Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 239

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fair value
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Wartość godziwa a zasada wiarygodności sprawozdań finansowych
100%
Jednym z nowych i fundamentalnych paradygmatów Międzynarodowych Standardów Rachunkowości jest zastosowanie wyceny bilansowej według wartości godziwej wszędzie tam, gdzie wycena ta może nadać sprawozdaniu finansowemu charakter prognozy. Wartość godziwa, w przeciwieństwie do historycznej ceny nabycia, odzwierciedla przyszłe korzyści ekonomiczne, jakie właściciel danego składnika majątkowego osiągnie z tytułu jego posiadania. Głównym celem artykułu jest próba oceny wartości godziwej z punktu widzenia nadrzędnych zasad rachunkowości oraz jej wpływu na system informacyjny jednostek. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu wycena według wartości godziwej umożliwia użytkownikom sprawozdań finansowych należytą ocenę sytuacji finansowo- majątkowej jednostki gospodarczej, ze względu na fakt, że wartości godziwe są ustalane na podstawie szacunków opartych na pewnych założeniach. Rachunkowość, jako kluczowy element systemu finansowego, powinna bowiem w wysokim stopniu gwarantować, że dane przez nią prezentowane są wiarygodne, prawidłowe i godne zaufania.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zasady rachunkowości MTM (Mark-to-Market Value Adjustments)
100%
Rachunkowość Mark-to-Market to dostosowanie wartości księgowej aktywów lub zobowiązań (także instrumentów pochodnych) do ich aktualnej wartości godziwej. Zyski lub straty z tego tytułu odnotowywane są od razu w rachunku zysków i strat albo na koncie kapitału własnego (po czym uznaje się je w rachunku zysków i strat w momencie zbycia przedmiotu wyceny).(abstrakt oryginalny)
Wartość godziwą wprowadzono do rachunkowości stosunkowo niedawno. Jest to kwota, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej. Chociaż założenia tej metody są słuszne, to jednak w praktyce szacowanie wartości godziwej nierzadko okazuje się trudne i niejednoznaczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wycena aktywów i zobowiązań według wartości godziwej konieczna jest także w celu ustalenia tzw. wartości firmy przy transakcjach przejęcia innej jednostki lub jej zorganizowanej części. Celem artykułu jest wskazanie, jak bardzo może się różnić wycena bilansowa od wartości godziwej poszczególnych elementów bilansu przygotowana na potrzeby przejęcia innej jednostki. Które elementy charakteryzują się największymi rozbieżnościami i z czego to wynika? Odpowiedzi na te pytania dostarczą dane dotyczące transakcji przejęcia Kredyt Banku S.A. przez BZ WBK S.A. W pracy wykorzystano analizę porównawczą danych finansowych. (abstrakt oryginalny)
Coraz szersze zastosowanie w rachunkowości wartości godziwej oraz licznych szacunków powoduje, że wykazywany przez jednostki wynik finansowy z jednej strony zbliża się do kwoty realnej aprecjacji majątku przedsiębiorstw w danym okresie sprawozdawczym, jednak z drugiej - różni się coraz bardziej od wartości zysku zrealizowanego w ujęciu kasowym. Budzi to zatem liczne dyskusje na temat zasadności stosowania tej kategorii wyceny. Jest to problematyka ważna dla sektora bankowego z uwagi na fakt, że wyniki z tytułu wycen stanowią prawie 20% wyniku finansowego brutto banków. Niniejszy artykuł prezentuje wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w polskim sektorze bankowym na temat wartości godziwej, kładąc szczególny nacisk na problemy takie, jak: przeciwwskazania do stosowania wartości godziwej, nakłady ponoszone przez banki w procesie wycen oraz kwestia obecnie dla banków najważniejsza, czyli konieczność uwzględniania ryzyka kredytowego w wycenie transakcji pochodnych.(abstrakt oryginalny)
W 2011 roku powstał MSSF 13, który definiuje wartość godziwą jako kwotę, jaką jednostka otrzymałaby za sprzedaż składnika aktywów lub zapłaciła za przeniesienie zobowiązania w normalnej transakcji dokonanej między uczestnikami rynku na dzień wyceny. W standardzie zostały przedstawione elementy, które przedsiębiorstwo winno wziąć pod uwagę przy ustalaniu tej wartości, jak również techniki służące do jej oszacowania. Standard wprowadza także hierarchię wartości godziwej, która odnosi się do ustalania sposobu pozyskiwania danych wejściowych w celu dokonania wyceny. W początkowym ujęciu wartość godziwa jest zazwyczaj równa cenie transakcyjnej, a w przypadku wystąpienia różnic, odnosi się je na wynik finansowy. MSSF 13 określa też tryb ustalania wartości godziwej aktywów niefinansowych, zobowiązań i kapitałów własnych jednostki. W opracowaniu szczegółowo opisano ww. elementy tworząc w ten sposób, zestaw informacji będący instrukcją dla przedsiębiorstw wprowadzających rozwiązania MSSF13. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Czy można wycenić kapitał intelektualny w oparciu o wartość godziwą?
100%
Celem opracowania jest podjęcie próby wyceny kapitału intelektualnego wybranych spółek giełdowych z branży stalowej i udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można wycenić kapitał intelektualny przedsiębiorstwa w wartości godziwej?. (fragment tekstu)
Jednym z głównych parametrów określających sytuację finansową jednostki gospodarczej jest wynik-dochód całkowity, który jest prezentowany w sprawozdaniu finansowym. Koncepcja dochodów całkowitych została wprowadzona do międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej, czego efektem jest sprawozdanie z całkowitych dochodów jednostki. Przyjęte rozwiązanie ma zalety, ale też sporo wad, w szczególności odnoszących się innych całkowitych dochodów, które są trudne do interpretacji z punktu widzenia oceny rentowności jednostki. W opracowaniu skoncentrowano się na konsekwencjach przyjętego rozwiązania w zakresie struktury sprawozdania z całkowitych dochodów.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Wycena instrumentów finansowych według wartości godziwej w bankach
75%
Tematyka pracy koncentruje się na instrumentach finansowych wycenianych według wartości godziwej. Celem artykułu jest sprawdzenie, jakie dane są podstawą do ustalenia tej wartości: czy są to dane obserwowalne, czy też nie. W pracy wykorzystano sprawozdania finansowe ośmiu banków notowanych na WGPW. Z analizy wynika, że w niewielkim stopniu banki, wykorzystując dane nieobserwowalne, wyceniają instrumenty finansowe według wartości godziwej (średnio 3,9% sumy tych instrumentów). Korelacje liczone między stopniem wykorzystania tych danych a wskaźnikami rentowności aktywów są raczej słabe(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wycena wartości godziwej dla przeszacowania wartości środków trwałych
75%
Artykuł jest próbą przedstawienia problemu wyceny środków trwałych dla potrzeb rachunkowości. Autorka w swoich rozważaniach opiera się na Międzynarodowych Standardach Wyceny oraz na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości i Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. Celem opracowania jest przedstawienie metody szacowania wartości środków trwałych, która realizowana jest według formuły uwzględniającej wartość początkową środka trwałego, maksymalną liczbę lat naliczania amortyzacji, liczbę lat eksploatacji oraz stopę kapitalizacji. Nadmienić należy, że w przypadku, gdy wartość początkowa środka trwałego nie jest wartością pierwotną, lecz została zmieniona w trakcie jego użytkowania, w procesie wyceny powinna zostać poprawiona o współczynnik korygujący wartość bilansową na wartość godziwą. Wszystkie rozważania poparto obliczeniami. Omówiona metoda została sprawdzona na autentycznych przykładach. W publikacji przedstawiono wyniki otrzymane w procesie szacowania wartości środków trwałych będących w użyciu w jednym z podkrakowskich przedsiębiorstw w 2008 roku. Wyprowadzoną zależność przetestowano także podczas wyceny środków trwałych będących w leasingu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najważniejszych zasad, zawartych w niedawno opublikowanym amerykańskim standardzie poświęconym pomiarowi wartości godziwej oraz wskazanie na nowy mechanizm tworzenia przez Radę ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) nowego MSSF, poświęconego pomiarowi wartości godziwej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie, iż precyzyjne definiowanie kapitału własnego wpływa na jakość źródła informacji o jego wartości. Rozważania w artykule były dla autorki asumptem do sformułowania następujących pytań: czy istnieje jedna poprawna definicja kapitałów własnych oraz czy przyjęta definicja kapitału ma wpływ na metodę jego wyceny? (fragment tekstu)
12
Content available remote Współczesne uwarunkowania kwantyfikacji w rachunkowości
75%
Zasadniczym celem rachunkowości jest wycena zasobów i rezultatów działalności jednostek gospodarczych w mierniku wartościowym. Realizacja tego celu staje się coraz trudniejsza przy wycenie w wartości godziwej. Prowadzi to także do zarzutu o kreatywność rachunkowości. Wiarygodność wyceny w rachunkowości uwzględniać musi również subiektywizm i jej względność, a także zagrożenia związane z deformacjami inflacyjnymi. Stąd też zwrócić trzeba uwagę na wypracowane w rachunkowości koncepcje zachowania kapitału. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie rozwoju nauki i praktyki rachunkowości w kontekście procesów globalizacyjnych oraz przemian zachodzących na rynku kapitałowym. Rozwój rynku kapitałowego i rosnące potrzeby informacyjne właścicieli kapitału (inwestorów) stawiają nowe wyzwania przed rachunkowością. Dostosowanie sprawozdań finansowych do potrzeb inwestorów wymaga zbliżenia wyników pomiaru wartości elementów aktywów i pasywów do ich wartości rynkowej. Metodą wyceny, która na to wyzwanie odpowiada, jest wycena według wartości godziwej. (oryginalne streszczenie)
Cel - W artykule przedstawiono istotę fairness opinions, dotyczących godziwości finansowych warunków transakcji, szczególnie na rynku fuzji i przejęć. Uwagę przy tym skoncentrowano na wykorzystaniu fairness opinions w związku z publicznymi wezwaniami do sprzedaży akcji spółek giełdowych w Polsce. Metodologia badania - Analizie poddano 142 przypadki publicznych wezwań do zapisywania się na sprzedaż akcji spółek giełdowych w Polsce ogłoszonych w okresie 2008-I kwartał 2014. Wynik - Wynik badania wyraźnie wskazuje na niewielkie znaczenie fairness opinions w Polsce. Zarządy spółek giełdowych zleciły sporządzenie fairness opinions w 18 przypadkach wezwań, co oznacza, że jedynie w związku z blisko co ósmym wezwaniem opinia ta była stosowana. Oryginalność/wartość - Oryginalnym wkładem autora jest zbadanie zakresu stosowania fairness opinion przez zarządy spółek giełdowych w Polsce w reakcji na ogłoszenie wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji tych spółek oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak rzadko zarządy z fairness opinions korzystają wraz z jednoczesnym wskazaniem wniosków na przyszłość. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszych rozważań jest sformułowanie problemów wynikających z konieczność ustalenia w praktyce wartości godziwej aktywów, zarówno dla księgowych, jak i dla biegłych rewidentów. (fragment tekstu)
16
Content available remote Aktualizacja wyceny środków trwałych do wartości godziwej
75%
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu aktualizacji wyceny środków trwałych związanej z przeszacowaniem ich wartości do wartości godziwej oraz skutkom sprawozdawczym tego przeszacowania. Opisano w nim istotę i rodzaje odpisów aktualizujących wartość środków trwałych, regulacje rachunkowości w zakresie aktualizacji wyceny środków trwałych do wartości godziwej oraz wpływ tego rodzaju aktualizacji na sprawozdanie finansowe. Celem artykułu jest analiza uwarunkowań oraz konsekwencji sprawozdawczych aktualizacji wyceny środków trwałych do wartości godziwej i prowadzącej w większości przypadków do zwiększenia wartości tych aktywów. Aktualizacja wyceny tej grupy aktywów wiąże się z implementacją MSR/MSSF. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Możliwości wprowadzenia modelu wartości godziwej w rolnictwie
75%
Celem artykułu jest prezentacja uregulowań prawnych dotyczących wyceny aktywów biologicznych. W Polsce planowane jest wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie. Będzie to wymagać prowadzenia rachunkowości przez rolników. W artykule przedstawione są dylematy zastosowania modelu wartości godziwej do wyceny aktywów biologicznych w sprawozdaniu finansowym jednostki rolniczej.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wartość godziwa w wycenie przedsiębiorstwa
75%
Celem opracowania jest zaprezentowanie metod wyceny wartości przedsiębiorstwa, wycenianego na potrzeby sprzedaży z uwzględnieniem wartości godziwej. (fragment tekstu)
19
Content available remote Metody pomiaru efektywności zabezpieczenia w rachunkowości
75%
Celem nadrzędnym pracy jest zaprezentowanie różnic, zarówno metodologicznych, jak i kwantytatywnych, wynikających z zastosowania różnych metod pomiaru efektywności zabezpieczenia. Wyjaśnieniu tego problemu służą następujące cele szczegółowe - określenie istoty i podstawy prawnej stosowania rachunkowości zabezpieczeń oraz przegląd powszechnie stosowanych metod pomiaru efektywności. (fragment tekstu)
20
Content available remote Wartość godziwa w rachunkowości SPZOZ
75%
Jednym z podmiotów gospodarczych prowadzących rachunkowość zgodnie z Ustawą o rachunkowości są podmioty działalności leczniczej prowadzone w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (spzoz). Od kilkunastu lat jako samodzielne i samofinansujące się podmioty gospodarują powierzonymi im zasobami otrzymanymi od podmiotów tworzących (organów założycielskich) w momencie ich powstania lub nabytymi z własnych, wygospodarowanych w toku działalności środków. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.