Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 210

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Farm Accountancy Data Network (FADN)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wsparcie finansowe rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce wzrasta i dodatkowo zasilana jest przez płatności krajowe. Powinno to przyspieszyć konwergencję dochodów gospodarstw polskich w relacji do średniej unijnej. Celem artykułu było zbadanie dochodowości polskich gospodarstw rolnych na tle krajów UE-15 mierzonej wielkościami dostępnymi w bazie FADN. Dochodowość ta jest niższa w porównaniu do krajów UE, zarówno w ujęciu brutto, jak i netto. Uzależniona jest ona nie tylko od dopłat unijnych, ale także od ogólnej koniunktury gospodarczej oraz struktur wytwórczych polskiego rolnictwa. Dochody ludności rolniczej w Polsce pozostają niższe w porównaniu do przeciętnej ogólnokrajowej. Charakteryzują się też większą zmiennością, zależną m.in. od cen surowców rolnych i relacji popytowo- podażowych. Wzmacnianie rodzinnego modelu rolnictwa, realizującego też funkcje społeczne i ekologiczne, wymaga utrzymania mechanizmów pomocowych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Efekty skali produkcji rolniczej w regionach FADN dla Polski w latach 2004-2011
100%
Celem pracy jest zbadanie zmian efektów skali w regionach FADN w Polsce w latach 2004-2011. Wnioskowanie oparte jest na analizie profili technologicznych, które dla wyszczególnionych grup gospodarstw rolnych dane są zestawem oszacowanych parametrów funkcji CES w postaci zagnieżdżonej dla wyróżnionych czynników produkcji takich jak: kapitał, praca, ziemia. Dane pochodzą z bazy Farm Accountancy Data Network. Gospodarstwa rolne są grupowane również według regionów i przeważającego rodzaju działalności. Z badania wynika, że profile technologiczne są zmienne w czasie, z odmienną dla wyróżnionych grup producentów rolnych skłonnością do zmian profilu. Zaobserwowano tendencję do wyboru profili minimalizujących rolę ziemi jako czynnika produkcji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie zestawienia wyników badań własnych przeprowadzonych wśród rolników z regionu Mazowsze i Podlasie dotyczących sytuacji ekonomicznej tych gospodarstw i porównanie ich z wynikami uzyskanymi w systemie Farm Accountancy Data Network (FADN). Badania zostały przeprowadzone w 2014 r. w 571 gospodarstwach rolnych. Ich wyniki pokazują, że mimo iż w niektórych aspektach obie grupy różnią się od siebie, to poszczególne wielkości ekonomiczne (np. produkcji w przeliczeniu na 1 ha powierzchni) są zbliżone. Czynnikiem decydującym o poziomie dochodowości gospodarstw rolnych są płatności operacyjne (związane z powierzchnią). Odpowiadają one za 43% dochodu w badanych gospodarstwach "szkoleniowych" i za 66% w FADN, natomiast obliczony w ramach badań dochód rolniczy na 1 ha powierzchni gospodarstwa zbliżony jest do wartość podawanej przez GUS. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie danych europejskiego systemu FADN porównano zmiany poziomu zrównoważenia gospodarstw rolniczych byłej unijnej "dwunastki" (UE-12) w latach 1989-2005. W badanym okresie następowała poprawa zrównoważenia gospodarstw rolniczych w aspekcie przyrodniczo-środowiskowym. W aspekcie społecznoekonomicznym zwiększanie skali produkcji, wydajności roślin i zwierząt, a także produkcyjności i produktywności ziemi oraz pracy nie powstrzymywały spadku dochodów i konieczne było rosnące wsparcie dopłatami. Sytuacja ekonomiczna rolników w coraz większym stopniu była zależna od wsparcia podatników. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w gospodarstwach z bazy FADN w roku 2005 w podziale na wydzielone grupy obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). Uwzględniono potencjał ekonomiczny gospodarstw oraz ich organizację i wyniki produkcyjne. W badaniach między innymi wykazano, iż udział dopłat do ONW w dochodach gospodarstw najmniejszych w najsłabszych regionach jest najniższy. (abstrakt oryginalny)
6
75%
The purpose of this paper is to present and compare the level of and changes in (total and partial) productivity and basic income categories in FADN regions. The regions were grouped into 4 clusters where relatively similar types of agriculture predominate. Changes in total factor productivity (TFP) were evaluated using the Malmquist index and Tokarski's method. The research showed that regions with extremely intensive agriculture achieved a high level of productivity and income. However, while there is little potential for productivity growth (especially through improved technical efficiency) in these areas, local farms implement technological progress. Regions with 'industrial' agriculture generally demonstrate low levels of TFP, which is however accompanied by growth due to advances in both efficiency and technology. In regions where less developed or more traditional agriculture predominates, low to medium levels of incomes and of partial and total productivity were observed whereas the growth rates for labor and land productivity were relatively high. Also, the key economic category for the farming sector, i.e. income from labor inputs, was observed to grow at a relatively high pace. Note that an analysis of productivity and profitability in agricultural holdings based on only one measure or research method can lead to hasty conclusions. (original abstract)
Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, rolnictwo równolegle pełni funkcje produkcyjne i pozaprodukcyjne. Wśród tych drugich, podkreślane jest znacznie funkcji środowiskowych. W związku z powyższym, podjęto próbę określenia oraz krótkiej charakterystyki gospodarstw indywidualnych objętych systemem FADN w zakresie zrównoważenia środowiskowego. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano opinie zarządzających gospodarstwami rolniczymi w zakresie możliwości i preferencji wykorzystania zobowiązań z tytułu dostaw i usług w finansowaniu działalności bieżącej indywidualnych gospodarstw rolniczych. Badaniami z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu zostało objętych 60 rolników, udostępniających swoje dane rachunkowe w ramach systemu FADN-PL. Zarządzający gospodarstwami rolniczymi w niewielkim stopniu zainteresowani byli wykorzystaniem zobowiązań z tytułu dostaw i usług do finansowania bieżącej działalności. Rolnicy prowadzący większą skalę produkcji w głównej mierze deklarowali wykorzystanie zobowiązań z tytułu dostaw i usług w celu sfinansowania sezonowego zwiększonego zapotrzebowania na majątek obrotowy. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza kierunku zmian wartości wskaźnika bieżącej płynności dla gospodarstw polowych (TF13), mlecznych (TF41), z chowem ziarnożernych (TF50) oraz dla wszystkich gospodarstw łącznie w krajach UE w latach 1989-2005. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie sytuacji finansowej gospodarstw rolnych w krajach Unii Europejskiej (UE). Jako materiał źródłowy do niniejszego artykułu posłużyły informacje zgromadzone, a następnie przetworzone w ramach systemu zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych w UE (FADN - Farm Accountancy Data Network)1. W opracowaniu wykorzystano dane za 2004 r., które są reprezentatywne dla 3 995 560 gospodarstw z całej UE [http://ec.europa.eu/agriculture/rica]. Badaniem objęto kraje UE-253. Artykuł ma charakter analizy porównawczej. (fragment tekstu)
11
75%
Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych krajów UE w dwóch różnych momentach czasowych oraz próba oceny zmian tej sytuacji w badanym okresie. Analizy przeprowadzono na podstawie danych FADN. Przedmiotem badań była sytuacja ekonomiczna, obejmująca potencjał wytwórczy, wyniki produkcyjne i ekonomiczne oraz wskaźniki finansowe. Na podstawie wybranych cech wykonano analizę skupień dla lat 2004 i 2013 oraz przedstawiono sytuację ekonomiczną utworzonych grup typologicznych. Stwierdzono, że w obu badanych latach w krajach UE można wyróżnić kilka typów rolnictwa. W badanym dziesięcioleciu zaobserwowano proces konwergencji w zakresie sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych w UE, a na procesie tym najbardziej skorzystały podmioty czeskie, a także estońskie i łotewskie. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest rozpoznanie dynamiki procesów reprodukcji majątku (środków trwałych z wyłączeniem ziemi) oraz znaczenia wybranych kształtujących je determinant w gospodarstwach rolnych w Polsce prowadzących rachunkowość rolną FADN. W trakcie badań stwierdzono, że w tej grupie gospodarstw rolnych dominowały procesy reprodukcji zawężonej majątku. W sytuacji poprawy koniunktury miała miejsce wyraźna poprawa, jeśli chodzi o dynamikę reprodukcji majątku, natomiast pogorszeniu koniunktury towarzyszyło osłabienie tych procesów i dominacja reprodukcji zawężonej. Oddziaływanie czynników zasobowych na procesy reprodukcji jest wyraźniejsze w przypadku wyłączenia z badań gospodarstw rolnych, w których procesy reprodukcji nie rokują szans na ich dalszy rozwój (wskaźnik reprodukcji poniżej 0,5). Może to również oznaczać, że w pozostałych jednostkach wykorzystanie zasobów produkcyjnych bardziej służyło celom rolniczym i były one bardziej efektywne. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono opinie rolników dotyczące przydatności sprawozdania z przepływu pieniędzy do zarządzania finansami gospodarstw rolnych. Obiektami badawczymi były indywidualne gospodarstwa z województwa podlaskiego uczestniczące w systemie FADN (46 podmiotów). Wyniki kwestionariusza wywiadu potwierdzają hipotezę, że rolnicy wykorzystują dane ze sprawozdania z przepływów pieniędzy do zarządzania finansami gospodarstw rolnych. Większość rolników stwierdziła, że sytuacja finansowa gospodarstwa się poprawiła dzięki sformułowanym przez nich wnioskom ze wstępnej analizy sprawozdania z przepływu pieniędzy. Ponad połowa respondentów odpowiedziała, że informacje ze sprawozdania z przepływu pieniędzy są wykorzystywane do podejmowania decyzji o nowych inwestycjach.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Accumulation and Depreciation in the Case of Individual Farms of the Polish FADN
75%
Celem artykułu jest rozpoznanie i ocena zdolności rozwojowych gospodarstw rolnych w Polsce ze względu na grupy obszarowe. Zakres czasowy analiz odnosi się do okresu 2015-2019 i opiera na wynikach indywidualnych gospodarstw rolnych prowadzących rachunkowość rolną w ramach Polskiego FADN. Scharakteryzowano poziom i stopę akumulacji, jak również poziom amortyzacji, podatków i opłat, dopłat do działalności operacyjnej oraz określono relację dopłat do działalności operacyjnej względem akumulacji publicznej i wsparcia, które otrzymują badane gospodarstwa w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR). Wyniki badań wskazują na różnorodność finansowo-organizacyjną ocenianej grupy gospodarstw rolnych. W gospodarstwach bardzo małych, średnio dużych, dużych i bardzo dużych wystąpiła dodatnia stopa akumulacji. W grupie tych gospodarstw akumulacja w ujęciu wartościowym pokrywa amortyzację, a nawet w przypadku gospodarstw dużych i bardzo dużych przekracza wartość odpisów amortyzacyjnych. Natomiast gospodarstwa małe i średnio małe charakteryzowały się ujemnymi stopami akumulacji, co wiąże się z brakiem reprodukcji majątku trwałego. Gospodarstwa te nie mają szans rozwoju. W konkluzji stwierdzono, że relacja dopłat do akumulacji publicznej jest najkorzystniejsza wśród gospodarstw średnio dużych, gdzie relacja dopłat do obciążeń fiskalnych wyniosła ponad 20-krotność. Najmniejsze korzyści z WPR względem akumulacji publicznej odnoszą gospodarstwa bardzo małe, tu relacje dopłat do akumulacji publicznej wynosi około dwukrotność w całym okresie badań. (abstrakt oryginalny)
Motivation: It is increasingly common to hear the opinion that farm income should be taxed with income tax, just like other types of economic activity. Currently, the level of taxation of farm income is low. As the economic power of the farm increases, the level of taxation of its income decreases. Over the years 2014-2019, no variation can be observed in the level of taxation of farm income. Certain simplified attempts to record economic events on farms, due to the fact that they receive all kinds of subsidies, are being gradually introduced by the Ministry of Agriculture and Rural Development. The time has come to carry out a reliable assessment of the income situation of farms. The calculation of income is important for making management decisions on the farm so as to optimise the production structure, costs, etc. Aim: The objective of the study is to assess the level of income among FADN farms in various economic classes, to assess the level of taxation of income of these farms, and to present the problems related to a potential change in the taxation of agricultural activities. The study aims to show the problems related to calculating income on farms and to present the advantages and disadvantages of the existing taxes paid by farmers. Results: The result of the study is a proposal regarding tax rates in agriculture. According to the author, in the case of taxation of farm income, in order to maintain its current level of taxation, the tax rate should be 1-2%. If farm income were to be taxed, the tax rate, which would not increase the current tax burden, should be 2-5%. (original abstract)
Celem badania było przedstawienie wybranych uwarunkowań inwestowania w gospodarstwach rolnych w Unii Europejskiej. Wykorzystano dane statystyczne z bazy FADN, które umożliwiły analizę zjawiska według krajów Unii Europejskiej w latach 2004-2011 oraz w układach według: wielkości ekonomicznej i typu rolniczego. Wykazano, że przepływ pieniężny, nadwyżka na obsługę zadłużenia i samofinansowanie rozwoju na gospodarstwo rolne, wskaźnik reprodukcji, wskaźnik odnowienia środków trwałych (bez ziemi) i relacja inwestycji brutto do dochodu gospodarstwa są zróżnicowane w zależności od położenia geograficznego gospodarstwa rolnego, jego wielkości ekonomicznej i typu rolniczego. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętych badań była ocena efektywności oraz konkurencyjności w gospodarstw uprawiających winorośla w wybranych krajach UE w latach 2004-2014. W badanym okresie w wybranych do badań gospodarstwach winiarskich występowało duże zróżnicowanie pod względem wyposażenia w czynniki produkcji. Największe dochody na gospodarstwo odnotowano w gospodarstwach francuskich, niemieckich, austriackich oraz włoskich, natomiast najmniejsze w gospodarstwach bułgarskich, cypryjskich oraz chorwackich. W badanym okresie w gospodarstwach winiarskich wskaźnik konkurencyjności nie osiągnął poziomu powyżej 2, co świadczy o ograniczonych możliwościach rozwojowych. Najwyższy wskaźnik konkurencyjności był w gospodarstwach francuskich i niemieckich. Osiąganie parytetu dochodowego właścicieli gospodarstw winiarskich na poziomie wynagrodzeń pracowników najemnych nie gwarantuje możliwości rozwojowych dla tych gospodarstw.(abstrakt oryginalny)
Celem głównym opracowania jest przedstawienie opinii rolników na temat finansowania działalności gospodarstw kapitałem obcym. W przeprowadzonych badaniach odniesiono się do celu zaangażowania finansowania obcego, wskazanych determinant jego wykorzystania oraz oceny korzyści z jego stosowania w opinii rolników. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu w grupie 100 rolników prowadzących indywidualne gospodarstwa rolnicze w województwie mazowieckim. Podmioty te prowadziły rachunkowość rolną w ramach systemu FADN. Kryterium podziału badanej populacji obejmowało siłę ekonomiczną gospodarstw wyrażoną w ESU, co pozwoliło na uwzględnienie poziomu dochodowości badanych podmiotów. Głównym problemem w zarządzaniu źródłami finansowania w opinii rolników było utrzymanie płynności finansowej na bezpiecznym poziomie. Rolnicy dostrzegali korzyści z tytułu zwiększenia zaangażowania finansowania kapitałem obcym w zakresie przeprowadzania szybszej modernizacji majątku gospodarstwa. Rolnicy decydują się na wybór konserwatywnej strategii finansowania, preferując długoterminowe źródła finansowania, dążyli do minimalizacji ryzyka finansowego. Wśród głównych determinant poziomu zadłużenia rolnicy wyróżnili wartość inwestycji, wymagany wkład własny oraz dopłat do odsetek kredytów preferencyjnych. (abstrakt oryginalny)
Autorka rozpoczęła od przedstawienia systemy FADN, wspomagającego ocenę i planowanie wspólnej polityki rolnej w krajach członkowski UE, w skład którego włączono także obliczanie przepływów pieniężnych gospodarstw rolnych. W dalszej części omówiła przepływy pieniężne w metodyce UE oraz w ujęciu polskiej rachunkowości, porównała oba schematy i podała wnioski końcowe.
W ocenianej monografii Katarzyny Smędzik -Ambroży poruszono niezwykle istotny i aktualny problem oddziaływania położenia i wynikających z niego uwarunkowań zasobowych dla sektora rolnego w skalach krajowej lub regionalnej, na zrównoważenie rolnictwa indywidualnego po integracji Polski z UE, w oparciu o doświadczenia istniejących gospodarstw rolnych FADN. Autorka poszukuje odpowiedzi na istotne pytania: Na ile zasady obecnego rozdziału środków finansowych z polityki rolnej UE, przyczyniły się do nasilenia/ograniczenia różnic międzyregionalnych w zakresie rozwoju rolnictwa?; Które praktyki zasługują na preferencje, jaki poziom aktywności ekonomicznej beneficjentów byłby pożądany?(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.