Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fabrics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przeanalizowano strukturę geograficzną eksportu wyrobów tekstylnych i odzieży z RFN, import wyrobów tekstylnych i odzieży do RFN z wybranych krajów, niemiecki import tekstyliów i odzieży z surowców powierzonych według dostawców (krajów). Przedstawione dane dotyczą lat 1999-2000.
Związki prawa i mody sięgają w Europie czasów antycznych, gdy po raz pierwszy zaczęto stosować prawne regulacje konsumpcji dóbr luksusowych, w tym odzieży i biżuterii, w postaci ustaw przeciw zbytkowi, które podtrzymywano i rozwijano również w wiekach późniejszych w postaci tzw. leges sumptuariae. Przepisy tego rodzaju zaczęły się mnożyć zwłaszcza w okresie późnego średniowiecza i początków epoki nowożytnej, gdy zmiany w dystrybucji bogactwa, w połączeniu z nowymi technologiami, zaczęły skutkować wzrostem dostępu do luksusu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników analizy rynku europejskiego w obszarze tekstyliów ochronnych opartej na bazie danych EUROSTAT. Zaprezentowane i przeanalizowane są wolumeny rynkowe zasłon i rolet wewnętrznych, markiz i zasłon przeciwsłonecznych oraz damskich i męskich dodatków odzieżowych. Przedstawione i omówione jest także wstępne badanie popytu i podaży na polskim rynku produktów tekstylnych chroniących przed promieniowaniem UV. (abstrakt oryginalny)
Artykuł obejmuje problematykę dialogu i współpracy krajów ASEM powstałych w warunkach narastania wzajemnych współzależności międzynarodowych i zmieniających się warunków współpracy na poziomie globalnym. Pokazuje państwa ASEM, które podejmują działania na rzecz pogłębienia wzajemnych relacji. Artykuł pokazuje jeden z wielu aspektów wzajemnej współpracy. Autorka poddaje analizie handel ogółem, a w szczególności handel tekstyliami w ramach ASEM. Zakres czasowy obejmuje ostatnie dostępne statystyki dotyczące lat 2013-2016. Ich analiza dała podstawę do zweryfikowania tezy, iż kraje Unii Europejskiej importują więcej tekstyliów i odzieży niż wynosi ich eksport do krajów Azjatyckich ASEM. (abstrakt oryginalny)
Autorka omawia porozumienia dotyczące handlu odzieżą i tekstyliami w związku przystępowaniem poszczególnych państw do Unii Europejskiej.
Europejski przemysł włókienniczy uznawany jest za lidera w zakresie innowacji, a współczesne tekstylia mogą przyczyniać się do wzrostu zainteresowania społeczeństwa tą branżą. Istotnym wydaje się więc przeanalizowanie dynamiki zmian w branży tekstylnej na przełomie ostatnich lat. W artykule dokonano analizy wybranych segmentów przemysłu tekstylnego w Polsce w latach 2013-2016 na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego. Dodatkowo, przeprowadzoną analizę dotyczącą sprzedaży detalicznej towarów tekstylnych według cen stałych rozszerzono o wyniki z 2017 roku. W części teoretycznej przeanalizowano obszar przemysłu tekstylnego, zwracając szczególną uwagę na funkcje tekstyliów i panujące trendy w omawianej branży. Dokonano analizy sposobu doboru odzieży ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, a także scharakteryzowano nowoczesne rodzaje produkowanej odzieży. W części praktycznej dokonano analizy danych dotyczących m.in. sprzedaży detalicznej i dynamiki obrotów wyrobów tekstylnych, liczby sklepów tekstylnych i ich udziału w różnych grupach towarowych w Polsce jak np.: pojazdy mechaniczne, farmacja, żywność i inne. Celem opracowania jest analiza zmian przemysłu tekstylnego i na jej podstawie sprawdzenie występujących trendów w sprzedaży wyrobów tekstylnych oraz ich udziału w rynku. Przeprowadzona analiza wykazała brak wzrostu sprzedaży detalicznej tekstyliów. Wywnioskowano, że liczba sklepów tekstylnych stanowi niewielki udział w stosunku do wszystkich sklepów innego rodzaju działalności sprzedażowej, a także, że wartość sprzedaży tekstyliów w analizowanym okresie (2013-2016) była podobna.(abstrakt oryginalny)
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 r. spowodowało, iż wszystkie dopuszczone do obrotu towary - w tym również odzież i tekstylia - muszą spełniać normy europejskie, czyli być w pełni zgodne z dyrektywami unijnymi. Przedstawiono zasady dopuszczania towarów do obrotu na Rynku Jednolitym wyróżniając wymagania Unii Europejskiej stawiane w stosunku do odzieży ochronnej i ekologicznej.
8
Content available remote Modern rehabilitation systems based on textiles
100%
The article presents examples of rehabilitation solutions in which textiles play an important role. They are a fully functional garment, an element of clothing adapted to a given part of the body or a product intended for use in improving health. They are designed with the use of modern production technologies that utilize various raw materials to support the health aspects of the user with their structure and properties.(original abstract)
Zachowane fotografie aktorek, w tym m.in. Heleny Modrzejewskiej, dowodzą, że komponowały one świadomie swój ubiór, uwzględniając nie tylko charakter granej postaci, ale również walory swojej sylwetki i zmiany mody. W artykule omówiono poczucie smaku Modrzejewskiej, jak wyglądała jej sztuka ubierania, siła sławy czy wpływ na modę.
W sklepach trwają już letnie wyprzedaże. Kuszeni jesteśmy promocjami i rabatami. Często wpadamy w pułapkę i kupujemy ubrania, które jak się później okazuje, niekoniecznie były nam potrzebne. Efekt? Nasze garderoby pękają w szwach. Cierpią na tym nie tylko nasze portfele, ale i środowisko. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono postanowienia w sprawie tekstyliów i odzieży podczas ostatniej rundy rokowań w ramach Układu Ogólnego w sprawie Ceł i Handlu - GATT, czyli Rundy Urugwajskiej. Istnieją rozbieżności między państwami rozwiniętymi o statusie krajów importujących (USA, Unia Europejska, Kanada, Norwegia) i krajami rozwijającymi się o statusie eksporterów wobec realizacji Porozumienia. Przedstawiono stanowisko krajów rozwijających się i krajów rozwiniętych w kontekście przygotowań do nowej rundy rokowań w ramach Światowej Organizacji Handlu- WTO (World Trade Organization)
12
Content available remote Inteligentne tekstylia - międzynarodowe innowacje w tek stronice
84%
Niniejsza praca przedstawia charakterystykę międzynarodowych, w tym także i polskich, osiągnięć w coraz szybciej rozwijającej się tekstronice. Rozdział dotyczący genezy tekstroniki wprowadza czytelnika w świat inteligentnej odzieży oraz głównych kierunków jej rozwoju. W kolejnej części publikacji zaprezentowane zostały najistotniejsze wymagania stawiane produktom tzw. elektroniki noszonej oraz problemy, z jakimi stykają się projektanci wyrobów tekstronicznych, którymi są m.in. sposoby zasilania oraz łączenia zintegrowanych z odzieżą układów elektronicznych, wybór transmisji danych, a także niewielka dostępność układów nadających się do zastosowań tekstronicznych. Przeprowadzona analiza pokazuje perspektywy szybkiego rozwoju tekstroniki w takich obszarach jak elektronika użytkowa, medyczna, a także odzież rozrywkowa i sportowa oraz wyroby ratownicze i militarne. Charakterystyczna interdyscyplinarność tekstroniki ukazuje nowy trend panujący w dzisiejszej nauce, która zachęca do prowadzenia badań oraz wykorzystywania wiedzy z kilku powiązanych ze sobą dziedzin nauki w celu stworzenia pełnowartościowego produktu końcowego. (abstrakt oryginalny)
T. Background: The textile industry generates a large volume of waste due to the increasing demand for clothing for daily use and fashion. To reduce waste, reverse logistics (RL) has been proposed to ensure the recycling and reuse of waste textiles in the value chain. RL has been broadly examined in several manufacturing supply chains but less explored in the textile industry. The absence of a systematic review on textile reverse logistics (TRL) makes it difficult to identify existing knowledge gaps and research opportunities. Methods: Using the Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses (PRISMA) framework, this paper contributes a systematic literature review of 28 relevant papers published on TRL between 1999 and August 2022. Results: Overall, there is a shortage of recycling facilities in developing economies. There is a need for quantitative models that assess the location and potential disruptions and aversion of the resulting risks of TRL. Investigating consumers' perspectives on the desire to sort and transport old textiles to collection sites would be helpful to manufacturers. Additionally, system optimization to reduce emissions that emerge through the TRL production line would help reduce costs. It is also found that incentivizing clothing businesses that adhere to TRL practices would encourage more participation. Conclusions: This study discusses research opportunities in TRL that are beneficial to the clothing and textiles industry and researchers in developing new waste management strategies(original abstract)
14
84%
Transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) wymaga istotnych zmian modeli produkcji i konsumpcji. Metody wprowadzania tych zmian będą odmienne w rożnych gałęziach przemysłu. Specyfika konkretnych branż wymaga więc indywidulnego podejścia i precyzyjnych analiz w ich obrębie. Celem niniejszego artykułu jest analiza roli konsumenta w transformacji przemysłu tekstylno-odzieżowego w kierunku GOZ, a w szczególności analiza czynników determinujących sposób postepowania konsumentów z niepotrzebną odzieżą. Badania ankietowe przeprowadzone na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski pokazały, że sposób postępowania ze zużytą odzieżą istotnie różnicowały zmienne socjodemograficzne, takie jak płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania. Zależność ta była mniej widoczna w przypadku wieku(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej rozprawy jest określenie zagrożeń chemicznych stwarzanych przez produkty włókiennicze oraz analizę innych czynników determinujących bezpieczeństwo użytkowania produktów włókienniczych, określenie struktury czynników determinujących bezpieczeństwo użytkowania produktów włókienniczych z punktu widzenia konsumenta, analizę wymagań i kryterium oceny bezpieczeństwa produktów włókienniczych oraz funkcjonowania instrumentów nadzoru rynku w zakresie zapewniania bezpieczeństwa produktów nieżywnościowych, zaproponowanie nowego podejścia do identyfikacji zagrożeń chemicznych i oceny bezpieczeństwa użytkowania wyrobów włókienniczych z zastosowaniem metody bioindykacji, zaproponowanie nowego podejścia do identyfikacji zagrożeń chemicznych i oceny bezpieczeństwa użytkowania wyrobów włókienniczych z zastosowaniem metody bioindykacji. Praca ma charakter eksperymentalny i dotyczy istotnych, w kontekście towaroznawstwa zagadnień określonych w celach pracy. Monografię tworzą dwie wydzielone formalnie części, które łączy wspólny przedmiot badań. W pierwszej części dysertacji składającej się z dwóch rozdziałów przedstawiono studium literaturowe na temat bezpieczeństwa produktów włókienniczych, a także wyniki własnych badań dotyczących postrzegania bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych przez konsumentów oraz stanu bezpieczeństwa produktów włókienniczych będących przedmiotem obrotu towarowego na rynkach krajów Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
W artykule podjęto problem badania i oceny zawartości formaldehydu w wyrobach włókienniczych. Oznaczenie tej substancji w tekstyliach stanowi podstawę oceny bezpieczeństwa produktów włókienniczych ze względu na stwierdzone szkodliwe oddziaływanie tej substancji na zdrowie człowieka. Stosowana w Polsce metoda oznaczenia formaldehydu w tekstyliach, zgodna z procedurą zawartą w normie PN EN ISO 14184-1:2001, różni się znacząco od innych powszechnie stosowanych w świecie procedur i budzi wiele wątpliwości, dotyczących m.in. dokładności pomiarów, przygotowania próbek do badań, czy warunków prowadzenia ekstrakcji. W związku z powyższym podjęto badania nad określeniem wpływu sposobu przygotowania próbek do ekstrakcji, uwzględniającego stopień ich rozdrobnienia, oraz czasu trwania ekstrakcji na poziom oznaczalności formaldehydu w tekstyliach. Ponadto badano wpływ zabiegów konserwacyjnych, jakim podlegają materiały włókiennicze, na zmiany zawartości formaldehydu w tych materiałach. Oznaczenie formaldehydu prowadzono kolorymetrycznie w obecności odczynnika Nasha. Wykazano, że przyjęta w normie procedura pozwala jedynie na wykrycie pewnej części formaldehydu zawartego w tekstyliach. Zarówno zwiększenie stopnia rozdrobnienia próbek, jak i wydłużenie czasu prowadzenia ekstrakcji znacząco wpływają na wartość oznaczonego formaldehydu. Duże znaczenie w ocenie bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych, związanej z badaniem zawartości szkodliwego dla zdrowia użytkownika formaldehydu, mają także zabiegi konserwacyjne, w tym pranie i prasowanie. Procesy te pozwalają na znaczne obniżenie lub całkowite usunięcie tej szkodliwej substancji z wyrobu. Dlatego zaleca się pranie nowych wyrobów włókienniczych, zwłaszcza przeznaczonych dla dzieci. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia wnioski z badania, którego główne cele to: zrozumienie, jak menedżerowie klasyfikują swoich partnerów w biznesie; zdefiniowanie i sklasyfikowanie relacji między dostawcami i odbiorcami oraz określenie sposobu i etapów budowania relacji; określenie, jak wygląda transfer informacji i wiedzy między dostawcami i odbiorcami oraz wpływ transferu na budowanie przewagi konkurencyjnej. (fragment tekstu)
Celem prezentowanej pracy było opracowanie modeli służących do obiektywnej i powtarzalnej oceny jakości towarów należących do wspólnej grupy asortymentowej. Aby zrealizować cel pracy, należało sprecyzować podstawowe założenia modelu. Ujednolicono sposób wyboru cech, ustalono ich wartości graniczne, tj. mogące wystąpić wartości minimalne, optymalne i maksymalne, opracowano metodyki przekształcenia cech oraz sposobów łączenia znormalizowanych wartości cech w jedną wielkość na podstawie ustalonej i uzasadnionej formuły. W prezentowanych modelach oceny wykorzystano niektóre opracowania taksonomii oraz wielowymiarowej analizy porównawczej, co wynika z tego, że przedmiotem zainteresowania są obiekty wielocechowe.(fragment wstępu)
Ograniczenia w międzynarodowym handlu testylno-odzieżowym przed wejściem w życie Umowy o WTO. Znoszenie ograniczeń w handlu na mocy Porozumienia w sprawie tekstyliów i odzieży. Program integracji sektora tekstylno-odzieżowego z zasadami GATT. Konsekwencje Porozumienia w sprawie tekstyliów i odzieży dla Polski. Znajdują się również załączniki Polska - Lista produktów objętych I etapem integracji w ramach porozumienia w sprawie tekstyliów i odzieży WTO. Podobny załącznik dotyczy II etapu.
Uzasadnienie teoretyczne: Polski rynek tekstylno-odzieżowy jest jednym z największych i najbardziej dynamicznie rosnących rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Branża ta cechuje się wysoką dynamiką zmian, zarówno sezonowych, jak i obserwowanych w skali cyklu koniunkturalnego. Cel artykułu: Syntetyczna charakterystyka sytuacji w branży tekstylno-odzieżowej w Polsce oraz zmian w niej zachodzących, a także ocena wpływu wybranych determinant na klimat koniunktury w badanej branży. Metody badawcze: W artykule wykorzystano analizę opisową opartą o dane miesięczne dotyczące wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury w branży odzieżowej, tekstylnej i obuwniczej w Polsce, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny za okres styczeń 1994 - czerwiec 2020, a także zastosowano model wektorowej autoregresji do oceny wpływu cen, ogólnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw, ilości sprzedawanych towarów, stanu zapasów towarów, sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz stopy bezrobocia na ocenę koniunktury w badanej branży. Ze względu na ograniczoną dostępność danych z lat dziewięćdziesiątych XX wieku, udokumentowaną przerwę strukturalną (datowaną na styczeń 2006 roku) oraz wybuch pandemii COVID-19 estymację przeprowadzono dla okresu 2006-2019. Główne wnioski: Przeprowadzona analiza potwierdziła wystąpienie zmian strukturalnych zachodzących w branży tekstylno-odzieżowej w Polsce. Okres 1994-2005 cechował się znacznie niższą średnią wartością wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury i dużo większą zmiennością o charakterze sezonowym niż okres późniejszy. Wykorzystanie w analizie modelu VAR(12) pozwoliło na stwierdzenie negatywnego wpływu wzrostu cen oraz przyspieszenia wzrostu bezrobocia, jak również pozytywnego wpływu wzrostu ilości sprzedawanych towarów oraz powiększenia stanu zapasów na koniunkturę w branży tekstylno-odzieżowej. Przeprowadzona analiza pokazała ponadto ograniczenia prognozowania w sytuacji nieprzewidzianych szoków, takich jak wybuch pandemii COVID-19.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.