Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Export insurance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza systemu ubezpieczeń eksportowych istniejącego w Polsce. Wydaje się, że istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju ochronę ubezpieczeniową dla polskich przedsiębiorców. Doświadczenia zdobyte w okresie funkcjonowania tego systemu wskazują jednak, że pomimo ogólnej pozytywnej oceny, nie spełnia on w pełni wymagań oczekiwanych przez przedsiębiorców i w związku z tym wymaga zmian. Autorka artykułu podjęła się próby zdiagnozowania obecnych warunków prowadzenia ubezpieczeń eksportowych, identyfikacji ich słabych stron i przedstawienia postulatów zmian tego systemu zmierzających do tego, aby w przyszłości warunki oferowania ubezpieczeń eksportowych były bardziej przyjazne polskim eksporterom.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wieloaspektowe porównanie ogólnych warunków ubezpieczeń w obszarze krótkoterminowych kredytów kupieckich, zabezpieczanych w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa w Czechach, Polsce i na Węgrzech.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia i ocenia stosowane instrumenty wspierania eksportu zawarte w założeniach aktywnej polityki rządu.
W artykule zaprezentowano ofertę ubezpieczenia eksportu firmy KUKE SA, która może poprawić dostęp polskich firm do rynku ukraińskiego. Omówiono też sytuację na polsko-ukraińskim rynku wymiany towarowej.
Obecnie umowy reasekuracyjne zawierane są przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA wyłącznie z innymi agencjami ubezpieczeń kredytu, działającymi ze wsparciem państwa. Artykuł stanowi prawną analizę dopuszczalności reasekuracji umów ubezpieczeń eksportowych na prywatnym rynku ubezpieczeniowym. Analiza prowadzi do wniosku, że brak jest przeszkód prawnych dla takiej reasekuracji. Następnie autorka przedstawia różnice, jakie wynikają z reasekuracji na prywatnym rynku w stosunku do stosowanej obecnie reasekuracji oraz korzyści z niej wypływające. Równocześnie, z uwagi na rolę Skarbu Państwa w systemie ubezpieczeń eksportowych, autorka przypisuje temu podmiotowi dodatkowo pozycję quasi-reasekuratora w systemie ubezpieczeń eksportowych.(abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia kredytów eksportowych są jednym z instrumentów wspierania eksportu. Artykuł jest poświęcony Agencji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Rosji (EXIAR). Zaprezentowano w nim wyniki działalności Agencji, w tym kluczowe wskaźniki finansowe, procedury możliwe do zastosowania w procesie prywatyzacji Agencji, a także działania na rzecz poprawy stabilności finansowej EXIAR. W artykule wskazano także kierunki zaangażowania rosyjskich eksporterów na rynku międzynarodowym. Artykuł jest wynikiem badań finansowanych ze środków budżetowych przeprowadzonych w roku 2014 przez Zakład Ubezpieczeń Uniwersytetu Finansowego przy Rządzie Federacji Rosyjskiej. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia kredytów wymagają wiedzy interdyscyplinarnej oraz bazy wiedzy na temat danego kraju, branży i konkretnego importera. Scharakteryzowano sytuację ubezpieczeń kredytów eksportowych w Polsce. działalność najpierw PZU, później Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA SA). Od 1991 roku działa Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA (KUKE SA), która jest agencją kredytów eksportowych. Skupia się na ubezpieczaniu krótkoterminowych należności eksportowych. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach kontraktów eksportowych otworzyła drogę do wspierania eksportu na warunkach kredytowych. Nie są to jednak poręczenia. Taką możliwość zapewnia ustawa z dnia 5 stycznia 1991 r. Prawo Budżetowe. Podano tabelę udziału ubezpieczonych przez KUKE SA krótkoterminowych kredytów eksportowych w całości eksportu w latach 1993-1997 oraz m.in. strukturę geograficzną ubezpieczonego eksportu od ryzyka handlowego w 1997 r.
Celem niniejszego opracowania jest zbadanie występowania zależności między finansowaniem reprezentowanym przez ubezpieczenie eksportu oraz handlem zagranicznym. W przeprowadzonym badaniu wykorzystano dane obejmujące lata 2007-2014. W użytym modelu "dostępność finansowania" została określona przez "przybliżenia", które dzięki danym Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF), Banku Rozliczeń Międzynarodowych (International Bank of Settlments - IBS) oraz Unii Berneńskiej mogły zostać wyrażone liczbowo. W badaniu przedstawiona została następująca hipoteza badawcza: im wyższa jest wartość krótkoterminowego ubezpieczenia eksportu do kraju importującego, tym wyższa jest wartość importu dóbr i usług z tego kraju. Hipoteza badawcza została zbudowana na podstawie założenia, że eksport ubezpieczony przed brakiem zapłaty jest transakcją obarczoną mniejszym ryzykiem, przez co jest częściej wybierany, ale również samo ubezpieczenie oznacza występowanie wierzytelności w transakcji, a więc kredytu finansującego samą transakcję.(fragment tekstu)
Cel - Prezentacja opinii mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność eksportową na temat wykorzystania ubezpieczeń jako metody zarządzania ryzykiem. Metodologia badania - Analiza literatury przedmiotu, danych wtórnych (dane Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Banku Pekao) oraz badanie empiryczne przeprowadzone metodą CAWI wśród mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność eksportową. Wynik - Informacja dotycząca wykorzystaniu ubezpieczeń w zarządzaniu ryzykiem przez mikroprzedsiębiorstwa prowadzące działalność eksportową, a także informacja o zaletach tejże metody zarządzania ryzykiem. Oryginalność/wartość - Artykuł ukazuje ubezpieczenia jako formę zabezpieczenia działalności mikroprzedsiębiorstw przez ryzykiem, oczami podmiotów prowadzących działalność eksportową. Badania pozwalają odpowiedzieć na pytanie, jaki procent eksportujących przedsiębiorstw korzysta z tej metody zarządzania ryzykiem, a także dlaczego, zdaniem mikroprzedsiębiorców, jest to skuteczna i dobra metoda. (abstrakt oryginalny)
Wzrasta zainteresowanie polskich przedsiębiorstw ubezpieczeniami należności krajowych i zagranicznych. Omówiono działalność takich firm ubezpieczeniowych jak: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Towarzystwo Ubezpieczeniowe Euler Hermes oraz grupa Coface.
W Polsce centralnym ogniwem finansowej infrastruktury wspierania eksportu, w tym głównie ubezpieczeń i gwarancji eksportowych jest Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Strategicznym i długofalowym celem Korporacji jest tworzenie warunków sprzyjających promocji polskiego eksportu i usług na rynkach międzynarodowych.
W krajach Europy Środkowo-Wschodniej wraz ze zmianą systemu społeczno-politycznego podjęto prace nad wdrożeniem całego instrumentarium polityki wspierania eksportu. Najważniejszą rolę przypisano wyspecjalizowanym publicznym agencjom ubezpieczeń kredytów eksportowych. Przedstawiono analizę porównawczą funkcjonowania trzech wybranych agencji w tych krajach, są to: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna (KUKE SA) w Polsce, Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (MEHIB) na Węgrzech i Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s. (EGAP) w Czechach.
13
Content available remote Procesy i procedury ubezpieczania kredytów eksportowych
63%
Publikacja zawiera istotne rozważania na temat kredytów eksportowych i ich ubezpieczenia w kontekście potrzeb polskich eksporterów działających w istniejących i przyszłych uwarunkowaniach gospodarczych Unii Europejskiej, jak też innych krajów, w tym szczególnie sąsiadujących z Polską. Publikacja ma na celu przybliżenie zadań Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) powołanej przez państwo w celu wspomagania działań eksportowych polskich przedsiębiorstw. W publikacji zaprezentowano szersze aspekty rozwoju eksportu, zwłaszcza w latach po kryzysie globalnym, który rozpoczął się w 2007 roku i potrwa, jak sądzą badacze, do 2020 roku, zaś jak sądzą niektórzy w USA zakończył się w roku 2015. Artykuł zawiera także spostrzeżenia dotyczące elementów polityki państwa w zakresie liberalizacji handlu w aktualnych uwarunkowaniach globalnych. Czynnik ten nie jest wystarczającym wskaźnikiem rozwoju polskiego eksportu i oznacza, że powyższy element, choć ważny, musi być stale wzmacniany instrumentami proeksportowymi. (abstrakt oryginalny)
Eksport jest jednym z podstawowych kryteriów oceny konkurencyjności gospodarki. W sytuacji, gdy produkty będące przedmiotem wymiany są coraz bardziej zbliżone do siebie pod względem technicznym i jakościowym, warunki eksportu stają się coraz poważniejszym czynnikiem decydującym o ich przewadze konkurencyjnej w skali międzynarodowej. Biorąc pod uwagę strukturę polskiego eksportu można wysnuć wniosek, że podążamy w odwrotnym kierunku niż inne kraje. Od 1989 r. w Polsce spada eksport towarów przemysłowych o wyższym poziomie zaawansowania technologicznego, a wzrasta wywóz surowców i wyrobów nisko przetworzonych. 40% polskiego eksportu stanowią surowce i materiały nisko przetworzone. Wyroby przemysłowe stanowią zaledwie 15% oferty eksportowej Polski. Z badań Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego wynika, że w latach 1990-1996 eksport wyrobów przemysłu elektromaszynowego spadł o ponad 10%, a produkty przemysłu high-tech stanowią tylko 4% eksportu, co można uznać za dobry wskaźnik dla nisko rozwiniętych krajów Trzeciego Świata Liberalizacja importu produktów przemysłowych od początku 1995 r. wskazuje na to, że wykonujemy zobowiązania międzynarodowe dotyczące redukcji ceł i innych ograniczeń importu. Polityka poprawy konkurencyjności polskiego eksportu jednak nie rozwija się. Raport Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego dotyczący lat 1995-1997 wskazuje, że nasza gospodarka jest coraz bardziej uzależniona od międzynarodowych instytucji i organizacji, takich jak: Unia Europejska, Światowa Organizacja Handlu (WTO), Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). (fragment tekstu)
15
Content available remote Znaczenie ubezpieczeń eksportowych w Polsce w latach 2000-2009
63%
Celem artykułu jest ocena funkcjonowania systemu wsparcia polskiego eksportu w latach 2000-2009, ze szczególnym uwzględnieniem eksportu realizowanego na rynki krajów o podwyższonym ryzyku. Jej przedmiotem jest przede wszystkim przegląd stosowanych instrumentów wsparcia i ocena działalności instytucji odgrywającej kluczową rolę w tym systemie - Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna (KUKE S.A.). (fragment tekstu)
Każdy eksport wiąże się z ryzykiem nieotrzymania zapłaty za wysłane towary lub wykonane usługi. Przed taką sytuacją można się uchronić kupując ubezpieczenie należności w transakcjach eksportowych. Największą firmą ubezpieczającą kredyty eksportowe jest Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE SA) - mają specjalne oferty dla firm dużych, a także małych i średnich.
Artykuł jest teoretycznym omówieniem ubezpieczeń kredytów eksportowych. Najlepiej rozwinięte ubezpieczenie kredytu eksportowego jest w Europie w krajach Unii Europejskiej. W artykule szczególną uwagę zwrócono na organizację i reguły ubezpieczeń kredytów eksportowych oraz ich podstawy techniczne.
18
Content available remote Zabezpieczenie ryzyka działalności eksportowej MSP
63%
Cel - Próba przekrojowego zaprezentowania różnych metod zabezpieczenia ryzyka działalności eksportowej, dostępnych na rynku, a także wskazania metod najczęściej stosowanych przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Metodologia badania - Studia literaturowe oraz badania własne wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców województwa zachodniopomorskiego, przy wykorzystaniu metody CAWI. Wynik - Badania potwierdzają, że przedsiębiorcy z sektora MSP wykorzystują bardzo różne metody zabezpieczania działalności gospodarczej, które w najlepszy sposób pozwalają im na ochronę interesu ekonomicznego. Różnorodność metod oferowanych na rynku pozwala więc w sposób całkowity odpowiedzieć na potrzeby przedsiębiorców, potrzebna jest jednak edukacja co do korzystania z owej oferty. Oryginalność/Wartość - Badania własne, pozwalające na aktualną ocenę wykorzystania metod zabezpieczenia działalności przedsiębiorstw sektora MSP przed ryzykiem. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia pracę nad systemem finansowych metod wspierania eksportu.
Przybliżono zasady wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w Niemczech. Omówiono zagadnienie poręczeń kredytów inwestycyjnych i obrotowych dla małych i średnich firm oraz programy wspierania przedsięwzięć eksportowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.