Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  External balance of payment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Unia Gospodarcza i Walutowa a problem międzynarodowej nierównowagi płatniczej
100%
Problem narastającej od połowy lat 90-tych międzynarodowej nierównowagi płatniczej i ewentualnych mechanizmów jej korekty jest w ostatnich latach przedmiotem wnikliwej oceny ekonomistów i debat wśród decydentów politycznych wiodących bloków gospodarczych świata. Główna uwaga koncentruje się na olbrzymim deficycie na rachunku obrotów bieżących Stanów Zjednoczonych oraz nadwyżkach na rachunku obrotów bieżących Chin i innych krajów azjatyckich oraz krajów-eksporterów ropy naftowej. Mimo wyraźnego wyłonienia się dwóch osi nierównowag, zjawisko to, zwane global imbalances, zyskuje szerszego wymiaru w warunkach silnych międzynarodowych powiązań gospodarczych i finansowych i rodzi pytania o trwałość nierównowagi w skali globalnej (sustainability of the imbalances). (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na zwiększanie się roli finansowania krótkoterminowego w finansowaniu deficytów na rachunkach obrotów bieżących w regionie ESW-10 (szczególnie od 2005 roku), co miało odzwierciedlenie w pogarszających się saldach na rachunkach bilansu podstawowego (basic balance). W wielu przypadkach było to przejawem zwiększającego się zagrożenia dla równowagi zewnętrznej i poprzedzało nagłe i skokowe zmiany w kierunku i w sile przepływów kapitałowych (co w konsekwencji wymuszało zmiany na rachunkach obrotów bieżących), którym towarzyszyły z reguły zaburzenia na rynku walutowym wynikające z niezrównoważenia się popytu i podaży na waluty lokalne krajów EŚW-10. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba oceny równowagi zewnętrznej Polski po ostatnim światowym kryzysie finansowym. Pracę podzielono na dwie części. W pierwszej przedstawiono teoretyczną interpretację pojęcia równowagi oraz wybrane wskaźniki wykorzystywane do jej oceny, w drugiej zaprezentowano wyniki oceny wskaźników równowagi zewnętrznej Polski po kryzysie. Z przeprowadzonych badań wynika, że po kryzysie większość wskaźników pozwalających ją ocenić uległo poprawie. Jednak wskaźniki związane z zadłużeniem zagranicznym nadal utrzymują się na wysokim poziomie, co jest źródłem ryzyka dla gospodarki.(abstrakt oryginalny)
Autor ukazuje, w jaki sposób władze Narodowego Banku Polskiego powodują, że bank przynosi zyski, co było widać na przykładzie uzupełnienia deficytu budżetowego o 1 mld złotych z zysku za 2002 rok.
Akcesja Polski w 2004 roku do UE spowodowała zmianę zewnętrznych uwarunkowań funkcjonowania gospodarki krajowej. W efekcie zmieniła się struktura polskiego bilansu płatniczego, w tym rachunku kapitałowego, którego główną kategorią przychodów stały się transfery kapitałowe w formie grantów inwestycyjnych. Celem artykułu jest prezentacja zmian, jakie nastąpiły na rachunku kapitałowym po roku 2004 na tle wskaźników równowagi zewnętrznej Polski. Dokonano także weryfikacji hipotezy o wpływie transferów kapitałowych na wartości wskaźników równowagi zewnętrznej. Problem badawczy dotyczył roli transferów kapitałowych w kontekście teorii bilansu płatniczego, równowagi zewnętrznej i inwestycji krajowych. W niniejszym artykule posłużono się analizą danych statystycznych wspartą studiami literatury w zakresie teorii bilansu płatniczego. Uzyskane wyniki badań wskazują, że transfery kapitałowe wypełniały lukę powstałą na skutek braku oszczędności krajowych i nie wykluczyły ich pozytywnej roli w kształtowaniu wskaźników równowagi zewnętrznej Polski.(abstrakt oryginalny)
Autor tłumaczy, że ekspansja przepływów kapitałów globalnych na rynkach finansowych daje krajom rozwijającym się nadzieję na względnie łatwe finansowanie rosnących wydatków krajowych podmiotów sektora publicznego i prywatnego. Dlatego jego zdaniem krajowe oszczędności nie muszą już ograniczać rozmiaru kredytu krajowego, jeśli można korzystać z zasobów kapitału międzynarodowego oferowanych na rynkach światowych. Stwarza to możliwość finansowania niemalże jakichkolwiek inwestycji tych podmiotów, a także zwiększenia rozluźnienia dyscypliny finansowej i okresowego podtrzymywania rosnącego deficytu budżetowego. Wobec korzystnych warunków finansowania międzynarodowego, które ułatwiają spłatę długów lub akumulację zasobów płynnych, podmioty krajowe mogą poprawić strukturę kapitałową, a także strukturę długu publicznego. W efekcie zwiększenie udziału finansowania międzynarodowego raczej wzmacnia, a nie osłabia finanse krajów rozwijających się. Autor ostrzega jednak, że skala ekspansji kapitału globalnego na rynki wschodzące nie może być trwała w długim okresie, władze gospodarcze w tych krajach muszą być przygotowane na „odwrót" kapitału oraz znaczne pogorszenie się warunków finansowania i spadek płynności międzynarodowej.
7
Content available remote Napływ kapitału zagranicznego a równowaga zewnętrzna Polski
100%
Celem opracowania jest identyfikacja tendencji w zobowiązaniach zagranicznych Polski w latach 2004-2014 oraz próba oceny wpływu finansowania zagranicznego gospodarki na równowagę zewnętrzną kraju. Pracę podzielono na trzy części. W pierwszej przedstawiono rozmiary, dynamikę i strukturę zobowiązań zagranicznych, w drugiej wskaźniki wykorzystywane do oceny stanu równowagi zewnętrznej, natomiast w trzeciej - ich weryfikację. Z przeprowadzonych badań wynika, że w krótkim okresie nie występują istotne zagrożenia dla równowagi zewnętrznej Polski.(abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora korzyści z dodrukowania kilku miliardów złotych nie byłyby tak duże jak to sobie rząd wyobraża. NBP musiałby pieniądze te pozyskiwać z rynku, płacąc stawkę interwencyjną, wyższą niż rentowność obligacji skarbowych.
Polska, w swojej polityce monetarnej wprowadziła strategię bezpośredniego celu inflacyjnego. Artykuł porusza problem zewnętrznej równowagi płatniczej i poziomu rezerw walutowych. Podaje, za MFW i EBC, pojęcie rezerw, jako oficjalne aktywa rezerwowe, które tworzą płynne aktywa dewizowe pozostające w dyspozycji władzy monetarnej. Za optymalny poziom uznał taki, który zapewnia realizację przyjętych celów (zagwarantowanie płynności finansowej, płynności w sytuacjach kryzysowych, osiągnięcie zaufania do pozycji finansowej kraju, podniesienie prestiżu kraju). Omówiono metody określania poziomu rezerw dewizowych w warunkach kursu stałego (ilościowe i jakościowe). Dalej, metody określania poziomu rezerw walutowych w warunkach kursu płynnego. Scharakteryzowano przytoczone zestawienie rezerw oficjalnych brutto z wybranymi zobowiązaniami płatniczymi Polski, za lata 1996-1999. Przystąpienie Polski do Unii będzie wymagało wprowadzenia zasad wspólnego mechanizmu kursowego ERM2.
Celem artykułu jest przedstawienie problemu nierównowagi gospodarczej w wybranych małych gospodarkach strefy euro (Grecji, Portugalii i Irlandii), a także Hiszpanii w okresie przed i po wprowadzeniu euro. Powyższe kraje szczególnie dotkliwie odczuły skutki kryzysu 2008+. W artykule przeanalizowano zarówno nierównowagę zewnętrzną w aspekcie realnym, rozumianą jako deficyt obrotów bieżących bilansu płatniczego oraz monetarnym, jako nierównowagę ogólną bilansu płatniczego, jak i nierównowagę wewnętrzną, oznaczającą występowanie nadmiernego bezrobocia. Do analizy powyższych zagadnień wykorzystano rozszerzoną wersję modelu IS-LM-BP (modelu Mundella-Fleminga), modelu rozszerzonego o linie równowagi obrotów bieżących bilansu płatniczego oraz potencjalnego produktu wskazującego na poziom optymalnego zatrudnienia siły roboczej. Sytuację gospodarczą analizowanych państw przedstawiono na tle pozycji Włoch, Niemiec i strefy euro (EA-12) wykorzystując w tym zakresie dane Eurostatu oraz analizy Komisji Europejskiej. Z dokonanej w artykule analizy wynika, że mała gospodarka rezygnująca ze stosowania własnej waluty, znajdująca się w stanie nierównowagi gospodarczej ma silnie ograniczone pole manewru w polityce makroekonomicznej. Zastosowanie ekspansywnej polityki fiskalnej w celu zlikwidowania nadmiernego bezrobocia prowadzi do pogłębienia deficytu obrotów bieżących bilansu płatniczego. Istotnym ograniczeniem w polityce makroekonomicznej jest brak możliwości wykorzystania polityki kursowej w celu wsparcia konkurencyjności międzynarodowej kraju. Państwa strefy euro dotknięte skutkami kryzysu, nie mogąc dokonać dewaluacji nominalnej wspólnej waluty, zmuszone zostały do zastosowania mechanizmu dewaluacji wewnętrznej. Mechanizm ten może zostać wykorzystany tylko doraźnie (krótkookresowo) ze względów na negatywny odbiór społeczny (ograniczenia o charakterze politycznym). Z powyższego wynika ogólny wniosek, że kraj wstępujący do unii monetarnej powinien zwracać szczególną uwagę na utrzymanie równowagi makroekonomicznej zarówno przed wejściem do unii, jak i w okresie po przyjęciu wspólnej waluty. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.