Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Export of construction services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem pracy jest zbadanie zmian w poziomie obrotów usług budowlanych w latach 1990-2002. Przyjeto założenie, iz w analizowanym okresie daleko idące zmiany w poziomie oraz w kierunkach eksportu tych usług wywołała transformacja. Badaniami objęto 169 przedsiębiorstw.
Autor charakteryzuje sytuację w niemieckim budownictwie w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Jego zdaniem kryzys w tej branży znacznie ogranicza możliwość eksportu polskich usług budowlanych.
Ze względu na potencjał niemiecki rynek budowlany jest największy w UE i dlatego jest bardzo atrakcyjny dla zagranicznych wykonawców i dostawców materiałów budowlanych. Występuje na nim jednak bardzo silna konkurencja, co powduje znikomą stopę zysku i duże ryzyko niewypłacalności firm wykonawczych. Dla polskich firm budowlanych rynek Unii, poza Niemcami jest niestety nadal zamknięty.
W niniejszym artykule przedstawiono charakterystykę działalności eksportowej w przedsiębiorstwie budowlanym oraz określenie wpływu tego eksportu na kształtowanie się głównych charakterystyk przedsiębiorstw. Problem ten przedstawiono na przykładzie rozwoju eksportu usług budowlanych w przedsiębiorstwie Budownictwa Specjalistycznego "BUDOSTAL" w Krakowie.
Rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku miało zadziałać także zwiększeniem mobilności usług między poszczególnymi państwami. Analizując wzajemność usług między Polską a Niemcami okazało się, że szacunki pokrywają się z praktyką. W większości dziedzin obserwuję się przyrosty wartości usług, po stronie polskiej i niemieckiej, chociaż dynamika pozytywnych zmian w Polsce jest znacznie wyższa niż w Niemczech. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano politykę państwa wobec sektora budownictwa, podmioty budowlane, ich formy własnościowe i prawno-organizacyjne, polskie firmy budowlane wyspecjalizowane w eksporcie, liczące się na rynku międzynarodowym, koniunkturę w polskim sektorze usług budowlanych oraz problemy dostosowawcze w zakresie regulacji prawnych i norm technicznych. W ramach zewnętrznych uwarunkowań polskiego eksportu usług budowlanych omówiono koniunkturę w budownictwie krajów Unii Europejskiej i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ponadto scharakteryzowano polski eksport budowlany realizowany poza granicami kraju, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania polskich firm na rynku niemieckim.
Celem niniejszej pracy jest ustalenie strategii działania krajowych firm budowlanych na rynkach budowlanych Unii Europejskiej. Pod pojęciem strategii przyjęto zespół stosowanych metod i czynników kształtowania konkurencyjności polskich przedsiębiorstw budowlanych. Analizie poddano 47 firm budowlanych. Podstawowym źródłem zbierania informacji był wywiad bezpośredni. W pracy przedstawiono metody wejścia i umocnienia pozycji firm budowlanych na rynkach unijnych, główne czynniki konkurencyjności polskich firm budowlanych oraz zmiany funkcjonowania firm unijnych.
W artykule przedstawiono problem struktury przestrzennej produkcji budowlanej w latach 90 funkcjonującego według starego systemu administracyjnego. Autorka omówiła udział produkcji poszczególnych województw w stosunku do produkcji ogólnokrajowej. W pracy zawarto również analizę przepływów międzyregionalnych w latach 90 oraz aktualne kierunki eksportu i importu budowlanego.
Główna teza pracy jest następująca: podstawą rachunku ekonomicznego eksportu budownictwa powinna być teoria międzynarodowej wymiany usług zintegrowana z teorią handlu dobrami materialnymi i teorią migracji czynników produkcji; rachunek ekonomiczny na szczeblu eksportera powinien pomagać w wyborze strategii zapewniającej zwiększenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa; rachunek ekonomiczny z punktu widzenia gospodarki narodowej powinien uwzględniać wszystkie bezpośrednie i pośrednie koszty i efekty tego eksportu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.