
Duża liczba kryzysów walutowych z drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych w krajach wschodzących, zmuszała do postawienia pytania o ryzyko pojawienia się takiego kryzysu w Polsce. W artykule omówiono czynniki ryzyka oraz doświadczenia pierwszych dwóch lat stosowania zmiennego kursu złotego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia możliwości wyboru systemu kursu przed przystąpieniem do Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW). Możliwości te są duże zarówno przed uzyskaniem czonkostwa w Unii Europejskiej, jak też już w ramach Unii. Wybór reżimu kursowego może być określony w obu fazach z jednej strony bieżącymi ogólnymi celami i okolicznościami polityki gospodarczej, z drugiej zaś zamierzonym czasem przystąpienia do UGW wyznaczającym chwilę, poczynając od której kurs powinien speniać kryterium stabilności. Osiągnięcie wymaganego stopnia stabilności może nastąpić w ramach różnych reżimów, z wykorzystaniem ERM2 lub poza tym systemem. Z tego względu w artykule chwila przystąpienia do UE nie jest uznawana za istotną cezurę określającą politykę kursową.
W artykule przedstawiono trzy przykłady krajów przechodzących transformację, poddając analizie procesy otwierania się gospodarek polskiej, czeskiej i węgierskiej. Dekada lat 90. była w tych krajach okresem intensywnych zmian w systemach kursów walutowych w powiązaniu z liberalizacją wymiany zagranicznej. (fragment tekstu)
Autorzy uważają, że w okresie „przedkryzysowym" nie było istotnych argumentów o charakterze ekonomicznym, które stałyby na przeszkodzie wprowadzenia złotego do ERM II. Obecnie sytuacja zarówno w Polsce, jak i w gospodarce światowej uległa zasadniczej zmianie, szybkie przystąpienie do ERM II mogłoby być wysoce ryzykowne. Według autorów należy to uczynić dopiero wówczas, gdy ustabilizuje się sytuacja na międzynarodowym rynku finansowym. Można oczekiwać, że powrócą wtedy obawy związane z możliwością stabilizacji kursu EUR/PLN w wymaganym dwuletnim okresie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że niełatwo przewidzieć, co w ciągu dwóch lat może się wydarzyć (najlepszym przykładem jest niespodziewany wybuch obecnego kryzysu finansowego i jego rozległość), trudno tę niepewność zdaniem autorów uznać za decydujący argument przeciwko szybkiemu przystąpieniu do ERM II.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.