Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Executive bodies of local self-government
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Rola i funkcje organu wykonawczego w gminie : diagnoza i propozycje zmian
100%
Celem artykułu jest przedstawienie argumentów przemawiających za koniecznością usprawnienia funkcjonowania osób działających w dwóch obszarach władzy samorządu terytorialnego: politycznej i administracyjnej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ujawnienie kierunku i siły wpływu wybranych zmiennych, głównie cech gmin, na szanse reelekcji wójtów i burmistrzów w wyborach w 2014 r. W tym celu zastosowano wieloetapowy dobór gmin do analizy, polegający na ich segmentacji i wyodrębnieniu populacji zbilansowanej. Wnioski sugerują, że w tej grupie stanowisk szanse reelekcji zależą m.in. od poziomu wydatków majątkowych inwestycyjnych per capita, posiadania większości w radzie gminy czy okresu sprawowania władzy. (abstrakt oryginalny)
Omówiono rozwiązania, przyjmowane przez kraje niemieckie, dotyczące pozycji organu wykonawczego samorządu terytorialnego (zarządy gmin, powiatów i województw).
Przedmiotem artykułu jest analiza zarządzeń zobowiązujących kierowników jednostek organizacyjnych dysponujących nieruchomościami stanowiącymi gminny zasób nieruchomości do ich nieudostępniania na cele związane z organizowaniem i przeprowadzaniem objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Podjęto próbę odpowiedzi na pytania, czy przedmiotowe zarządzenie jest aktem z zakresu administracji publicznej i jaką jest prawną formą działania. Ponadto poruszono kwestie wpływu legitymacji skargowej, opartej na naruszeniu interesu prawnego, na zakres rozstrzygnięcia sprawy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje problemy związane z procesem powołania dyrektora samorządowej instytucji kultury. Wskazuje na nieścisłości związane z interpretacją obecnych przepisów prawa oraz toczący się proces demokratyzacji wyboru osoby zarządzającej instytucją kultury. Zwraca uwagę na historyczne przejście od wyłącznej kompetencji organów wykonawczych samorządu do ich współdziałania z organami uchwałodawczymi i innymi interesariuszami. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono role marszałka i starosty jako członków zarządu oraz zasady reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego. Omówiono uprawnienia przewodniczącego zarządu, uprawnienia kierownicze wynikające z zespolenia administracji oraz pozycję prawną zastępcy przewodniczącego zarządu.
Konsekwencją utworzenia uzdrowiska jest szczególny rygor ochronny objętego nim terytorium. Polega on m.in. na zakazie pozyskiwania surowców mineralnych innych niż naturalne surowce lecznicze, wykonywania melioracji lub innych robót wpływających na stosunki wodne, a także wykonywania czynności wpływających negatywnie na fizjografię uzdrowiska. Okoliczności sprawy prowadzą do wniosku, że nie dotyczy to również wnętrza skorupy ziemskiej znajdującego się "pod" uzdrowiskiem. Spór będący przedmiotem glosowanego wyroku dotyczył wydobywania węgla kamiennego ze złoża zalegającego kilkaset metrów poniżej powierzchni uzdrowiska. Spółka od lat posiada koncesję na jego wydobywanie, natomiast ubiegała się o zatwierdzenie dodatku do planu ruchu zakładu górniczego prowadzącego taką działalność. Według NSA opinia organu wykonawczego gminy, którego zdaniem wnioskowana przez spółkę zmiana naruszałaby przeznaczenie nieruchomości określone statutem uzdrowiska, jest zgodna z prawem. Wiele argumentów przemawia natomiast za tym, że ocena ta jest błędna. (abstrakt oryginalny)
Po zakończeniu roku budżetowego w jednostkach samorządu terytorialnego ma miejsce ocena wykonania budżetu. Oceny tej dokonują dwa niezależne podmioty - komisja rewizyjna reprezentująca organ stanowiący danej JST i skład orzekający właściwej regionalnej izby obrachunkowej. I o ile ten pierwszy podmiot faktycznie dokonuje oceny i występuje z wnioskiem w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia organowi wykonawczemu absolutorium, o tyle rola drugiego sprowadza się jedynie do opiniowania przedłożonych dokumentów. Ostateczna, właściwa ocena wykonania budżetu ma miejsce jednak na sesji absolutoryjnej, w formie wyniku głosowania organu stanowiącego JST, dotyczącego w kolejności zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu i sprawozdania finansowego, a następnie absolutorium. Wyniki tego ostatniego głosowania niestety niejednokrotnie różnią się od sentencji opinii składu orzekającego regionalnej izby obrachunkowej, jak też opinii i treści wniosku komisji rewizyjnej. Mogą one przynieść rozstrzygnięcie w kwestii absolutorium i ewentualnie uruchomić procedurę odwołania ze stanowiska organu wykonawczego danej JST, lub też tego rozstrzygnięcia nie oznaczać. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę wybranych orzeczeń sądów administracyjnych wydanych w okresie 2007-2009, w którym przedmiotem oceny były zarządzenia organu wykonawczego gminy. Omówione orzeczenia dotyczą rozbieżności w doktrynie i orzecznictwie związanej z zakresem kompetencji organów nadzoru do stwierdzania nieważności zarządzeń wójta (burmistrza, prezydenta miasta). (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie współczesną gminą, której z jednej strony ustawową rolą jest wykonywanie wielu zadań publicznych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, z drugiej natomiast poprawa warunków życia wspólnoty lokalnej, wymaga podejmowania przez organ wykonawczy szeregu działań o charakterze administracyjno-organizatorskim, ze szczególnym uwzględnieniem kreatywności i właściwego zarządzania podległym kapitałem ludzkim. Niniejszy artykuł wprowadza w aparat pojęciowy z zakresu sprawowania kierownictwa na poziomie gminy oraz przedstawia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jako kierownika urzędu, z podkreśleniem jego kompetencji, prawnych podstaw działania oraz jego miejsca w strukturze organizacyjnej gminy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest ocena kształtowania się i funkcjonowania organu wykonawczego gminy wciągu ostatnich 30 lat. Rozważania te są punktem wyjścia do przedstawienia propozycji de lege ferenda, które - zdaniem autora - mogłyby być podstawą wprowadzenia zasady ustrojowej równowagi, dla której miejsce jest również w wymiarze lokalnym. Autor uważa, że nie musimy stać przed wyborem, czy pierwszeństwo w gminie ma należeć do monokratycznego organu wykonawczego, czy też do organu stanowiącego. Rozwiązaniem mógłby być swoisty powrót do koncepcji złożonego organu wykonawczego w gminie, która została wprowadzona przepisami ustawy z 23.03.1933 r. Likwidacji bezpośrednich wyborów wójta (burmistrza, prezydenta miasta) powinno towarzyszyć jednoczesne wzmocnienie ustrojowej pozycji wspólnoty mieszkańców poprzez zniesienie wymogu w zakresie frekwencji dla ważności referendum odwoławczego rady gminy. Jako kwestię otwartą autor pozostawia natomiast utrzymanie limitowania kadencji osoby pełniącej funkcję organu wykonawczego gminy, co wprowadzone zostało w 2018 r., gdyż w nowym modelu demokracji lokalnej znacznie stępiona byłaby groźba powstania oligarchicznej struktury władzy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki uzupełnienia składu kolegialnego organu wykonawczego w samorządzie terytorialnym, ze szczególnym uwzględnieniem zarządów powiatu i województwa. Podjęta tematyka mieści się w prawie administracyjnym ustrojowym, które obejmuje kwestie związane z funkcjonowaniem podmiotów administracji. Jednym z warunków legalności działania organu kolegialnego jest jego skład odpowiadający przepisom prawa. W artykule zostały omówione regulacje odnoszące się do przyczyn wymagających uzupełnienia składu organu, do których należą rezygnacja oraz odwołanie z pełnionej funkcji. Przedmiotem opracowania jest również ocena legalności działań uchwałodawczych podejmowanych w związku z uzupełnieniem składu organu dokonana na podstawie orzecznictwa sądów administracyjnych. Analiza regulacji prawnych prowadzi do wniosku, że w obowiązującym stanie prawnym w sytuacji, w której organ stanowiący nie podejmuje uchwały w sprawie wyboru członka zarządu mimo przesłanek uzupełnienia składu organu, nie występuje środek prawny, który "wymusiłby" podjęcie wymaganej uchwały. De lege lata występują także przypadki, w których odwołanie członka zarządu powiatu (województwa) nie wymaga wniosku przewodniczącego. Tego typu unormowania rodzą obawę o występowanie dwóch trybów odwołania członka organu, co nie sprzyja stabilności funkcjonowania organu wykonawczego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje na obligatoryjność powołania zastępcy wójta na gruncie przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Brak wyznaczenia przez wójta swojego zastępcy rodzi potencjalnie możliwe zagrożenie ciągłości władzy samorządowej w przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta, kiedy to Prezes Rady Ministrów wyznacza do pełnienia tej funkcji osobę niekoniecznie związaną z gminą, w której realizować ma ona zadania i kompetencje wójta.(abstrakt oryginalny)
We Francji najmniejsza jednostka podziału terytorialno-administracyjnego, gmina, pokrywa się z jednostkami osadniczymi, które powstawały w okresie tworzenia się małych wspólnot terytorialnych, funkcjonalnie niezależnych. Wobec tego istnienie samorządu terytorialnego na najniższym szczeblu we Francji wynika z naturalnego stanu rzeczy. We Francji każda jednostka osadnicza stanowi odrębny byt polityczno-administracyjny. Do dzisiaj cechą charakterystyczną tego systemu jest ogromna liczba gmin, a co za tym idzie, ogromne rozdrobnienie terytorialne obszaru państwa. Ponadto, kondycja gmin francuskich jest bardzo zróżnicowana. Istnieją ogromne rozpiętości w ich potencjale demograficznym, terytorialnym i finansowym. Ustawodawca stara się zracjonalizować fakt ogromnej liczebności gmin przez tworzenie narzędzi zachęcających do fuzji. Przedstawione w artykule stosowane w wyborach gminnych systemy wyborcze do rady gminy, służą również racjonalizowaniu rozdrobnienia terytorium na ogromną liczbę samozarządzających się podmiotów. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu autorka dokonuje fragmentarycznej analizy stosunku prawnego będącego podstawą wykonywania obowiązków przez osoby piastujące rolę organów wykonawczych w jednostkach samorządu terytorialnego (wykonujących władzę publiczną). Należy tutaj wyróżnić dwie sytuacje: pełnienie funkcji etatowo (w ramach wyboru jako pozaumownego stosunku pracy) oraz pozaetatowo (honorowo). Istnieniu tego dualizmu nie towarzyszą odrębne uregulowania dotyczące położenia zawodowego osób wybieranych do tych organów, co może wywoływać w praktyce stosowania prawa istotne wątpliwości. Kluczowym aktem prawnym w omawianym zakresie jest ustawa z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych1. Jednocześnie, zgodnie z art. 43 ww. ustawy, w sprawach w niej nieuregulowanych, znajdują za-stosowanie przepisy Kodeksu pracy, a poprzez odesłanie zawarte w art. 300 KP - także przepisy Kodeksu cywilnego. (fragment tekstu)
Przywództwo polityczne, także to na poziomie lokalnym, analizowane jest pod względem instytucjonalnym oraz indywidualnym. Czynniki instytucjonalne określają sposób wyłaniania i zakres kompetencji lidera lokalnego. Dopełnieniem są jego cechy indywidualne i określany na ich podstawie styl przywództwa. W polskiej gminie występuje prezydencki model przywództwa z silną pozycją lidera. Istnieje jednak zagrożenie destabilizacji pozycji organu wykonawczego w sytuacji wystąpienia koabitacji. Może to być pokojowe współrządzenie, kiedy to wójt, burmistrz albo prezydent miasta mimo braku większości w radzie bezpośrednio po wyborach uzyskuje wsparcie wystarczającej liczby radnych do zarządzania gminą. Koabitacja konfliktowa zachodzi zaś w sytuacji, gdy organowi wykonawczemu nie uda się doprowadzić do koalicji. Współistnienie władz gminnych wywodzących się z różnych obozów wystąpiło po wyborach 2014 r. w blisko 50% polskich gmin.(abstrakt oryginalny)
W jednym z nielicznych polskich opracowań dotyczących systemu politycznego Republiki Malty można spotkać się z opinią, że jest ona bardzo dobrze rozwiniętym instytucjonalnie i politycznie państwem. Pomimo tego, że odzyskała niepodległość dopiero w 1964 roku, to opierając się na rozwiązaniach typowych dla krajów anglosaskich, zbudowała swój własny model rządów, który sprawnie funkcjonuje w wielokulturowym społeczeństwie. Podkreśla się także, iż "Maltański system partyjny, którego narodziny miały miejsce już kilka dekad przed ogłoszeniem niepodległości, potrafił stworzyć warunki do rozwoju świadomego swoich praw i obowiązków społeczeństwa obywatelskiego, jakiego mogą pozazdrościć inne większe i starsze europejskie republiki" (Skrzypek 2009: 10). W tym kontekście warto zastanowić się nad tym, czy funkcjonujący w Republice Malty dopiero od 1993 roku samorząd terytorialny także można zaliczyć do instytucji, która mimo bardzo krótkiego okresu istnienia, wpisuje się w ten trend. Celem artykułu jest przede wszystkim przybliżenie podstaw prawnych i kształtu aktualnego maltańskiego samorządu terytorialnego. Do napisania artykułu wykorzystano metodę analizy oraz porównawczą. (fragment tekstu)
W artykule poddano analizie wprowadzoną w 2018 r. do polskiego systemu prawa instytucję raportu o stanie gminy, powiatu oraz województwa pod kątem możliwości spełnienia oczekiwań zapewnienia obywatelom realnego udziału w procesie kontrolowania działalności organu wykonawczego. Rozważania koncentrują się wokół głównego zagadnienia, czy nowa instytucja uregulowana w samorządowych ustawach ustrojowych stwarza większą niż absolutorium komunalne gwarancję rzetelności kontroli i oceny oraz rozliczenia działalności organu wykonawczego za dany rok.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono organizację samorządu terytorialnego w Niemczech jako drugiego po Francji państwa europejskiego. Niemcy są przykładem modelu państwa federacyjnego z zachowaniem samodzielności samorządu terytorialnego i organizacji nadzoru finansowego nad sektorem samorządowym powierzonego administracji centralnej. (abstrakt oryginalny)
20
63%
Celem artykułu jest analiza i ocena wyników wyborów samorządowych w latach 2002-2014 w powiecie sieradzkim z punktu widzenia zakresu i czynników zmian w organach władzy wykonawczej. W opracowaniu przedstawiono krótką charakterystykę zasad ordynacji wyborczej i przebiegu wyborów samorządowych w Polsce, jak również zaprezentowano obszar objęty analizą. W badaniach wykorzystano metodę badania dokumentów, a źródło informacji stanowiły dane dotyczące wyników wyborów samorządowych w latach: 2002, 2006, 2010 i 2014, pozyskane z Państwowej Komisji Wyborczej. Uzyskane wyniki wskazują, iż w badanym regionie rośnie stabilizacja personalna w samorządowych organach wykonawczych, natomiast źródłem ewentualnych zmian osobowych są przede wszystkim czynniki subiektywne, związane z wyrażaniem dezaprobaty politycznej dla dotychczasowych kandydatów przez wyborców. Przeprowadzone badania mają charakter wstępny i służą również wskazaniu dalszych kierunków analiz empirycznych, co uczyniono w podsumowaniu pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.