Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 276

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Expert systems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Otwartość systemu czy też system otwarty to określenia, które zaczęły się pojawiać w latach osiemdziesiątych w odniesieniu do możliwości korzystania z informacji dostępnych w różnych bazach danych, na przykład bibliotek uczelnianych czy ośrodków naukowo-badawczych zlokalizowanych w różnych, często odległych miejscach, założonych i utrzymywanych przez często różne systemy komputerowe, które są ze sobą połączone sieciami komputerowymi. (fragment tekstu)
Nabywanie wiedzy odnosi się do uzyskiwania wiedzy niejawnej ( z osobowych źródeł wiedzy). W nowoczesnej organizacji pracownicy kontaktują się między sobą w różny sposób: osobiście , telefonicznie, faksem czy za pomocą poczty elektronicznej(fragment tekstu)
3
80%
Foresight method is gaining support around the world as a powerful tool that creates common views on future development strategies. It is characterized by a unique feature, which is the maximum participation of stakeholders and experts. The paper presents examples of the results of research carried out based upon the expert methods of foresight procedures. Special attention was paid to different methods of identification and involvement of experts in implementing the projects. The methodology of foresight projects was brought closer, with particular emphasis on those methods which are based on expert knowledge - such as the Delphi technique, panel discussion, brainstorming, STEEP and SWOT analysis methods, public consultation and the scenarios formulation. The result of foresight exploration based on knowledge of experts is the formation of a wide vision of the future development of economy and technology, which helps to make decisions on an effective, long-term strategy of the government, enterprises and scientific institutions.(original abstract)
W chwili obecnej przy tworzeniu baz wiedzy ekspertowej stosuje się różne podejścia w celu ich pozyskiwania. W literaturze brak jest sformalizowanego podejścia do problemu metod stosowanych przy budowie baz wiedzy. Jedną z najstarszych metod tworzenia wiedzy specjalistycznej jest metoda probabilistyczna. W artykule zawarto wiedzę dotyczącą opisu probabilistycznej metody wyznaczania informacji obsługowej. W pracy przedstawiono także podstawy analityczne tej metody oraz jej właściwości i uwarunkowania. Uzyskane efekty z wpływu danej metody na profilaktykę obiektu poddano analizie jakościowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ten prezentuje nowatorskie podejście do odkrywania reguł asocjacyjnych w analizie koszyka zakupów. Do tego celu opracowany został system ekspertowy z maszyną wnioskującą i wizualizacyjną oraz bazą wiedzy. Po krótkim wprowadzeniu, w ogólnym zakresie opisano poszczególne komponenty systemu. W dalszej części scharakteryzowano funkcjonalność maszyny wnioskującej i wizualizacyjnej oraz bazy wiedzy. Pracę kończy podsumowanie oraz wskazanie dalszych kierunków badań. (abstrakt oryginalny)
Usprawnienie procesu podejmowania decyzji oraz osiąganie wysokich kompetencji strategicznych wiąże się dziś z zastosowaniem systemów pozwalających na przekształcanie danych w wiedzę i inteligencję biznesową. Klasyczne metody przetwarzania danych stwarzają dosyć skromne możliwości w tym zakresie. (fragment tekstu)
Celem niniejszego rozdziału jest: zaprezentowanie języka AIML jako narzędzia do tworzenia bazy wiedzy programów konwersacyjnych oraz przedstawienie jego podstawowych elementów i możliwości(fragment tekstu)
Zasadniczym celem podrozdziału jest analiza możliwości zastosowania mechanizmów systemów ekspertowych w ocenie i wyborze serwisów internetowych. Aby go zrealizować, tworzona jest koncepcja systemu, który w sposób automatyczny wskaże użytkownikowi witrynę najlepszą z jego punktu widzenia. (fragment tekstu)
Pod pojęciem zaawansowanej komunikacji masowej( multikomunikacji )rozumiemy taki proces, w którym istnieje potrzeba równoczesnej komunikacji z wieloma adresatami stanowiącymi podgrupę pewnej zbiorowości. Podział na podgrupy, z którymi się komunikujemy, nie jest arbitralnie i jednorazowo ustalony, lecz wynika każdorazowo z potrzeby przesłania określonej wiadomości do ustalonej na bieżąco podgrupy adresatów.(fragment tekstu)
Technologie informacyjne pełnią dwie główne funkcje: usługową i innowacyjną. Funkcja usługowa pozwala przedsiębiorstwu bardziej efektywnie realizować strategię, np. poprzez automatyzację, przyspieszenie przebiegu procesów redukcję kosztów.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono propozycję ogólnej koncepcji systemu doradczego wspomagającego decydenta. Założono, że decydent (inwestor) wspomagany proponowanym systemem może podjąć jedną z trzech wymienionych poniżej decyzji uzasadnionych racjonalnie:wybór jednej, najlepszej propozycji inwestycji spośród wielu proponowanych,rezygnację z wyboru,wybór kilku inwestycji, które będą realizowane równocześnie, co wiąże się z określeniem metody racjonalnego podziału środków finansowych na wybrane projekty inwestycyjne. (fragment tekstu)
Zaprezentowany w niniejszej pracy system ekspertowy DOBSTAL jest potwierdzeniem możliwości wykorzystania metod sztucznej inteligencji do zastosowań praktycznych. System ten spełnia w sposób zadowalający postawione przed nim zadania. Do budowy systemu wykorzystano nowe rozwiązania, które pozwolą w przyszłości rozbudować aplikację. (fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu skoncentrowano się głównie na procesie tworzenia modelu prognostycznego za pomocą systemu ekspertowego. Podstawowym celem artykułu jest ukazanie przydatności jednej z metod sztucznej inteligencji w prognozowaniu gospodarczym, m.in. poprzez przedstawienie uzyskanych wyników dokładności odwzorowania zjawiska z jej wykorzystaniem, na przykładzie analizy problemu dotyczącego doskonalenia produktu. System ekspertowy tworzono za pomocą pakietu sztucznej inteligencji Sphinx. Wykorzystano moduły Neuronix, DeTreex oraz PC-Shell, będące częścią tego pakietu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono strategie wnioskowania w systemach ekspertowych. W systemach regułowych do konstrukcji mechanizmu wnioskowania zazwyczaj są stosowane trzy strategie: strategia wnioskowania w przód, strategia wnioskowania wstecz albo strategia mieszana. Strategie te opierają się na wywodzącym się z logiki pojęciu proces wnioskowania.
Niezbyt wyraźnie eksplikowanym założeniem metodologicznym w naukach zarządzania jest "ontologia ciągłości", która jest szczególnie istotna w zarządzaniu kadrami, zwłaszcza w zakresie permanentnego doskonalenia kadr pracowniczych. Natomiast problematyka nieciągłości w naukach ekonomicznych, jak również w naukach zarządzania, jest dotąd zaniedbana.Podstawowa hipoteza niniejszego opracowania brzmi następująco : "Potencjał sprawczo - efektywnościowy zawarty w okresach nieciągłości jest wyższy od analogicznego potencjału w okresach ciągłości".(fragment tekstu)
Przedstawiono zarys komputerowego planowania produkcji realizowanego w trybie sieciowym. Omówiono moduł planowania produkcji oraz scharakteryzowano procedury modułu.
Działanie systemu ekspertowego jest oparte na wiedzy specjalistycznej dotyczącej rozwiązania danego problemu. Problemy, które zawierają niepewność, niejednoznaczność, a ich rozwiązanie nie może być wyrażone w formie algorytmu matematycznego, mogą być przedmiotem działania sztucznej inteligencji. W konwencjonalnych bazach danych gromadzono dane prostych typów, np. liczby, łańcuchy, wartości boole'owskie, natomiast w bazach wiedzy posługujemy się złożoną informacją w postaci procesów, procedur, akcji, związków przyczynowych, związków czasowych, motywacji, celów. przekonań i innych konstrukcji pojęciowych związanych z tzw. zdrowym rozsądkiem. System ekspertowy jest szczególną formą systemów z bazą wiedzy. Opis wiedzy ma podstawowe znaczenie dla przedstawienia informacji gromadzonej w systemie informacyjnym oraz strategii wnioskowania. Systemy te działają w wielu dziedzinach nauki i życia codziennego. (fragment tekstu)
Przedstawione rozważania dotyczące uwarunkowań wyboru szkieletowego systemu ekspertowego dokonane w ramach realizacji konkretnego systemu ekspertowego wydają się szczególnie aktualne ze względu na rozpowszechnianie się stosowania tego typu systemów informatycznych. Z tego powodu wielu potencjalnych użytkowników będzie zmuszonych do dokonywania podobnych wyborów. Pomocne w tym mogą więc być informacje podane w niniejszym artykule. (fragment tekstu)
Celem artykułu było przedstawienie ogólnego sposobu budowy systemu ekspertowego za pomocą SSE KAPPA. (...) W artykule pokazano, jak wiedza jest zapisywana w postaci obiektów i jak obiekty do siebie przynależą, gdy mają podobne cechy. (fragment tekstu)
W rozdziale przedstawiono zagadnienia projektowania systemu ekspertowego z opracowaną przez autora metodą pozyskiwania wiedzy od specjalistów. Wiedza wprowadzana do systemu ekspertowego może mieć charakter liczbowy, symboliczny lub zdań języka naturalnego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.