Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Expenditures on environmental protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie wyników projektu pilotażowego dotyczącego rachunków wydatków na ochronę środowiska, prowadzonego w Polsce w 2014 roku. Rachunek ten, prowadzony zgodnie ze standardami Europejskiego Systemu Rachunków (ESA), obejmuje całą gospodarkę narodową w podziale na sektory działalności, takie jak: sektor instytucji rządowych i samorządowych, przedsiębiorstwa, sektor usług ochrony środowiska oraz gospodarstwa domowe. Dane zgromadzono w układzie dziewięciu dziedzin ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
3
75%
Współczesne hotelarstwo stoi wobec konieczności podjęcia odpowiedzialności za środowisko, którego zasoby wszechstronnie wykorzystuje. Wewnętrzna sprzeczność paradygmatu turystyki zrównoważonej utrudnia wdrażanie jej zasad. Oczekiwania turystów o wysokim poziomie świadomości ekologicznej mogą być wykorzystane w kształtowaniu strategii marketingowych hoteli przyjaznych środowisku. Wprowadzanie rozwiązań proekologicznych w hotelarstwie wymaga pokonania tkwiących w nim barier ekonomicznych, organizacyjnych i psychologicznych. Celem pracy było ukazanie złożonego kontekstu wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w hotelarstwie.(abstrakt oryginalny)
Obowiązkiem gminy jest zaspokoić podstawowe potrzeby jej mieszkańców. Potrzeby w dziedzinie ochrony środowiska znacznie przekraczają dostępne środki. Oznacza to konieczność dokonywania wyborów przeznaczenia i wysokości środków. Charakter wydatków na cele ekologiczne ma pozytywny wpływ na rozwój lokalny. Realizowanie tych wydatków wpłynie bezpośrednio i pośrednio na rozwój lokalny i poprawę warunków życia mieszkańców gmin.(abstrakt oryginalny)
The article presents an analysis of statistical data on expenditure on resource management in the European Union countries over the period of 2006-2017. In analysis, only the countries for which the full range of information was obtained were taken into account. The trend of changes in the amount of expenditure was analyzed and the amount of expenditure in individual countries was compared. Attention was also drawn to the structure of expenditure by areas of natural resources management. (original abstract)
W referacie zaprezentowano metodykę służącą badaniu wydatków (i wpływów) środków finansowych z przeznaczeniem na ochronę środowiska przez kraje członkowskie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a więc i Polskę. Służy do tego specjalny podręcznik opracowany przez OECD we współpracy z Biurem Statystycznym Wspólnot Europejskich (EUROSTAT). (fragment tekstu)
Koncepcją, która zyskała w ostatnich latach na popularności, jest zrównoważony rozwój. Myślą przewodnią powstania tej koncepcji było dostrzeżenie konieczności wzrostu świadomości ludzi, w tym przedsiębiorców, pracowników administracji publicznej itd., związanej z konsekwencjami dla środowiska, wynikającymi z rozwoju gospodarczego. Ponieważ ze zrównoważonym rozwojem najczęściej kojarzona jest ochrona środowiska, dlatego też podjęto w artykule kwestię oceny ochrony stanu środowiska w Polsce na tle innych krajów. Postawiono tezę, że w Polsce następuje znaczna poprawa jakości stanu środowiska, ale mimo to stan jest nadal niezadowalający i wymaga dalszych działań w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie oceny prawidłowości wykorzystania środków publicznych, przekazanych na podstawie umów dotacji na działania dotyczące ochrony przyrody i edukacji ekologicznej w świetle informacji przedłożonych przez Najwyższą Izbę Kontroli. Obszary objęte kontrolą, służące realizacji założonego celu, dotyczyły: kompletności i terminowości wykonania określonych umowami zadań, gospodarności i legalności wykorzystania środków finansowych, prawidłowości prowadzenia ewidencji finansowo-księgowej, przygotowywania sprawozdań oraz rozliczenia środków. (abstrakt oryginalny)
Celem prowadzonych badań jest ocena wydatków na ochronę wód oraz prezentacja efektów rzeczowych tych inwestycji w Polsce w ujęciu przestrzennym. Zostały porównane wydatki inwestycyjne związane z gospodarką wodną w województwach na przestrzeni lat 2000-2006. Przedstawiono także efekty rzeczowe inwestycji w ochronę środowiska w poszczególnych regionach Polski. Zbadano zależności pomiędzy wysokością wydatków a efektami rzeczowymi. Poddano również analizie środki finansowe pochodzące z Funduszu Spójności, w ramach którego od 2000 r. realizowane są różnego rodzaju projekty związane z ochroną środowiska. W artykule porównano wyniki badań z rezultatami wcześniej prowadzonej analizy stanu środowiska naturalnego. (fragment tekstu)
Celem prowadzonych badań jest weryfikacja hipotezy badawczej, zgodnie z którą efekty rzeczowe inwestycji zależą od wcześniejszych nakładów inwestycyjnych. Zostanie także sprawdzona hipoteza o zależności nakładów inwestycyjnych od stanu środowiska naturalnego w poszczególnych województwach. W artykule zawarto również ocenę wydatków na ochronę środowiska w poszczególnych województwach w latach 1999-2006 oraz efektów rzeczowych inwestycji w Polsce w ujęciu przestrzennym. (fragment tekstu)
11
Content available remote Perspektywa finansowa do 2020 roku a wyzwania dla Unii Europejskiej
63%
W artykule przedstawiono realne i potencjalne wyzwania, które stoją przed Unią Europejską w okresie zmian cywilizacyjnych. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia wynikające z antropogenicznego obciążenia środowiska przyrodniczego. Wskazano narzędzia, które należałoby podjąć w perspektywie finansowej 2014-2020 od idei zrównoważonego rozwoju i koncepcji zielonej gospodarki do pakietu energetyczno-klimatycznego. Obszerniej zaprezentowano problem kształtowania odporności na globalne zagrożenia w kontekście szacunku kosztów działań Unii Europejskiej na rzecz ochrony klimatu w okresie do 2030 roku. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote The environmental protection financing by the local government units
63%
The article discusses the rules of financing environmental protection by local self-government units. The statutory tasks specified by local governments in this respect were indicated. Then possible forms of financing environmental protection are presented. Municipality, county or province can use different sources of funding. The next element of the article is to determine the amount of environmental spending at each level of local government in recent years. (original abstract)
13
Content available remote Kosztowe aspekty zarządzania ochroną środowiska
63%
Celem artykułu jest ukazanie problematyki związanej z zarządzaniem kosztami ochrony środowiska. Zaprezentowano specyfikę zarządzania ochroną środowiska, klasyfikację kosztów ochrony środowiska i zarys rachunku kosztów ochrony środowiska. Problematyka poruszona w artykule jest ważna ze względu na brak rozwiązań związanych z pomiarem, dokumentacją, rejestracją, rozliczaniem kosztów ochrony środowiska co utrudnia zarządzanie nimi. Treści artykułu zostały oparte na literaturze przedmiotu z zakresu zarządzania, ochrony środowiska, rachunkowości i rachunku kosztów. (abstrakt oryginalny)
Zagadnienia dotyczące ochrony środowiska obecnie są uwzględniane w wielu obszarach działalności przedsiębiorstw. Wskazuje się na rachunkowość w ochronie środowiska, rachunek sozoekonomiczny, marketing ekologiczny, ekocontrolling, finanse w ochronie środowiska itd. Dla coraz większej liczby przedsiębiorstw problematyka ochrony środowiska staje się jednym z ważniejszych obszarów obok głównej działalności (produkcyjnej, usługowej lub handlowej). Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, działania na rzecz realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, wprowadzanie coraz bardziej rygorystycznych norm i przepisów w zakresie ochrony środowiska oraz coraz większe możliwości pozyskiwania środków na finansowanie działalności proekologicznej sprawiają, że istnieje potrzeba wdrażania skutecznych narzędzi planistyczno-kontrolnych w obszarze finansów w ochronie środowiska. Jednym z takich narzędzi mogą być budżety kosztów oraz budżety wydatków działalności proekologicznej. Mogą one przyczynić się do racjonalnego gospodarowania środkami pieniężnymi w zakresie ochrony środowiska, i sprawić, iż przedsiębiorstwo będzie pozytywnie odbierane przez inne jednostki, jako partner o dużym stopniu świadomości ekologicznej.Celem opracowania jest przedstawienie budżetów kosztów i wydatków w obszarze działalności na rzecz ochrony środowiska jako innowacji w zarządzaniu przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
Prace nad zakresem zadań w dziedzinie ochrony środowiska w dalszym horyzoncie czasowym zostały zapoczątkowane już w 2003 roku. Efekty tych prac zostały przedstawione w 2005 roku w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007- -2013 (NPR) oraz w Sektorowym programie operacyjnym "Środowisko" na lata 2007-2013, który stanowił rozwinięcie celów określonych w NPR. W związku z przygotowaniem przez Komisję Europejską Strategicznych Wytycznych Wspólnoty dotyczących spójności społecznej, gospodarczej, terytorialnej i zakresu działalności funduszy unijnych w latach 2007-2013 dalsze prace nad wdrożeniem NPR zostały w wrześniu 2005 roku zaniechane. Każdy z krajów - beneficjentów funduszy zobowiązany został do przygotowania Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO).6 W Polsce przygotowany wcześniej NPR stanowił bazę wstępnego projektu NSRO przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 27 grudnia 2005 r.7 W ramach Narodowej Strategii Spójności przygotowany został także Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko zawierający główne zadania z zakresu ochrony środowiska, jakie ostatecznie będą realizowane w okresie 2007-2013(fragment tekstu)
Powodem realizacji prezentowanych badań jest konieczność zidentyfikowania problemów i ich cech wynikających z przemian strategicznych w przemyśle metalurgicznym Ukrainy w kontekście cyklicznego przeglądu procesu organizacji gospodarki, w którym odpady wielkopiecowe, paleniskowe i walcownicze mają duże znaczenie. Ponowne wykorzystanie odpadów metalurgicznych ma wiele zalet ekonomicznych ze względu na cyklu życia produktu. Żużel wielkopiecowy nadaje się jako surowiec do produkcji cementu i może być stosowany jako wypełniacz przy budowie dróg, obiektów hydrotechnicznych, środowiskowych, podczas prac rekultywacyjnych itp. Rolnictwo wykorzystuje żużel jako nawóz zawierający potas, magnez, fosfor, magnez, bor - jako dodatek zmniejszający kwasowość gleby. Obecnie cały żużel można przerobić na nawozy lub materiały budowlane. Efekt ekonomiczny stosowania żużla w budownictwie przekłada się na relatywnie niski koszt wyrobów, poprawę jakości i trwałości konstrukcji. Głównymi pozytywnymi efektami takiego inteligentnego wykorzystania odpadów z przemysłu metalurgicznego są wzrost efektywności wykorzystania zasobów i poprawa jego oddziaływania na środowisko. Cechy negatywne to niski poziom wykorzystania żużli wielkopiecowych w różnych sektorach gospodarki w porównaniu z doświadczeniami krajów rozwiniętych i niedostatecznie opracowane ramy prawne. Ważnym problemem naukowym i wymagającym dalszych badań pozostaje mechanizm państwowego zarządzania wykorzystaniem surowców wtórnych, zwłaszcza pochodzenia metalurgicznego, w warunkach niedoboru surowców energetycznych i intensywnego wykorzystania nieodnawialnych zasobów naturalnych(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena stopnia restrykcyjności polityki środowiskowej w Polsce na tle wybranych krajów UE oraz jego wpływu na emisje SO2, NOx, lotnych związków organicznych, CO2 i gazów cieplarnianych oraz przedwczesną śmiertelność z powodu narażenia na PM2.5. W badaniach opartych na danych OECD i Eurostatu wykorzystano analizę regresji wielorakiej. Wyniki analizy regresji nie pozwalają na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Użycie jednej z wybranych miar restrykcyjności polityki środowiskowej potwierdza wpływ tej restrykcyjności na wszystkie badane zmienne charakteryzujące zanieczyszczenie powietrza, natomiast w przypadku drugiej miary zależność tę stwierdzono tylko dla dwóch zmiennych. Przyczyną odmiennych wyników może być przyjęcie różnych okresów badawczych (1990-2012 i 1994-2018) wynikające z dostępności danych(abstrakt oryginalny)
Osiągnięta w ostatnich latach poprawa stanu środowiska przyrodniczego jest w dużej mierze efektem stworzenia i skutecznego funkcjonowania w Polsce zintegrowanego systemu finansowania ochrony środowiska, który opiera się na funduszach ekologicznych, gromadzących wpływy z opłat i kar płaconych przez podmioty gospodarcze za korzystanie ze środowiska. Funkcjonowanie tego systemu polega na wspomaganiu preferencyjnymi pożyczkami i kredytami środków własnych inwestorów. Strukturę uzupełniają środki pochodzące z budżetu centralnego i budżetów lokalnych, z różnego rodzaju fundacji ekologicznych, banków komercyjnych oraz szeroko pojętej pomocy zagranicznej. Celem artykułu jest pokazanie, jak różnią się nakłady ponoszone na inwestycje ekologiczne w części zachodniej i wschodniej Polski oraz próba identyfikacji powodów tych różnic. Badania przeprowadzono w skali województw dla lat 1999-2002 na podstawie kilku wskaźników. Na początku analizie poddaje się strukturę wydatków inwestycyjnych na ochronę środowiska według źródeł ich finansowania i ich udziału w nakładach inwestycyjnych ogółem. Następnie bada się ogólny udział tych nakładów w PKB w pasie zachodnim i wschodnim Polski, w szczególności z uwzględnieniem jednostek je finansujących. Podejmuje się też próbę zidentyfikowania różnic w nakładach w przeliczeniu na jednego mieszkańca i na jednostkę powierzchni oraz w przeliczeniu na podmioty, które inwestują, czyli gminy i przedsiębiorstwa w części wschodniej i zachodniej kraju. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu sprawozdawczości statystycznej dotyczącej kosztów środowiskowych ponoszonych przez różne podmioty gospodarki narodowej w Polsce. W związku z nowymi regulacjami prawnymi UE państwa członkowskie mają obowiązek sporządzania sprawozdań z tego zakresu. W ramach prac pilotażowych GUS sporządził rachunek wydatków na ochronę środowiska w Polsce za lata 2010-2013. Celem tego artykułu jest prezentacja jego założeń metodologicznych oraz prezentacja i ocena jego wyników. Wyniki te zostały przedstawione i przeanalizowane w różnych układach, tj. według rodzajów produkcji (rynkowa, pomocnicza, nierynkowa), podmiotów (sektor publiczny, sektor gospodarczy, sektor usług ochrony środowiska) oraz dziedzin ochrony środowiska (gospodarka ściekowa, gospodarka odpadami, pozostałe dziedziny). Oceny wyników rachunków wydatków na ochronę środowiska dokonano poprzez analizę kształtowania się poszczególnych wielkości w czasie oraz relacji między nimi. Wydatki ponoszone na ochronę środowiska w całej gospodarce narodowej kształtowały się w poszczególnych latach w przedziale ok. 22-29 mld zł. Z tego największa część dotyczy produkcji rynkowej usług ochrony środowiska i przypada na sektor publiczny. W zakresie dziedzin ochrony środowiska największe wydatki ponoszone są na gospodarkę ściekową i gospodarkę odpadami (po ok. 40% całości).(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest krytyczną analizą problematyki zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w sferze ekologii. Autorka podejmuje próbę wykazania, że nawet jeśli bogate kraje wydają coraz więcej środków na ochronę przyrody, to jednak efekty ich działań są relatywnie słabe. Współczesny, neo-liberalny model ekonomii nie rozwiązuje bowiem problemów związanych z odpadami, emisją CO2 czy nadmiernym zużyciem naturalnych zasobów, gdyż jest to sprzeczne z interesem światowych potęg gospodarczych. Autorka proponuje zatem zmianę liniowego modelu gospodarowania na cyrkularny, który gwarantuje trwałość a jednocześnie i konkurencyjność, co zostało udowodnione testem korelacji ran Spearmana. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.