Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Family benefits
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Omówiono wyrok SN w sprawie odmowy przyznania zasiłku okresowego oraz dokonano oceny prawidłowości postępowania dowodowego prowadzonego przez organy pomocy społecznej.
Uchwalona przez Sejm 1.12.1994 r. ustawa o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych zmieniła dotychczasowy system tych zasiłków, wprowadzony jeszcze dekretem z 28.10.1947 r. Autor komentuje nowy system zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych i tryb postępowania w sprawie ich przyznawania i wypłaty.
Piętnasta już konferencja naukowa Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego odbyła się 9-11 września 2015 r. w Jodłowej. Tegoroczna edycja została przygotowana i opracowana merytorycznie przez prof. Alinę Wypych-Żywicką z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W artykule przedstawiono wygłoszone referaty oraz zainicjowane przez nie dyskusje uczestników spotkania. (abstrakt oryginalny)
W trakcie kilku ostatnich dekad rodzina europejska przeszła wielką zmianę. Wskutek „wyzwolenia” się od ograniczeń materialnych (wysoki poziom zabezpieczenia socjalnego i powszechna w większości państw aktywność zawodowa kobiet) oraz opanowania skutecznych metod kontroli urodzeń, znacząco poszerzyło się dostępne spektrum form życia rodzinnego i małżeńskiego. Zmieniająca się forma, wielkość i struktura rodziny pociągają za sobą zmianę potencjału opiekuńczego i ochronnego rodziny, a tym samym automatycznie wpływają na skalę i rodzaj zapotrzebowania na wsparcie publiczne. Celem artykułu jest próba przedstawienia przemian, jakim podlega rodzina w Europie, z perspektywy wyzwań stawianych przez te zmiany wobec polityki społecznej.
Celem prezentowanego referatu jest pokazanie istotnych różnic w rozwiązaniach poszczególnych państw UE, ze szczególnym uwzględnieniem wydatków na politykę rodzinną i znaczenia zasiłków rodzinnych w budżetach gospodarstw domowych. Rozważania teoretyczne zostały poparte literaturą przedmiotu, natomiast dane empiryczne są wynikiem analiz Instytutu ds. Polityki Rodzinnej (Institute for Family Policies) w Paryżu wraz z aktualnymi informacjami z Eurostatu. (fragment tekstu)
The principle of universality has received strong support in Finland and it also has institutional support in the Constitution. Although the Finnish welfare state is under pressure financially, so far the suggested reforms have not questioned the individuality of social security. There is, however, emergent talk about a paradigm shift to familism in the sense that families are responsible for an individual's wellbeing instead of the individual him/herself or the society. (fragment of text)
7
Content available remote Unconscious Individualisation of Social Security Rights in Hungary
100%
The social protection system of all the Member States of the European Union has regulations which attach the individual's social protection to the special family status - single, married, common -law spouse.1 The same is true for Hungary. However, by the end of the 20th century the structure of families changed, the number of divorces and one -parent families increased, and the mass employment of women necessarily led to a change in the traditional distribution of tasks between spouses (see for more details: Pongrácz, Tiborné, Molnár, Edit--Dobossy 2000). At the same time social protection schemes did not change, they failed to follow the social changes. In the background of individualisation there are basically two major factors: one is the dependent position of women, their disadvantageous situation in the labour market, the other is the high expenses of social protection schemes set up at the end of the 19th and at the beginning of the 20th century. (fragment of text)
Istotną kwestią glosowanego wyroku jest wykładnia przepisu zawierającego katalog osób uprawnionych do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego. Organy administracyjne obu instancji posłużyły się wykładnią językową. Tym samym wykluczyły z grona osób upoważnionych mężczyznę faktycznie zajmującego się niepełnosprawnym dzieckiem. Dziecko miało swojego biologicznego ojca, który nie zajmował się nim i to on miał obowiązek się nim opiekować i wnioskować o przedmiotowe świadczenie. Inne osoby z grona beneficjentów są wykluczone. Decyzja została uchylona przez WSA w Poznaniu. Według niego, katalog osób upoważnionych do uzyskania świadczenia należy interpretować na drodze wykładni celowościowej. Celem świadczenia jest skuteczne dostarczenie pomocy osobie niepełnosprawnej. Nie jest tym samym ważne, kto wnioskuje o świadczenie, ale o to, że czy jest w stanie skutecznie zająć się chorą osobą. Do takiego stanowiska autor glosy odnosi się krytycznie. (abstrakt oryginalny)
W pierwszych latach członkostwa Polski w strukturach unijnych największe zastosowanie mają przepisy dotyczące koordynacji świadczeń rodzinnych. Autor omawia istotne problemy prawne dotyczące stosowania tych zasad. Z zamieszczonych danych statystycznych wynika, że wzrasta liczba świadczeń rodzinnych transferowanych do Polski.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony charakterystyce zasiłków pieniężnych z pomocy społecznej. Pokazuje, jak zróżnicowaną kategorię stanowi ta grupa świadczeń. Autorka analizuje warunki, od których uzależnione jest uzyskanie różnych rodzajów zasiłków oraz wpływ poszczególnych regulacji na ich dostępność dla ubiegających się o wsparcie. W tekście wskazano także instrumenty przyczyniające się do realizacji celu ustawy o pomocy społecznej, w tym właściwe adresowanie świadczeń. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach, zwłaszcza po wejściu Polski do UE, obserwuje się znaczny wzrost migracji zarobkowych Polaków. Różne źródła oraz środki masowego przekazu podają bardzo różne szacunki dotyczące liczby Polaków pracujących za granicą (od 1,5 min - do 2 min). Skąd biorą się problemy z ustaleniem skali migracji zarobkowej Polaków? System monitorowania migracji obywateli polskich wykorzystuje głównie źródła zagraniczne, a ponieważ w tej dziedzinie w państwach członkowskich nie obowiązują jednolite standardy dane o migracji są w znacznej mierze nieporównywalne. Odnoszą się one do różnych okresów i zjawisk (np. niektóre państwa rejestrują liczbę zezwoleń na pracę wydanych w określonym przedziale czasowym, podczas gdy inne liczbę zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych, liczbę zgłoszeń do ewidencji ludności czy uzyskanych dokumentów pobytowych). W tej sytuacji monitorowanie zjawisk migracyjnych jest zadaniem bardzo trudnym. Ponadto statystyki państw członkowskich nastawione są przede wszystkim na monitorowanie imigracji z państw trzecich. Warto więc wykorzystać dodatkowe dane, które mogą stanowić uzupełnienie badań nad migracjami zarobkowymi Polaków. (fragment tekstu)
12
Content available remote Świadczenie rodzicielskie
100%
Wprowadzone w 2016 r. świadczenie rodzicielskie to nowy rodzaj świadczenia, które zapewnia wsparcie finansowe osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych, studentom oraz bezrobotnym w związku z urodzeniem dziecka lub przyjęciem go na wychowanie albo objęciem go pieczą zastępczą. Przyznanie świadczenia rodzicielskiego nie jest uzależnione od dochodu rodziny, ale prawo do niego mają tylko osoby, które w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. (abstrakt oryginalny)
Niemcy należą do grupy państw, które wdrożyły na szeroką skalę zróżnicowane instrumenty służące zapewnieniu finansowego wsparcia dla rodzin. Pierwsze instrumenty tego typu zostały tam wprowadzone już w latach 30. XX wieku. Od tego czasu władze realizują w sposób systematyczny i nieprzerwany cele polityki prorodzinnej. Niemcy znajdują się także wśród państw borykających się od blisko 50 lat z problemem relatywnie niskiego wskaźnika dzietności i negatywnej różnicy pomiędzy żywymi urodzeniami i liczbą zgonów. Przed wystąpieniem kryzysu związanego z napływem uchodźców w Niemczech odnotowywano również regularnie negatywną stopę przyrostu naturalnego. W artykule zawarto przegląd obowiązujących w tym państwie aktualnie przepisów w zakresie środków polityki prorodzinnej, koncentrując się na podatkowych instrumentach tego typu. Jego celem jest ocena bieżącej sytuacji demograficznej z uwzględnieniem faktu długoletniej historii stosowania bardzo różnorodnych środków mających na celu poprawę tej sytuacji. Ponadto w artykule porównano oczekiwane i faktycznie zrealizowane efekty stosowania podatkowych instrumentów polityki prorodzinnej w Niemczech w badanych latach.
System świadczeń rodzinnych jest w Polsce formą wsparcia skierowaną do rodzin o najniższych dochodach. Ma on udzielać finansowej pomocy w wychowywaniu dzieci, a także wspomagać osoby starsze i niepełnosprawne. Jego zadanie to zapewnienie godnych warunków bytowych, zaspokojenie potrzeb życiowych, w tym m.in. leczenia, rehabilitacji czy edukacji. Celem artykułu jest analiza statusu świadczeń rodzinnych na tle stosowanych technik administracyjno-finansowych zabezpieczenia społecznego, wskazanie na składowe elementy systemu świadczeń rodzinnych oraz na kryteria przyznawania tej pomocy w świetle obowiązujących przepisów. Analiza rodzajów i wysokości świadczeń oraz statystyk dotyczących rozmiarów udzielanej pomocy pozwala na postawienie tez co do faktycznego znaczenia systemu świadczeń rodzinnych i jego roli we wspieraniu rodzin o najniższych dochodach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono dane statystyczne dotyczące realizacji czterech programów wsparcia rodzin, przyznawanych i wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych: świadczenie wychowawcze 500+, świadczenie Dobry Start, rodzinny kapitał opiekuńczy oraz dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono podstawy prawne oraz zasady przewodnie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w regulacjach Unii Europejskiej, w szczególności zasady dotyczące koordynacji świadczeń rodzinnych. Artykuł przedstawia też dane liczbowe dotyczące świadczeń rodzinnych objętych koordynacją oraz wysokość świadczeń rodzinnych w państwach członkowskich.
Rodziny stanowią ważne źródło kapitału społecznego. Rodzinny kapitał społeczny tworzony jest poprzez więzi między rodzicami a dziećmi i wywiera znaczący wpływ na rozwój intelektualny dzieci. Jego jakość zależy od fizycznej obecności rodziców w domu i uwagi poświęconej dzieciom. Dzieciom z rodzin wielodzietnych rodzice z reguły poświęcają mniej uwagi i mają one mniej możliwości spędzania czasu aktywnie i rozwojowo. W artykule przedstawiono wrocławski program wspierający rodziny wielodzietne "dwa plus trzy i jeszcze więcej". Celem publikacji jest analiza efektywności programu w latach 2006-2009. Przeprowadzone badania wykazały wysoką efektywność programu we wspieraniu rodzin wielodzietnych i kształtowaniu relacji w tych rodzinach. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono uregulowania związane z orzekaniem w spawach zasiłku rodzinnego w latach 1994-2006.
Research background: This paper analyses how different income sources affect the level of inequality in Poland, with focus on the role of family and children related allowances in decreasing income inequalities in 2015-2017. Therefore, the study has focused on the various subgroups of households with children. Purpose: The paper is aimed at examining the extent to which family and children related allowances affect household income inequality and identifying whether they affect inequality in various groups of households in the same way. Methodology: The study was carried out on micro-data gathered by Eurostat. To examine the extent to which different income components affect income inequality, we decompose the Gini coefficient according to the method introduced by Lerman and Yitzhaki. Results: Our study revealed that for most households with children, the inequality-reducing effect due to family and children related allowances increased in 2017 compared to 2015. However, despite the additional child-raising benefit under the "Family 500+" programme, income taxes and social security contributions remained by far the most important factor in reducing household income inequalities in Poland. Novelty: To our knowledge, no study has yet attempted to assess the extent to which family and child-allowances affect income inequality based on real data. The present analysis takes a step towards filling this gap. Unlike other studies based on microsimulation, in this paper we made use of the representative micro-data derived from the EU-SILC study. (original abstract)
Pojęciu "świadczenia rodzinne" można nadać zróżnicowany zakres. W najszerszym rozumieniu będą to wszystkie świadczenia społeczne (finansowe, rzeczowe, w formie usług), które wspierają rodzinę w realizowaniu przez nią różnorodnych funkcji, a więc różnego rodzaju zasiłki, żłobki, przedszkola, opieka medyczna nad matką i dzieckiem itd. W nieco węższym znaczeniu będą to świadczenia wspomagające funkcję ekonomiczną rodziny - w formie różnorodnych zasiłków, płatnych urlopów dla pracowników lub ulg (np. w opłatach za leki, komunikację publiczną). Jeszcze węższe znaczenie terminowi "świadczenia rodzinne" nadaje definicja ustawowa, którą zapisano w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgadnie z art. 2 tej ustawy świadczeniami rodzinnymi są: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, dwa rodzaje jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia dziecka, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny i świadczenia pielęgnacyjne). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.